Fortuna liga - souhrn 5. kola nadstavby: Na čele beze změny

14.04.2023, 19:21, aktualizováno 16.04.2023, 19:28
Fanoušci Dunajské Stredy (© DAC Dunajská Streda)

Velmi nepříznivě se vyvíjela páteční předehrávka pro Dunajskou Stredu, po první půli prohrávala s Podbrezovou, nicméně po přestávce strhl výhru na stranu domácích dvěma góly Milan Dimun. Nezaváhal ani Slovan Bratislava, jenž rozstřílel Banskou Bystrici. Další výhru má Trenčín, v závěru utrhl tři body v souboji se Zlatými Moravcemi...

O titul

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 4:0

16.04.2023 17:30

Góly: 35. Jaba Kankava, 56. Aleksandar Čavrić, 59. Vladimír Weiss, 73. Giorgi Čakvetadze

ŠK Slovan Bratislava v dohrávke piateho kola nadstavbovej časti Fortunaligy porazil v skupine o titul na Tehelnom poli nováčika najvyššej súťaže MFK Dukla Banská Bystrica 4:0 (1:0).

Kapitánom hosťujúceho celku je kanonier Róbert Polievka, ktorý sa predstavil v poslednom kvalifikačnom dvojzápase na majstrovstvá Európy v drese Slovenska. Na Tehelnom poli sa mu v nedeľu skórovať nepodarilo. V 17. minúte sa hlavný rozhodca vrátil k predchádzajúcej situácii v pokutovom území Slovana, kde De Marco poslal k zemi Záhumenského. Zákrok ďalšieho slovenského reprezentanta bol vyhodnotený ako nedovolený a Dukla tak zahrávala pokutový kop.

Trnovský však strelu Faška k pravej žrdi chytil. Hosťujúci hráči neskórovali ani z následnej dorážky a skóre sa nemenilo. V 25. minúte Čakvetadze na bielom bode nemal pri sebe nikoho, no z prvej poslal loptu vedľa brány. V 35. minúte si na dobrý center Lovata z ľavej strany nabehol Kankava a prudkou hlavičkou presne k pravej žrdi otvoril skóre - 1:0.

V 37. minúte Willwéber z priameho kopu nepríjemnou strelou ohrozil Trnovského, ktorý pri pravej žrdi loptu vyrazil. V nadstavenom čase prvého polčasu Čavrič oplácal a pri tom úmyselne skopol Uhrinčaťa, za čo dostal iba žltú kartu, čo vyvolalo nevôľu hostí.

V 53. minúte Čakvetadze spätnou prihrávkou našiel Čavriča, ktorý úplne sám nastrelil len brániaceho hráča. V 56. minúte Čavrič prebral prihrávku od Zmrhala. Zvládol súboj jeden na jedného a pomedzi nohy brániaceho hráča zakončil k bližšej ľavej tyči - 2:0.

V 59. minúte Weiss z priameho kopu trafil veľmi dobre k vzdialenejšej žrdi - 3:0. V 62. minúte Lovat strieľal ľavačkou, a Hruška predviedol kvalitný zákrok. V 73. minúte Čakvetadze postupoval v plnej rýchlosti od ľavej postrannej čiary. Loptu si naviedol na os ihriska a kúsok spoza vápna umiestnil svoj pokus k ľavej žrdi - 4:0.

V 77. minúte Depetris zakončoval zo vzduchu z ťažkého uhla a nastrelil konštrukciu brány. V 82. minúte Balič centroval zo štandardky do veľkého vápna. Lopta bola predĺžená k Depetrisovi, ktorý ju hlavou usmernil tesne nad brvno. Po štyroch nadstavených minútach zápas skončil. Slovan Bratislava zdolal Banskú Bystricu vysoko 4:0 a stiahol náskok vedúcej Dunajskej Stredy opäť na tri body. Banská Bystrica ostáva šiesta iba bod za piatou Podbrezovou.

MŠK Žilina - Spartak Trnava 1:1

15.04.2023 15:00

Góly: 51. Patrik Iľko - 84. Kelvin Ofori

V prvom zápase sobotňajšieho programu piateho kola nadstavbovej časti Fortunaligy remizoval v skupine o titul domáci MŠK Žilina so Spartakom Trnava 1:1, keď do polčasu diváci pod Dubňom gól nevideli.

V 18. minúte duelu Bari prihrávkou z ľavej strany našiel pred šestnástkou hostí Jambora. Ten sa oprel do strely, a trafil iba brániaceho hráča Trnavy. V 19. minúte Rusnák skúsil strelu z veľkého uhla, ale jeho pokus bol nepresný. V 23. minúte Rusnák z pravej strany nenašiel pred Vantrubom žiadneho adresáta v žilinskom drese. V 25. minúte lopta z priameho kopu Žiliny z veľkého uhla nabrala smer priamo do bránky, Vantruba sa však nenechal prekvapiť a svoje mužstvo podržal. V 29. minúte sa Gidi zbavil dvoch hráčov hostí, ale strela mu vôbec nesadla. V 36. minúte Leitnerove zakončenie spoza 16-ky smerovalo k ľavej tyči, a Vantruba dobrým zákrokom vytlačil loptu na brvno. V 40. minúte Gidi nabil Galčíkovi, ktorého pokus bol obrancom Trnavy zblokovaný na rohový kop. V prvom dejstve teda gól nepadol.

