Liga Portugal - souhrn 27. kola: Braga přestřílela Portimonense

29.03., 21:04, aktualizováno 01.04., 23:17
Abel Ruiz (© AFP)

Porto nečekaně padlo v Estorilu, kde byly k vidění i tři červené karty, a vypadá to tak, že letos Draci skončí na třetím místě. Guimaraes nadále tlačí na Bragu, čtvrté vítězství v řadě si připsala proti Moreirense. Snahu o poháry nevzdává ani Arouca, ta si vyšlápla na Farense. K dočasnému střídání stráží došlo už v pátek na čele tabulky portugalské ligy. Benfica těsně porazila Chaves a posunula se před Sporting, ten ale vzápětí kontroval triumfem nad Estrelou. Braga v pondělní dohrávce přestřílela Portimonense 5:3.

Estoril Praia - FC Porto 1:0

30.03.2024 21:30

Góly: 69. Cassiano

Nejneoblíbenějším soupeřem Porta v letošní sezóně je Estoril Praia. Tým z pobřežního města nedaleko Lisabonu potřetí ze čtyř vzájemných zápasů v sezóně porazil svého věhlasnějšího soupeře a v podstatě uhasil jeho poslední jiskru naděje na zisk mistrovského titulu. O těsné výhře outsidera rozhodl jediným gólem zápasu brazilský útočník Cassiano.

Zápas od prvních minut doprovázel vysoký počet osobních soubojů a tvrdých faulů, což byl zejména záměr domácích, který se vyplácel. Už v 7. minutě obral Conceiçãa o míč Araújo a přesným přízemný centrem poslal do šance Cassiana, kterého však skvěle vychytal brankář Costa.

Hosté si první velkou šanci připsali po necelé půlhodině hry, kdy Varelova sražená střela proletěla jen těsně vedle brány. Krátce na to měl stoprocentní příležitost Evanilson, který si v úniku položil na kličkou brankáře Carného, ale jeho střelu do odkryté brány skvěle zblokoval bývalý hráč Porta Mangala.

Estoril bránil však opravdu zodpovědně a svými protiútoky i po změně stran brnkal na nervy hráčům Porta. V 51. minutě měl gól na kopačce po Tavaresově průniku a centru Pina, ale míč netrefil ideálně a minul bránu. Míč mu však těsně před zakončením nešťastně tečoval Cassiano a Pinovi se složitě na změnu směru reagovalo.

Opravdové drama začalo v 65. minutě. Hostující brankář Costa před pokutovým územím špatně zpracoval Wendellovu riskatní zpětnou přihrávku a před dobíhajícím Pinou si pomohl faulem, za což viděl červenou kartu. Jeho náhradník Ramos pak inkasoval hned z nařízeného volného přímého kopu. Cassiano trefil ve zdi nešťastníka Wendella, od kterého míč skončil přesně u tyče mimo Ramosův dosah.

Porto čekala v oslabení náročná šichta, se kterou se nedokázalo ideálně popasovat. Hostům vázla rozehrávka, protiútoky Estorilu byly nadále nebezpečné a navíc v 88. minutě šel do sprch další hostující hráč. Conceição pohladil po tváři Pinu, který mu bránil v rozehrání autu, a kapverdský fotbalista toho využil v obdivuhodnému hereckému představení. Úder do obličeje to však byl a Conceição správně viděl druhou žlutou kartu.

Dramatický závěr zápasu ještě okořenila v nastaveném čase červená karta pro domácího stopera Vitala, který nedovoleně zastavil ve středu hřiště Evanilsona, který by pak už běžel sám na brankáře. Porto ale více než dvanáctiminutové nastavení v devíti hráčích nevyužilo a potřetí v sezóně prohrálo s Estorilem.

Estrela Amadora - Sporting CP 1:2

29.03.2024 21:30

Góly: 16. Leonel Bucca - 23. Paulinho, 40. Nuno Santos

Podruhé v řadě musel lisabonský Sporting otáčet nepříznivý vývoj zápasu a podruhé v řadě se mu to podařilo. V Amadoře sice nezopakoval dva týdny starou kanonádu, ale po výhře 2:1 si připisuje další cenné tři body do boje o titul. Domáci Estrelu poslal po čtvrt hodině hry do vedení Bucca, ale Paulinho velmi rychle vyrovnal a vítězný gól ještě před koncem první půle přidal Nuno Santos.

Obraz hry byl od úvodního hvizdu přesně takový, jaký asi každý očekával. Sporting byl aktivnější na míči a zatlačil soupeře na jeho vlastní polovině. První šanci si připsal po deseti minutách hry Viktor Gyökeres, jehož přízemní střelu k tyči ovšem vyrazil mimo brankář Brígido.

Sporting pokračoval v ofenzivní aktivitě, takže o to víc byla radost fanoušků na Estádio José Gomes pro jeho hráče překvapivější. St. Juste s Moritou zaváhali při rozehrávce ve středu hřiště, čehož využil Leo Cordeiro, jehož střelu zpoza pokutového území vyrazil brankář Israel jen na roh. Z toho právě domácí udeřili. Israel si srazil centrovaný míč, na který vyběhl, do tyče a Bucca dorážkou do prázdné brány poslal domácí do překvapivého vedení.

