Fortuna liga - souhrn 5. kola: Slovan si upevnil náskok

12.08.2022, 22:30, aktualizováno 14.08.2022, 22:24
Slovan Bratislava rozstřílel Liptovský Mikuláš a upevnil si pozici na čele tabulky před Dunajskou Stredou, která si poradila s Banskou Bystricou. Další zaváhání nepřipustila Trnava, v neděli vykradla Michalovce. Žilina přetlačila Zlaté Moravce a v pěti kolech neochutnala porážku...

DAC Dunajská Streda - Dukla Banská Bystrica 3:0

14.08.2022 20:30

Góly: 45+2. Regő Szánthó, 55. Ammar Ramadan, 67. Nikola Krstović

FC DAC 1904 Dunajská Streda potvrdil úlohu favorita a v poslednom zápase piateho kola Fortunaligy zdolal celok MFK Dukla Banská Bystrica presvedčivo 3:0 (1:0).

Hostia mali veľkú šancu už v druhej minúte. Polievka center z pravej strany sklepol na hranicu šestnástky Záhumenskému, ktorý sa oprel do strely. Veľmi dobrým zákrokom sa prezentoval domáci gólman Veszelinov. V 32. minúte Krstović zobral loptu Ľuptákovi. Vletel do šestnástky Dukly, a Hruška jeho krížnu strelu vyrazil. Následne sa lopta dostala k Baloghovi, ktorý ju v dobrej pozícii napálil nad bránku.

V 41. minúte mohli zmeniť skóre znova Dunajskostredčania. Krstović našiel Veselovského, ktorý technickou strelou spoza šestnástky tesne minul ľavú tyč Hruškovej bránky. V nadstavenom čase prvého polčasu dokonale trafil z priameho kopu Szánthó - 1:0.

V 53. minúte si Ramadan zasekol Jakuba Uhrinčaťa a pohodlným obstrelom Hrušku zvýšil vedenie Dunajskej Stredy na 2:0.

V 58. minúte Krstović opakovane vytvoril šancu pre spoluhráča. Nicolaescu v zakončení nechal vyniknúť Matúša Hrušku. V 65. minúte domáci zahrali ďalšiu peknú akciu. Káčer vyrobil gólovú prihrávku pre Nikolu Krstovića, ktorý však z pravej strany z veľkého uhla iba vyprášil Hruškove rukavice. V rovnakej minúte mohli udrieť "vojaci". Róbert Polievka sa z ľavej strany doslova predral cez dvojicu hráčov DAC-u až ku bránke Veszelinova, krížnou strelou ale tesne minul ľavú tyč bránky Dukly.

V 66. minúte zaútočil DAC na jeden dotyk. Veselovský z pravej strany posadil center na hlavu Nicolaescua, ktorý loptu sklepol priamo na nohu Krstovića. Posledne menovaný sa nepomýlil.

Viac gólov v dueli na Žitnom ostrove nepadlo, a tak DAC Dunajská Streda zdolal Banskú Bystricu vysoko 3:0.

Zemplín Michalovce - Spartak Trnava 0:4

14.08.2022 18:00

Góly: 1. Jakub Paur, 63. Samuel Štefánik, 70. Yusuf Bamidele, 79. Milan Ristovski

MFK Zemplín Michalovce si v nedeľu vybral slabší deň. V piatom kole Fortunaligy prehral na Zemplíne so Spartakom Trnava vysoko 0:4 (0:1).

Trnavčania na východ Slovenska pricestovali priamo z Poľska, kde odohrali druhý duel tretieho predkola Európskej konferenčnej ligy. V ňom nestačili na celok Raków Čenstochová. Prvý gól duelu padol ešte v prvej minúte. Štefánik zachytil loptu na čiare a prihral ju pred bránku. Zakončoval Paur a Kožuchar ostal bezmocný - 0:1.

Veľmi skoro však mohlo byť vyrovnané. V tretej minúte razantnou strelou pohrozil Perez - Vico, a minul pravú žrď. V siedmej minúte Kotula bránil vo vlastnom pokutovom území Bamideleho a z ľavej strany vystrelil Daniel. Lopty sa zmocnil Kožuchar a nebezpečenstvo bolo na chvíľu zažehnané. V 25. minúte Paur dorážal pokus Daniela. Michalovský gólman Kožuchar ležiac na zemi nastavil strele ruky a bol priam zázračne úspešný. Už malo byť 0:2.

V 41. minúte Savvidisovu hlavičku zastavila spojnica. Danielovu pohotovú dorážku vyrazil Kožuchar a ešte stihol zneškodniť tvrdú strelu Štetinu. Trnava schádzala do kabín na polčasovú prestávku za jednogólového vedenia.

