Fortuna liga - souhrn 16. kola: Slovan zvýšil náskok

27.11.2021, 16:55, aktualizováno 30.11.2021, 16:24
Slovan pokračuje ve vítězném tažení, tentokráte zdolal Sereď a na čele má osmibodový náskok. Ružomberok zvítězil na půdě druhé Trnavy a přiblížil se Spartaku na rozdíl tří bodů. Sobotní zápasy slovenské ligy přinesly výhry hostujících týmů. Dunajská Streda uspěla v Trenčíně, Zlaté Moravce vezou body z půdy Pohronie a radují se také Michalovce. Žilina v dohrávce remizovala v Senici.

FK Senica - MŠK Žilina 2:2

30.11.2021 15:00

Góly: 16. Egy Maulana Vikri, 68. Egy Maulana Vikri - 33. Gabriel Halabrín (vl.), 90. Patrik Iľko

V dohrávanom zápase 16. kola Fortunaligy medzi FK Senica a MŠK Žilina ostal po záverečnom hvizde rovnako ako po prvom polčase nerozhodný stav. Záhoráci si podelili body so "Šošonmi" po výsledku 2:2 (1:1).

Hlavný rozhodca cez víkend duel predčasne ukončil po prvom polčase za stavu 1:1. Zápas v Senici od začiatku poznamenalo husté sneženie. Hralo sa v náročných podmienkach. Domáci viedli od 16. minúty, keď sieť rozvlnil Vikri. Hostia zrovnali stav v 33. minúte; vtedy loptu tečoval do vlastnej siete Gabriel Halabrín. Počas polčasovej prestávky ihrisko úplne zasnežilo. Rozhodca sa vzhľadom na stav ihriska rozhodol zápas predčasne ukončiť. Kluby sa následne dohodli, že druhý polčas dohrajú v utorok, čo sa podarilo. Po štyroch dňoch sa teda opúť stretli na Záhorí. V utorok rovnako ako v "prvý hrací deň" padli dva góly, o ktoré si podelili obe družstvá. Podľa priebehu je to však pre domácu Senicu strata.

Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie hostia, zastreľoval sa najmä Bičachčjan. V 56. minúte jeho prudké zakončenie z 20-tich metrov letelo nad. O dve minúty nato na druhej strane po rohovom kope hlavičkoval Gáč tesne vedľa. Seničania sa zaradovali v 68. minúte. Vtedy išli do vedenia. Po akcii Oršulu využil zaváhanie Javorčeka Vikri a prízemnou strelou k ľavej žrdi strelil druhý gól v zápase - 2:1. O dve minúty mohli Záhoráci udrieť z brejku, ale nepochodili. Žilinčania sa usilovali aspoň o bod. V 78. minúte vedľa vypálil Bičachčjan. Seničania zbytočne stratili loptu a po krídelnej akcii po ľavej strane prišiel center, z ktorého trafil pod brvno striedajúci Iľko - 2:2. Senica remizovala so Žilinou 2:2.

Slovan Bratislava - ŠKF Sereď 2:0

29.11.2021 18:00

Góly: 15. Dejan Dražić (pen.), 71. Andre Green

V dohrávanom dueli 16. kola Fortunaligy zdolal ŠK Slovan Bratislava hostí zo Serede 2:0 (1:0) a s týmto súperom zaznamenal jubilejnú desiatu výhru v rade.

Tréner belasých Vladimír Weiss urobil oproti zápasu Európskej konferenčnej ligy s PAOK Solún v zostave až deväť zmien. V základnej jedenástke nastúpili v oboch dueloch iba Medveděv a De Marco. Prvú veľkú šancu belasých mal Mráz, ale nepochodil. Na konci prvej štvrťhodiny zahrávali domáci priamy kop. Strelu Vojtka zblokoval múr a Haša pri snahe odkopnúť loptu zasiahol Medveděva, ktorý išiel k zemi. Hlavný rozhodca ukázal na biely bod, z ktorého poslal Slovan do vedenia Dražič - 1:0. Skórovať potom mohol po kombinačnej akcii Hrnčár, ale v poslednej chvíli pred ním odvrátil Jureškin. Hostia následne začali Slovan viac napádať pri rozohrávke, ale šancu si nevypracovali.

