Fortuna liga - souhrn 4. kola nadstavbové části

14.04.2019, 16:53
Aktuality
Slovan Bratislava opět potvrdil letošní dominanci, na půdě Žiliny vyhrál 3:0 a zajistil si zisk mistrovského titulu. Dunajská Streda smetla Sereď, na jeho půdě zvítězila 5:0 a osamostatnila se na druhém místě tabulky. Ružomberok porazil Michalovce...
O titul

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 0:3

14.04.2019 15:00

Góly: 21. Moha, 41. Moha, 62. Marin Ljubičič

Slovenská Fortuna liga má nového majstra. Po roku strieda Spartak Trnava na tróne jeho úhlavný rival, Slovan Bratislava! Rozhodol o tom celkom jednoznačne na pôde Žiliny, ktorá sa nezmohla ani na kontaktný gól a podľahla šampiónovi hladko 0:3.

Už dávno bolo jasné, že Slovan získa titul, otázkou len bolo, kedy sa tak stane. Napokon to belasí stihli hneď, ako to bolo matematicky možné, teda v strede apríla na pôde šošonov. Zároveň opanujú aj tabuľku strelcov vďaka Andražovi Šporarovi, všetky oči sa tak budú upierať už na letné ťaženie v Lige majstrov, kde dominanciu z domácej ligy potrebuje potom majster potvrdiť. Ale do týchto termínov je ešte ďaleko, poďme pekne poporiadku. V šlágri pod Dubňom sa hralo najprv opatrne, prvú šancu mieril tesne vedľa hosťujúci Dražič. Neskôr o pár minút chybovala obrana domácich a po centri Šporara sa presadil Moha pohodlne na 0:1. Z radov žltozelených odpovedal Diaz, ale jeho šanca sa medzi tri žrde nedostala. Podobne pochodil pár minút pred koncom polčasu aj Kaša, mieril tesne mimo. MOha sa potom ale pekne na druhej strane dostal do šance a upravil skóre už na 0:2.

V tej chvíli bolo jasné, že na odvrátenie titulu bude musieť Žilina predviesť excelentný výkon po prestávke. Aj preto sa snažila niečo s taktikou a rozostavením ešte urobiť, no nebolo to až tak účinné, ako by si želali. Balaj sa rýchlo dostal do šance, no mieril len do bočnej siete. O päť minúť na to v brejku nedal Šporar, Holec zachránil v hodine dvanástej. Ale vymaľované bolo aj tak a to po hodine hry. V 62. minúte totiž Anang neodvrátil center poriadne a Ljubičič poslal loptu bez problémov do siete - 0:3. Titul už bol pre belasých na ceste, šošoni sa snažili aspon skorigovať výsledok. No neuspel strelou Škvarka a ani Tomič. Greif ostal nepriestrelný a aj preto sa hostia môžu tešiť z titulu. V lige pritom stále neprehrali.

MFK Ružomberok - Zemplín Michalovce 1:0

13.04.2019 15:30

Góly: 76. Štefan Gerec

Na Liptove domáci tím potvrdil dobrú formu a vyhral s Michalovcami tesne 1:0. O všetkom rozhodol štvrťhodinu pred koncom Gerec.

Najprv sa však dopredu drali východniari, pekné akcie ale gólom neskončili. Napríklad P. Kolesár mal po pár minútach od úvodného hvizdu dobrú šancu, ale minul dolný roh brány. Ružomberok následne dobre zareagoval a súpera nepúšťal do podobných pozícií. Qose mohol otvoriť skóre pre zmenu v prospech Liptákov, ale z diaľky nemieril presne. Potom nezakončil presne ani po kombinačnej akcii Gerec. V 22. minúte prvý zákrok pri prieniku Zacharkiva musel vytiahnuť domáci brankár Čtvrtečka. Strela Mustedanagiča neskôr skončila na brvne, takže ani po jeho šanci sa skóre nemenilo. Veľkú šancu mal Casado, ale na Čtvrtečka nevyzrel. Gál-Andrezly ešte v závere polčasu vyslal do šance Mustedanagiča, ale ten nedal.

Dobrú šancu mali domáci hráči po prestávke, ale Kira sa Gerecom nachytať nenechal. Smerom dopredu sa Liptákom nedarilo podľa predstáv, dlho sa na ihrisku toho veľa nedialo. Rozhodujúca šanca ale už číhala na ten správny čas, ešte predtým Kira vychytal Gál-Andrezlyho. Ale potom to už prišlo, Kostadinov našiel Gereca a ten upravil skóre na 1:0. Jedinák mal ešte šancu päť minút pred koncom, ale v koncovke zlyhal. Petro ešte odvrátil šancu Mustedanagiča a aj preto sa viac gólov v zápase neurodilo, Ruža vyhrala tesne o jeden zásah.

ŠKF Sereď - DAC Dunajská Streda 0:5

13.04.2019 15:00

Góly: 7. Marko Divković, 13. Marko Divković, 45+3. Zsolt Kalmár (pen.), 66. Éric Davis, 77. Lukáš Čmelík

Vo fortunaligovej nadstavbovej skupine o titul vyhral FK DAC Dunajská Streda na pôde Serede vysoko 5:0 (3:0).

Hostia zo Žitného ostrova otvorili skóre už v siedmej minúte. Divkovič sa zbavil Michalíka a presnou strelou zvnútra šestnástky rozvlnil sieť - 1:0 pre DAC. Sereď mohla onedlho inkasovať druhýkrát, ale Hukova hlavička z dobrej pozície neskončila v Penksovej bráne. V trinástej minúte sa po zlej malej domov opäť presadil Divkovič - 2:0. Domáci si potom vytvorili mierny tlak, ale bez gólovej príležitosti. V 36. minúte putoval predčasne pod sprchy po druhej žltej karte Ba. Hostia využili presilovku ešte do prestávky. V nadstavenom čase úvodného dejstva z jedenástky zvýšil Kalmár - 3:0.