V 54. minúte zakončil Da Silva a Takáč bol nútený vytlačiť loptu na rohový kop. O minútu nato predviedol volej Perez - Vico. Bamidele vytesnil pokus na druhý roh v krátkom slede. V 63. minúte sa chyby dopustil Jeřábek. Kožuchar sa nechal vytiahnuť z brány a už sa iba pozeral na rozvlnenie siete v podaní Štefánika, ktorý ho obišiel - 0:2. V 73. minúte z rohu dobre odcentroval Azevedo. Bamidele Yusuf nastavil čelo a Kožucharovi nedal šancu - 0:3.

V 79. minúte sa Bamidele vyhol ofsajdovému postaveniu a mohol pokračovať na bránku. Vľavo sa uvoľnil Ristovski a jeho podstrel brankára Kožuchara priniesol štvrtý gól Spartaka. V 84. minúte Shimamura vyprášil rukavice Takáča. V poslednej minúte riadneho hracieho času sa zatriasla michalovská brána. Do žrde sa trafil Ristovski. MFK Zemplín Michalovce podľahol na východe republiky veľmi kruto trnavskému Spartaku pomerom 0:4.

Tatran Liptovský Mikuláš - Slovan Bratislava 1:5

Góly: 28. Mihajilo Popović - 13. Aleksandar Čavrić, 53. Ivan Šaponjić, 57. David Hrnčár, 71. David Hrnčár, 84. Juraj Kucka

V piatom kole Fortunaligy prehral MFK Tatran Liptovský Mikuláš na štadióne v Poprade s ŠK Slovan Bratislava vysoko 1:5 (1:1).

Tréner hostí Vladimír Weiss vymenil v základnej zostave oproti Olympiakosu Pireus až desať hráčov. V dvanástej minúte centroval Lovat zo štandardnej situácie do ohňa, kde hlavičkoval Šaponjič. Sváček jeho zakončenie vyrazil. V trinástej minúte sa Lovat efektne zbavil brániaceho hráča a vystrelil. Sváček loptu vyrazil pred Čavriča, ktorý ju zblízka poslal do siete - 0:1.

V 18. minúte Václavik dobre vypichol loptu, ktorá smerovala na Agba. Následne vysunul Matoša, ktorý nabil Káčeríkovi. Posledne menovaný prestrelil bránu. V 28. minúte zahrali Liptáci rohový kop. Centroval Nečas a volejom zakončil Popović - 1:1.

V 44. minúte belasá obrana zaspala. Káčerík vošiel s loptou do šestnástky, kam sa stihol vrátiť a zblokovať jeho koncovku Abena. V nadstavenom čase prvého polčasu Hrnčár poslal loptu na zadnú žrď, kde Ramírez zblízka netrafil bránu.

V 53. minúte bol na konci kombinácie hostí Šaponjić. Sváček bol na jeho strelu prikrátky - 1:2. V 56. minúte si Hrnčár narazil loptu s Mustafičom. Jeho tvrdá strela po zemi Sváčkovi prepadla a loptu zachytil až za bránkovou čiarou - 1:3.

V 59. minúte Čavrića nahradil Green a Ramíreza Zmrhal. V 64. minúte Agba vystriedal Juraj Kucka a Ďungela na liptovskej strane Jendrišek. V 67. minúte Káčerík odcentroval na malé vápno, kde Matoš z bezprostrednej blízkosti zakončil vedľa ľavej žrde. V 71. minúte slovanisti úplne vyšachovali defenzívu Mikuláša, ktorá sa iba prizerala kombinácii na jeden dotyk. Lopta šla po osi Mustafič - Zmrhal - Lovat - Hrnčár. Syn známeho slovenského trénera strelil svoj druhý gól v zápase - 1:4.

V 74. minúte videli diváci ďalšie striedania. Z ihriska odišiel Abena a prišiel Križan. Abenu nasledoval Šaponjić, namiesto ktorého nastúpil Medved. V 76. minúte domáci prišli o loptu a brejk Slovana mohol skončiť ďalším gólom v sieti Tatrana. Medved v ťažkej pozícii netrafil bránu. V 77. minúte Matoša v drese Liptovského Mikuláša vystriedal Diviš. V ďalšej minúte Nečasa nahradil Župa.

V 83. minúte belasí zvýšili svoj náskok už na štvorgólový rozdiel. Lovat prihral na os ihriska Zmrhalovi, ktorý jemným oblúčikom našiel Kucku. Jeho následnú strelu k bližšej ľavej žrdi nedokázal Sváček zastaviť. ŠK Slovan Bratislava zvíťazil na pôde Liptovského Mikuláša vysoko 5:1 a upevnil si vedúcu priečku v tabuľke.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 0:0

13.08.2022 18:00

Góly: -

V nedeľnom dueli piateho kola Fortunaligy medzi MFK Ružomberok a AS Trenčín sa zrodila bezgólová remíza 0:0.