V 51. minúte sa Iľko na hranici pokutového územia prebil okolo dvoch hráčov, vystrelil a zaznamenal úvodný gól stretnutia - 1:0. V 56. minúte lopta z rohu našla pred žilinskou bránkou Daniela, ktorý nemieril presne. V 62. minúte po tečovanej strele Štetinu dobre zakročil domáci gólman. V 65. minúte si ďalší strelecký pokus pripísal Rusnák. Vantruba mu veľmi dobrým zákrokom pokazil gólovú radosť. Rusnák vzápätí poslal prudkú prihrávku pred bránu, a Bari z prvej minul. V 84. minúte Ofori naviedol loptu do 16-ky. Obranca pred ním ustupoval a trnavský hráč trafil presne k pravej tyči - 1:1. Žilina si s Trnavou body podelila.

DAC Dunajská Streda - Železiarne Podbrezová 2:1

14.04.2023 17:30

Góly: 58. Milan Dimun, 72. Milan Dimun - 3. Daniel Pavúk

Líder fortunaligovej tabuľky FC DAC 1904 Dunajská Streda otočil nepriaznivý stav s FK Železiarne Podbrezová a na Žitnom ostrove zvíťazil 2:1 (0:1). Premiérové góly v sezóne strelil Dimun.

Celý zápas na Žitnom ostrove museli súperi odohrať v hustom daždi. Duel sa poriadne ešte nerozbehol a MOL Aréna stíchla, pretože hostia skórovali ako prví. V tretej minúte poslal Ďatko dobrý center do pokutového územia a Pavúk hlavou rozvlnil sieť - 0:1. Už v siedmej minúte sa hrdinom mohol stať Nebyla, avšak z desiatich metrov netrafil bránu. O dve minúty nato skóroval Káčer, ale VAR odhalil ofsajd a gól tak nebol uznaný. Dunajská Streda stihla už v prvej štvrťhodine inkasovať, nepretaviť na gól dve tutovky a navyše prišla o zraneného Niarchosa. Blízko ku gólu bol v 34. minúte domáci Andzouana, keď strelou z 20-tich metrov trafil ľavú tyč.

Druhý polčas začali šancou "železiari". Ďatko zblízka prestrelil bránu. V 49. minúte videl Faško za faul na Ramadana druhú žltú kartu a po červenej musel z ihriska. Domáci zvýšili aktivitu a v 58. minúte to prinieslo ovocie. Strelu Andzouanu Ludha ešte vyrazil, ale Dimun doklepol loptu do brány - 1:1. Domáci bojujúci o historický titul sa samozrejme naďalej tlačili dopredu. V 72. minúte Kalmár sklepol loptu Dimunovi, ktorý z hranice 16-ky strhol vedenie na stranu DAC-u. Boli to prvé Dimunove presné zásahy v sezóne. Dunajská Streda porazila Podbrezovú 2:1.

Góly: 43. Brian Peňa - 51. Hurtado

V piatom nadstavbovom kole Fortunaligy neudržal Zemplín Michalovce priaznivý stav a so Skalicou remizoval 1:1 (1:0).

V 20. minúte sa domáci dopustili faulu na hosťujúceho Jána Vlaska a žltú kartu za tento zákrok videl Zvonko Ceklić. V 25. minúte Yao našiel za obranou prihrávkou vzduchom Moronga, ktorý napálil do Szárazovej tyče. V 44. minúte Peňa predviedol veľmi pekné sólo z ľavého krídla. Vyhol sa faulu Blažeka a prestrelil aj hosťujúceho brankára - 1:0. Asistoval Wisdom Kanu. Prvý polčas nadstavil hlavný arbiter o dve minúty. Do kabín na polčasovú prestávku schádzali tímy za jednogólového vedenia domácich Michaloviec.

V 50. minúte Vlaskov rohový kop nadvihol hlavou Haša. Padajúcu loptu poslal taktiež hlavou do siete dôrazný Hurtado - 1:1. V 68. minúte Yao posunul loptu Hašovi, ktorý delovkou opečiatkoval brvno Szárazovej bránky. Lopta sa odrazila späť na zem, čiaru však podľa všetkého nepretla. V druhom dejstve videli žlté napomenutie Peňa, Hollý, Jánošík, Issa a Mášik. Po štyroch nadstavených minútach zápas skončil. Michaliovce remizovali so Skalicou 1:1.

