Dortmund a Chelsea se dohodly na Gittensově přestupu, zbývá jen doladit detaily

Borussia Dortmund oznámila, že se dohodla s Chelsea na přestupu dvacetiletého křídelníka Jamieho Gittense. Zbývá doladit už jen detaily. Přestupová částka může podle informací německé Sky Sport dosáhnout při splnění bonusů až 65 milionů eur. Mladý křídelník podepíše s londýnským klubem smlouvu do roku 2032.
"Jamie je vynikající hráč, který nám přinesl mnoho radosti. Teď chce udělat další krok ve své kariéře v Chelsea a přejeme mu jen to nejlepší," uvedl sportovní ředitel Dortmundu Sebastian Kehl. Podle generálního ředitele klubu Larse Rickena je Gittensův příběh ukázkou úspěšné práce s talenty v akademii BVB.
ℹ️ Borussia Dortmunds Offensivakteur Jamie Gittens steht vor einem Wechsel zum FC Chelsea. Darauf einigten sich alle beteiligten Parteien am heutigen Donnerstag in Fort Lauderdale (USA). Die vertraglichen Details sind noch abzuwickeln.
— Borussia Dortmund (@BVB) July 3, 2025
???? https://t.co/WGeVKeMOlk pic.twitter.com/paohHNbx59
"Jednání s Chelsea byla náročná, ale nakonec jsme rádi, že se nám podle všeho podaří realizovat naše ekonomické představy a budeme mít jistotu v plánování," dodal Kehl.
Gittens přišel do Dortmundu v roce 2020 z mládežnického týmu Manchesteru City. Za první tým odehrál 76 zápasů v Bundeslize, v níž dal 12 gólů, a 23 utkání v Lize mistrů, kde se trefil pětkrát. Obě strany finalizovaly dohodu během pobytu na mistrovství světa klubů v americkém Fort Lauderdale.
Komentáře (75)
Přidat komentářKdo to je tvle, že stojí takový ranec
děcko co na pozdim dalo par golu, tak to bylo třeba ukrást
Plnohodnotná náhrada za Mudryka
jooooooooooo
Tak gratulacia do BVB, zatiaľ ich najlepší prestup leta
skvely predaj
Jamie Gittens fee £48.5m + £3.5m add ons
Poprosím ještě pár spekulací, kde ta cena postupně spadne třeba na 38 mega + bonusy a pak už to nebude vypadat tak děsně.
Neres ceny, ty to platit nebudeš
Jenže když napálíš raketu za pár hráčů, tak nebudeš mít prachy na jiné.
Budou
vsak mame tolik hracu na prodej jeste
RIP Gittens
Elanga za 55 mega do Newcastlu zní taky jako solidní píčovina.
Nechapu co by sis jako predstavoval, na trhu lepsi kridla nejsou.
Cokoli max 40. 55 je ulet
Máme mít 15% sell-on
To bude fail
Prijde mi, ze nekteri si tu za rok pusti El Clasico a tim pro ne sledovani fotbalu konci, zasekli se nekde v ere 2014 a doba jim utekla.
Takovej Doku sel do City za 60 a to nemel ani zkusenosti z LM a povedly se mu zhruba 3 zapasy.
Gittens je supertalent
.
Doku byl supertalent, navíc šel z perspektivnější ligy. Si pamatuju jak ho tu tuším Liverpool chtěl už z Anderlechtu.
Tak Gittens jde z Dortmundu vid…
Ale jeho zminuju spis, ze to jsou podobni hraci, jinak samozrejme Doku taky talentovanej
.
No Doka si popsal jako nějakou sračku, co se tam dostal omylem.
Nee, jenom ze ta cena tomu trhu odpovida
.
dobrá dobrá, já jen že bych za tu sumu našel talentovaný lepší křídla
Okolo neho sa skor len vytvorila aura supertalentu.
