Meisterschale se dobrých osm let nehnula z Mnichova ani na krok a rovněž v probíhajícím ročníku, zdá se, nehodlá trofej pro vítěze Bundesligy opustit teplé místo na Säbener Straße. Dalším nápadníkům tedy nezbývá nic jiného než stříbrný talíř uzmout násilnou cestou. K nejstatečnějším vyzyvatelům Bavorů aktuálně patří odvážlivci z Lipska, Wolfsburgu a Frankfurtu. A právě poslední jmenovaní "Orli” mnichovský Bayern v sobotní šarvátce pořádně podrápali.
Kdy jindy taky zaútočit na první místo když ne teď? Mnichované se totiž prokousávají náročným programem. Sotva ukončili veselí po úspěšném Mistrovství světa klubů, už se museli svěřenci trenéra Hansiho Flicka zase připravit na klání v domácí lize, což se jim proti Bielefeldu a frankfurtskému Eintrachtu ani jednou dokonale nepovedlo. Hned v úterý přitom Bayern čeká další soutěžní setkání v Římě a volno nedostanou Bavoři ani následující víkend. Jistý výsledkový úpadek "Roten” je proto dobré vnímat i v těchto souvislostech.
Ostatní však rozhodně neberou na unaveného soka ohledy. Například Lipsko v neděli rozprášilo berlínskou Herthu a na první pozici najednou ztrácí pouhé dva body. Ještě před dvěma týdny zdánlivě jednoznačná bitva o Meisterschale se najednou opět zamotala. Jistý tlak vyvíjí i třetí v pořadí Wolfsburg, jenž v pátek neměl slitování s Bielefeldem. A o kvalitě Frankfurtu, nejlepším mužstvu v kalendářním roce 2021, ještě bude řeč.
Fotbalovou radost si ale po delším čase užívají také ve Stuttagrtu. Nebylo proto překvapením, že vedení "Švábů” prodloužilo smlouvu s doposud úspěšným koučem Pellegrinem Matarazzem do roku 2024. Nový kontrakt oslavil lodivod VfB cenným vítězstvím v Kolíně, po němž snad definitivně zahnal obavy s možného sestupu. Aktuálně Stuttgart víc děsí finanční výhled do budoucnosti, který kvůli pokračující pandemii koronaviru zůstává dost nejistý. Proto se hráči a další zaměstnanci klubu společně dohodli na dalším snížení mezd.
Matarazzo nicméně navázal na svého trenérského druha Christiana Streicha rovněž ze spolkové země Bádensko-Württembersko. Ten svou již téměř desetiletou anabázi u kormidla Freiburgu milerád protáhl již týden před Matarazzem. Je tak více než pravděpodobné, že právě Streich povede první soutěžní utkání klubu na novém, již téměř dokončeném svatostánku. A byť má dosluhující Schwarzwald-Stadion zcela jistě své kouzlo, některé jeho prvky by fotbalisté asi oželeli.
Nejlepší ofenzivní záložník hraje v Hesensku
Už v jednom z předešlých dílů Ozvěn jsme upozorňovali na stoupající formu Amina Younese. Od té doby se ale leccos změnilo - Younes je v ještě lepší formě, než jsme doufali. Nebýt explodujícího Andrého Silvy, dostávalo by se drobnému záložníkovi ještě vice pozornosti. Silva však o víkendu laboroval se zraněním, čehož Younes dokonale využil.
Proti Bayernu předvedl středopolař Frankfurtu tak skvělý výkon, že si od magazínu Kicker vysloužil vůbec nejvyšší možné hodnocení. Divákům v paměti utkvěla především rána, jež pomohla gólmanovi Bayernu Manuelu Neuerovi s vymetáním pavučin, načež dal šťastný střelec emotivní oslavou vzpomenout na oběti rok starého masakru v nedalekém Hanau. Ovšem také první branka Eintrachtu by se bez Younese neobešla. Právě on totiž na levé straně uvolnil Filipa Kostiće, jehož finální přihrávku zužitkoval Daiči Kamada.
Také v dalších pasážích hry (především v první půli) terorizoval Younes obranu Bavorů a jeho celkové představení se bez pochyb zařadilo k nejlepším individuálním výkonům v bundesligové sezoně. Vedle gólu a asistence se sedmadvacetiletý fotbalista podílel na nečekaném úspěchu Eintrachtu sedmi vypracovanými akcemi, které vedly ke střeleckému zakončení, či vynikající více než 80% úspěšností přihrávek. Dále se Younesovi povedlo osm z deseti pokusů o driblink. Více snahy podnikl jen Leroy Sané na druhé straně barikády, na druhou stranu se křídelník Bayernu nemohl pyšnit takovou úspěšností.
