Fortuna Liga - souhrn 18. kola: Nedělní šlágr gól nepřinesl

10.12.2021, 18:51, aktualizováno 12.12.2021, 18:56
Nedělní duel prvního se čtvrtým v oblasti gólové nadílky zklamal - nepřinesl ani branku. Trnava si na své konto připsala další výhru, v předehrávce osmnáctého kola porazila doma Michalovce 2:0 a stáhla manko na Slovan na pět bodů. Spartak dal obě branky v úvodní čtvrthodině.

Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 0:0

12.12.2021 17:00

Góly: -

V dohrávke 18. kola jesennej časti Fortunaligy remizoval ŠK Slovan Bratislava na Tehelnom poli s FC DAC 1904 Dunajská Streda bez gólov 0:0.

Išlo o predposledné jesenné kolo najvyššej slovenskej súťaže, ktorá sa hrá až do pokročilého decembra, o správnosti čoho vyjadrilo pochybnosti už viacero hráčov. Myslia na možné zranenia futbalistov. V úvode bolo viac vidieť belasých. Jedlička už po 74 sekundách zasahovať pred Mrázom, potom krotil center, mieriaci na Čavriča.

V siedmej minúte si hostia vytvorili dve veľké šance. Najskôr vychytal Chovan Schäfera. Lopta sa následne dostala k Baličovi, ktorý v ešte lepšej pozícii vystrelil slabo a presne do miesta, kde stál Chovan. V zostávajúcich minútach prvého polčasu sa hralo medzi šestnástkami. V 39. minúte Chovan vybehol mimo pokutového územia a v snahe odkopnúť loptu do bezpečia trafil Ciganiksa, Abena však poslal loptu do bezpečia. Prvú časť hry ukončila nepresná hlavička Kašiu.

V druhom polčase bolo rovnako ako v prvom málo šancí. Napriek tomu mohol v 60. minúte rozhodnúť Henty. Snažil sa obstreliť Jedličku, ale brankár DAC-u jeho pokus vytesnil na roh. Hostia kontrovali strelou Baliča spoza šestnástky, ktorá bola znovu slabá. Tréner domácich Vlado Weiss prestriedal, avšak taktovku na pár minút prebrali naopak hostia. V úplnom závere zakončil spoza šestnástky Agbo; Jedlička jeho pokus veľmi dobre vychytal. Slovan remizoval s DAC-om 0:0.

MFK Ružomberok - FC Zlaté Moravce 1:1

11.12.2021 15:00

Góly: 87. Štefan Gerec - 30. Marek Švec

Veľkým prekvapením sa skončil duel tretieho celku tabuľky Ružomberka so Zlatými Moravcami. Liptáci na svojej tráve iba remizovali s ViOn-om 1:1 (0:1).

V šiestej minúte vypálil spoza ružomberského pokutového územia Kyziridis a Krajčírik loptu vytlačil na roh. V 18. minúte dobre vystrelil Takáč a ratovať musel Kira. Ešte viac sa zapotil o šesť minút neskôr; vtedy zachraňoval pri šanci Boďu, ktorého pred bránou našiel Fabiš. V 30. minúte po prihrávke Slobodu skóroval Švec - 0:1. Liptáci pridali, tlačili sa dopredu, ale do prestávky si žiadnu príležitosť na skórovanie nevypracovali. Po vstupe do druhého dejstva pred bránou MFK osamotený Kyziridis strieľal z prvej, ale v neľahkej pozícii mu to absolútne nesadlo.

Ružomberok potom diktoval tempo hry, ale jeho úsilie väčšinou končilo pred pokutovým územím Moravčanov. Tí prehusťovali priestor a mysleli najmä na dobrú defenzívu. V 77. minúte po páde prenikajúceho Gereca v šestnástke ViOn-u hlavný rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý po dlhšej diskusii s hráčmi hostí a s asistentom Hrmom odvolal. V 87. minúte bod pre domáci tím zachránil Gerec. Ružomberok nečakane iba remizoval so Zlatými Moravcami 1:1.

