Sparta je nejslavnější a dlouhodobě nejúspěšnější tým v Česku. Do každé sezony musí jít s cílem vyhrát titul a uspět v pohárové Evropě, jinak to ani nejde. Jak to dopadlo v této sezoně, víme. V Evropské lize superostuda se srbskou Suboticou, v lize je z toho po podzimu páté místo. Ztráta na Plzeň třináct bodů, ztráta na Slavii sedmnáct bodů. Tohle si fanoušci rudého týmu neobjednali.
Během podzimu došlo k několika změnám, měnil se trenér, měnil se sportovní ředitel, měnil se i šéf klubu. Má současná Sparta na to zvednout se k lepším zítřkům, nebo bude paběrkování pokračovat? Rozbor všech hráčských řad ACS i situace v managementu nabízí tento text.
Defenziva
Kdyby měli sparťané všechny posty pořešené právě jako pozici brankáře, mohli by si hvízdat. Dúbravku nahradil Rumun Nita, který odvádí spolehlivé výkony a patří mezi nejlepší gólmany v soutěži, pokud není úplně nejlepší. Alternativou za něj je navíc taktéž velmi dobrý Heča.
Taková sláva už to ovšem není na stoperu. Místo v základní sestavě bude mít nejspíš Lukáš Štetina, což zní vzhledem k prachmizerné přípravě děsivě. Dává to ovšem smysl, jelikož si místo v základu zřejmě vybojoval mladíček Plechatý. A při vší úctě k bývalému stoperu Olomouce, dvojice Radaković - Plechatý na první pohled zkušeností, sebejistotou a lídrovstvím příliš neoplývá. Variantou je samozřejmě i Costa, se kterým Ščasný počítá už více jako se středním obráncem, než s krajním bekem.
O pozici levého beka by si to měli rozdat Eldar Civić a nová posila z Jablonce Matěj Hanousek. Favoritem pro start jara je druhý jmenovaný, je ale otázkou, zda jde o dobré rozhodnutí. Hanousek je jedním z mnoha hráčů ze severu Čech, který v posledních letech přišel do Sparty či do Slavie. Nejsem ale přesvědčený o tom, že v tomhle případě Sparta z Jablonce koupila to nejlepší. Hanousek v Jablonci nepatřil mezi největší tahouny, prožil sice celkem slušný podzim, je ale otázkou, co Spartě na levém beku může nabídnout. Určitě rychlý běh, ale podařené centry či kvalitní pokusy o zakončení od něj úplně neočekávám. Ale možná se budu mýlit a Hanousek zazáří stejně jako Coufal u sousedů.
U Eldara Civiće by mohla fungovat spolupráce se Srdjanem Plavšićem, když nastoupí na levém křídle. A pokud bude posílat častěji podobné centry jako ten v derby se Slavií u prvního gólu, určitě se šance na jeho nominaci zvýší.
Nepříliš veselé povídání o defenzivě Sparty završíme na pravém beku a bohužel se dá skoro říct To nejhorší na konec. Ondřej Zahustel je dobrým hráčem do mužstva, které hraje na brejky, do tahového způsobu hry. Mužstvu, které ovšem má kralovat na míči (a sám Ščasný opakovaně prohlašuje, že chce hrát především dominantní fotbal) nemá co nabídnout. Jak ukázala i příprava, jeho fotbalové dovednosti nejsou na úrovni Sparty a letenský klub může jen zaplakat, že nepřivedl výše zmíněného Coufala. Alternativou, která by měla co nejdříve Zahustela v sestavě nahradit, je Tomáš Wiesner. S Rumunem Chipciem už se asi počítá jen na jeho původní post křídla.
Přejdeme k dalším řadám a nebojte, tam už to bude veselejší.