A že nám ty přestupy z Bundesligy opravdu vycházejí, včetně tzv. generačních talentů
Tak jestli mas na mysli Wernera a Havertze, ti byli v zakladni sestave kdyz jsme vyhrali LM. Pulisic krome zraneni taky nijak nepropadl.
Spousta hracu z Bundesligy normalne hraje v TOP tymech a nemaji problemy, ale to neni dulezity…
Gittens nam podle me sedi do systemu, a bude delo, a je jedno odkud prisel
.
Havertz byl dle Athleticu generační talent, který měl Chelsea spasit a měl být second coming of Frank Lampard. Nepovedlo se. Dal gól ve finále, za což jsem mu vděčný, ale faktem zůstává, že u nás ani zdaleka nesplnil potenciál a potom, co trhal obrany v Bundeslize tak přišel do PL a trhali jsme si vlasy my.
To samé platí o Wernerovi. Ten sice nálepku generační talent nedostal, ale to, co za nás předvedl, to byla ostuda. Vždyť mu tam ty góly padaly jenom když byl v offsidu. Ohánět se LM je hezké, ale LM vyhrála spousta hráčů, které potáhly ostatní v týmu. V sezóně 2009-10 za nás nastupoval v základu Zhirkov, ale nemyslím si, že to byl zrovna povedený nákup, nebo ty snad jo?
Já budu rád, když nám Gittens sedne a bude dělo. Ale předstírat, že nákupy Wernera a Havertze byly úspěchy, fakt nebudu. A faktem je, že přišly z BL.
Když se mkrnu na přestupy z BL do PL, tak to vypadá, že nakupovat odtamaď umí Man City (ale De Bruyne byl 10 let zpátky), LFC je 50:50, uvidíme jak Wirtz. Pro nás byl nejlepší asi Havertz, ale když toto "vyhraje" týpek, který byl u nás 3 roky a byli jsme rádi, že jsme ho prodali konkurenci, tak to znamená, že ta laťka je kurva nízko.
Hmm
To porad neznamena, ze by se nekdo mel koukat na hrace z BL sejdrem…
Hraci nenaplnili ocekavani novinaru, wow, vyhrala se jenom LM, to prece nic neznamena
…
Porovnani s Zhirkovem usmevny.
Nezastavam se tech hracu, soudit podle nich jiny hrace z BL ale nedava smysl
.
Co si budeme, těch 100 Mio €, o nichž se spekulovalo v zimě, namlsalo.
Ale hlavně, že se prodal za ještě dobrou cenu.
Mám dotaz na fanoušky Chelsea. Mají se ti hráči co tam chodí ve 20 teď a mají smlouvu na 28 let plus důchodové připojištění od koho učit jak vyhrávat? Sleduju to z dálky, ale přijde mi, že z toho ten majitel dělá takové NHL Toronto/Buffalo. Hodně mládí, hodně fotbalových dovedností, ale je tam někdo kdo ví jak vyhrávat? Jinak to absolutně nechápu, kupují mladé prospekty za randál a dají jim smlouvy na tolik let aby jim mohli nasypat, ale když se nechytnou, tak to bude provar a budou brutálně ztrátoví. Nebo se mýlím?
Doslova nedávno vyhráli konferenční ligu
No, je rozdíl hrát finále proti Real Betis nebo Real Madrid. A koukal jsem na soupeře co měli v pavouku, tam to prostě uhráli kvalitou, je otázka co bude ten tým ze sebe schopen vymáčknout proti top top soupeřům. Jsem sám zvědavý
Je to celkem easy na proškolení. Zjednodušeně řečeno potřebuješ dát víc gólů než soupeř a vyhraješ. Uděláš jim o tom prezentaci v powerpointu, podepíšou papír o proškolenî a budou to vědět taky.
Tak o tom by v Torontu nebo Bufallu mohli vyprávět, asi špatné prezentace
tým prostě potřebuje hráče co tomu dodají ten hlad, lídrovství a vítěznou mentalitu, ne jenom skills hráče, které soupeř vymaže a znechutí jim to.
