Fortuna liga - souhrn 7. kola nadstavbové části: Dunajská Streda skolila Žilinu

01.05.2021, 16:29, aktualizováno 02.05.2021, 20:04
Dunajská Streda na domácím hřišti udolala Žilinu a pojistila si druhé místo v tabulce za suverénním Slovanem. Ten ještě nestvrdil titul, když padl v Trnavě. Jasně vyhrál ve skupině o titul také Trenčín, který porazil 3:0 Zlaté Moravce. Ve skupině o záchranu si pomohla Senica vítězstvím nad Nitrou. Stejně tak naděje na záchranu oživily Michalovce triumfem nad Ružomberkem. Pohronie vyhrálo v Seredi...
O titul

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 3:0

02.05.2021 18:00

Góly: 21. Milan Ristovski (pen.), 76. Yusuf Bamidele, 84. Milan Ristovski (pen.)

Trnave vyšlo aj druhé derby v krátkom čase, keď Slovan Bratislava porazila na Štadióne Antona Malatinského vysoko 3:0 (1:0).

Obhajca majstrovského titulu prehral štvrtý ligový duel v sezóne a majstrovské oslavy bude musieť ešte odložiť. Pred druhou Dunajskou Stredou má tri kolá pred koncom súťaže sedembodový náskok a o týždeň hostí DAC na Tehelnom poli. Pred úvodným výkopom zagratuloval domáci klub Karolovi Peczemu k jeho 75. narodeninám. Tie oslávil ešte vo februári, no pre pandemické opatrenia sa skôr na trnavský štadión nedostal. Prvú šancu derby mal Spartak: Ristovski v druhej minúte pretlačil v šestnástke Božikova, a zakončil do bočnej siete. Na opačnej strane si Takáč s prehľadom poradil s priamym kopom Nona. Belasí viac držali loptu, nebezpečnejší však boli domáci.

V 17. minúte vyrazil Greif tečovanú strelu Vlaska spoza pokutového územia. V 20. minúte penaltu, nariadenú po ruke Nona v pokutovom území, premenil Ristovski - 1:0. Po polhodine hry vyšla červenočiernym kombinačná akcia. Mikovič z čiary ešte stihol odcentrovať na zadnú žrď, kde Cabral z voleja tesne minul cieľ. Potom akciu potiahli Holman a Nono. Ratao z hranice pokutového územia opečiatkoval brvno. V závere prvého dejstva nepresne vystrelil Vlasko.

Hostia po návrate z kabíny pridali plyn. Po rýchlej kontre hasil v poslednej chvíli pred nabiehajúcimi slovanistami sklzom Koštrna. Po rohovom kope Nona a po hlavičke Strelca veľmi dobre zasiahol Takáč. Trnavský brankár ustrážil aj nepríjemný center Holmana z priameho kopu. Čavrič pálil vysoko nad. Trnavské vedenie mohol zvýšiť Bukata, no odrazenú loptu po rohovom kope poslal presne do miest, kde stál Greif. Potom to skúšal ďalekonosným pokusom, no ani ten neskončil v sieti.

V 71. minúte zachytil Vlasko zlú rozohrávku Slovana, vyslal do kontry Ristovskeho, po ktorého strele predviedol efektný zákrok Greif. V 76. minúte Iglesias prihral do pokutového územia Cabralovi. Jeho strieľaná prihrávka na zadnú žrď našla Bamideleho a nigérijský útočník zblízka zvýšil na 2:0. V 84. minúte zahrávali domáci druhý pokutový kop. Po faule De Marca na Koštrnu premenil jedenástku opäť Ristovski - 3:0. V 86. minúte vybehol na ihrisko na svoj ligový debut Patrik Karhan, syn bývalého reprezentanta Miroslava Karhana. Na trávniku ale ostal iba veľmi krátko. V hlavičkovom súboji nešťastne zranil Božikova a od rozhodcu videl červenú kartu.

