Ozvěny z Bundesligy: Došly jedničky. Der Klassiker v roce 1971 (ne)skončil 71:1
Tahle ozvěna je přes 50 let stará. Přesněji řečeno 53 let a 3 dny od 136. duelu známého pod označením Der Klassiker, který se bude konat jako již tradičně v sobotu vpodvečer. Tehdy se Bayern doslova utrhl ze řetězu a porazil Dortmund nevídaným způsobem. Doteď je tento mač středobodem pro několik rekordů. A hlavně jedním z nejpamátnějších v historii Bundesligy.
Jürgen Rynio, dnes šestasedmdesátiletý bývalý brankář, odchytal v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, výhradně v klubech v Německu, přes 500 utkání ve své kariéře. A jestli mu jedno z nich rozhodně utkvělo v paměti, bylo to právě to, které se konalo na konci podzimního měsíce roku 1971 na stadionu Städtisches Stadion an der Grünwalder Strasse v Mnichově. Mimo jiné jen pár měsíců před startem letní olympiády, která se v bavorské metropoli uskutečnila.
I díky neuvěřitelnému skalpu svého rivala nakonec Bayern získal v novodobé éře Bundesligy svůj druhý titul, třetí celkově, pokud do statistik začleníme i mistrovství Německa z roku 1932. Byla to pro něj také sezóna, během níž se loučil právě se stadionem u řeky Auer Mühlbach, aby se až do roku 2005 přestěhoval na Olympiastadion, než byla zbudována dnešní Allianz Arena. Dodnes každopádně Grünwalder Stadion využívá pro své potřeby rezervní tým mnichovského velikána.
Der Klassiker v číslech
Jestliže pro Bayern předznamenávala slavná výhra cestu k oslavám ligového titulu, pro Dortmund byla symbolem jednoho z nejhorších ročníků vůbec. Ne že by jen tahle porážka rozhodla o celkovém nezdaru, ale ve finále jen podtrhla to, k čemu se klub ze Severního Porýní-Vestfálska nasměroval, tedy ke svému jedinému sestupu z Bundesligy v historii. Další čtyři sezóny poté působil v nižší sféře, aby se pak nadobro mezi ligovou smetánkou usadil až do těchto chvil.
Když dojdou jedničky. Bayern vede 71:1
Vraťme se ovšem zpět k Rynioovi. Ten byl jedním z těch, jenž musel doslova a do písmene celý zápas přetrpět. A pomalu a jistě se dostáváme k tomu, jakým že způsobem to tehdy Die Roten zvítězili. Bylo to 11:1! Rynio si moc dobře pamatoval, když inkasoval 9. gól v pořadí, jak tribuna za bránou křepčila radostí a požadovala desítku. "Protože domácí fanoušci tak vyváděli, otočil jsem se na ně a uviděl výsledkovou tabuli. Jen jsem si sám v duchu říkal, že tam ani není místo pro dvouciferné skóre,” vzpomínal v rozhovoru pro klubové stránky Bayernu, když si Rekordmeister v roce 2021 připomínal padesát let výročí od tohoto souboje.
První gól zapsal už v 11. minutě Gerd Müller, legenda německé kopané, který mimochodem zemřel v srpnu roku 2021. Nahrával mu na ni Uli Hoeness, dnešní čestný prezident klubu, jenž také navýšil vedení svého týmu ve 20. minutě. Šestou branku zaznamenala další německá modla, a to Franz Beckenbauer, další z těch, který už není mezi námi. "Prošel kolem třech našich hráčů a poslal mi to do vzdálenějšího rohu,” popisoval Rynio.
Dortmund hlavně ve druhé půli nevěděl, kam dřív skočit. Už do poločasu prohrával o čtyři trefy. Dohromady padlo 12 gólů, tedy vůbec nejvíce ze všech 135 derby mezi Stern des Südens a Die Borussen. Ono v žádném jiném duelu Bundesligy nepadlo tolik branek. Müller v tomto utkání čtyřikrát skóroval, Der Klassiker do této chvíle nepamatuje úspěšnějšího střelce. Naposledy hattrick proti BVB zapsal Lothar Emmerich v září roku 1967, než na něj dokázal navázat zhruba před rokem Harry Kane.