Střed pole
Pokáč smutní, Nicolae Stanciu už ve Spartě není. Sparta přišla o jednoho ze dvou svých nejtalentovanějších fotbalistů, na druhou stranu však také konečně vyřešila rébus, jak narvat rumunského špílmachra a Kangu do jednoho týmu, aby tím netrpěl ani jeden z nich. Končí věčné otázky, zda se Stanciu netrápí na křídle, zda se nemá změnit rozestavení a podobně, nyní už bezpochyby mimořádný hráč ve Spartě dohrál.
Byť je Zdeněk Ščasný znám coby velký příznivec rozestavení se třemi stopery, dá se čekat, že Sparta bude nastupovat téměř výhradně v rozestavení 4-3-3, případně 4-5-1. Uprostřed zálohy je tak místo pro tři šťastné muže - kandidáti jsou ovšem minimálně čtyři.
Úlohu posledního vzadu by měl zastávat Martin Frýdek. Jeden z mála Čechů, který v posledních letech pravidelněji nastupoval, má nyní v týmu poměrně silnou pozici. Nejen že je jedním z pěti členů nově ustanovené komise zkušených lídrů, což je nový institut Rosického se Ščasným, ale velmi pravděpodobně bude také nejčastěji nastupovat s kapitánskou páskou.
Druhý post v záloze by měl nejspíše alespoň v úvodu sezony připadnout Michalu Sáčkovi. Jeden z velkých rudých talentů má za sebou povedenou přípravu, a proto by měl dostat přednost před novou posilou Martinem Haškem. To se může na první pohled jevit překvapivě, když Hašek přichází z Bohemky s vizitkou jednoho z nejlepších středopolařů ligy, prosazení se do zálohy Letenských ovšem nebude tak jednoduché.
Jedno místo, to nejblíže brance soupeře, má totiž zarezervované Guélor Kanga. Muž, který vzbuzuje emoce, zároveň jde ale o nejlepšího fotbalistu ve sparťanském dresu. Jeho ofenzivní schopnosti jsou pro Spartu klíčové, a to nejen díky výtečným střelám z dálky. Duo Frýdek a Sáček/Hašek za ním navíc pokryje velké množství prostoru, tudíž mu můžou vytvořit solidní back up a on se může více soustředit na práci blíže vápnu, což je ostatně daleko podobnější jeho původnímu postu.
Do Sparty totiž přicházel jako typický ofenzivní záložník v rozestavení 4-2-3-1, kde odehrál víc než 150 zápasů. Až ve Spartě ho nutili stahovat se níže a chodit si pro balony víc do středu, čímž trochu snižovali jeho potenciál.
Kangovi hejtři by možná tohoto hráče viděli nejradši mimo sestavu, podobné názory jsou ovšem vzhledem k jeho nepopiratelné kvalitě scestné. Kanga je svéráz, jeho nepopularita může být pochopitelná, fotbalově ovšem převyšuje snad až na Tetteha všechny sparťanské hráče v poli. A navrhovat hezký český střed pole Frýdek, Sáček, Hašek je mírně řečeno slabomyslné.
Sparta by sice disponovala nejběhavější zálohou ve střední Evropě, chyběl by jí ovšem tah na branku a ofenzivní spojení s křídlem a hroťákem. Sáček je talentovaný a pracovitý fotbalista, na pozici AM však nemá dostatečně kvalitní finální řešení a zakončení. Větší smysl by už dával Hašek, stále jde však o hráče, jehož největší předností je kvalitně pokrýt velký prostor a velká fyzická kondice. A takového hráče přece nebudete topit na desítce, kde jsou úkoly úplně jiné.
Sáček s Haškem nad sebou je střelba vedle, naopak lze oba hráče dobře uplacírovat vedle sebe v případě, že by do zápasu nenastoupil Frýdek, což by v utkání proti slabším soupeřům mohla být varianta. Sáček sice není brousek Frýdkova typu, díky svému hernímu přehledu a dobré poziční hře ale dovede velmi dobře odebírat míče.