Vedení ale domácímu celku nevydrželo příliš dlouho. Už ve 23. minutě dala obrana Estrely velmi mnoho prostoru k centru z pravého křídla Trincãovi a navíc nezachytila náběh Paulinha, který nikým nehlídán přesnou hlavičkou vyrovnal stav zápasu.

Hned o dvě minuty později se hnal na brankáře Brígida Morita, jemuž ještě nabíhal Gyökeres, ale japonský záložník vzal situaci na sebe, což se neukázalo jako správné rozhodnutí a brankář si jeho úprk ideálně vyčekal. Na druhé straně hřiště v 35. minutě napravil své zaváhání Israel, který skvělý zákrokem vychytal Gasparovu hlavičku po centru z rohového kopu.

První půle nabídla opravdu řadu zajímavých situací a pět minut před jejím koncem Sporting podruhé gólově udeřil. Trincãovu střelu z hranice velkého vápna totiž Brígido vyrazil jen k nikým nehlídanému Nuno Santosovi a ten střelou do prázdné brány poslal Sporting do vedení.

Po změně stran Sporting kontroloval hru, ale z jeho ofenzivních snah šlo poznat, že má před sebou náročný zápasový program a klíčovou část sezony. Za gólem se hnal hlavně nejlepší střelec Gyökeres, ale před bránou se mu výjimečně nedařilo a přišel o svou čtyřzápasovou ligovou sérii se vstřeleným gólem. Toho se mohl dočkat v závěrečné desetiminutovce po samostatném úniku Trincão, ale v dobré pozici těsně minul bránu. To však Rubéna Amorima na lavičce Sportingu moc trápit nemuselo. Jeho tým si v Amadoře připsal tři body a zůstává v čele ligy.

SL Benfica - GD Chaves 1:0

29.03.2024 19:00

Góly: 68. João Neves

Měl to být jednoznačný zápas, bylo z toho velké drama. Benfica splnila roli favorita a porazila na domácím stadiónu poslední Chaves 1:0, ale na tříbodový zisk se pořádně nadřela. V zápase, ve kterém dobývala pokutové území soupeře, neproměnila dvě penalty a zachránila jí až šťastná hlavička mladíka Joãa Nevese.

Od domácích se v souboji týmů z opačných pólů ligové tabulky čekala jasná výhra a jejich gólovou radost mohl už v páté minutě spustit Di María. Jeho střelu z volného přímého kopu ale skvěle vyškrábl brankář Souza. Argentinský křídelník si ale mohl spravit chuť o dvacet minut později, kdy byl v pokutovém území loktem do obličeje udeřen Bah a Di María se ujal nařízeného pokutového kopu. Zakončil ho však nejhorším možným způsobem a Souza jeho střelu bez větších problémů zkrotil.

Benfica ovšem v první půli hrozila jen ze standardních situací a bylo jasné, že se po změně stran musí její přístup k zápasu doprovázenému prudkým deštěm změnit. V 54. minutě se ve velké šanci objevil po Neresově průniku Arthur Cabral, ale byl s míčem již blízko u Souzy, který jeho pokus zblokoval. Dorážející Bah pak zcela minul obránci zodpovědně zapečetěnou bránu.

Po necelé hodině hry přišlápl hostující obránce Júnior Pius na hranici pokutového území Di Máriu a následovala dlouhá porada hlavního sudího s videorozhodčím. Jejím výsledkem byl další pokutový kop pro Benficu, jehož exekuce se tentokrát ujal Cabral. Také jeho zakončení ale bylo velmi podprůměrné a Souza si připsal druhou vychytanou penaltu v utkání.

Obětavě a zodpovědně bránící hráči Chavesu již určitě začali věřit v překvapivý výsledek, když dostali ještě překvapivější gól. Di Maríův centr ze standardní situace prodloužil Neves hlavou zády k bráně tak ideálně, že míč zapadl přímo k pravé tyči brány za marně natahujícího se Souzu - 1:0.

Hosté se za nepřiznívého stavu začali více tlačit do zakončení, ale potýkali se špatnou střeleckou kvalitou. Na druhé straně naopak mohl přidat po dvou šancích druhý gól střídající Marcos Leonardo, ale tentokrát roli kvalitního žolíka nesplnil. Benfica i tak porazila poslední Chaves nejtěsnějším možným způsobem a šanci na mistrovský titul má nadále ve svých rukou.

Další výsledky

01.04. 21:15
Portimonense
3:5
SC Braga
Góly: 18. Pedrão, 71. Hildeberto, 86. Taichi Fukui - 3. Bruma, 30. Roger Fernandes, 49. Simon Banza, 61. Simon Banza (pen.), 69. Bruma
31.03. 19:00
FC Vizela
0:4
Casa Pia AC
Góly: 25. Neto, 57. Felippe Cardoso, 70. Felippe Cardoso, 90+1. Gaizka Larrazábal