Rynio měl nakonec pravdu, ukazatel skóre jednoduše nebyl uzpůsobený pro vyšší číslo než je devět. To ovšem evidentně vynalézavého chlapíka, který tuhle proceduru měl na starosti a určitě měl zrovna v tomhle duelu velmi napilno, neodradilo od toho, aby diváky zrovna při takové příležitosti správně informoval, jak se sluší a patří. Na dobových fotografiích je vidět, když desátý přesný zásah zaznamenal Franz Roth, jedenáctý v pořadí přitom nemohl nepadnout snad nijak jinak než po Müllerově počínání, že pomohla improvizace.
Druhá tabulka s jedničkou již byla spotřebována na jedinou dortmundskou branku, s níž se prezentoval Dieter Weinkauff, což byl právě ten problém. Jedničky najednou došly. A tak při sestavování čísla jedenáct byla místo první jedničky použitá sedmička a jednička doplňující onu jedenáctku byla zavěšena vedle sedmičky. Vlastně to vypadalo jako 71:1. Asi jen málokomu pak na stadionu vadilo, že ona jednička byla dodána poněkud nakřivo. S tímhle se sice v Mnichově vážně nepočítalo, pořadatelé si každopádně poradili asi nejlépe, jak mohli.
Rivalita? Nebyla žádná. Dortmund trápily finance
Ani po dlouhých letech si Rynio nic nevyčítal. Když byl tázán, zda by něco přece udělal jinak, třeba v případě potupně obdrženého desátého gólu, odpověděl, že ne. "Neměl jsem žádnou šanci,” hlesl. "Všichni mí spoluhráči stáli přímo přede mnou. Abych mohl něco vidět, když Roth vystřelil, musel bych se dívat přes nohy tří hráčů,” upřesňoval. Navíc už ani nepanovaly ideální podmínky, co se týče světla, protože nefungovaly některé reflektory osvětlení. Takže v době, kdy Rynio něco zahlédl, byl už míč často dávno v brankové síti.
Doba před 50 lety byla v kontextu měření sil mezi Bayernem a Borussií úplně jiná, než jaká je dnes. Teď se jedná o prestižní mač, který, především v podzimní části sezóny, představuje jeden z vrcholů. Rivalita mezi oběma kluby, jaká je známá v nynější podobě, v sedmdesátých letech předešlého tisíciletí prakticky neexistovala. "Byl to prostě normální zápas, nic zvláštního,” přitakával Rynio. "Možná že nějakou nevraživost jsme měli se Schalke, Bayern pak hlavně s Mnichovem 1860,” podotkl.
Zatímco se Bayern začal postupně etablovat do role špičkového velkoklubu, Die Schwarzgelben byli ve finančních problémech. "Dortmund měl jen velmi málo peněžních zdrojů. Vždycky žil vlastně na hraně,” povídal rodák z Gelsenkirchenu. Zatímco v roce 1970 skončila Borussia na slušném pátém místě, o rok později se propadla na třináctou pozici. A v dalším období už se konal definitivní pád. "V létě u nás došlo k radikálním změnám, přišli mladí kluci z okolí Dortmundu. Nebyli jsme nic víc než talentovaná parta. A naopak Bayern byl ostříleným mužstvem s pevnou kostrou,” porovnával Rynio.
Tabulka
Do desáté minuty za ním dvakrát zvonilo břevno. Na hřišti vládl jediný mančaft, už od samého začátku bylo patrné, kdo si dva body za výhru připíše na svou stranu. "I my jsme byli ohromeni. Bylo to jako blesk,” pokračoval muž, který musel být neustále na pozoru. Nakonec ani on ostudě nezabránil. "Byli jsme zalezlí ve vlastním vápně, neměli jsme absolutně žádnou organizaci. Nikdo se ani nepokoušel útočit, všichni jen stáli přímo přede mnou. Když se Bayern pokusil o střelu, míč se následně třikrát někam odrazil.”
Nepomohly ani určité změny, které podnikl hostující kouč Horst Witzler. Do hry naskočily z lavičky náhradníků dvě čerstvé síly. Bylo to ovšem ještě horší. "Otevírali jsme totiž svoje prostory ještě více,” uvědomoval si Rynio. "V prvním poločase to bylo tak, že jsme se stáhli a pokusili se nějak ty mezery vyplnit. Náš trenér stále doufal v nějaký dobrý výsledek. Ale my už jsme to vzdali. Bayern byl prostě příliš silný, to bylo jasné,” uvedl. Po pátém a šestém obdrženém gólu se Dortmund definitivně rozpadl.