Po obrátke sa do brejku po rohu Slovana dostal striedajúci Yao. Šulla predviedol dobrý zákrok a skóre sa nemenilo. Vari ešte lepšiu šancu mal Ljubičič, ale zo stredu šestnástky to poslal nad bránu. Na opačnej strane unikal Mráz; jeho strela skončila tesne vedľa žrde. Dvadsať minút pred koncom domáci zavreli súpera na jeho polovici. Kankava odcentroval na hlavu striedajúceho Greena, ktorý rozvlnil sieť - 2:0. Pre anglického krídelníka to bol premiérový gól vo Fortunalige, pričom v Konferenčnej lige ich dal paradoxne už štyri. Sereď na Tehelnom poli neuspela ani po trojnásobnom striedaní po druhom góle. Slovan zdolal ŠKF desiaty krát v rade, tentokrát 2:0.

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 0:3

28.11.2021 17:00

Góly: 31. Matej Kochan (pen.), 50. Martin Regáli, 52. Martin Regáli

MFK Ružomberok nedal prekvapujúco domácej Trnave ani najmenšiu šancu a v 16. kole Fortunaligy zvíťazil v malom Ríme vysoko 3:0 (1:0).

V 17. minúte Jones vypálil na bližšiu tyč, no Krajčírik bol pozorný. Po následnom rohu zakončoval bez prípravy Tumma; trafil len do miest, kde stál pripravený Krajčírik. Hostia mali tutovku v 25. minúte: Bobček v pokutovom území obišiel Tummu, Takáč jeho strelu vyrazil pred Regáliho, a ten z voleja prestrelil odkrytú bránku. V 31. minúte Jones fauloval v pokutovom území Madleňáka a Kochan z bieleho bodu otvoril skóre - 0:1.

Liptáci mali po obrátke výborný nástup. V 50. minúte podnikli rýchlu kontru do rozhodenej obrany a voľný Regáli z prvej napálil do siete - 0:2.

Krátko nato Bukata nepresnosťou vyslal do šprintu Regáliho, ktorý únik zakončil tretím gólom "Ruže". Na opačnej strane Grič technickým pokusom z hranice šestnástky netrafil bránku. Savvidisovu strelu vyrazil Krajčírik na roh. V 68. minúte Jones v snahe dobehnúť loptu vrazil do brankára Krajčírika, videl druhú žltú kartu a predčasne putoval pod sprchy. Výhru Liptákov mohol prikrášliť Regáli, hetrik však napokon nedosiahol. Ružomberok po výhre 3:0 stiahol stratu na druhú Trnavu na tri body.

"Každý séria sa raz skončí. Kľúčový momentom bola jedenástka. Predtým sme mali dve šance, nedali sme, súper mal jednu, a potom prišla penalta. V druhom polčase to chalani strašne chceli zlomiť, no boli sme absolútne netaktickí. Pri druhom góle sme zle stáli, na tretí sme im prihrali my. Tým pádom bolo rozhodnuté a len sa dohrávalo. Jones spravil penaltu a dostal červenú kartu, no na druhej strane nehral zle. Potrebujeme, aby sa nám uzdravili hráči. Alternovali sme s hráčmi, ktorým to nesedí," zhodnotil duel tréner domácich Michal Gašparík.

"Sme šťastní, do Trnavy sme išli vyhrať. Forma u nás graduje a som veľmi rád, že sme sa prezentovali výkonom, keď sme silnú Trnavu držali od našej bránky. Okrem jednej šance inú nemali. Vystríham chlapcov, aby sme lepší vstup do druhých polčasov mali my. Som rád, že si to vzali k srdcu. Atmosféra v šatni je fantastická. Chalanov pripravujeme v týždni trochu inak, ako predtým, dávame im viac voľna. Ocenia to, a potom sa rozdajú na ihrisku," povedal po zápase tréner hostí Peter Struhár.

Tatran Liptovský Mikuláš - Zemplín Michalovce 0:1

27.11.2021 15:00

Góly: 89. Matej Trusa

MFK Tatran Liptovský Mikuláš nenadviazal na dobré výsledky a v Poprade podľahol hosťujúcim Michalovciam o gól 0:1 (0:0).

V chladnom počasí sa hral tzv. šesťbodový zápas tabuľkových susedov. V prvom polčase si mužstvá mnoho príležitostí nevypracovali. V 14. minúte pohrozili hostia po rohovom kope, ale Sváček dobre zasiahol na bránkovej čiare. Liptáci vyslali prvú strelu na bránu Michaloviec až na konci 37. minúty. O minútu neskôr si domáci nerozumeli pri rozohrávke a Begala napálil loptu z prvej, no tá priestor troch žrdí minula.

V druhom polčase boli aktívnejší Tatranci. Často útočili, no centrované lopty zužitkovať nevedeli. V 57. minúte zakombinoval Mikuláš po zemi a v čistej šanci sa ocitol Švec. Neskôr mal dobrú šancu Gerát, ale jeho krížna strela zasiahla len konštrukciu hosťujúcej bránky. V 83. minúte po Žofčákovom centri skončila lopta z kopačky Marcina v sieti, gól však neplatil pre ofsajd. V samom závere sa po rohovom kope hlavou presadil Trusa. Michalovce vyhrali nad Mikulášom 1:0.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 0:1

Góly: 3. Andrija Balić

AS Trenčín sa nedokázal otriasť z vysokej prehry v Ružomberku v predchádzajúcom kole a v 16. kole Fortunaligy podľahol na domácej tráve celku FC DAC 1904 Dunajská Streda najtesnejším rozdielom 0:1 (0:1).

AS podľahol minulý víkend na Liptove domácej "Ruži" vysoko 0:3 a "pšenka mu nekvetla" ani v aktuálnom ligovom kole. Ďalším nepriaznivým výsledkom, navyše na vlastnom trávniku, si skomplikovali boje o účasť v prvej nadstavbovej šestke o titul. O všetkom sa rozhodlo už v tretej minúte zápasu. Vtedy Andrija Balič zužitkoval Veselovského center do šestnástky a bolo 1:0 pre hostí zo Žitného ostrova. Domáci celok sa pokúsil rýchlo odpovedať, no Hollého hlavičku v dvanástej minúte gólman Jedlička ťahať zo siete nemusel. Tento gólman hral proti Trenčínu svoj jubilejný, stý zápas vo Fortunalige. Trenčín sa snažil byť aktívny, no hráči zo Žitného ostrova dobre bránili a do prestávky už súperovi neumožnili vypracovať si dobrú príležitosť.

Po zmene strán mal najbližšie k vyrovnaniu opäť Hollý, no jeho strelu z diaľky v 69. minúte Jedlička dokázal skrotiť. DAC hrozil predovšetkým z protiútokov. Najnebezpečnejší z nich v 78. minúte nesprávne vyriešil Andzouana. Záver si DAC postrážil a Trenčania si tak pripísali tretiu prehru z uplynulých štyroch duelov. Domáci AS prehral s Dunajskou Stredou pod hradom Matúša Čáka 0:1.

FK Pohronie - FC Zlaté Moravce 0:2

Góly: 44. Alexandros Kyziridis, 86. Alexandros Kyziridis

V 16. kole slovenskej najvyššej súťaže prehralo posledné Pohronie doma so Zlatými Moravcami 0:2 (0:1).

V Žiari nad Hronom sa hral zápas medzi posledným a predposledným tímom. Padal tu drobný dážď. V druhej minúte Ladji preveril spoza šestnástky Kiru a v piatej po centri Záhumenského hlavičkoval Lačný vedľa žrde. Aktívnejší boli Pohronci, ale chýbali im šance. Hostia postupne prebrali loptu na kopačky a hrozili najmä z pravej strany Mondekom. V 27. minúte sa uvoľnil v pokutovom území, no zakončil slabo do rúk Hrdličku. O dve minúty prenikol rovnaký hráč, a Švec obhodil brankára i bránku. Minútu pred koncom prvého polčasu vystrelil Mondek z vnútra veľkého vápna. Hrdlička loptu vyrazil, nohami zneškodnil následnú dorážku Šveca, ale na tretiu koncovku Kyziridisa si nesiahol - 0:1.

Niekoľko nebezpečných lôpt v šestnástke Zlatomoravčania dobre ubránili a hrozili z kontier. V 66. minúte striedajúci Ściślak zakončoval z dvanástich metrov, a trafil Menicha. Spomínaný hráč mohol rozvlniť sieť aj o dve minúty neskôr. Brankára prekonal, avšak na čiare ho zastúpil Čögley a loptu vyhlavičkoval. Na opačnej strane mohol pridať gól z kontry Mondek, keď z pravej strany technicky mieril tesne vedľa žrde. Tlak Pohronia rástol. Záhumenský prekopol bránku a Badolo z ľavej strany obtrel loptu o brvno. ViOn-u vyšiel brejk: Ďubek vysunul Kyziridisa, ktorý zoči - voči Hrdličkovi v 86. minúte upravil na 2:0 pre svoj tím. Po siedmich nadstavených minútach si Zlaté Moravce odviezli z Pohronia výhru 2:0.