Fortuna liga - souhrn 21. kola

01.03.2020, 17:26
Vedoucí Slovan Bratislava má další tři body, tentokrát vyhrál v Nitře. Žilina se rozešla smírně s Dunajskou Stredou a na svého konkurenta má k dobru stále čtyři body. Trenčín si poradil se Seredí a upevnil si postavení ve skupině o titul. Tři body má rovněž Trnava, zatímco na hřišti Ružomberoku se hrálo nerozhodně...

FK Pohronie - FK Senica 0:0

01.03.2020 15:30

Góly: -

Pohronie uhralo v treťom jarnom kole Fortunaligy so Senicou bezgólovú remízu. Získalo tak bod a v tabuľke sa dotiahlo na predposlednú Nitru.

Senica mala stále možnosť zaistiť si po základnej časti účasť v prvej šestke. Tým by sa jednak vyhla záchranárskym prácam a zároveň by hrala v skupine o titul. Pre posledný celok a zároveň nováčika z Pohronia je zas každý bod zlatý z dôvodu akútnych záchranárskych prác. Najmä v úvode zápasu sa tak hralo mimoriadne opatrne. V prvej polovici duelu bol aktívnejším tímom domáci celok. Hostia v prvej štyridsaťpäťminútovke dokonca ani raz netrafili priestor medzi žrďami. Do kabín tak mužstvá schádzali za nerozhodného a bezgólového stavu.

Žlto-modrí po prestávke zvýšili úsilie a zaujímavé situácie si vytvárali najmä po rohových kopoch. Pätnásť minút pred koncom duelu zachránil bod pre Záhorákov brankár Vorel. FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa remizoval s FK Senica 0:0 a dostal sa na rovnakú bodovú úroveň (16 bodov) s predposlednou Nitrou. Tá v nedeľu na domácom ihrisku podľahla Slovanu tesne 0:1. Senica v kalendárnom roku 2020 ešte neprehrala a momentálne je ôsma. Na prienik so prvej šestky jej chýbajú tri body.

Spartak Trnava - FC Zlaté Moravce 2:1

Góly: 76. Petar Orlandić, 90+4. Alex Sobczyk - 72. Tomáš Ďubek

Trnavský Spartak dokázal obrátiť nepriaznivý stav a v dueli s ViOn-om Zlaté Moravce triumfoval po góle v nadstavenom čase tesne 2:1 (0:0).

Prvý ohrozil domácu bránu Kovaľ; brankár Rusov loptu kryl. V jedenástej minúte po priamom kope domáceho celku prešla lopta päťkou ViOn-u. Domáci sa od prvých minút tlačili do územnej prevahy, ale dopúšťali sa množstva nepresností. V 27. minúte mierila hlavička Sobczyka nad hornú žrď. Potom Rusova dvakrát ohrozili hráči ViON-u. Trnavský gólman najprv eliminoval strelu Hrnčára, aby vzápätí skrotil strelu Richtárecha. V 36. minúte po centri Turňu nezakončil Sobczyk. Do kabín tak hráči schádzali za bezgólového stavu.

V 57. minúte Rusov chytil nebezpečnú strelu Kovaľa. Domáci mali od začiatku druhého polčasu viac z hry, no chýbalo im zakončenie. Góly padali v poslednej 20-minútovke. V 72. minúte zahrával ViOn priamy kop a Ďubek strelou do pravého rohu dostal hostí do vedenia - 0:1. O štyri minúty po centri Yaoa brankár Chovan vybehol a Orlandič prehlavičkoval Asanoviča - 1:1. Trnavčania skórovali po dlhých 373 minútach. V 82. minúte mieril Ďubek tesne vedľa ľavej žrde. V 84. minúte Rusov v páde zneškodnil pokus Brašeňa. V nadstavenom čase z centrovanej lopty do päťky a následnej skrumáži strhol víťazstvo na trnavskú stranu zakončením pod brvno Sobczyk. Spartak Trnava zdolal v infarktovom závere Zlaté Moravce 2:1.

MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda 2:2

Góly: 50. Filip Balaj, 58. Filip Balaj - 17. Eric Ramírez, 32. Eric Ramírez

Veľmi rýchlo sa do sľubného dvojgólového vedenia dostali hráči Dunajskej Stredy na pôde Žiliny, ale napokon sa v tabuľke nič zásadné nemení. Šošoni totiž takisto rýchlo dokázali dvakrát odpovedať a body sa delili.

Do šance sa dostal DAC už po štvrťhodine hry. Ramirez z blízka nemal probléom zakončiť nahrávku Divkoviča a bolo 0:1. Neskôr mieril z priameho kopu zaujímavú loptu pred bránu Káčer, ale Králikovi čo-to ešte chýbalo. Kurminowski neskôr mieril hlavičkou len nad. Hostia ale šokovali šošonov ešte raz a to už po polhodine hry. Boli totiž pri chuti a trestal zas Ramirez. Po kľučke mal pred sebou už len prázdnu bránu a z uhla dal na 0:2. Ešte lepšie to pre DAC mohlo byť po šanci Kalmára, ale napokon nemieril presne.

Šošoni tak cez prestávku mali o čom premýšľať a veruže prišli na recept, ktorý v prvom dejstve ingrediencie neprinášal. Kurminowski ešte v šanci nedal, ale Balaj jeho príležitosť už premenil na skorigovanie skóre na 1:2. A MŠK sa rýchlo dostala aj k vyrovnaniu, pretože Jedlička sa pri odkope nevyznamenal a prihrávka Demiriho na Kurminowskeho do pokutového územia bola presná. Síce to neplatilo o zakončení, no Balaj bol opäť tam, kde mal byť a dorazil na 2:2. Veľká možnosť na vedenie šošonov prišla dvadsať minút pred koncom, Šimić si totiž takmer zrazil Vallov center do vlastnej brány. Rozhodnúť tak mohol Ramirez pár minút pred záverom, lenže hattrick nedal. Keďže nedal ani Králik, tri body nezískal nikto, skončilo to remízou.

FC Nitra - Slovan Bratislava 0:1

Góly: 56. Moha

Tri body si pripisuje Slovan aj nitrianskej pôdy, hoci len po najchudobnejšom výsledku o jeden gól. Ten vsietil po prestávke Moha.

Prvú šancu mal Henty, po desiatich minútach sa však skóre nemenilo. A to aj preto, že nemieril po akcii Daniela presne. O desať minút mal potom možnosť domáci tím, lenže Greif sa nenechal vyviesť z miery a svoj tím podržal. Podobne na tom bol po polhodine hry aj domáci gólman Šípoš, ktorý parádne zlikvidoval štandardku od Mohu. Nechýbalo veľa a hostia sa mohli dostať do vedenia. Ten istý hráč potom nedal ani na konci polčasu, keď mieril iba nad.

Pár minút po prestávke slovanisti potrebovali na oťukanie sa, ale potom už udreli. Šípoš nemal nárok na zasiahnutie proti dobre umiestnenej technickej strele a bolo 0:1. Nitra mohla vyrovnať v 62. minúte, ale po dobrom centre Vrábel hlavičkoval len do rúk Greifa, aj tak sa ale pískal ofsajd. Pár minút pred koncom mohol rozhodnúť Holman, lenže nedal svoj nájazd, hoci zakončoval dvakrát. Písala sa 84. minúta. Keďže v závere neuspel ani Daniel vo svojej šanci, tri body napokon Slovan získal po jedinom góle Mohu. Nitra sa naďalej trápi.

AS Trenčín - ŠKF Sereď 2:1

Góly: 26. Hamza Ćataković, 56. Gino van Kessel - 5. Matej Vuk

Trenčín v treťom jarnom kole obracal nepriaznivý stav, a to sa mu napokon podarilo. AS zdolal ŠKF iClinic Sereď o gól 2:1 (1:1).

Do zápasu vstúpili lepšie Seredčania. Problémy domácemu celku robil najmä Morong. Už v druhej minúte jeho center usmernil Jarovič tesne vedľa brány. V piatej minúte Morong vyslal center na hlavu Vuka, ktorý trafil ľavý dolný roh Bergsenovej brány - 0:1. V trinástej minúte Potoma vysunul Vuka, a jeho prudkú strelu Bergson s námahou vyrazil. Vyrovnať mohol v 23. minúte van Kessel, ktorý sám zoči-voči sereďskému brankárovi trafil iba jeho. V 25. minúte našiel van Kessel spätnou prihrávkou Čatakoviča, ktorý z hranice päťky zasunul loptu do siete - 1:1. Potom mohol zmeniť skóre Čatakovič; jeho strela sa od brvna odrazila na bránkovú čiaru, odkiaľ ju odkopol jeden z obrancov Serede.

Do daždivého druhého dejstva vyšiel vstup Trenčanom. V 57. minúte sa van Kessel rútil sám na Kanuriča. Ten jeho strelu vyrazil, ale na opakovanú už sereďský gólman nedosiahol - 2:1. O minútu nato sa po rohovom kope presadil striedajúci Špehar, ale gól pre tesný ofsajd neplatil. V 71. minúte akciu van Kessela gólovo nezakončil Čatakovič. Zvýšiť odstup domácich mohol v 73. minúte Roguljič, ale v čistej šanci minul bránku. Na opačnej strane zahviezdil Bergsen, ktorý dobre mierenú strelu Vučenoviča vytesnil na roh. V 82. minúte mal na kopačke vyrovnanie Špehar, ale lopta po jeho hlavičke skončila na brvne. V závere po hrubom zákroku videl červenú kartu Dabó. AS Trenčín zdolal ŠKF iClinic Sereď 2:1 a zaznamenal veľmi dôležité tri body v súboji o účasť v nadstavbovej prvej šestke.

MFK Ružomberok - Zemplín Michalovce 1:1

Góly: 86. Matúš Kmeť - 64. Stanislav Danko

Len remízu uhrali na domácej pôde Liptáci, s Michalovcami si tak naďalej v tabuľke dýchajú na krk. Delí ich od seba len jediný bod.

Boli to práve domáci hráči, ktorí sa odhodlali smerom dopredu už od úvodných minút. Ale žeby sa im darilo aj v zakončení, to sa povedať nedá. Michalovce sa sústredili na obranu a chyby súpera. Vedeli, že nemajú čo stratiť, na Liptove sa len tak nevyhráva. V 12. minúte sa tečovaná strela Zsigmunda dostala ku Kirovi, ale ten ju za svoj chrbát nepustil. V šanci nedal neskôr ani T. Bobček. Dve minúty pred prestávkou sa do šance dostal ten istý hráč, ale Kira dobre zakročil a nedovolil zmenu skóre. Nepochodil v dobrej možnosti ani Kojnok.

MFK ani po zmene strán nevedel nájsť recept na súpera a dlho sa medzi šestnástkami nedialo nič zaujímavé. Potom ale prišiel šok. Zemplínčania sa dostali do vedenia po tom, čo po dlhom odkope Danko nenechal nič na náhodu a poradil si s Macíkom pekným blafákom a bolo 0:1. Asi desať minút pred koncom Ružomberkom mohol vyrovnať, kopala sa penalta. Twardzik však proti Kirovi neuspel a svoj tábor tak nepotešil. Lenže Michalovce vedenie napokon neudržali, z diaľky vyrovnal parádnou strelou Kmeť a body sa tak delili - 1:1.