Corgoň liga - souhrn 12. kola

15.10.2010, 18:57, aktualizováno 16.10.2010, 19:34
Vedoucí Žilina s přehledem zvládla generálku na zápas Ligy mistrů proti Marseille, když v pátek jasně zvítězila ve Zlatých Moravcích 4:0. Hattrickem se blýskl Tomáš Majtán. Senica nezvládla závěr zápasu s Trnavou a nakonec podlehla 1:2. Slovan získal tři body na hřišti Košic, Prešov remizoval s Ružomberokem...

MFK Dubnica - FC Nitra 1:1

16.10.2010 17:30

Góly: 58. Matej Gorelka - 38. Ivan Hodúr (pen.)

V sobotu o 17:30 Dubnica na domácej pôde hostila Nitru. V zápase sa zrodila očakávaná remíza 1:1, zápas mal podľa očakávaní dobrý náboj, bolo sa na čo pozerať.

Domáci mali spočiatku viac z hry, aktivitou boli oveľa výraznejší ako hostia. V 11. minúte Ižvolt potiahol loptu, nahral na Vavríka, ktorý vystrelil, ale jeho strelu zblokoval obranca hostí Tóth. V niektorých prípadoch domáci hráči zbytočne váhali pri zakončení. Takmer sa im to vypomstilo v 19. minúte, keď Augustíni zaváhal a z následného brejku opečiatkoval Hodúr ľavú žrď Bajzovej brány. V 38. minúte hostia zahrávali pokutový kop po faule Ižvolta na Mikuša, keď Bajzu prekonal z bieleho bodu Hodúr - 0:1. Do konca polčasu sa stav zápasu nezmenil.

Domáci sa v druhej časti hry zamerali na ofenzívu, vynikal hlavne striedajúci útočník domácich Hector Tubonemi. V 58. minúte domáci Kolčák vystrelil prízemnú strelu, ale pre Chudého nebezpečenstvo nehrozilo. Vzápätí však hosťujúceho brankára Chudého prekonal Gorelka a vyrovnal skóre - 1:1. Onedlho domáci gólman Bajza pekne chytil hlavičku Mikuša. V 69. minúte domáci Grabež vystrelil, ale Kolmokov stihol loptu v poslednej chvíli vykopnúť z bránky. O desať minút neskôr sledovali diváci nádhernú Mikušovu strelu a skvelý zákrok Bajzu. Záver zápasu bol veľmi zaujímavý, oba celky sa pokúšali o víťazný gól, avšak, ani jednému sa to nepodarilo.

DAC Dunajská Streda - Dukla Banská Bystrica 0:0

Góly: -

V sobotu o 17:30 Dunajská Streda privítala Banskú Bystricu. V zápase sa zrodila očakávaná bezgólová remíza 0:0. Domáci hráči tak dosiahli už piaty zápas bez prehry.

Spočiatku mali domáci mierny tlak. V 6. minúte Vajdovu rozohrávku vystihol domáci Harsányi, ktorý však sám pred Borošom neuspel. Po následnom rohu Struhár z dobrej pozície hlavičkoval nad. Onedlho na druhej strane pohrozil Savić, ale Kováč bol pozorný. V 19. minúte domácu spoluprácu Obert - Helísek druhý menovaný poslal prudký center, ktorý však Matůš ani Harsányi nedotlačili do bránky. O niekoľko sekúnd neskôr priamy kop domáceho Gašparíka takmer prekvapil Boroša, ktorý čakal center a loptu s námahou vyrazil na roh. V 24. minúte domáci Helísek sa nádherne uvoľnil cez štvoricu brániacich hráčov, následne však spoza šestnástky napálil tesne nad bránku. Do konca polčasu hra prekvapivo upadla a skóre sa do polčasového hvizdu nemenilo.

V druhom polčase to bol znova nudný zápas. Hralo sa zväčša medzi šestnástkami a nebezpečenstvo hrozilo len po štandardných situáciách a strelách z diaľky. V úvode mal príležitosť hosťujúci Pečovský, ktorého strela tesne minula ľavú žrď. V 53. minúte Gašparíkov rohový kop domáci Matůš hlavou tesne minul. O dvadsať minút neskôr domáci Gašparík mal obrovskú šancu na skórovanie, jeho strelu z priameho kopu však vyrazil Boroš z horného rohu brány. V 80. minúte sa v šestnástke uvoľnil hosťujúci Uškovič, ktorého prízemný center následne poslal Pich tesne vedľa. V závere mal dva dobré strelecké pokusy domáci Helísek, ale gól z nich nepadol. Do konca zápasu sa už nič vážneho neudialo a na Žitnom ostrove sa konala zaslúžená remíza.

FK Senica - Spartak Trnava 1:2

Góly: 13. Ondřej Smetana - 89. Patrik Gross, 90. Mário Bicák

Západoslovenské derby bolo plné žltých kariet, aj gólov, ale regulérne boli len tri. Senica sa dostala do vedenia už v úvode zápasu, no Trnava sa zlepenými trefami dostala do vedenia a po kontroverznom závere napokon vydrela výhru 2:1.

Vo futbalovej atmosfére a teda vo výbornej diváckej kulise sa Trnava dostala už v 2. minúte k rohovému kopu, po biliardovom odrazení od Koného a Grossa bezpečne kryl Bolek. Vzápätí si Koné pýtal pokutový kop, ale rozhodca mlčal. P. Čarnota strieľal v 8. minúte nepresne a Kóňa taktiež, parádu proti Slovanu nezopakoval. 13. minúte bola nešťastná pre andelov. V momente, keď sa ich fanúšikovia rozhodli zapáliť svetlice, prišiel Divišov center do vápna hostí, tam hlavičkoval Smetana a po vypadnutí lopty brankárovi Raškovi sa menil stav na 1:0. Nebezpečne strieľal v 18. minúte Diviš, tesne minul. Trnavčania sa snažili útočiť, aktívny bol Wellington, ale šance boli platonické tak, ako aj Procházkova strela nad. V 33. minúte sa dostal po peknej akcii do šance opäť Koné, ale jeho gól neplatil pre ofsajd. Pekne zahraný rohový kop, ktorý pripomínal ten gólový zo zápasu s Írskom zahrali hostia v 38. minúte, ale priame ohrozenie svätyne napokon nehrozilo. Onedlho, opäť po rohu hlavičkoval opäť Koné, ale z bránkovej čiary domáci odkopli do bezpečia. Neskôr nechala obrana hostí Smetanu spracovať loptu, dokonca prihlavičkovať si ju na lob, ktorý však Raška vyrazil.

Druhé dejstvo začalo miernym tlakom Trnavy, najmä po štandardkách sa dostávali hráči nadostrel domácej brány. V 54. minúte strieľal Procházka tvrdo, ale nepresne. Vzápätí to skúšal na opačnej strane Diviš, po sérii nahrávok strieľal spoza šestnástky, tečovaná lopta skončila tesne mimo. Ten istý hráč ešte pálil z druhej vlny, vysoko nad. Ďalšia smola pre mužstvo verných fanúšikov prišla v 58. minúte. Po odrazenej lopte sa do príležitosti dostal Wellington a sám pred brankárom dal gól, ale ten kvôli ofsajdu opäť neplatil. Onedlho pálil nad aj Čorič. Po hodine hry sa zápas kvôli dymu zo svetlíc na pár minút prerušil a ihrisko privítalo aj početnú enklávu policajtov, ktorí sa s hosťujúcimi fanúšikmi porozprávali o slušnosti. 66. minúte priniesla zaujímavý rohový kop Grigovcov, no Piroškovi chýbala presnosť. V 80. minúte prišla neskutočná šanca Senice. Po pravej strane prenikal Diviš, Raška odkryl miesto za sebou, no Piroška nikým neatakovaný netrafil prázdnu bránu! Z ničoho nič tak prišiel v 89. minúte dobre zahraný priamy kop andelov v podaní Kaščáka, krásny výskok Grossa a vyrovnanie stavu na 1:1. Týmto momentom sa samozrejme rozpútal gejzír radosti v radoch fanúšikov hostí, ktorí vybehli na trávnatú plochu a rozhodca zápas opäť prerušil. To však nebolo všetko. Vo výdatnom nadstavenom čase sa do ďalšej šanci po dobrej prihrávke dostal Bicák a ten pohodlne rozhodol o tom, že Senica prehrá svoj druhý domáci zápas za sebou a prepustí tak svoje druhé miesto v tabuľke práve Spartaku Trnava.

MFK Košice - Slovan Bratislava 1:2

16.10.2010 15:30

Góly: 23. Marko Milinković - 33. Igor Žofčák (pen.), 63. Filip Šebo

V sobotu o 15:30 Košice na domácej pôde privítali Slovan Bratislava. V zápase sa zrodila výhra hostí, ktorý v zápase jasne predčili súpera a vyhrali na Čermeli 1:2. Premiéra nového trénera hostí Karela Jarolíma tak bola úspešná.

