Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2012

03.09.2010 20:30 CET
1 : 0
(0:0)

Slovensko - Makedonie 1:0

Slovensko bylo pouhý malý krůček od velké ostudy a velkého ohrožení postupu na EURO 2012. Jenže potvrdilo se tradiční selhání balkánských výběrů v závěrech zápasů a náš východní soused proto vyválčil nakonec velmi cenné tři body. Makedonie ovšem ukázala, že rozhodně nechce hrát ve své skupině druhé housle a postupové cíle všech celků může velmi razantně ovlivnit. Makedonie o senzační bod přišla brankou Filipa Hološka v nastavení.

Nedisciplinovanost balkánského reprezentačního týmu se nejvíce projevil čtyři minuty před koncem, kde frustrovanému Slovensku pomohl svým vyloučením Vance Sikov. Když už se sudí chystal pomalinku odpískat konec zápasu, šestitisícové publikum se dostalo do extáze trefou kanonýra tureckého Besiktase Istanbul Filipa Hološka. Při bezbrankovém výsledku by se Slovensku jen těžko doháněla ztráta na favorita skupiny Rusko, výhra má proto v konečném důsledku cenu zlata.

V prvním poločase se příznivci nedočkali nějakého ofenzivního koncertu a ani jeden výběr nechtěl udělat chybu. V tom druhém se domácí přeci jen tlačili do útoku a vytvořili si i nějakou gólovou možnost. Domácí se do první příležitosti probojovali přesně po čtvrthodině hry, kdy hlavičkoval Hološko. Nicméně s jeho pokusem neměl příliš velké problémy Edin Nuredinovski. O tři minuty později však zahrozila na druhé straně i Makedonie.

Slabší pokus Ivana Trickovskiho ale Muchovi nenadělal žádné problémy. Asi v polovině první půle se probudil ze zimního spánku Marek Hamšík, jenže v dobré pozici zazmatkoval a zbrkle přestřelil. Osm minut před pauzou pálil těsně vedle tyče, v samém závěru prvního dějství vychytal Nuredinovski hlavičkujícího Miroslava Stocha. Hned po pauze vrhli účastníci letošního mistrovství světa všechny síly do útoku, jenže to bylo na dlouhý čas všechno

V úvodu pálil nebezpečně Vladimir Weiss, Nuredinovski však předvedl dobrý zákrok. Poté na stadionu nebylo po šancích ani vidu, ani slechu. Dvacet minut před koncem dobře provětral gólmana Muchu kapitána hostů Goran Pandev. Slovensko poté vyslalo na makedonskou branku několik nepřesných střel, ožilo po vyloučení Sikova. Ten musel předčasně do sprch po druhé žluté kartě. V první nastavené minutě zblízka zakončoval Hološko a body proto zůstaly doma.

V úterním zápase pojede Slovensko bojovat o další korálky na půdu Ruska, kde ho možná čeká nejdůležitější klání celé kvalifikace. Makedonie si bude chtít spravit chuť doma s trpaslíkem z Arménie.

Autor: Viktor Sandev / soccernet.com