Nakoupí toho tolik, že jim stačí když se chytne půlka z nich a zbytek můžou vesele prodat/dávat na hostovačky a on se vždy někdo najde kdo za ně dá i víc než za kolik je brali oni, u některých budou ve ztrátě, ale pořád cajk, zvlášť pokud budou zvládat kvalifikaci do LM.
Pokud…je tam docela nával a ostatní konkurenti mají samozřejmě taky slabá místa, ale přijde mi, že mají ty týmy vyváženější a líp namíchané. Ale třeba se mýlím
Hele realita je taková, že Bayern, PSG, City nebo Real nám prostě svoje nejlepší hráče neprodají.
Můžeme od nich získat nějaký trash s pochybnou morálkou a ti hráči sice někdo vyhráli, ale nemusí to být vůbec ti, kteří dají příklad - naopak to můžou být klidně hráči, kteří se vždycky vezli. Coman, Gnabry nebo Rodrygo by naučili ty ostatní hráče vyhrávat?
Ta mentalita je něco, co ten hráč buď má nebo nemá, vnutit mu jí prostě nemůžeš natvrdo. Navíc ti seniorní hráči tam mají hlavní vliv v tom (z mého pohledu) že dávají ty zkušenosti, udržují ten tým u země.
Cílem z mého pohledu je vytvořit core a ty lídry interně, skrz ty zkušenosti, skrz ty neúspěchy a úspěchy. A to se i děje, Cucu, James, Caicedo, Palmer všichni ukazují přístup a odvahu, Enzo se zlepšuje.
Tak Coman Gnabry a Rodrygo jsou spíš ti skills hráči, ti potřebují servis, aby si mohli dělat co chtějí vepředu. Mentalitu vnutit nelze, ale od starších hráčů ji můžeš nasát. Je otázka, jestli je možné to vítězné jádro vytvořit z “ničeho”, jakože vezmu mladé hráče k sobě a budu čekat až naberou zkušenosti s věkem, někdy to tak prostě nefunguje, jako jo, vyhráli Konferenční ligu, ale pokud se neposunou dál a nezačnou vyhrávat pravidelně v Lize Mistrů těžké zápasy a porážet Liverpool/City/Arsenal atd., tak se to ti hráči naučit nemusí nikdy sami od sebe. Uvidíme
Mentalitu nenasaješ, to je absolutní blbost. Buď tu mentalitu máš, máš ten zápal, chceš vyhrávat, chceš být nejlepší nebo to prostě nemáš. A to, že vedle tebe bude někdo jiný tě může inspirovat, ale uvnitř tě to nezmění.
Tohle prostě nenaučíš. Buď to ten hráč má v sobě nebo nemá. Takový Hazard to v sobě nikdy neměl. Měl kolem sebe Terryho, Lamparda, Azpiho, Čecha, Colea, Ivanoviče, na lavičce Mourinha s Contem a stejně od nich ten drive nikdy nepřevzal. Chtěl se fotbalem bavit.
Tady jde o to si takové lídry najít a vychovat, protože je prostě nekoupíš - protože ti je neprodají.
No, z části máš pravdu, z části ne.
Je spoustu příběhu mladších hráčů, kdy přišli do nového klubu a najednou byli unesený, že si příklad - gerrard - ve skoro 30 letech po tréninku přidává. Že je tam první. Že si zkouší primaky. Řeknou si aha, asi proto je nejlepší. Asi proto má úspěchy.
I s věkem hráče přichází nějaká odpovednost k týmu i svýmu výkonu a svýmu zdraví a od těch starších mají ti mladší příležitost tohle odkoukat.
A myslím si, že v určitých ohledech tohle chybí.
Zase ty opravdu top lídry jako Kimmicha ti nikdo neprodá a tahat tam vyhořelé hvězdy jako Sané nebo Gnabry to už je lepší asi fakt dát za nějakého Gittense. Ti hráči by chtěli brutální plat, sice CV hezký, ale hráči vyhořelí a stojí za hovno, tak to je. A pak jen střílíš, kdo z těch zkušených opravdu bude ten dobrý příklad pro mladý. Těch dobrých příkladu je ale dnes méně než kdysi a většinou jsou neprodejní a přivádět chuje co to mají na háku, ale mají zkušenosti aby ten tým táhli (ale dělat to nebudou) nemá smysl.
