Inter - AC Milán. Pět legendárních zápasů, které psaly historii Derby della Madonnina

04.02.2023, 10:47
Profily, historie
San Siro (© AFP)

Ta největší klasika italského fotbalu byla vždy plná emocí. Dva týmy, jeden stadion, hvězdy světového formátu, spousta trofejí. Když se hraje "Derby della Madonnina", je Milán na nohou.

Livesport Zprávy přibližují pět nejzajímavějších zápasů historie vzájemného měření sil Interu s AC Milán. Od hattricku Amadea Amadei, přes Ronalda, Clarence Seedorfa až ke Zlatanu Ibrahimovičovi.

6. listopadu 1949: Inter Milán - AC Milán 6:5

Na tenhle duel si dnes už málokdo vzpomene. Mimořádný gólový festival v podobě 11 přesných tref zůstává dodnes největší přestřelkou v zápasech milánských rivalů. Inter sice už po 20 minutách prohrával 1:4, ale dokázal se do zápasu vrátit. Krátce po poločasové přestávce sroval Amadeo Amadei na 4:4, pak šel Inter na chviličku do vedení 5:4, ale Carlo Anovazzi vyrovnal. Hrdina zápasu Amadei však následně završil hattrick a pečetil mimořádné vítězství Nerazzurri 6:5.

22. března 1998: AC Milán - Inter Milán 0:3

Byl to Ronaldův první rok v Itálii. Od největšího klenotu tehdejšího světového fotbalu se čekaly zázraky a právě tento zápas ukázal Brazilcovu jedinečnost. Ač hrál za jihoamerickou reprezentaci s číslem 9, v Interu mu dali na záda desítku. V zápase zářil i Diego Simeone, který dostal Nerazzurri do vedení hlavou po rohu a výsledek pečetil po sprintu s míčem přes celé hřiště. Smetanu ale slízl "O Fenomeno".

Stačil báječný dlouhý centr od Moreira, který Ronaldo usměrnil ze vzduchu za záda gólmana Sebastiana Rossiho. Toto umělecké dílo se stále drží v srdcích fanoušků Nerazzurri, kteří ten den zažili slávu v podobě jasného vítězství 3:0.

11. května 2001: Inter Milán - AC Milán 0:6

Největší potupa a zároveň nejdrtivější vítězství v historii derby. Podepsal se pod ní dnes už skoro zapomenutý Gianni Comandini, který odstartoval kanonádu dvěma góly v úvodu zápasu. Zároveň to byly jediné dvě trefy, které tenhle forvard v AC slavil.

V této sezoně se oba týmy potýkaly s bídnou formou a v tabulce skončily až na pátém a šestém místě. Přesto se vítězství týmu, který vedl Cesare Maldini, zapsalo do kronik. Dvě branky dal i Andrij Ševčenko, který nakonec s 24 góly skončil jen těsně druhý v souboji o krále střelců italské ligy, za Hernanem Crespem z Lazia Řím.

21. února 2004: AC Milán - Inter Milán 3:2

AC Milán vyhrál Ligu mistrů, ale toužil i po prvním Scudettu v Ancelottiho éře. Hlavní zbraní Rossoneri byla magická čtveřice, ve které nad trojúhelníkem tvořeným Gattusem, Pirlem a Seedorfem válel mladičký Brazilec Kaká. Toho dne však Inter svého soka zaskočil a v první půli šel díky gólům Dejana Stankoviče a Cristiana Zanettiho do šaten s vedením 2:0.

Ve druhé půli přišel impozantní obrat. Krátce po začátku druhé půle snížil Jon Dahl Tomasson, o pár minut později srovnal Kaká a obrat dokonalo Seedorfovo torpédo. AC Milán po 22. kole vedl tabulku o 5 bodů a na konci sezony slavil titul.

28. října 2006: AC Milán - Inter 3:4

Inter, který začal dominovat italskému fotbalu, dokázal přivést do svého týmu i Zlatana Ibrahimoviče. Jeho první Derby della Madonnina bylo fantastickou podívanou. Nerazzurri pod vedením Roberta Manciniho šli už ve 48. minutě do tříbrankového vedení.

Buldok Seedorf jako již tradičně vyhecoval svůj tým ke snížení skóre, jeho snahu ale dalším gólem umlčel Marco Materazzi. V závěru dal AC Milán ještě dva góly, které přispěly ke dramatu, Inter si ale vítězství vzít nenechal. Vrcholem dominantní éry Interu se pak stal slavný zisk Triplu (Liga mistrů, titul v Serii A, Italský pohár) v roce 2010.

Autor: Livesport.cz / Antonio Moschella / Tomáš Rambousek