Bayern a Müller? Noční můra pro Rynia
Bavoři neměli slitování, speciálně pak Müller. "On byl pro mě noční můrou. Ani nevím, kolik gólů proti mně vstřelil," přemítal Rynio. Abychom byli přesní, tenhle chlapík mu nasázel 17 branek ve 14 zápasech. Nikdo jiný proti Rynioovi neskóroval vícekrát. Der Bomber, jak byl Müller přezdíván, byl přitom na hrací ploše snad ambicióznější a hladovější než kdokoli jiný. "Pokaždé, když někdo vypálil, všechno sledoval a doufal, že se to k němu odrazí. Byl neustále metr ode mě. Takže jsme spolu nakonec hodně vtipkovali,” říkal s úsměvem Rynio.
Sami hráči Borussie nezkrotitelného Müllera, byť bezpochyby nechtěně, na každý pád trochu namotivovali už před samotným hvizdem. Předem moc dobře věděli, že uhrát výsledek z tohoto střetnutí bude nesmírně složité. Možná až nemožné. A tohle Müller vycítil. Nemusel být přitom k rozpoznání něčeho takového raketovým inženýrem. "Hele, Gerde, dnes se můžeš stát nejlepším střelcem sezóny,” vzpomenul Rynio jeden z výroků. "Tohle mu jeden z nás, a už ani nevím, kdo to byl, řekl. On se na nás jen nechápavě podíval." Připomeňme ještě jednou, že Müller poraženecké nálady soupeře náležitě využil a nasbíral dohromady čtyři góly. Na konci ročníku byl skutečně korunován nejlepším střelcem se 40 trefami a také zvedl Meisterschale.
Der Klassiker z 27. listopadu roku 1971
Jestli s nějakým protivníkem neměl Rynio opravdu dobré zkušenosti, byl to právě Bayern. Nastoupil proti němu v 15 případech. Svoje konto inkasovaných branek "zakulatil” na číslo čtyřicet, pouze jednou odcházel ze hřiště jako vítěz. "Proboha,” zděsil se, když tuhle statistiku po letech uslyšel. Nikdy však tohle nebral osobně. "Jsem zkrátka Dortmunďák skrz naskrz. Ale musíme všichni uznat, že je Bayern dobře řízen a dobře funguje. Je to příkladné,” pochválil konkurenta.
Jen tak na okraj, Rynio se po skončení kariéry vydal úplně jinou cestou. Mimosportovní. V roce 2021 tomu bylo 19 let od doby, co odstartoval provoz pečovatelského domu pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Všechno to vybudoval sám z ničeho. A našel něco, co ho jen tak nepustí. Jeho klienti vědí, že byl v minulosti fotbalistou. Občas tedy kopačky vytáhne, aby si ještě zahrál na zahradě. "Měl jsem skvělé zkušenosti s fotbalem. Ale tahle práce je daleko intenzivnější a náročnější,” zakončil.
Komentáře (15)
Přidat komentářPodle článku bylo golmanovi 14. To se nedivím, že dostal 11 kousků.
ho, zvojtěno, čili následně opraveno... díky
Já dekuju za velmi zajímavý článek. Mám rád tyto kuriozity z minulosti.
Asi jim taky došly čísla.
čísla nedošla, ale matika hrozně blbá disciplína pro mě
Záhada po třiapadesáti letech vyřešena
super článek, inteligentní historické jsou nejlepší.
A kvalita rozboru je určitě na větší úrovni než kdyby to psal casual typu rudnevs atd.
Jdi už fakt do hajzlu. Dominik je borec.
Rudnevs je naprosto v pohodě. Na rozdíl od tebe, tupý nácku.
Normální je např. uživatel Puskas.
Uživatel rudnevs, který rejpe/útočí při každé příležitosti a ještě dohledává, kopíruje a PŘEKRUCUJE, co jsem napsal v minulosti má "do pohody" opravdu daleko.
No, asi vrána k vráně podle tvého poslední imbecilní věty.
Rudnevs je tu jeden z tech nejnormalnejsich
To víš, pro hlupáka každý hloupý
Rudnevs se v německém fotbale vyzná jako málokdo, zatímco ty jsi jen trapný troll, který se vynořil během eura a od té doby tu měníš diskuze v toxické sr*čky
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele