Fortuna liga - souhrn 1. kola

21.07.2018, 20:35, aktualizováno 22.07.2018, 20:55
Slovan Bratislava vyhrál na půdě Zlatých Moravců, venku nezaváhala ani Dunajská Streda. Slovenský mistr z Trnavy nevykročil za obhajobou titulu správnou nohou. V 1. kole totiž prohrál 0:1 na hřišti Senice. Rozhodl vlastenec v prvním poločase. Nováček Fortuna ligy Sereď vybojoval první bod na půdě Ružomberku...

Železiarne Podbrezová - DAC Dunajská Streda 1:2

22.07.2018 19:00

Góly: 50. Matúš Mikuš - 29. Erik Pačinda, 90+2. Kristopher Vida

V úvodnom jesennom kole Fortunaligy podľahli Železiari z Podbrezovej na Horehroní Dunajskej Strede 1:2 (0:1)

V príprave sa Podbrezovej veľmi nedarilo. Rovnako má na úvod súťaže ťažký žreb. Úvod duelu sa niesol v znamení veľkej opatrnosti a na prvú zaujímavú príležitosť sa dlho čakalo. V 21. minúte preveril Kuciaka Pačinda. Gólman Podbrezovej vyrazil na roh. Ani strela Treťjakova zo značnej vzdialenosti Kuciaka nerozrušila. Veľa akcií skončilo len v náznakoch. Tak dopadla aj Davisova v 28. minúte. O minútu po nej otvoril skóre Pačinda po tom, keď dorazil Kuciakom vyrazenú loptu po hlavičke Baya do prázdnej bránky - 0:1. Domáci bojovali, ale vpredu boli bezzubí a bezradní.

Po prvom polčase otvorili hru a viac riskovali. V 48. minúte Pačinda zblízka tesne minul. V 50. minúte Mikuš vyrovnal. Breznaníkov center z trestného kopu našiel jeho hlavu a Macej lovil loptu zo siete - 1:1. V 66. minúte skúšal Kuciaka prekvapiť z diaľky Pačinda. V 73. minúte zakončil Vida, ktorý rozvlnil bočnú sieť. Zápas mohol rozhodnúť v 85. minúte Bayo - trafil Kuciaka. Nový tréner DAC Peter Hyballa sa nakoniec dočkal troch bodov. V nadstavenom čase center Koštrnu vyrazil Kuciak na kopačku Vidu a bolo rozhodnuté. DAC Dunajská Streda porazil domáci FK Železiarne Podbrezová 2:1 a pripísal si prvé tri body v súťaži.

FC Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 1:4

Góly: 14. Jakub Brašeň - 15. Dávid Holman, 54. Boris Cmiljanic, 63. Vukan Savičević, 72. Andraž Šporar

V prvom predstavení ViOn-u v novom ročníku na domácej tráve brali všetky tri body hostia. ŠK Slovan Bratislava zvíťazil v Zlatých Moravciach vysoko 4:1 (1:1).

Celkom nový ViOn začal zápas bez rešpektu. V tretej minúte rozohrávku Apaua vystihol Ewerton, ale z uhla Šullu neprekonal. Belasí odpovedali v trinástej minúte. Šporarovu strelu odvrátil na roh Banovič. V 14. minúte Orávikov prízemný center z pravej strany zasunul za Šullu Brašeň - 1:0. Vyrovnané však bolo prakticky ihneď. Po rozohrávke zo stredového kruhu Šporar vysunul Holmana, ktorý trafil medzi Chovanove nohy - 1:1. V 21. minúte mohol zmeniť skóre Dimitrijevič, ale jeho prudkú strelu Šulla eliminoval.

Po zmene strán mali viac z hry belasí. V 47. minúte Mohova prudká strela tesne minula ľavú žrď. V 54. minúte Šporarovo gólové zakončenie odvrátil na bránkovej čiare Banovič. V 55. minúte Cmiljanič zo šestnástkového oblúka namieril presne k pravej žrdi a prekvapil Chovana - 2:1. V 63. minúte striedajúci Savičevič predviedol vydarené sólo od vlastnej šestnástky a krížnou strelou z 18-tich metrov zvýšil už na 3:1 pre Slovan. V 74. minúte Holman odcentroval na hlavu Šporara, ktorý z päťky uzavrel na 4:1. ŠK Slovan Bratislava zvíťazil na pôde ViOn-u Zlaté Moravce vysoko 4:1.

