18.12.202208:40

Gvardiolův gól jedním z nejrychlejších

Joško Gvardiol v 7. minutě utkání proti Maroku v boji o bronzové medaile na světovém šampionátu v Kataru otevřel skóre, a stal se tak pátým nejrychlejším hráčem, který se v historii mistrovství světa trefil v bitvách o třetí místo. Primát v tomto ohledu drží Hakan Sükür z Turecka, který v duelu s Jižní Koreou zaznamenal přesný zásah v roce 2002 již v první minutě. Stejný počin, každopádně o něco později, zaznamenal rovněž Ernst Lehner z Německa na turnaji v roce 1934.

Gvardiol: Výhru věnuji svým rodičům

Obránce Joško Gvardiol jedním přesným zásahem přispěl k vítězství Chorvatska nad Marokem v souboji o bronz. Po utkání si jeden ze svých největších úspěchů v kariéře velmi těžko uvědomoval. "Ještě některým z nás nedošlo, čeho jsme dosáhli,” uvedl. "Ukázali jsme, že všechno je možné, byť může být situace sebetěžší. Je těžké ty pocity popisovat. Sledoval jsem výkony národního týmu před čtyřmi lety a viděl jsem, jak je všechno pro hráče nesmírně složité. Tohle vítězství každopádně věnuji svým rodičům, bez nich bych tu nebyl. Těšíme se na návrat do Záhřebu a oslavu s našimi rodinami.”

Vyjádřil se také k jednomu z výroků rozhodčích, kteří nakonec nepřisoudili penaltu ve prospěch Chorvatska. "Nejsem si jistý, jestli to byla penalta. Byl tam kontakt, ale teď už je to jedno,” uvedl.

sport.ua
17.12.202220:57

Modrič se se Shiltonem dělí o rekord

Luka Modrič se v souboji o třetí místo na světovém šampionátu v Kataru objevil v základní sestavě, a podělil se tak o jeden letitý rekord. Stal se totiž druhým hráčem nad 37 let, který do turnaje nejlepších mužstev světa zasáhl v úvodní jedenáctce do všech sedmi zápasů, a je vůbec jediným, který si zapsal tento počin jako hráč z pole. V roce 1990 se Peterovi Shiltonovi rovněž do statistik uvedla tato bilance, akorát že ten byl fotbalovým povoláním brankář.

sport.ua
17.12.202219:42

Chorvatsko prolomilo nelichotivou bilanci

Chorvatsko získalo na světovém šampionátu v Kataru bronzové medaile poté, co skolilo Maroko, a bylo tomu po základní hrací době. Vůbec poprvé po 24 letech se mu tak povedlo zvládnout duel play-off na mistrovství světa bez možnosti prodloužení či kopů ze značky pokutového kopu. Naposledy se mu podařilo zvítězit po 90 minutách na MS ve Francii v roce 1998, tehdy také v rámci bitvy o třetí příčku. Připomeňme, že na aktuálním turnaji Chorvaté přešli v osmifinále dál přes Japonce a ve čtvrtfinále přes Brazílii až díky penaltovém rozstřelu.

sport.ua
17.12.202217:54

Chorvatsko slaví bronzové medaile

Výsledek utkání o třetí místo na MS: Chorvatsko - Maroko 2:1 (7. Gvardiol, 42. Oršić - 9. Dari).

17.12.202216:50

Poločas: Chorvatsko - Maroko 2:1

Poločasový výsledek utkání o třetí místo na MS: Chorvatsko - Maroko 2:1 (7. Gvardiol, 42. Oršić - 9. Dari).

17.12.202214:53

Základní sestavy: Chorvatsko - Maroko

Základní sestavy pro dnešní utkání o třetí místo na MS:

Chorvatsko: Livaković - Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Perišić - Modrić, Kovačić - Kramarić, Majer, Oršić - Livaja .

Maroko: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiyat Allah - Sabiri, Amrabat, El Khannouss - Ziyech, En-Nesyri, Boufal.

16.12.202223:21

Brozovič do souboje o bronz nenastoupí

Marcelo Brozovič se do dění bitvy o bronz na světovém šampionátu v Kataru proti Maroku nezapojí. I když lékařské vyšetření neodhalilo svalové zranění, hlavní trenér chorvatského národního týmu Zlatko Dalič se rozhodl neriskovat zdraví záložníka Interu. Zdravotní neduhy si třicetiletý Chorvat přivodil v předchozím mači s Argentinou. Sám jeho zaměstnavatel z Milána mimochodem na dálku vzkázal, že by byl velmi rád, kdyby se Brozovič utkání neúčastnil, a nakonec tak byla jeho přání vyslyšena.

sport.ua
16.12.202222:56

Dalič si myslí, že Modrič neskončí

Trenér chorvatské reprezentace Zlatko Dalič na tiskové konferenci před soubojem o třetí místo proti Maroku na světovém šampionátu prozradil, že existuje šance, že by se pilíř záložní řady Luka Modrič mohl objevit v dresu Vatreni i pro následující cyklus kvalifikace pro EURO 2024 a že by nemusel s reprezentací končit. "Doufám, že ho budeme mít k dispozici,” říkal na adresu sedmatřicetiletého svěřence: "Jsem si docela jistý, že hrát bude, ale musí se rozhodnout on podle toho, jak se bude cítit. Osobně si však opravdu myslím, že ho budeme moci nominovat, nakonec se však vždy jedná o jeho rozhodnutí.”

