Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

13.10.2014 20:45 CET
2 : 0
(2:0)

Nizozemská kocovina pokračuje, tentokrát si na něm smlsl Island

Ani vydřená výhra nad Kazachstánem nedokázala Nizozemce v kvalifikaci mistrovství Evropy patřičně nastartovat. Místo toho Oranjes utrpěli již druhou porážku, kterou jim uštědřil Island dvěma zásahy Gylfiho Sigurdssona. Seveřané tak stejně jako Česko zůstávají po třech odehraných zápasech bodově stoprocentní, zatímco Nizozemci zůstávají jen na třech bodech.

Vzhledem k tomu, že ze skupiny postupují na závěrečný turnaj dva celky přímo a i třetí místo může postačit, není stále třeba z nizozemského pohledu nijak panikařit. Přesto jejich prozatímní forma nesvědčí o ničem dobrém a na dohnání ztráty se ještě pořádně nadřou. Islanďané naopak mohou bujaře slavit - jde o jejich vůbec první výhru nad Oranjes v celé historii.

Zápas samotný měli domácí poměrně brzy pod kontrolou, a to s nemalým přispěním Gregoryho van der Wiela. Obránce PSG totiž po devíti odehraných minutách zcela zbytečně zfauloval Bjarnsona ve vlastním pokutovém území a zapříčinil tak penaltu, kterou Gylfi Sigurdsson bezpečně proměnil. Ostatně brankář Jasper Cillessen penaltovým mágem opravdu není, stále ve své profesionální kariéře nedokázal chytit ani jedinou.

Kdo očekával důraznou nizozemskou odpověď, musel být zklamán. Svěřenci Guuse Hiddinka působili ospale a jen Arjen Robben snesl při poločasovém hodnocení přísnější měřítko. Právě po jeho přihrávce v zakončení neuspěl Robin van Persie, a sám Robben pak po Blindově centru hlavou z dobré pozice minul. A pro hosty bylo ještě hůře minutu před odchodem do šaten. V nastalém zmatku po neodklizeném rohovém kopu totiž Sigurdsson povedeným volejem z deseti metrů zvýšil na 2:0.

Po změně stran o sobě dal znovu vědět van Persie, jenže k radosti domácích příznivců přestřelil. Na opačné straně se po špičkové kombinaci na jeden dotek ocitl díky centru Sigthorssona v šanci Bjarnason, ovšem těsně na letící míč nedosáhl. Když pak potupný třetí gól nepřidal ani Bodvarsson nepřesnou ranou ze samostatného úniku, zůstal výsledek na konečném rozdílu dvou branek. Island tak zůstává na čele skupiny A díky tomu, že má oproti Česku lepší skóre.

Autor: Martin Kantor / espnfc.com