Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

15.11.2014 20:45 CET
0 : 2
(0:2)

Makedonie - Slovensko 0:2

Slováci zůstávají i nadále stoprocentní, dnes zvládli další těžký úkol v podobě duelu v Makedonii a pokud splní úlohu favorita v následujícím duelu s Lucemburskem, budou jednou nohou na Euru. Obě branky při výhře 2:0 padly už v prvním poločase, postarali se o ně Juraj Kucka (25') a Adam Nemec (38').

Svěřenci Jána Kozáka přitom rozhodně nebyli na hřišti nějak suverénní, naopak; Makedonci zaznamenali větší procento držení míče, více střel celkově i na branku, srazila je však špatná produktivita a efektivní výkon soupeře. Slovenský tým se rozhodně nehodlal na půdě outsidera vzdávat šance navýšit náskok na dvojblok Španělsko - Ukrajina a už po šesti minutách mohl jít do vedení, Hamšíkova střela z rohu vápna však mířila těsně mimo vzdálenější tyč.

Makedonci se však rychle oklepali a o tři minuty později mohli skórovat pro změnu oni: Stojkov chytře vysunul Velkoského, který využil laxnosti slovenské obrany a dostal se až ke střele, branku však netrefil. Tentýž hráč následně ve 23. minutě pořádně protáhl Kozáčika dalekonosnou ránou. O pár desítek vteřin později se však už fanoušci radovali, a to na slovenské straně - Nemec nabil Weissovi, který přes dva obránce vyslal přízemní pas napříč vápnem až ke vzdálenější tyči, kde už číhal doklepávající Kucka.

Nemec, který dnes nastoupil na hrotu útoku, se následně sám zapsal do střelecké listiny; to se psala 38. minuta. Nutno dodat, že Slováci měli i hodně štěstí, neboť taková minela, jakou vyrobil obránce Šikov, se skutečně jen tak nevidí. Místo aby odkopl jednoduchý centr Štocha, nechal makedonský stoper trestuhodně projít míč až na nikým nehlídaného Nemce, který zakončoval k tyči do protipohybu gólmana Pačovského. 0:2.

Domácí se odmítali vzdát a do poločasu měli hned dvě dobré šance na snížení - Trajkovski však z přímého kopu trefil břevno, zatímco Stojkov dorážel Ademiho střelu už z ofsajdu. V této situaci se určitě ulevilo Matúši Kozáčikovi, jehož zákrok nebyl zrovna dvakrát jistý. V 50. minutě se nadvakrát neprosadil Abdurrahimi, a nebezpečí pro Slováky ještě přikrmil nešťastný Trajkovski, který si v 66. minutě zopakoval situaci z první půle (břevno po přímém kopu).

Trajkovského přímé kopy vůbec představovaly velké nebezpečí; když už netrefoval brankovou konstrukci, zaměstnával pro změnu přímo Kozáčika, jako hned v 69. minutě. Slováci si koledovali, střídající Švento například málem nestihl v choulostivé situaci odkopnout míč, což by ústilo v jasnou šanci. Domácí se však už na větší závěrečný tlak nezmohli, naopak mohli ještě sami inkasovat poté, co Kiss pálil z první těsně nad; nakonec tak i přes sympatický výkon nezískávají ani bod.

Autor: Dominik Zezula / onlajny.com