MFK Ružomberok - ŠKF Sereď 0:0

21.07.2018 19:00

Góly: -

Historický prvý bod z najvyššej súťaže si odnáša Sereď. Tá ho uchmatla doma silnému Ružomberku, ale diváci nevideli ani jeden gól. Duel skončil bez gólov 0:0.

Skóre sa pritom mohlo meniť už v 3. minúte, ale Tandir mieril len do žrde, domáci tak oslavovať nemohli. Potom sa však začala hrať len šachová partia a veľa toho diváci na ihrisku zaujímavého nevideli. Vzruch priniesla ešte 33. minúta, ale Liptáci neuspeli, pretože Kostadinov neprestrelil Gatariča. Viac sa toho medzi šestnástkami v nudnom priebehu neudialo, hráči tak šli do kabín.

Po prestávke ostávalo dúfať, že sa toho ešte pred bránami len začne hemžiť, ale opak bol pravdou. Nevyspytateľný nováčik sa zatiahol do obrany a MFK jeho hradby márne dobíjal. Začiatok sezóny vždy býva rozpačitý a platilo to najmä pre Ružomberčanov aj tentoraz. Boli síce aktívnejší smerom dopredu, ale vážnejšie pohrozili práveže hostia a to v 59. minúte. Menich ale mieril len do žrde, skóre sa ani tentoraz nemenilo.

O tri minúty neskôr zase na druhej strane veľkú príležitosť na otvorenie skóre spálil Gál-Andrezly, keď ku koncovke vyzval Daniela. Sereď ubránila historicky prvý bod a zápas teda gól nepriniesol, keďže v šanci neuspel ani domáci R. Kružliak.

FK Senica - Spartak Trnava 1:0

21.07.2018 18:30

Góly: 40. Matúš Čonka (vl.)

V prvých dvoch dueloch novej sezóny Frtuna ligy padol len jediný gól. Stalo sa tak práve v Senici, kde podľa očakávaní Trnava minimálne prvý polčas vypustila a prehrala hneď prvý duel ročníka.

Tri body tak oslavuje Senica, ktorá víťazstvo dosiahla v minulom ročníku až v 15. kole, no teraz už po prvých 90-tich minútach. Podľa predpokladov sa hostia špeciálne nenamotivovali na tento duel a prišli aj zmeny v zostave. Viac sa dopredu tlačil síce Spartak, ale z prevahy nič nevyťažil. Dangubič napríklad mal možnosť, no neuspel. Neskôr sa nepodarilo skórovať ani Čanturišvilimu, pretože mieril do brvna. Pekár potom po odraze nechal vyniknúť brankára.

Postupom času sa hra vyrovnala a hralo sa prevažne v strede poľa. Seničania sa v útočnej fáze do zakončenia nedostávali, ale v 40. minúte sa na nich usmialo šťastie. Ich solídna akcia skončila ušmudlaným vlastným gólom Čonku - 1:0.

Po zmene strán Trnava postupne začínala mať ešte väčšiu prevahu a tlačila sa viac dopredu. Záhoráci sa časom uchýlili k zabetónovaniu priestoru pred vlastnou šestnástkou. Vyrovnanie mohlo prísť v 58. minúte, ale Čanturišvili prekopol. Jarovič potom z dobrej šance mieril len do brankára.

Ďalšiu šancu si Trnavčania vypracovali v samotnom závere stretnutia, keď v nadstavenom čase vznikla trma-vrma pred brankárom Tabordom, ale Seničania sa ubránili.

Tréner Látal nebol s výkonom zverencov spokojný a pred zápasom vo Varšave avizoval, že niektorí hráči na základ nemajú. Tri body preto ostali doma, Trnava zlyhala a Senica sa raduje z víťazstva.