AS Trenčín - MŠK Žilina 1:3

Góly: 74. Jakub Kadák - 48. Adrián Kaprálik, 61. Adrián Kaprálik, 77. Vahan Bičachčjan

AS Trenčín neuspel v 18. kole Fortunaligy na domácej tráve proti MŠK Žilina a podľahol mu 1:3 (0:0).

Žilinčania začali stretnutie aktívne. Dobré šance mali Jánošík a Rusnák. V 22. minúte mohol skórovať Kaprálik, ktorý krížnou strelou tesne minul pravú žrď trenčianskej bránky. Na druhej strane to skúšal Jendrišek. Belko ukázal dobrý reflex a loptu vyrazil. V závere prvého polčasu Bičachčjan netrafil bránku a tímy schádzali do kabín za bezgólového stavu.

V 48. minúte Bičachčjan odcentroval na hranicu malého vápna na hlavu Kaprálika a žltozelení sa ujali vedenia 1:0. Rovnaký hráč mohol zakrátko zvýšiť, ale Kukučka jeho strelu veľmi dobre vytlačil na roh. Kaprálik po hodine hry pridal svoj druhý gól v zápase a celkovo tretí v aktuálnom ligovom ročníku. Útočník MŠK sa opäť presadil hlavou po centri Kopasa, ktorý ho našiel na zadnej žrdi - 0:2. V 74. minúte Kadák vymietol ľavý horný roh žilinskej bránky - 1:2. Už o tri minúty Bičachčjan skóroval aj s prispením teču Jovičiča - 1:3. V závere Kopas vyhlavičkoval z bránkovej čiary zakončenie Ibrahima. Trenčín podľahol doma Žiline 1:3.

FK Pohronie - FK Senica 0:1

Góly: 54. Giannis Niarchos

V 18. kole Fortunaligy nestačil posledný FK Pohronie ani na Senicu, ktorej na vlastnej tráve podľahol tesne 0:1 (0:0).

V prvom polčase sa na náročnom teréne lepšie darilo domácim. Mali viac z hry, ale chýbali im šance. Hostia ustrážili aj viaceré rohové kopy súpera. Avšak v 29. minúte Lačného zblokovaný pokus riešil brankár Ravas, ktorému lopta vypadla a Šumbera zahral v šestnástke rukou. Loptu si na biely bod postavil kapitán Mazan a poslal ju nad brvno. Tento moment futbalistov Pohronia rozhodil a iniciatívu prevzali Seničania. Aj im však chýbali väčšie šance.

Na konci polčasu mohol skórovať Záhumenský. Jeho krížna strela spoza šestnástky minula ľavú žrď. Do druhého polčasu lepšie vstúpili domáci. Najprv sa neujala hlavička Lásika. Potom Pavlík loptu zblokoval pod brvno, a Ravas ju s problémami vytlačil na roh. V 54. minúte sa dopredu predral Niarchos. Presadil sa v súboji proti Čmovšovi a v páde oblúčikom zakončil do odkrytej časti bránky ponad márne zasahujúceho Slančíka - 0:1.

Pohronie po góle ešte viac zvýšilo aktivitu. Po hodine hry Šmatlák strieľal zvnútra šestnástky, ale dobre chytil Ravas. Ten zlikvidoval aj koncovky Badola, či Blahúta, obrana mu zas pomohla pri strelách Lačného a Šmatláka. V 77. minúte sa Badolo obtočil okolo Pavlíka, a brankár Záhorákov nohou vytesnil loptu mimo ľavej žrde. Pohronie podľahlo Senici 0:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - ŠKF Sereď 1:1

Góly: 25. Ľuboslav Laura - 15. Adam Krčík (vl.)

MFK Tatran Liptovský Mikuláš si v 18. kole Fortunaligy podelil body v Poprade so Sereďou po remíze 1:1 (1:1).

Predposlední Liptáci nevyhrali od konca októbra. Hru poznačilo chladné a sychravé počasie pod Tatrami. V 15. minúte centrovanú loptu Privata Yaoa si nešťastne zrazil do vlastnej siete Krčík, Luksch už na zmenu smeru lopty nedokázal zareagovať - 0:1. V 19. minúte nebezpečne hlavičkoval Voško, a brankár hostí Chudý vytiahol prvý zákrok. O dve minúty neskôr mohol na opačnej strane pridať druhý gól Yao. Jeho strela zblízka skončila na bočnej sieti Lukschovej bránky. V 25. minúte sa Liptáci Laura využil pošmyknutie Chudého a vyrovnal - 1:1. Vzápätí z vyše 20-metrovej vzdialenosti nebezpečne pohrozil Voško.