V druhom polčase hostia dominovali. Po desiatich minútach zakončil akciu Dunajskej Stredy akrobaticky Vida, avšak bez gólového efektu. Na 4:0 upravil v 66. minúte Davis. V 74. minúte bol domáci brankár Penksa pri strele Ronana pozorný. O tri minúty nato však nestačil na individuálnu akciu a technické zakončenie Čmelíka, ktorý uzavrel skóre stretnutia. Sereď podľahla DAC-u Dunajská Streda vysoko 0:5.

13.04.2019 17:00

Góly: 8. Kay, 25. Patrick Asmah, 50. Sofiane El Moudane, 80. Frank Castañeda - 57. Tomáš Vestenický

Takmer navlas rovnaký výsledok sa zrodil v Senici, kde miestny tím privítal Nitru podobne ako nedávno v Slovnaft cupe. Aj vtedy išlo o výrazný výsledok, dnes prehrala Nitra "len" 4:1.

Zlaté Moravce prehrali, takže výhra Senice znamená, že záver Fortuna ligy bude ešte poriadne zamotaná. Teraz už strácajú Záhoráci na rivala v boji o záchranu len bod. A to všetko vďaka obľúbenému súperovi z Nitry, ktorému po pohárovom debakli 5:1 nadelili tentoraz o niečo miernejší nátresk 4:1. Všetko to začalo už v úvode, domáci išli za víťazstvom celkom jednoznačne. Ramirez ešte v prvej šanci nedal, ale potom sa hlavičkou dočkal Kay - 1:0. Neskôr Asmah prekonal Pindrocha gólom na 2:0, hostia odpovedali Gataričovou strelou tesne nad. Zahrozil ešte aj po polhodine hry Diaz, ale ten neuspel.

Ani po prestávke Seničania nepoľavili a na súperovi si zgustli. Netrvalo dlho a bolo rozhodnuté, pretože El Moudane hlavičkou nedal šancu brankárovi a bolo 3:0. Konečne sa dočkali potom aj Nitrania, Kuník prihral Vestenickému a ten v pohode upravil na 3:1. Senica ale nenechala nič na náhodu a hoci Asmahov nájazd zneškodnil brankár Pindroch, Castaňeda to napravil desať minút pred koncom. Po ďalšej štandardke Tesiju na zadnej žrdi upravil na konečných 4:1. Na Zlaté Moravce tak Senica stráca už len bod a jej záchranárske myšlienky môžu ožiť.

Železiarne Podbrezová - Spartak Trnava 0:0

Góly: -

Vo štvrtom nadstavbovom kole Fortunaligy v skupine o záchranu sa medzi FK Železiarne Podbrezová a Spartakom Trnava zrodila bezgólová remíza 0:0.

Úvod zápasu bol opatrný. V trinástej minúte dvakrát pohrozili domáci. Strela Špyrka ani hlavička Obročníka neskončili v trnavskej bránke. Hráči Podbrezovej mali miernu prevahu, do ďalších šancí sa však nedostali. Trnavčania vyprodukovali smerom na Vantrubovu bránku niekoľko ľahkých striel a v úvodnom dejstve tak gól nepadol. Po zmene strán predvádzali oba celky podobné predstavenie ako v úvodnom dejstve. Diváci šance nevideli. Po hodine hry vnikol do domácej šestnástky trnavský útočník Ylmaz, a Vantruba svoj tím podržal. Hostia mohli rozvlniť sieť po nasledujúcom rohovom kope. Strela Abenu do domácej bránky neprešla.

Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času sa do veľkej šance dostal Olatunji. Obranca červenočiernych Janečka ho zastavil v poslednej chvíli. V 90. minúte videl striedajúci Olatunji po druhej žltej červenú kartu. V nadstavenom čase mohli rozhodnúť Trnavčania. Vantruba veľmi dobrým zákrokom zneškodnil Grendelovu strelu. Podbrezová remizovala s Trnavou 0:0.

AS Trenčín - FC Zlaté Moravce 1:0

Góly: 89. Ante Roguljić

V 26. kole Fortunaligy dosiahol AS Trenčín len druhú jarnú výhru, keď FC ViOn Zlaté Moravce zdolal najtesnejším rozdielom 1:0 (0:0).

V prvom polčase videli diváci veľmi málo gólových príležitostí. Po vyše polhodine hry si Bukari nabehol za obranu Zlatých Moraviec a postupoval na bránku. Dostal sa však z dobrého uhla a v pokutovom území prihral Sleegersovi. Holanďan trafil len obrancu. Bez gólov sa hralo aj dlho po obrátke. Aspoň však pribúdalo príležitostí. V 51. minúte Ďubek vysunul Šveca, ktorý išiel sám na brankára Chudého. V rozhodujúcej chvíli mu ušla lopta. O osem minút zblízka prestrelil Bukari. Na opačnej strane dopadol rovnako Dočekal.

V 73. minúte si brankár Chudý vybehol. Válovčan ho chcel prelobovať, Trenčan však loptu vyškriabal spod brvna a následne ju zachytil na bránkovej čiare. Válovčan mal zakrátko ďalšiu šancu zmeniť skóre, ale loptu netrafil ideálne. Chovan v závere zlikvidoval šancu Umeha. V 89. minúte nestačil na zakončenie striedajúceho Roguljiča - 1:0. Vyrovnať mohol v nadstavenom čase Válovčan, ale obrana ho zblokovala. AS Trenčín zdolal ViOn Zlaté Moravce 1:0 a fanúšikovia Považanov si pri bojoch o záchranu trochu vydýchli.