Domáci Liptáci vypadli nedávno z európskych pohárov po dvoch prehrách s Rigou a venujú sa už iba domácej ligovej súťaži. V šiestej minúte duelu sa hostia vymanili spod tlaku "Ruže" a dostali sa aj do gólovej príležitosti. Madu bol autorom strieľaného centra spoza šestnástky, avšak minul ním vzdialenejšiu žrď Frühwaldovej bránky. V 33. minúte Kmeť vystrelil z uhla a jeho krížna rana tesne minula vzdialenejšiu žrď. Skóre sa teda nemenilo. V 41. minúte smeroval center z rohového kopu na stred brány. Odtiaľ zahral hlavou Stojsavljević a jeho pokus chytil Frühwald. Minútu pred koncom prvého polčasu Kupusović strelou v páde mieril nad brvno ružomberskej bránky. V poslednej minúte prvého polčasu dal bodku za úvodnou časťou merania síl peknou strelou z diaľky Mojžiš. Jeho próbu vyrazil Kukučka. Do kabín na prestávku schádzali mužstvá za bezgólového stavu.

V 56. minúte odvrátili domáci Demitrov center z pravého krídla spred svojej brány opäť na kopačky hostí. Následne spoza šestnástky vypálil Madu - tesne vedľa. V 63. minúte Kmeť z priameho kopu vystrelil k bližšej žrdi, odkiaľ loptu vyrazil Frühwald. V nadstavenom čase duelu zakončil Rakyta z hranice šestnástky, no lopta v jeho podaní letela nad brvno. Ružomberok si podelil body s Trenčínom po remíze 0:0.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 1:0

13.08.2022 16:00

Góly: 76. Dávid Ďuriš

Horko-ťažko sa rodila v piatom kole pod Dubňom výhra favorita. MŠK Žilina napokon zdolal FC ViOn Zlaté Moravce najtesnejším rozdielom 1:0 (0:0).

V šiestej minúte zblokovali hostia Ďurišovu strelu. Následnú razantnú strelu Rusnáka kryl Lukáč. V jedenástej minúte Mondekovu veľkú šancu zmaril Belko. V 16. minúte zakončil spoza šestnástky Galčík, ale Lukáč bol pozorný. V 23. minúte Ďuriš trafil dobre vybiehajúceho Lukáča.

V 25. minúte individuálny prienik domáceho kapitána Nemčíka zastavil až posledný obranca hostí. Kopas potom mieril do stredu bránky. V 45. minúte Mondek vyslal pokus do náruče Ľubomíra Belka.

V 53. minúte zahral rukou v šestnástke Kopas. Kapitán Ďubek mieril z pokutového kopu k pravej tyči, Belko vystihol smer strely a vyrazil. Žilina stupňovala tlak. Ďuriš vystrelil k ľavej tyči, a Lukáč pohotovo zachránil. V 63. minúte Ďubek z hranice šestnástky mieril technicky do ľavého horného rohu žilinskej bránky. Belko predviedol efektnú robinzonádu.

V 69. minúte poslal priamy kop nad bránu Myslovič. V 76. minúte našiel Gidi pred šestnástkou Ďuriša. Ten si ešte vylepšil pozíciu a zakončil presne k pravej tyči Lukáčovej bránky.

Viackrát sa už skóre zápasu nemenilo, a tak Žilina aj so šťastím zdolala Zlaté Moravce 1:0.

MFK Skalica - Železiarne Podbrezová 1:1

12.08.2022 20:30

Góly: 49. Ján Vlasko - 45+3. Marek Kuzma (pen.)

Súboj nováčikov vo Fortunalige sa skončil zmierlivou remízou. Skalica si v predohrávke piateho kola podelila body s Podbrezovou po výsledku 1:1 (0:1).

V trinástej minúte zabránil gólu brankár Junas. V 18. minúte napálil Yao do spojnice brány. V 23. minúte VAR zamietol pokutový kop pre Skalicu. V nadstavenom čase prvého dejstva Ďatko obohral Václava a ten zatiahol ručnú brzdu v pokutovom území. Hostia zahrávali penaltu. Marek Kuzma si vybral miesto zakončenia k pravej žrdi, čo Junas vystihol, no zapadnúť lopte do siete nezabránil.

Už dve minúty po obrátke prišla druhá žltá karta a logicky červená pre hráča Podbrezovej Erika Grendela. V 49. minúte Vlasko nadvihol loptu nad múr a trafil ľavý horný roh - 1:1.

Cestu do siete si nenašiel pohotový volej Romana Hašu. V 68. minúte Ludha v páde vykopol pravou nohou loptu z kopačky Hašu. A dobre zasiahol aj v 78. minúte; Denis Potoma si vylámal zuby v stopercentnej možnosti. V tretej minúte nadstaveného času zápasu Podbrezovú opäť podržal brankár Ludha, keď Yao z ťažkého uhla zakončoval do jeho rukavíc. Udrieť mohol ešte Šebesta, no Skalici sa dokonalý obrat nepodaril.

Záhoráci remizovali s Podbrezovou 1:1.