NIZOZEMSKÝ TITUL PRO PSV EINDHOVEN

29.04.2007, 16:45
Obrovské drama nabídlo poslední kolo nizozemské Eredivisie. Tři celky, Alkmaar, PSV Eindhoven a Ajax Amsterdam měly na svém kontě shodně 72 bodů. Nejlepší výchozí pozici měl díky vynikajícímu skóre Alkmaar, roli favorita však nezvládl a po vítězství nad Vitesse Arnhem se tak nakonec raduje PSV...

Alkmaar si na půdě Excelsioru, třetího celku od konce, vše zkomplikoval již v úvodní dvacetiminutovce. Na jejím konci byl vyloučen brankář Waterman a následnou penaltu proměnil Bruins. Hosté bleskově kontrovali zásluhou Cziommera, po hodině hry jim však další zásah zasadil Drost. Následující minuty přinesly velkou radost do tábora AZ. Koevermans nejprve vyrovnal a v 75. minutě se po druhé žluté kartě pro Van Dierena síly na hřišti vyrovnaly. Ani to nakonec Alkmaaru nepomohlo, v honbě za mistrovskou branou nechali jeho fotbalisté otevřená zadní vrátka a Guijo-Velasco stanovil konečný rezultát na 3:2.

Všechny zápasy posledního kola začínaly ve stejný čas a konkurenti Alkmaaru tak měli poue průběžné zprávy o tom jak si vedou jejich soupeři. Ztráta Alkmaaru dala obrovskou šanci Ajaxu, který měl o jeden gól lepší rozdíl branek, než PSV Eindhoven. Amsterdamský klub v Tilburgu také roli favorita potvrdil a díky brankám Emanuelsona a Huntelaara zvítězil 2:0, ani to však nakonec nestačilo.

Vyhrál totiž i PSV Eindhoven, a to potřebným čtyřgólovým rozdílem a nevadilo mu, že od Arhnemu také jednou inkasoval. Pod dvěma z pěti tref týmu vedeného Ronaldem Koemanem se podepsal Farfan, jednou mířili do černého také Alex, Afellay a Cocu, který v 77. minutě definitivně potvrdil obhajobu titulu.

Sezóna v Nizozemsku ještě nekončí, celky na druhém až pátém místě si to v dodatečné baráži rozdají o druhé postupové místo do příštího ročníku Ligy mistrů. Na to mohou zapomenout ve Feyenoordu, rotterdamský klub prohrál v Heerenveenu vysoko 1:5, z pátého místa se propadl až na sedmé a čeká ho baráž o Pohár UEFA.

Ani výhra nad Alkmaarem nakonec Excelsioru nepomohla k tomu, aby se vyhnul play-off o setrvání v soutěži. Nizozemská nejvyšší soutěž je hodně bohatá na branky a potvrdil to i zápas Rody s již zachráněným Heraclesem. Celek z Kerkrade vyhrál 7:0 a stal se tím druhým, kdo přeskočil Feyenoord.