Younesovi se prostě restart kariéry v Hesensku daří. Pokud Eintracht využije opce, může záložník definitivně zapomenout na nepovedené angažmá v Neapoli. Naopak se možná vrátí do německé reprezentace, jejíž dres doposud navlékl v pěti případech. Kouč "Nationalelf” Joachim Löw sobotnímu střetnutí Frankfurtu s Bayernem ostatně přihlížel a musel by být slepý, aby Younesovo mistrovství na hřišti nezaznamenal.
Potenciální návrat Younese do národního mužstva má ale jeden podstatný háček. Löw jistě musí v Nationalelf řešit vícero potíží, nicméně role tvůrce hry se mezi urgentní problémy zrovna neřadí. Thomas Müller, İlkay Gündoğan, Leon Goretzka, Florian Neuhaus, Kai Havertz, Nadiem Amiri, Julian Brandt či Julian Draxler - ti všichni se tlačí na podobnou pozici jako záložník Eintrachtu. Se všemi zmíněnými má navíc Löw za poslední měsíce více zkušeností než s Younesem.
Momentální rozpoložení však na druhou stranu hraje Younesovi do karet. Ve větší fazoně se nachází snad jen Müller s Gündoganem, ostatní jsou minimálně diskutabilními alternativami. Jestliže tedy Younes udrží formu i pro další měsíce, může pozvánku od Löwa klidně obdržet. A kdoví, třeba by jej pak neminul ani evropský šampionát.
Amin Younes vymetá šibenici (© twitter.com/eintracht_eng)
Poslední Revierderby
Na čísle 98 se zastavil počet odehraných bundesligových střetnutí mezi dvěma nejslavnějšími kluby z porúrské konurbace. A zdá se, že k navýšení mety jen tak brzy nedojde. Ačkoli Dortmund schytává kritiku ze všech směrů, není v tomto případě na vině. Pokračování Revierderby totiž kategoricky odmítá arcirival z Gelsenkirchenu, jenž takticky pomalu ustupuje o úroveň níž.
Do 2. Bundesligy si Schalke odnese řadu vzpomínek. A mnoho z nich příjemných. Přestože na více vítězství dosáhla Borussia, způsobili "Königsblauen” svému protivníkovi několik bolestí. Schalke mělo například zvláštní dar zasadit knokaut těsně před závěrečným hvizdem. Přímo legendárním se stalo zmrtvýchvstání "Horníků” v listopadu roku 2017, kdy heroický finiš z 4:0 pro Dortmund na konečných 4:4 zařídil kultovní obránce Naldo. Ten tak dal vzpomenout na dvacet let starý počin Jense Lehmanna, který jako vůbec první ze hry skórující gólman v historii Bundesligy zajistil v závěru klání remízu 2:2. Grády celému příběhu ještě dodal následný přestup Lehmanna právě do Dortmundu.
Podobně památným se stalo střetnutí z ledna roku 2004. Brankář Frank Rost lapil Borussii hned dvě penalty, když zneškodnil pokusy Jana Kollera a Torstena Fringse, aby v 89. minutě rozhodl o radosti mužů z Gelsenkirchenu Ebbe Sand. Všechny tři zmíněné duely se přitom odehrály na dortmundském Westfalenstadionu. Schalke to na BVB svého času opravdu umělo. Ostatně po Rostově slavném představení se "Knappen” radovali na půdě soupeře také na startu následující sezony, čímž prodloužili sérii bundesligových Revierderby bez porážky na dodnes (z obou stran) nepřekonaných 12 zápasů.
Nicméně i Dortmund se nebál rozdat ránu na solar. Na jaře roku 2007 mířilo Schalke za historickým titulem, jenže jeho nenáviděný rival po výsledku 2:0 v předposledním kole rozplakal celý Gelsenkirchen. Jen o týden později se Meisterschale stěhovala místo Porúří do Stuttgartu. Rok nato zase Königsblauen ztratili vedení 3:0. A další, možná nejbolestivější úder, uštědřila Borussia jen pár dní nazpět.
Po symbolické porážce 0:4 se Knappen musí připravovat na nevyhnutelný pád. Na začátku ledna se po vítězství nad Hoffenheimem možná zdálo, že zkušený trenér Christian Gross může Schalke vyvést ze scestí. Příchod Seada Kolašinace mužstvu bezpochyby zprvu pomohl psychicky, Amine Harit se po čase vytasil se svou prvotřídní technikou a Matthew Hoppe v sobě probudil instinkt dravého kanonýra. Jenže následujících sedm utkání veškeré naděje rozplynulo.