V úvode druhého polčasu zakončil za domácich kapitán Bartoš. Strelu vyrazil Chudý. Následnú dorážku zmaril jeho spoluhráč Ljubičič, ktorý si pri odkope takmer strelil vlastný gól. V 75. minúte hosťujúci Popovič tvrdo vypálil z diaľky a Luksch s vypätím všetkých síl zabránil gólu. Z následného rohového kopu sa hlavou presadil Haša. Proti jeho zakončeniu predviedol brankár Liptovského Mikuláša zákrok zápasu. Záver duelu sa niesol v nervóznom duchu. Liptovský Mikuláš remizoval so Sereďou 1:1.

Spartak Trnava - Zemplín Michalovce 2:0

10.12.2021 17:00

Góly: 1. Martin Bukata, 15. Yusuf Bamidele

Spartak Trnava potvrdil úlohu veľkého favorita a v predohrávke 18. kola Fortunaligy zdolal na Štadióne Antona Malatinského MFK Zemplín Michalovce dvomi rýchlymi gólmi 2:0 (2:0).

Trnavský štadión sneženie v malom Ríme výrazne nepocítil. Spartaku sa uzdravili viacerí hráči. Nastúpil Cabral, na lavičke boli pripravení Kóša a Vlasko, Jonesovi vypršal trest. V 35. sekunde Cabralovu strelu vyrazil Száraz pred seba a Bukata z päťky rozvlnil sieť - 1:0. Po štvrťhodine Savvidis vysunul do šestnástky Bamideleho Yusufa. Nigérijčan loptu umiestnil popri vybiehajúcom brankárovi - 2:0.

V 19. minúte zahrali Trnavčania z rohu signál, zo šestnástky pálil Mikovič a Száraz s námahou vyrazil na roh. Aktívnu polhodinu ukončil nepresným pokusom Grič. Potom sa ukázali i hostia. Popovits pätičkou oklamal trnavskú obranu a poslal do gólovej šance Ranka, ktorého vychytal Takáč. Po ďalšej akcii vystrelil nepresne Kanu. Po zmene strán kvalita upadla a bojovalo sa medzi šestnástkami. V 77. minúte mal veľkú príležitosť Marcin, no trafil tyč trnavskej bránky. O chvíľu nevyužil šancu Žofčák. Trnavské víťazstvo mohol zveľadiť Ramadan, ale nevyšla mu koncovka. Trnava vyhrala nad Michalovcami 2:0.

"Tak, ako bol vynikajúco nachystaný trávnik, za čo patrí vďaka všetkým, čo sa na tom podieľali, tak sme mali skvelý vstup do zápasu. Dali sme dva rýchle góly, pričinením oboch mužstiev bol prvý polčas veľmi zaujímavý. Šance boli na oboch stranách, my sme mohli pridať tretí a bolo by po zápase. Michalovce dobre kombinovali. V druhom polčase tempo trochu upadlo, viac sme sa sústredili na stredný blok a obranu, čo je škoda, pretože sme si mohli zápas viac užiť, byť dominantnejší na lopte a vytvárať si šance. Ale ukontrolovali sme si víťazstvo 2:0 a s tým sme spokojní," povedal po zápase tréner Trnavy Michal Gašparík. "V poslednom čase sa mi zle hodnotí... Dostali sme rýchly gól, urobili sme dve hrúbky, čo domáci potrestali. Potom sme vyvinuli tlak, držanie lopty sme mali úžasné, hrali sme perfektne, dostali sme sa do niektorých šancí, ale máme problém s koncovkou, neskórujeme. Ako však vravím, chalani odohrali fantastický zápas z pohľadu držania lopty, a tak ďalej, ale potrebujeme spraviť výsledok. Ešte nám ostalo jedno kolo. Verím, že s tým môžeme niečo urobiť," ohodnotil duel lodivod Michaloviec Miroslav Nemec.