Prvých dvadsať minút sa na Čermeli neudialo takmer nič, obe mužstvá sa sústredili predovšetkým na defenzívu. V 22. minúte z vážnejšej akcie padol gól: Guédé v šestnástke fauloval Karaša a následnú penaltu premenil Milinkovič - 1:0. O tri minúty neskôr strela hosťujúceho Šeba narobila problémy domácemu brankárovi Tofiloskému. V 33. minúte hostia nečakane vyrovnali: Žofčák z ľavej strany poslal center do šestnástky domácich, ktorý na prekvapenie všetkých skončil v sieti - 1:1. Ten istý hráč o dve minúty neskôr spoza pokutového územia prudko vystrelil, ale Tofiloski vyrazil loptu na rohový kop. V 36. minúte domáci Kolbas poslal takmer z polovice ihriska 'malú domov', ktorú vystihol Šebo: skúsený útočník "belasých" obišiel aj brankára Tofiloského, ten ho fauloval a penalta sa zahrávala aj na druhej strane, macedónsky brankár v drese MFK však svoju chybu napravil a Halenárov pokus chytil. Do konca polčasu sa už skóre nemenilo.

Hostia mali v druhom polčase spočiatku mierny tlak. V 47. minúte tvrdú strelu Šeba vytlačil Tofiloski na hornú konštrukciu svojej brány. Následne sa dvoma strelami spoza šestnástky prezentoval Halenár, ale pri oboch pokusoch domáci brankár bez problémov zasiahol. V 63. minúte sa hostia ujali vedenia: po spolupráci Halenár - Šebo v nájazde na Tofiloského druhý menovaný poľahky do prázdnej bránky skóroval - 1:2. V závere sa snažili domáci vyrovnať, čo sa im nepodarilo, aj keď ešte mal predtým šancu Djoković.

Tatran Prešov - MFK Ružomberok 1:1

Góly: 39. Ján Papaj - 16. Tomáš Ďubek

V domácom prostredí sa Prešovu darí viac, v sobotu podvečer dokázal s Ružomberkom remizovať 1:1. Šancí bolo pre domácich neúrekom, spokojnejší tak budú hostia. Tatran sa však konečne odlepil z posledného miesta.

V príjemnom počasí sa mužstvá v úvode len oťukávali, opäť platila už obohraná platňa; Prešov mal viac z hry od začiatku stretnutia, ale nič z toho nevyťažil. Mimoriadne nudný futbal striedal priame kopy hostí, ktoré nepriniesli nič. Nebezpečné centre prichádzali po štvrťhodine, najmä na strane východniarov, chýbalo finálne zakončenie. Liptáci veľmi pekne zakombinovali v 21. minúte, bezzubá obrana bola len v pozícii štatistov a Ďubek po dobrej prihrávke nemal problém zakončiť - 0:1. Množili sa fauly a hra sa často kúskovala. Šarišania boli bezzubí, nedarila sa im kombinačná hra. Voľný priestor tak ostával pre oranžových, ale strely nad, či nedotiahnuté akcie skóre zmeniť nemohli. Plynule sa teda dostávame do 40. minúty, z Mackovej nenápadnej rozohratej štandardky sa k lopte dostal kapitán Papaj a vyrovnal na 1:1. Na druhej strane chcel okamžite vrátiť priaznivý stav pre svoje mužstvo Sloboda, ale Diviš mužstvo podržal.

Druhá štyridsaťpäťminútovka sa niesla v znamení centrov do vápna, najmä po Mackovom sa nevyznamenal brankár Hrdlička, no ohrozenie brány neprišlo. V 48. minúte mal peknú príležitosť Hoferica, z voleja trafil pripraveného brankára domácich, ktorý nemal problém loptu skrotiť. "Koňare" boli častejšie pri lopte, zaujímavo to skúšal z diaľky Macko, ale veľmi nepresne. Ten istý hráč sa neskôr postavil k lopte pri rohovej zastávke a po ňom si domáci pýtali po trme-vrme pokutový kop, ale rozhodca jasnú ruku prehliadol. Macko a Papaj boli najaktívnejší hráči zápasu, nepresadzovali však tak, ako by si väčšina prítomných priala. Platonické náznaky zverencov trénera Milojeviča sa nepretavili ani do priamej strely na bránu. Tento fakt neznegoval ani Ďubek, ktorý v najväčšej príležitosti proti Divišovi zlyhal. Slabá obrana pustila dopredu Pilára, ten ešte prihral kapitánovi mužstva, no strele chýbala razancia. Tlak domácich pokračoval, nebezpečné centre však boli okamžite odvrátené, alebo strely blokované. Gólom neskončili ani množiace sa štandardné situácie, i keď obrovskú šancu mal v 89. minúte Baran, skóre sa však po jeho dobrej hlavičke nemenilo. V nadstavenom čase hlavičkoval ešte aj Farbák, ale Hrdlička gól nepustil a stav už ostal nezmenený.

