Kazachstán senzaci nepřipustil, na půdě San Marina skóroval třikrát

Kazachstán navázal na březnovou nečekanou výhru nad Dánskem, na půdě San Marina se mu podařilo bez větších problémů potvrdit roli favorita, a v tabulce skupiny H se tedy vyhoupnul nečekaně na druhou příčku. Celek z Apeninského poloostrova zprvu slušně odolával, ale poté na řadu přišla individuální chyba, z níž už se neoklepal. A po obrátce inkasoval ještě dvakrát.

Kazachstán po úspěchu s Dánskem nemíní váhat na půdě San Marina

Na posledním, 211. místě žebříčku FIFA se nachází San Marino. Skoro dva roky v soutěžních zápasech neuspělo. A tak není divu, že v kvalifikačním střetnutí o EURO 2024 je pasován do role favorita Kazachstán. Ten každopádně na Apeninský poloostrov cestuje dost povzbuzený o minulý opravdu hodně nečekaný velesukces. Před vlastními fanoušky totiž skolil Dánsko.

San Marino odolávalo déle, než se čekalo. Téměř hodinový odpor zlomil talentovaný Šeško

Reprezentanti Slovinska zůstali i po druhém utkání skupiny H stoprocentní, když zvítězili na domácí půdě nad San Marinem 2:0. Duel kvalifikace o mistrovství Evropy se pro favorita nevyvíjel ideálně, neboť fotbalový trpaslík dlouho držel nerozhodné skóre. Střetnutí se zlomilo ve prospěch domácích až po změně stran, kdy již trochu nervózní fanoušky na stadionu v Lublani uklidnil v 57. minutě Benjamin Šeško. Mladý útočník tak zároveň prodloužil čekání na první venkovní bod Sanmariňanů v rámci evropské kvalifikace, jež trvá od střetnutí v Lotyšsku z roku 2001.

Slovinsko po skalpu Kazachstánu chce splnit povinnost proti San Marinu

Reprezentace Slovinska se naposledy kvalifikovala na evropský šampionát v roce 2000 a teď má šanci své dlouholeté čekání ukončit, i když opravdová zkouška ohněm ji teprve čeká. Ve čtvrtek zavítala do Kazachstánu a vyrovnanou bitvu přeci jen zvládla, když otočila nepříznivý vývoj z prvního poločasu a nakonec zvítězila 2:1. V tuto chvíli v Lublani přivítá jednoho z největších outsiderů evropské části ze San Marina.

Severní Irsko s trpaslíkem nezaváhalo, dvěma góly zařídil výhru Dion Charles

Severní Irsko rozhodně není považováno za favorita na postup, ovšem své úvodní vystoupení v kvalifikační skupině H na půdě outsidera ze San Marina zvládlo a po vítězství 2:0 tak získalo povinné tři body. Ústřední postavou tohoto čtvrtečního utkání se stal sedmadvacetiletý útočník anglického Boltonu Dion Charles, jenž nejprve otevřel skóre v polovině prvního poločasu a výhru ostrovního výběru pojistil deset minut po přestávce.

Návrat O'Neilla: Severní Irsko na úvod kvalifikace nemíní zaváhat na půdě San Marina

Jen jednou v historii se Severní Irsko prokousalo na evropský šampionát, jeho postup na něj se datuje na rok 2016. Od té doby si ostrovní celek počíná tak nějak střídavě, oblačno. Teď by nicméně mohlo pomýšlet na další úspěch, skupina H se totiž jeví na první pohled vyrovnaně. Samozřejmě že možný sukces bude podmíněný také očekávanou výhrou na půdě San Marina.

Estonsko zakončilo Ligu národů jasnou výhrou na půdě San Marina

Estonsko na půdě San Marina jasně potvrdilo, že se do céčkové úrovně Ligy národů prorvalo zcela zaslouženě, na Apeninském poloostrově si s chutí zastřílelo a stvrdilo svou první příčku v tabulce se stoprocentním bodovým ziskem. O dvě branky se postaral Henri Anier, na listinu střelců se zapsali taktéž Taijo Teniste a Rauno Sappinen. Domácí si žádnou branku nezapsali.