AS Trenčín - FC Zlaté Moravce 2:1

Góly: 70. Kelvin Pires, 90+1. Chinonso Emeka - 82. Roman Čerepkai

AS Trenčín zdolal v dôležitom dueli piateho nadstavbového kola ViOn Zlaté Moravce 2:1 (0:0) a vzdialil sa nebezpečnej barážovej priečke. V siedmej minúte domáci pochybili pri rozohrávke. Hostia mierili do protiútoku, ale dobre sa vrátil Yem. Oba tímy zatiaľ skôr čakali na chybu súpera. V desiatej minúte mal šancu Bainović, avšak zvnútra 16-ky prestrelil bránu. V 23. minúte prvýkrát vážnejšie zakročil Kukučka. Stalo sa tak po Almeidovom pokuse. V 25. minúte zakrútil loptu Bainović, a hlavičkové zakončenie domácich priestor troch žrdí minulo. V 28. minúte Mondek bežal priamo na Kukučku, ale gólman ho vychytal. V 39. minúte si loptu po Gajdošovom priamom kope zobral brankár Lukáč. Pri výskoku ho zasiahol Bagin a Lukáč skončil s vyrazeným dychom. V 54. minúte Demitra zakončoval v 16-ke, no Kukučka si pripísal ďalší dobrý zákrok. V 64. minúte Lukáč zariskoval s loptou pred napádajúcim Emekom; napokon to zvládol. V 66. minúte kopol Emeka centrovanú loptu už vo vzduchu a tesne minul brvno. V 70. minúte mali domáci dva rohy po sebe. Gajdošov center z toho druhého našiel hlavu Piresa, ktorý nekompromisne rozvlnil sieť - 1:0. V 82. minúte Čerepkai zakončil do odkrytej brány - 1:1. V 87. minúte bola nariadená penalta pre Trenčín. Sloboda sotil zozadu Hollého v pokutovom území, no Lavrinčík pokutový kop nepremenil. Vychytal ho Lukáč, ktorý jeho pokus vyrazil. Následnú dorážku trafil exekútor do brvna. V nadstavenom čase loptu hlavou predĺžil Hollý a Emeka rozhodol. V zápase, ktorý sa nadstavoval o sedem minút zdolal Trenčín Zlaté Moravce 2:1. ViOn si tak v tabuľke "upevnil" predposlednú barážovú priečku.

MFK Ružomberok - Tatran Liptovský Mikuláš 3:0

Góly: 35. Martin Bóďa, 56. Martin Bóďa, 60. Samuel Šefčík

V piatom kole nadstavby Fortunaligy porazil MFK Ružomberok posledný Liptovský Mikuláš presvedčivo 3:0 (1:0).

V šiestej minúte nebezpečnú strelu Bobčeka vyrazil gólman na roh. V trinástej minúte na center sprava nabehol Boďa, a vystrelil tesne nad. V 14. minúte Boďa na hranici veľkého vápna prihral nabiehajúcemu Fabišovi, a ten vypálil nad brvno. V 15. minúte Popović spoza 16-ky trafil tesne vedľa. V 18. minúte nastala po rohu veľká skrumáž pred domácou bránou. Bartoš nožničkami nerozvlnil sieť. Ďalšie strely domáci zblokovali a nasledoval iba roh. V 21. minúte Boďa sám pred brankárom mieril z mierneho uhla tesne vedľa vzdialenejšej žrde. V 25. minúte Domonkos našiel centrom od rohovej zástavky Mojžiša, ktorého hlavičku zneškodnil Sváček. V 26. minúte Šefčíkove zakončenie z uhla na dvakrát zneškodnil gólman hostí. V 32. minúte si Domonkos narazil loptu s Boďom a vypálil vedľa bližšej žrde. V 35. minúte otvoril skóre strelou zblízka Boďa - 1:0. V 37. minúte chytil Madleňákovu nebezpečnú hlavičku Sváček. V 39. minúte Bobček z mierneho uhla mieril mimo bližšej žrde.

V 55. minúte Bobček dobre prihral Boďovi a ten bez problémov strelil svoj druhý gól v stretnutí - 2:0. V 59. minúte Madleňákovu prudkú strelu k bližšej žrdi vyrazil brankár. V 60. minúte pokus Boďu vyrazil gólman pred Šefčíka, ktorý nekompromisne dokopol loptu do siete - 3:0. V 67. minúte sa do sľubnej streleckej pozície dostali hostia, ale spoza veľkého vápna pálili nad. V 72. minúte Gerec ponúkol Šefčíkovi gól ako na podnose, no lopta mu nesadla ideálne a netrafil bránu. V 75. minúte Bobček potiahol útok stredom a sám zakončil spoza obrancov. Netrafil bránu. V 90. minúte Kelemen hlavičkoval pod brvno a Sváček vyrazil loptu pred Domonkosa, ktorý ju tiesnený neusmernil do siete. V nadstavenom čase mal Steinhübel veľkú šancu na čestný úspech hostí, ale zblízka vypálil nad brvno. Ružomberok zdolal Liptovský Mikuláš vysoko 3:0.