FC Zlaté Moravce - MŠK Žilina 0:4

15.10.2010 17:00

Góly: 15. Tomáš Majtán, 18. Tomáš Majtán, 73. Štefan Zošák, 75. Tomáš Majtán

V piatok večer sa predohrávalo 12. kolo slovenskej Corgoň ligy. Doma suverénne Zlaté Moravce tentokrát už nestačili na výbornú hru Žiliny a podľahli vysoko 0:4.

Líder tabuľky začal aktívne. Vo 4. minúte centroval z priameho kopu Leitner, Ceesay sa dostal k hlavičke, ale Kuciak bol pozorný. Na druhej strane prišiel dobrý center od Kuračku, Janečka hlavičkoval tesne vedľa. V 13. minúte bol vo veľkej príležitosti opäť Ceesay, trestuhodne nechali gambijského útočníka osamoteného, ale zakončenie bolo mizerné. O minútu sa však hostia už radovali, pekná biliardová akcia nakoniec skončila v sieti; Majtán sa predral aj cez Kuciaka a z uhlu otvoril skóre - 0:1. K slovu sa dostal aj Kuračka, po peknej akcii aj rozvlnil sieť, ale v momente prihrávky stál v ofsajde a tak sa stav zatiaľ nemenil. V 19. minúte sa nenápadná akcia Žiliny dostala až pred Kuciaka, po presnom centri sa opäť presadil Majtán - 0:2.

Domáci sa nevedeli presadiť, výraznejšia šanca neprichádzala, dva rýchle góly ich úplne otupili. Žilinčania kontrolovali hru, v pohode hrajúci bol najmä Vladavič a Ceesay. V 33. minúte mal po rohovom kope dobrú šancu Janečka, ale Dúbravka a ani obrancovia sa v tej trme-vrme nedopustili žiadnej chyby a domáci stav neznížili. V ďalšej šanci bol Stojanovič, ale z uhlu pálil len do bočnej siete. Leitner sa pri tejto akcii nevyznamenal. V závere polčasu sa ešte do šance predieral Zošák, Kuciak so šťastím vyrazil na roh. Pavelka sa v šestnástke hostí presadzoval dobre, ale domáci obor trafil opäť len bočnú sieť.

Domácim nepomáhali ani striedania po prvom polčase, trápenie pokračovalo. Zmena nenastala ani v 53. minúte, po dobrom centre sa k hlavičke dostal aktívny Pavelka, ale Dúbravka nemusel zasahovať - lopta šla vedľa brány. Podobných príležitostí mal ViOn viac, ale finálne zakončenie neprichádzalo. Akokeby sa štvrtý tím tabuľky nachádzal v kŕči, ktorý nechcel hráčov opustiť. Šošoni hrali umne, síce sporadicky, ale predsa, si vytvárali príležitosti aj napríklad po štandardných situáciách.

Vďaka priaznivému skóre bola hra hostí pokojná, stačilo ubrániť miestami bezradných zlatomoravčanov. Majerník sa v 56. minúte nevyznamenal, sám na brankár sa rútil Ceesay, ale jeho pokus o lob bol chabý. V obrovskej šanci bol onedlho aj Vladavič, ale ani on skóre nezmenil, ani nadvakrát. Domáci sa dostávali k šanciam hlavne cez skúseného Leitnera. Rohové kopy však priniesli málo vzruchu. Ten prichádzal väčšinou na druhej strane, no len brvno zblízka trafil Zošák. V 68. minúte v páde strieľal opäť Pavelka, tentokrát do nebies. Bezradnosť domácich spečatil v 73. minúte Zošák. Po dobrej prihrávke prekonal Kuciaka a rozhodol, že tri body pôjdu do pod Dubeň.

Žilina pokračovala v exhibícii, kolmá prihrávka našla opäť Tomáša Majtána a ten zavŕšil hattrick. Zápas sa už len dohrával, zverenci ténera Jarábka stratili motiváciu už dávno a nechali úradujúceho majstra kombinovať až do záverečných minút. V nich sa však už nič zaujímavé nestalo a teda aj po tomto kole ostanú žltozelení na prvej priečke.