O jedného menej dohrávali i belasí, pretože v hre pre zranenie nemohol pokračovať Božikov. Spartak mal v závere derby ešte dve veľké šance. Najprv nepresne mieril Cabral a chvíľu nato Mikovič volil v koncovke príliš veľkú silu. Strelcov priamy kop Takáč bez problémov chytil. Z poslednej akcie zápasu trafil Holman brvno. Spartak Trnava vyhral v derby vysoko 3:0 a stále ešte môže útočiť na druhé miesto tabuľky. Majstrovské oslavy Slovana sa odkladajú minimálne o týždeň.

Více informací k zápasu

AS Trenčín - FC Zlaté Moravce 3:0

01.05.2021 17:00

Góly: 27. Jakub Kadák, 49. Ahmad Ghali, 85. Ahmad Ghali

AS Trenčín si v siedmom kole nadstavbovej časti Fortunaligy nečakane ľahko poradil s ViOn-om Zlaté Moravce, ktorý zdolal rozdielom triedy 3:0 (1:0).

Trenčania boli na začiatku aktívni. V tretej minúte zahrávali priamy kop. Zo vzdialenosti asi 23 metrov technicky vystrelil kapitán El Mahdioui; lopta preletela tesne vedľa pravej tyče Chovanovej brány. V 14. minúte domáci opäť podnikli protiútok. V prečíslení zakončoval v šestnástke Gaži, bol však v záklone a nepochodil. O dve minúty ušiel obrane Kadák. Loptu vo finálnej fáze iba dočahoval špičkou kopačky a tá skončila mimo brány. Následne sa osmelili hostia, avšak bez vážnejšej príležitosti. V 28. minúte kopol rohový kop Kadák do húštiny tiel a lopta prepadla za Chovanov chrbát - 1:0. Takmer vzápätí mohol vedenie Trenčanov zvýšiť Kadák. Uvoľnil sa, ale gólman hostí v súboji uspel. Desať minút pred prestávkou spadol po súboji Sloboda, no píšťalka hlavného rozhodcu zostala nemá.

V 49. minúte centroval Ghali. Lopta sa odrazila od žrde a skončila v bráne - 2:0. Trenčania boli naďalej aktívni, často sa však utápali v kľučkách. V 64. minúte mohli skórovať Zlaté Moravce. Po rohovom kope zostal na päťke voľný Balaj, a Kukučka pri jeho hlavičke reflexívne zachránil. V záverečnej tretine sa hral otvorený zápas, absentovalo len presnejšie zakončenie. V 84. minúte Yem nešťastne usmernil loptu na Vujica, ktorý sa mohol Kukučku opýtať, kam to chce. Domáci gólman vytiahol veľmi dobrý zákrok a gólu zabránil. Na opačnej strane Ghali využil brejkovú situáciu a povedľa Chovana pridal na 3:0. Trenčín zdolal Zlaté Moravce a vylepšil svoju veľmi negatívnu nadstavbovú bilanciu.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 2:1

01.05.2021 14:30

Góly: 16. Éric Davis (pen.), 68. Taiwo Abdulrahman - 30. Jakub Paur

V siedmom kole nadstavby Fortunaligy zvíťazil domáci FC DAC 1904 Dunajská Streda nad mužstvom MŠK Žilina prvý krát v tejto sezóne 2:1 (1:1).

Tím zo Žitného ostrova si vďaka výhre nad štvrtou Žilinou upevnil druhú priečku v tabuľke a zároveň si uchoval, hoci iba teoretickú, nádej na zisk titulu. V prípade nedeľnej výhry Slovana v Trnave nad domácim Spartakom však nebude môcť viac belasých ohroziť. DAC sa okrem dlhodobo zraneného Zsolta Kalmára musel zaobísť aj bez najlepšieho strelca súťaže Erica Ramíreza, ktorý stál za žlté karty. V desiatej minúte sa do streleckej listiny mohol zapísať Balič. Prenikol do pokutového územia, ľavačkou však prestrelil bránu. Po štvrťhodine DAC otvoril skóre. Center Baliča hosťujúca obrana zle odvrátila. Lopta mierila do rúk Petráša, ale Taiwo ju vypichol a poslal do prázdnej brány.