A stejně tak máš spoustu příkladů, kdy máš třeba Hazarda, který má kolem sebe ty co jsem zminoval. Pak jde do Realu, kde má Benzemu, Modriče, Kroose a další borce, je to jeho vysněný klub a stejně tam přijde s nadváhou a trenuje tak, jako celý život.
Ano, je tam nějaký rozvoj, je tam vývoj, ale ve výsledku ten hráč chce nebo nechce. To, že se nějak inspiruje dříč, že někdo jiný dře ještě více nebo že dělá něco jiného, navíc, to beru.
Ale hráč, který tu mentalitu nemá ji prostě nezmění jen proto, že vidí na treninku jiného hráče. Můžeš ho k tomu "donutit" krátkodobě, ale v nějakém dlouhodobějším horizontu se vrátí nejspíš ke svému normálu, leda by byl ovlivněný nějakou brutální změnou, která ho "donutí" (osobní tragédie, pád na dno,..).
Já neříkám, že to nechybí, určitě by to pomohlo výkonům, zachování nějakého klidu atd, ale na druhou stranu ti hráči ty zkušenosti získají postupně tak jako tak.
Ano, máš třeba hazarda, Neymara... Který jsou top top hráči a přitom nejsou nastaveny tak, že chtějí víc, mají na salámu.
A pak máš hráče, kteří by i chtěli víc, nebo vlastně o tom ještě tolik neví, že by chtěli, ale až když to uvidí u jiných, tak je to nakopne a otevře jim to oči.
"Zkušenosti získají tak jako tak" - zkušenost je nepřenositelná
když nemáš aspoň ten vzor, sám od sebe to do sebe často nedostaneš, nehecnes se udělat víc.
Vyhecujes se cvičit sám doma? Nebo když jdeš na kruhac s někým, kdo tě vede, motivuje? Asi víš
To zminuju níže.
Pokud máš ten drive se učit, tak tam máš trenéry, asistenty, psychology, kouče, specialisty na regeneraci, prostě zázemí desítek lidí, kteří ti to všechno nastaví.
Což máš i na tom kruháči, kdy tam máš toho trenéra.
Můžeš tam mít 20 kecalku, ale až to uvidíš u toho staršího frajera, jak dre, to tě nakopne nejvíc
a může to pak postrčit i právě ty, kteří jsou tou motivaci někde mezi.
samozřejmě že tě vzory ovlivňují v tom jaký máš přístup a mentalitu
Jenže v tu chvíli už jsi nějak nastavený, že jo.
Můžeš je ovlivnovat, můžeš jim pomoci, ale nepřekopeš jejich mentalitu. Pokud je hráč flákač, tak z něj neuděláš dříče, který si bude přidávat, protože mu to řekne trenér nějaký starší hráč.
Vezmi si, že hráč má cca 15 let kariéry. Ve chvíli, kdy přichází do Chelsea, tak má za sebou 2-3 roky, tj třeba 15-20%, kdy je na něm maximální tlak udržet si pozici.
To je obdoba toho, že normální člověk dodělá vysokou a projde si internshipy (juniorka) a má za sebou třeba 5-8 let zkušeností v normálním zaměstnání, kdy má na starosti vlastní projekty.
V tu chvíli když jdeš do nové práce, tak oceníš někoho, kdo bude mentorem a bude ti pomáhat se zlepšovat, ale reálně v tu chvíli máš ty interní věci už nastavené a těžko je budeš překopávat, aniž bys sám chtěl.