Estonsko chce na půdě San Marina náležitě oslavit postup do céčkové ligy

Druhá skupina déčkové ligy musí vyřešit už pouze jediný rest, a ten už ty hlavní otázky řešit nebude. Estonsko je totiž po minulém vítězství nad Maltou postupujícím do céčkové úrovně, a na půdě San Marina bude bojovat jen o dosavadní stoprocentní bilanci v Lize národů. Domácí by si naopak chtěli po třech porážkách napravit reputaci a pokusit se uzmout cenný rezultát.

Malta přehrála San Marino i podruhé a minimálně si zajistila druhé místo

Hráči Malty vstupovali do utkání s podceňovaným San Marinem se dvěma cíli - kromě očekávaného vítězství totiž chtěli uctít památku nedávno zesnulého manažera Marka Piscopa, který ve svých dvaapadesáti letech zemřel v pátek po dlouhé nemoci. To se jim nakonec povedlo, jelikož rozdílovou trefu vsítili pět minut po změně stran a po výhře 1:0 je tak jasné, že ve druhé skupině Ligy D neskončí hůře než druzí.

Malta truchlí po smrti Marka Piscopa. Doma míní uctít jeho památku proti San Marinu

Maltě se poslední důležitý duel proti Estonsku nevyvedl, na čele tabulky je tak aktuálně právě její protivník, který má baráži o postup do céčkové úrovně rozhodně blíže. Nicméně skládat zbraně maltští Falcons pořád nemusejí, Estonci ještě nemají žádné jistoty, že první příčku až do konce soutěže udrží. Rozhodně ale nesmí být v zájmu hostů jakkoli váhat se San Marinem.

San Marino mohlo kopat penaltu, ta byla odvolána. Nakonec doma padlo s Maltou

San Marino utrpělo svou druhou porážku v rámci Ligy národů, po nezdaru na půdě Estonska, kde každopádně neodvedlo vůbec špatnou práci, padlo stejným poměrem také doma s Maltou. Ta se především v prvním dějství hodně trápila, vůbec nedokázala najít recept na zpevněnou soupeřovu defenzivu, nakonec však po obrátce přece zabrala a radovala se z očekávané výhry.

San Marino by proti Maltě chtělo navázat na slušný výkon z duelu s Estonci

První duel ve druhé skupině déčkové ligy nenabídl žádné překvapení, Estonsko doma vyhrálo nad San Marinem, dostalo se na první místo tabulky, a aby se na něj dotáhla Malta, musí proti celku z Apeninského poloostrova zareagovat stejným způsobem. V souboji dvou evropských trpaslíků si nesmí dovolit zaváhat, pokud hodlá s Estonci usilovat o postup do céčkové ligy.

Estonsko si doma poradilo se San Marinem

Estonsku stačila jen chvíle z první půle na to, aby dvakrát definitivně potrestalo chyby hostujícího San Marina. O první trefu se postaral Kirss a po pouhých osmi minutách se na střeleckou listinu zapsal i Tamm.

Estonsko vyzve na úvod Ligy národů San Marino, zaváhání nemíní dopustit

Pouze tři členy má druhá skupina nejhorší výkonnostní ligy D v rámci třetího ročníku Ligy národů. A pakliže se papírové předpoklady mýlit nebudou, o první místo v tabulce, a tedy o postup do Ligy C, se poperou Malta s Estonskem. Druhý jmenovaný by si přitom neměl svou pozici komplikovat hned na samotný úvod, protože doma narazí na outsidera ze San Marina.

Splněná povinnost a ještě něco navíc. Anglie nasázela San Marinu deset kousků

Ještě jednoznačněji, než se čekalo, skončilo utkání mezi trpaslíkem ze San Marina a favoritem z Anglie. Hosté si zajistili postup na mistrovství světa vítězstvím 10:0, čtyřmi góly se na něm podílel Kane. Další trefy přidali Maguire, Smith-Rowe, Mings, Abraham a Saka, jedna byla vlastní.