Na gólovú situáciu použil hlavný rozhodca Smolák systém VAR. Spomalený záber na obrazovke ukázal, že pri centri Minárik zahral rukou a arbiter ukázal na biely bod. Pokutový kop premenil Davis - 1:0.

V 22. minúte Davis zahral priamy kop z hranice šestnástky, ktorý Petráš dobrým zákrokom vyrazil. Prvá polhodina patrila domácim, ktorí držali loptu viac na kopačkách a Žilinčanov nepustili do šance. Hosťom sa podarilo zrovnať stav hneď z prvej väčšej príležitosti. V 30. minúte odrazenú loptu z hranice šestnástky poslal do siete Paur - 1:1.

V 35. minúte sa po Davisovom centri dostal k lopte Taiwo, no z piatich metrov netrafil bránu. V 45. minúte vyskúšal Petrášovu pozornosť Divkovič, a jeho strelu brankár MŠK vyrazil na roh.

Po prestávke bol teda stav nerozhodný. V 56. minúte strelu Andzouanu vyrazil Petráš na roh. V 63. minúte Taiwo sklepol loptu pre Divkoviča a jeho strela letela vedľa. V 68. minúte Moumou poslal prihrávku na Taiwa v pokutovom území. Domáci útočník sa otočil a popri obrancovi poslal loptu do siete - 2:1.

V ďalšom priebehu už veľa šancí nebolo, hralo sa prevažne medzi šestnástkami. V 86. minúte Moumou z ostrého uhla prestrelil bránu. DAC tesné víťazstvo udržal a zabezpečil si účasť v pohárovej Európe. Dunajská Streda porazila Žilinu prvýkrát v sezóne 2:1.

Góly: 61. Martin Košťál

FK Senica zabral v siedmom kole nadstavbovej časti najvyššej slovenskej súťaže naplno a problémami kvárenú Nitru zdolal na Záhorí 1:0 (0:0).

V úvode diktovali tempo hry domáci. Nitrania strážili obrannú zónu. Pred oboma bránami bolo málo vzruchu. V 17. minúte prudko vystrelil domáci Gamboš, keď spoza 16-ky vyprášil rukavice brankára Šípoša. Ten loptu vyrazil na rohový kop.

Hostia mali veľkú príležitosť po zmätkoch v defenzíve Senice v 31. minúte; po zakončení Kindsvatera na bránkovej čiare veľmi dobre zakročil Gamboš. V tej istej minúte po rohovom kope Šefčíkova technická strela preletela tesne vedľa ľavej žrde. V 42. minúte bol hrubo faulovaný domáci kapitán Piroska a dokonca musel byť striedaný. Hosťujúci Šefčík však za svoj zákrok videl iba žltú kartu.

Druhý polčas bol oproti prvému živší. V 50. minúte po prihrávke Maleca nedôrazne zakončoval Košťál. O dve minúty sa lopta po strele Zejnullahua obtrela o ľavú žrď. V 57. minúte Dudovej strele chýbala razancia. Inak to bolo v 60. minúte. Košťál zahral priamy kop z 25-tich metrov a vydarenou strelou ponad múr prekonal Šípoša - 1:0.

Seničania mohli vedenie viackrát zvýšiť. V 69. minúte bola Mustafičova strela strečovaná na roh. V záverečnej desaťminútovke mali Seničania dve šance, do ktorých sa dostali striedajúci hráči. V 80. minúte po akcii Adda zakončoval v 16-ke Turčák, a jeden z obrancov Nitry loptu stečoval na rohový kop. Senica porazila Nitru 1:0 a poslala ju na posledné miesto tabuľky.

Zemplín Michalovce - MFK Ružomberok 2:1

Góly: 38. Igor Žofčák (pen.), 87. Zuberu Sharani - 32. Martin Regáli

Na východe republiky zdolal v siedmom kole nadstavby Fortunaligy domáci MFK Zemplín Michalovce ružomberský MFK 2:1 (1:1).