Útok
Největší očekávání logicky vzbuzuje jméno Davida Moberga Karlssona. Švédská posila v přípravě moc nezářila, což samozřejmě nemusí absolutně nic znamenat. Místo v základu by ale měla mít jisté, stejně jako na druhé straně Alexandru Chipciu, pro kterého zřejmě definitivně skončila sparťanská etapa na pravém beku.
Je otázkou, zda by nebylo lepší severskou posilu zapojovat postupně, než ho rovnou hodit bez kruhu do základu. Očekávání budou velká, s týmem ještě logicky není tolik sehraný a navíc má za sebou Ondřeje Zahustela. Sympatického Švéda nečeká snadný úvod. Je třeba, aby s ním v případě nepříliš dobrých výkonů měli fanoušci trpělivost a neodepsali ho po pár duelech.
Zatímco na stoperu aby člověk kvalitního hráče pohledal, v útoku je naopak sparťanská soupiska širší než sympatický rudý redaktor a můj dobrý přítel Lukáš Pečeně. Jasnou jedničkou je Benjamin Tetteh, kterého lze při zranění Krmenčíka asi v pohodě označit za nejlepší devítku v tuzemské lize.
Na pozici dvojky se možná trochu překvapivě propracoval Václav Drchal. Sparťanský mladíček zaslouží velký obdiv, skvěle se vylízal z nepříjemného zranění kolene a v přípravě ukázal, že i v 18 letech má Spartě hodně co nabídnout. To ostatně platí i o jeho ještě mladším kolegovi Hložkovi, který v šestnácti letech nabízí famózní tvořivost i pokrytí balonu. Sparta ho v přípravě zkoušela na více postech včetně křídla, logičtější se ovšem jeví jeho využití jako alternativa za Kangu na pozici podhrota.
Po vleklém zranění se vrací Václav Kadlec. Talentovaný hráč a někdejší velký příslib českého fotbalu to ale bude mít hodně těžké. Nejlepší výkony předváděl na pozici second strikera, útočníka z druhé vlny. To by ovšem Sparta musela přejít na rozestavení 4-4-2, což asi pod Ščasným už nikdo vidět nechce. Na křídle je Kadlec poloviční, na devítce má velkou konkurenci a jeho nasazení na AM by v současné Spartě asi nedávalo smysl.
Otazníky a tajenky
Při pohledu na sparťanskou sestavu je vám vlastně všechno jasné. Až na nepříliš dobrou obranu, která by rozhodně příchod kvalitního stopera a pravého beka snesla, má Ščasného tým velmi dobrou kvalitu, rozhodně vyšší než Jablonec nebo Ostrava. Třetí místo se tak vzhledem k finančním možnostem Sparty jeví jako naprostá povinnost, pokud by ho Sparta neuhrála, jednalo by se jednoduše o fail.
Další věcí, kterou je třeba ocenit, je zapojování talentovaných mladých hráčů. Velký prostor konečně dostává Sáček, coby s právoplatnými členy A-týmu se jedná s Plechatým, Hložkem, Drchalem. Konečně Sparta fakt, že má dlouhodobě výbornou mládež, proměňuje ve svou zbraň.
Stále jsou ale ve Spartě věci, které vyvolávají otazníky. Prvním je neustále diskutovaná kauza Dočkal. Přijde, nepřijde? Je třeba, není třeba? Někteří příznivci po příchodu kreativního ofenzivního hráče volají jako po návratu spasitele, je ale otázkou, zda by byl Dočkal v současnosti skutečně pro Spartu posilou. Fotbalově ano, to bezesporu. Jaký by to ale dávalo smysl v kabině? Jak by si sedl s Kangou? Hrál by z křídla, kde samozřejmě nenabízí létání po lajně a poctivost, nebo by hrál uprostřed? Koho by ze sestavy vystrnadil? Musela by kvůli němu ACS měnit rozestavení? A vážně je dobrý nápad dávat za něj takové prachy? Když se člověk podívá na možnosti Sparty ve středu pole a v ofenzivě a na skvěle zvládnutou přípravu, odpověď musí znít: "Ne, Dočkala nepotřebujeme".