Revierderby potvrdilo, že Schalke nelze vytknout bojovnost a nasazení. Jenže nulové sebevědomí Königsblauen fatálně brzdí. S devíti body na kontě a dvanácti koly do konce už je třeba brát sestup jako tu nejpravděpodobnější možnost. Poslední Revierderby zřejmě probudilo ze snění i největší optimisty. V působivých útrobách stadionu Schalke připomínajících důlní šachtu se prvoligové body těží už velmi obtížně. Horníci budou muset hledat nová ložiska.
Brankář Schalke Ralf Fährmann kvůli zranění Revierderby nedochytal (© twitter.com/s04)
Podpora menšiny a fanoušci v ulicích
Bundesliga má tradičně přesah i do dalších společenských oblastí. V minulém díle jsme se věnovali sporu mezi koučem Bayernu Hansim Flickem a sociálnědemokratickým politikem Karlem Lauterbachem, jenž měl nakonec celkem příjemnou dohru. Po nechtěné mediální přestřelce vedl Lauterbach s Flickem čistě osobní rozhovor, v němž si oba protagonisté celou záležitost přátelsky vysvětlili. To je jistě třeba ocenit, neboť klidné urovnání není v emocionální době úplně pravidlem.
Dialog Lauterbacha s Flickem se nicméně přece jen udál tak trochu stranou. O pozornost se totiž přihlásil časopis 11FREUNDE, na jehož stránkách vyjádřilo přes 800 profesionálních fotbalistů podporu svým homosexuálním kolegům. Heslo Ihr könnt auf uns zählen (můžete s námi počítat) podpořili například Christoph Kramer, Max Kruse, Dedryk Boyata, Niklas Stark nebo Jonas Hector, kteří se zavázali obranou práv fotbalové homosexuální komunity.
O víkendu pak hrál prim zejména fotbal, avšak obrázky z cesty Dortmundu po vítězném derby se okamžitě roznesly Německem. Důvod? Mahmoud Dahoud se chtěl o radost fotbalistů Borussie pochlubit na svém instagramovém účtu. Video ale odhalilo, že posádka autobusu BVB zjevně porušila opatření proti šíření koronaviru. Zcela v souladu s nařízeními se nechovali ani křepčící fanoušci okolo. O současných restrikcích si můžeme myslet cokoliv, nicméně kát by se měl především Dahoud, jenž si měl v prvé řadě uvědomit důsledky svého jednání. Takto kvůli jeho nezodpovědnosti pyká kvůli tučné pokutě celý klub.
Máslo na hlavě však mělo v sobotu večer též Schalke. Jeho příznivci již totiž poněkolikáté v posledních dnech vyšli davově do ulic. Tentokrát si chtěli své bolesti vyříkat přímo s hráči Königsblauen. Ke střetu nakonec nedošlo, ovšem další incident přilil spolu s vysokou prohrou v derby další olej do doutnajícího ohně. Jen aby jednou nedošlo k explozi...
Do třetice všeho zlého?
Tradičně vyrovnaná 2. Bundesliga se zamotává víc a víc. Boj o dvě přímá postupová místa a jedno barážové dosáhl dokonalé rovnosti. Po 22. kole se na čele tabulky seřadily čtyři mančafty s totožným ziskem 42 bodů. Absurdní drama druhé nejvyšší soutěže znovu posunulo své limity.
Ze všech zmíněných mužstev se o víkendu ze tří bodů radovalo jediné. Greuther Fürth využil zaváhání konkurence a nadále doufá, že po devíti letech může nakouknout zpět mezi elitu. Holstein Kiel naopak větří po historicky prvním postupu. Bochum zase strávila v Bundeslize nespočet sezon, ovšem na nejvyšší úrovni chybí již deset let.
Díky skóre se před Fürthem, Kielem i Bochumí drží na prvním místě největší favorit na postup z Hamburku, ovšem nervozita z dalšího neúspěchu v přístavním městě pomalu roste. Dlouholetý účastník Bundesligy působí ve druhé lize tři sezony, přičemž v předchozích dvou mu návrat o patro výš vždy na poslední chvíli proklouzl mezi prsty. HSV měl při obou neúspěšných pokusech problémy zejména v druhé polovině ročníku a jarní trauma se do Volksparkstadionu opět vrací.
Hamburk si přitom ještě nedávno udržoval slibný náskok, jenže v posledních třech kolech uhrál pouze dva body. Naposledy jej i díky příspěvku Martina Haška sestřelil dokonce poslední Würzburg. Vzepře se HSV zavedeným pořádkům? Nebo si smůlu vyžere i na třetí pokus? Boj "Rothosen” s větrnými mlýny každopádně stojí za pozorování.