Někdy má v sobě ale člověk nějaký potenciál, o kterém ani neví a pokud nenarazí na někoho, kdo mu třeba ukáže cestu nebo to v něm probudí, nikdy ho neobjeví. Od toho jsou nejlepší mentální kouči nebo dovednostní kouči a nebo taky starší hráči, kteří to umí předat a proto se z nich po kariéře stanou trenéři nebo osobní trenéři. Třeba všude kde byl na konci NHL Jágr, tak ten mladý lídr týmu, např Barkov na Floridě, potom říkali, jak jim až on otevřel oči co je potřeba pro dlouhodobý úspěch udělat v tréninku a životosprávě a adaptaci. A třeba Jágr když začínal, měl kolem sebe Francise, Lemiuxe atd, kteří ho “ochránili” a vedli na začátku kariéry, takže se chytl osobně i týmově, kdyby šel dneska třeba do Bufalla, tak je sice taky individuálně dobrý, ale kdyby to stálo v 18 na něm a neměl se od koho učit a nikdo ho nechránil, tak může snadno podlehnout tlaku a dopadl by jako Štefan, pick č. 1 v Atlantě, teď o tom psal v Bez frází. Někdo to v sobě má od mala, třeba od rodičů, strejdů atd., ale to jsou naprosté výjimky.
Tak doba 35 nebo i 20 let zpátky a dnes je trošku jiná, že jo. Když Jágr začínal v NHL, tak to zázemí mělo třeba 10 lidí - trenér, třeba 2-3 asistenti, 1-2 doktoři, kteří tam ale nebyli třeba ani fulltime, masér a kustodi. S tím, že ti trenéři se zajímali primárně o to, co se děje na ledě+nějaký silový trenink třeba. Tam jsi musel mít ten princip toho předávání zkušeností.
Regeneraci, silový trenink, psychologii, spánek atd prostě klub neřešil a bylo to na hráči a tom týmu, aby si to dávali.
Teď máš to zázemí úplně jiné, ty TOP kluby mají desítky lidí ve všech různých oblastech, od mentálních koučů, sportovních psychologů, kteří zajištují, že hráč je v psychické pohodě, k tomu klub řeší úplně každý shit od spánku, trenink, regeneraci, sport science, analytici.
Prostě porovnávat Pittsburg v 90. letech s Chelsea je jako porovnávat Artis Brno s Chelsea, co se týče zázemí. A to jsem možná ještě moc hodný na ten Pittsburg.
Zrovna Jágr je skvělým příkladem, kdy on byl k tomu předurčený a ať by šel kamkoliv, tak by byl se z něj ten lídr stal. Ten měl nastavený naprosto brutální režim už od dětství, který dodržoval celý život. Určitě mu ti seniorní hráči pomohli (zvlášť protože jsi tam neměl to zázemí, jaké je dnes), ale i kdyby šel do naprosto shitty týmu, tak by se stal okamžitě lídrem a táhl ten tým.
Štefan může být zase příkladem toho, že má obrovský talent, ale nemá tu mentalitu, nemá ten hlad. K tomu měl haldu zranění, smůly a nedokázal se s tím popasovat. K tomu je to furt ta doba přelomu tisíciletí, než byl ten boom toho rozvoje sport science.
Druhou věcí je, že dnes si můžeš ten treninkový plán vytvořit podle informací na internetu od seniorních hráčů a profesionálů, máš spoustu publikací a studií na internetu od doktorů, takže dokážeš tohle všechno řešit sám teoreticky (kromě toho, že máš na každou oblast v týmu 2-3 specialisty, kteří ti dají přesné informace a pomohou ti).
To tehdy nebylo, před 30 lety jsi musel spoléhat na svoje okolí. Na seniorní hráče, na trenéry, na rodiče. Případně si koupit nějakou knížku a doufat, že není zastaralá.
O tomhle bylo hezké video na secret base (ona to byla serie na X hodin teda a nevím, v kterém díle to bylo
): https://www.youtube.com/watch?v=ZlviajJlctQ&ab_channel=SecretBase
V rámci toho baseballového klubu si pitcheři předávali techniku dekády, postupně si vychovávali náhradu a předávali úplně všechny informace po dekády a skončilo to prý Morrisem, který se rozhodl, že si to nechá pro sebe a nikomu to nepředal, aby ho nikdo nepředhonil.