Velkým tématem je samozřejmě osoba Zdeňka Ščasného. Jen si to shrňme:
konec září 2016 - Ščasný ve Spartě končí jako trenér
konec prosince 2017 - Ščasný se do Sparty vrací na vyšší pozici sportovního ředitele, je šéfem Andrey Stramaccioniho
březen 2018 - Stramaccioni odvolán, přichází Hapal, Ščasný cítí okamžitou změnu
konec července 2018 - Hapal po ostudě se Suboticou odvolán, trenérem se stává Ščasný, dle slov Sparty jde o dočasné řešení, sportovní ředitel mužstvo přebírá na přechodné období, klub hledá nového kouče
konec srpna 2018 - Sparta potvrzuje Ščasného jako trenéra na dobu neurčitou
konec prosince 2018 - Ščasný končí jako sportovní ředitel, nahrazuje ho Rosický, který ho ovšem ponechává coby trenéra
Rozhodně zajímavý vývoj. Ještě pikantnější souvislosti celé věci dává následující výrok nového klubového šéfa Františka Čupra v rozhovoru pro Isport: "Osobně se domnívám, že pan Ščasný si zasloužil šanci, aby pokračoval. Souhlasil jsem s jeho argumenty, že i když přivedl do týmu nové hráče základní sestavy, tak stále část mančaftu zdědil z dob Andrey Stramaccioniho a Pavla Hapala."
Takže si to rozeberme. Zdeněk Ščasný, muž, který v listopadu 2018 na tiskovce řekl, že Sparta disponuje lepším kádrem než Slavia, se při vyhodnocování špatného podzimu v prosinci 2018 hájí tím, že "část mančaftu" (který je přitom lepší než Slavia) není jeho, neboť tyto hráče zdědil po dvou předchůdcích. Po předchůdcích, jimž ale po dvě přestupová období šéfoval coby sportovní ředitel. Už to je vtipné.
Ještě vtipnější ale je, že nový šéf Sparty uznale pokývá hlavou a tyto argumenty uzná jako věcné a relevantní.
Nejsledovanější sparťanskou postavou je nyní bezpochyby Tomáš Rosický. Legendární hráč je novým sportovním ředitelem. Mnozí příznivci rudých z řad veřejnosti i médií jeho jmenování do funkce vnímají jako příchod spasitele, který Spartu pozvedne k lepším zítřkům. Na hodnocení je každopádně brzy, Rosickému nezbývá než popřát hodně štěstí. Nečeká ho totiž vůbec snadný úkol.
A co z toho plyne?
Sparta má potenciál. Disponuje hráči, kteří jsou na českou ligu nadstandardní (Nita, Kanga, Tetteh), talentovanými mladíčky (Drchal, Plechatý, Hložek) i hráči, kteří na svém postu v nejvyšší soutěži patří mezi nejlepší, případně mají potenciál se ještě zlepšovat (Hašek, Sáček). Pak je tu ale hodně otázek. Dovede se Kanga udržet na uzdě, aby skutečně přinášel Spartě jen fotbalovou radost a nikoliv rozčarování z nepřístojného chování a zbytečných disciplinárních prohřešků? Budou posily Hanousek či Karlsson trefami do černého? Je skutečně Dočkalův příchod už mimo hru?
A samozřejmě otázka ústřední. Je správné, že po tragickém podzimu mužstvo nadále vede Zdeněk Ščasný? Muž, který byl během dvou let a tří měsíců ve Spartě trenérem, pak sportovním ředitelem, pak sportovním ředitelem a prozatímním trenérem, pak sportovním ředitelem a stálým trenérem a nakonec opět jen trenérem? Je Rosického důvěra ve zkušeného lodivoda oprávněná?
Na všechny tyto otázky se budeme postupně dozvídat odpovědi.