getfootballnewsspain.com
16.12.202219:43

Superpočítač favorizuje ve finále Argentinu

Nejen sázkové kanceláře, experti a fanoušci vedou v posledních dnech žhavou diskuzi o nadcházejícím vítězi světového šampionátu v Kataru, do analýzy se pustil také superpočítač FiveThirtyEight. Uvádí, že šance na úspěch argentinského národního týmu v závěrečném utkání turnaje je na 53%, zatímco na straně soupeře z Francie na 47%. Odhadl také výsledek souboje o třetí místo, stejným poměrem jako v samotném finále se staví také e klání Chorvatska a Maroka, více přitom favorizuje evropský výběr.

sport.ua
16.12.202209:36

Inter doufá v nenasazení Brozoviće

Chorvatsko zítra čeká utkání o třetí místo proti Maroku a Inter Milán by byl rád, kdyby do zápasu vůbec nezasáhl Marcelo Brozović. Jeho záložník není zcela fit, kvůli svalovému zranění nedohrál semifinále s Argentinou.

football-italia.net
16.12.202208:28

Utkání o bronz budou řídit Katařané

Katar má na domácím MS stále zastoupení a Abdulrahman Al-Jassim byl delegován jako hlavní rozhodčí zítřejšího utkání o třetí místo mezi Chorvatskem a Marokem, na pomezí mu pomohou krajané Taleb Al-Marri a Saud Al-Maqaleh.

fifa.com
14.12.202209:22

Brozović střídal vinou zranění

Chorvaté se včera marně pokoušeli dohnat manko proti Argentině a od padesáté minuty jim nepomáhal Marcelo Brozović. Záložník střídal a důvodem bylo svalové zranění, po utkání to potvrdil trenér Zlatko Dalić.

13.12.202222:42

Modričův start v základu rekordním počinem

Luka Modrič rozhodně nemohl být šťastný z konečného výsledku semifinále světového šampionátu v Kataru, Chorvatsko totiž jasně padlo s Argentinou, každopádně i neúspěšným zápasem se dokázal zapsat do historických statistik. Stal se totiž od roku 1990 dalším hráčem nad 37 let, který nastoupil do šestého zápasu po sobě na mistrovství světa v základní sestavě, takový počin se tehdy zdařil na turnaji pouze brankáři Peterovi Shiltonovi, který dokonce vyrukoval do všech sedmi možných střetech. Toho tak může Modrič dorovnat v utkání o třetí místo, aktuálně je však v této bilanci tím jedinečným, pokud do ní započítáme pouze hráče z pole.

sport.ua
13.12.202221:55

Argentina je prvním finalistou MS

Výsledek semifinále MS: Argentina - Chorvatsko 3:0 (39. a 69. Álvarez, 34. Messi z pen.).

livesport.cz
13.12.202220:49

Argentina zatím vede o dvě branky

Poločasový výsledek semifinále MS: Argentina - Chorvatsko 2:0 (34. Messi z pen., 39. Álvarez).

13.12.202218:51

Základní sestavy: Argentina - Chorvatsko

Základní sestavy pro dnešní semifinále MS:

Argentina: Emiliano Martínez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, Fernández, Paredes, Mac Allister - Messi, Álvarez.

Chorvatsko: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modrić, Brozović, Kovačić - Pašalić, Kramarić, Perišić.

11.12.202218:19

Úvodní semifinále odpíská Orsato

Daniele Orsato z pozice hlavního rozhodčího odřídí semifinále mistrovství světa mezi Argentinou a Chorvatskem, k ruce mu budou asistenti Ciro Carbone a Alessandro Giallatini. Italské zastoupení bude mít také VAR, jenž dostal na starost Massimiliano Irrati.

football-italia.net, fifa.com
10.12.202216:27

Livaković zaslouženě hráčem zápasu

Dominik Livaković byl po zásluze zvolen nejlepším hráčem včerejšího utkání proti Brazílii. Chorvatský brankář během více než 120 minut předvedl jedenáct zákroků, důležitou roli následně sehrál i během penaltového rozstřelu.

fifa.com
10.12.202211:14

Neymara utěšoval na hřišti syn Perišiče

Chorvatsko v pátečním čtvrtfinále světového šampionátu postoupilo přes Brazílii mezi čtyřku nejlepších, a to díky úspěšnému penaltovému rozstřelu, a samozřejmě že z porážky neměla radost brazilská star Neymar. Tomu se na obličeji po skončení utkání objevily slzy, proto na hřiště přiběhl jeden z malých fanoušků v chorvatském dresu, aby ho utěšil. Nakonec se ukázalo, že Neymar si plácl a objímal desetiletého syna Ivana Perišiče, záložníka Chorvatska.