Pekný moment sa odohral už v druhej minúte zápasu. Regáli vyslal k vzdialenejšej žrdi tvrdú strelu, no brankár Dráb si s ňou poradil. Prvá polhodina priniesla najmä opatrný futbal, v ktorom dominovali defenzívy a brankári nemali veľa práce. Úvodný polčas vystupňoval tempo vo svojej poslednej štvrťhodine. V 32. minúte zahral Múdry rohový kop na Madleňáka, ktorého strelu Regáli usmernil do bránky Zemplína - 0:1. Náskok mali Liptáci iba päť minút. Maslo fauloval v šestnástke Ružomberka Trusu a kapitán Michalovčanov Žofčák prestrelil brankára Krajčírika - 1:1. Do kabín teda schádzali tímy za nerozhodného stavu.

Rovnako i druhý polčas začal opatrne. Väčšiu šancu na zmenu skóre mal až v 64. minúte Regáli. Dostal sa za obranu domácich, ale jeho zakončenie zneškodnil brankár Dráb. Tímy si dávali pozor na defenzívu, aktívnejší však boli domáci. Viackrát sa dostali k štandardným situáciám. Ôsmy rohový kop svojho mužstva poslal Mendez na Tandira, ktorý predĺžil na Zuberua a ten hlavou prekonal Krajčírika - 2:1. Hostia v nadstavenom čase zápasu dostali šancu zahrávať pokutový kop. Stalo sa tak po tom, čo michalovský hráč zahral rukou v šestnástke. Regáli však z pokutového kopu neskóroval, pretože Dráb jeho strelu chytil. Michalovce porazili Ružomberok 2:1 a v boji o záchranu si pripísali veľmi cenné tri body.

ŠKF Sereď - FK Pohronie 0:1

Góly: 71. Ondřej Chvěja (pen.)

ŠKF iClinic Sereď nevyužil číselnú prevahu a celku Pohronia podľahol na domácej tráve 0:1 (0:0). Od úvodných minút sa hralo v réžii hosťujúceho celku. V dvanástej minúte na Mazáňov center vyskočil Petrák, ale jeho hlavička skončila v náručí sereďského gólmana. O päť minút odcentroval do päťky Blahút, Chvěja však hlavičkoval vedľa.

V 24. minúte Chvějovu prízemnú strelu Yakubu kryl. Po polhodine hry dobehol Blahút takmer stratenú loptu, spätnou prihrávkou našiel Chvěju, ktorému lišiacku pätičku Yakubu zneškodnil.

Druhý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol. Zápas "zdobilo" veľké množstvo nedovolených zákrokov a emócie. V 56. minúte prešiel pomedzi troch brániacich hráčov Mazáň. Jeho dobre mierenú strelu pozorný Yakubu vyrazil na roh. V 71. minúte Yakubu v šestnástke zložil Chvěju a hostia zahrávali penaltu. Loptu si na biely bod postavil sám faulovaný hráč a prízemnou strelou k pravej žrdi poslal hostí do vedenia - 0:1.

V 79. minúte po červenej karte musel predčasne pod sprchy Mazáň. V päťminútovom nadstavení vrhli domáci všetky sily do ofenzívy. Vyrovnať mohol striedajúci Potoma, ktorého strela z hranice šestnástky skončila na brvne. Pohronie zaznamenalo veľmi cennú výhru na pôde Serede v pomere 1:0.

"Myslím si, že nás súper v úvode trochu zaskočil. Dnes to bol typický medzišestnástkový futbal. O výsledku rozhodol jediný, dosť sporný gól. V závere sme mali šancu, ale lopta skončila na brvne. Ideme ďalej, aby sme čo najskôr potvrdili fortunaligovú príslušnosť aj pre budúcu sezónu," povedal po zápase domáci lodivod Gegely Geri.

"Vedeli sme, že súper bude mať dobrý obranný val, ktorý sme museli dobýjať. Snažili sme sa uspieť centrovanými loptami. V druhom polčase nám pomohol pokutový kop, po vylúčení sme to dokázali ubrániť. Za dnešný výkon musím hráčom poďakovať," okomentoval dianie tréner hostí Jan Kameník.