No, třeba Barkov na Floridě, Giroux ve Philly nebo tak nejsou případ před 20 lety
Ale já tam hlavně pořád vidím prostě ten pozdější Arsenal (Rosa, Hleb, Fabre, Walcott) pod Wengerem atd kdy měli jenom mládí a skills, v NHL to byli Islanders, dlouho Edmonton, teď Sabres a Toronto. A pak máš hráče jako na Floridě, ve Vegas nebo ve fotbale Rodri, Rice, dřív Makelele, Seedorf, Puyol,…, kteří nejsou skills hráči ve smyslu kliček a dovedností jeden na jednoho a show pro lidi, ale mají vítěznou mentalitu a dělají ten tým prostě obecně lepší a dávají týmu šanci vyhrát. Nevím jestli teď takové hráče Chelsea má, přijde mi prostě že ten Američan staví od základů Toronto a bude si to muset ještě sedat a stejně budou muset koupit někoho zkušeného nebo totálního herního gamechangera jako je Rodri, pokud ho seženou nebo se Enzo bude muset ještě zlepšit.
Ale třeba vyhrají treble a budu ta okurku
Hele NHL nesleduju dost dlouho prakticky vůbec, takže tam se bavit moc nemůžu. Tam jsem skončil s nějakou znalostí s Malkinem a Crosbym, kdy vím, že byli draftovaní do Pittsburgu .
Jenže ty zase bereš Arsenal před 15-20 lety, kdy navíc ti nejlepší hráči odcházeli každý rok. Tam je otázka, jak by to vypadalo, kdyby jim nezdrhla každý rok hvězda ze základu. Hleb, Toure, Ade, Fabregas, Nasri,... Ty nejlepší hráče si každý rok někdo rozebíral a ti tahouni mizeli.
To u nás není, naopak ti hráči u nás zatím zůstávají. Tehdejší Arsenal už by Palmera a Caiceda mezitím zase prodal.
Jinak Rice je hezký příklad, to je hráč, který nikdy nevyhrál ani hovno, ale máš ho tady. A učí se od hráčů, kteří taky nevyhráli ani hovno v Arsenalu.
Rice dotáhl West ham jako kapitán k vítězství v konferenční lize.
Promiň, ale to je blbost.
Něco takovýho udělají jen opravdu ti nejzazranejsi.
A ti pojedou na krev vždycky.
Mluvíme o těch, kteří jsou tak někde mezi. A ty nakopnou asi jen příklady ze hřiště.
Nevím, proč to tak zarputile odmítas
Já taky vždy nejvíc koukal na starší spoluhráče, nějaký teoretici kolem krom trenéra mě moc nebrali
V tom týmu máš vítěze Ligy mistrů, EURA nebo Mistrovství světa.
Poslední vítěz LM v kádru je James, co?
Nadšený nejsem, příchody z Německa k nám jsou povětšinou absolutně k hovnu. Nkunku, Werner, Havertz, Puli a dal by se tam počítat částečně i Sancho. To je naprostá mizérie.
Takže mu prostě nevěřím, ale snad to bude jinak tentokrát.
Souhlasím s tebou Žvanile . Ale i když se nemusíme tak si časem vzpomeň na mě.
On bude
Takhle prosustrovat peníze z ms klubů
s Hamburk nemá 3m za novýho Rosickýho
Neznám a navíc jde do PL z BL, což většinou skončí naprostým fiaskem. Ale je to angličan, tak uvidíme, jak si povede na LW. Držím mu palce.
Mel akorat dobrej podzim. Na jare uz ani nehral. A ted ho koupi za takovou palku Chelsea.
Je to angličan kterýmu je 21 a nehraje někde v Řecku tak je jasný že půjde za pálku
Ty dolare věnuj se Slepicím
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele