19.12.202221:10

Dybala ve finále zlomil jedno prokletí

Až na osmý pokus uspěl v penaltovém rozstřelu na mistrovství světa či Evropy fotbalista, který na trávník přišel těsně před koncem prodloužení. V nedělním finále šampionátu v Kataru se to povedlo Argentinci Paulu Dybalovi, jenž ve druhé sérii nezaváhal a přispěl k výhře nad Francií. Zajímavý fakt zjistila společnost Gracenote Sports, která mimo jiné pravidelně odhaduje výsledky na olympijských hrách a mistrovstvích světa či Evropy.

Jako první použil strategii se střídajícím penaltovým specialistou ve čtvrtfinále MS 2006 švédský trenér Angličanů Sven Göran Eriksson, jenž těsně před vypršením 120. minuty poslal na hřiště Jamieho Carraghera. Pokus zkušeného obránce ale zlikvidoval brankář Ricardo a vzápětí poslal Portugalce do semifinále Cristiano Ronaldo.

O deset let později neuspěl ve čtvrtfinále Eura ani Ital Simone Zaza, který ve druhé sérii přestřelil. V jednom z nejdelších rozstřelů historie ME rozhodl až 18. pokus, jímž Jonas Hector zajistil postup Němcům.

Na loňském Euru nejprve ve čtvrtfinále vyrazil střelu Rodriho Yann Sommer, jenže Švýcaři zaváhali celkem třikrát a postup slavili Španělé. Před finálovým rozstřelem s Itálií poslal anglický trenér Gareth Southgate na trávník Marcuse Rashforda s Jadonem Sanchem, jenže prvně jmenovaný trefil ve třetí sérii tyč a vzápětí střelu druhého vyrazil Gianluigi Donnarumma. Když pak neproměnil ani Bukayo Saka, mistry Evropy se stali Italové.

Tah se střídajícím penaltovým exekutorem trenérům dvakrát nevyšel ani na šampionátu v Kataru. V osmifinále Španělsko - Maroko trefil Španěl Pablo Sarabia na úvod stejně jako v závěru prodloužení jen brankovou konstrukci, na druhé straně chytil pokus Maročana Badra Banúna Unai Simón. Nakonec se ze senzačního postupu radoval africký celek.

ČTK
19.12.202213:11

Argentinci dorazí domů dnes večer

Mistři světa dnes ráno vyrazili na zpáteční cestu do Argentiny. Do hlavního města Buenos Aires dorazí večer, následně se uskuteční oslavy a přivítání s fanoušky. Argentinci uvidí trofej pro mistry světa po 36 letech, předchozí dva tituly získala jihoamerická země v letech 1978 a 1986. Hlavní oslavy by měly tradičně proběhnout kolem obelisku na Náměstí republiky v Buenos Aires, stejně jako před rokem po triumfu na Copa América. Tým po vedením trenéra Lionela Scaloniho a hvězdného kapitána Lionela Messiho čeká i audience u prezidenta Alberta Fernándeze.

ČTK
19.12.202212:16

Messi má i rekord v počtu minut

Lionel Messi se stal hráčem s nejvíce odehranými zápasy a také minutami na světových šampionátech, ve druhém ohledu včera sesadil z trůnu Paola Maldiniho. Někdejší italský obránce zvládl porci 2 216 minut, Messi jich má 2 314.

sport-express.ru
19.12.202211:44

Scaloni se zařadil na páté místo

Lionel Scaloni se stal pátým nejmladším trenérem, který kdy vyhrál mistrovství světa, včera mu bylo 44 let a 216 dní. Mladší v minulosti byli Alberto Suppichi (31+252), Mario Zagallo (38+317), César Luis Menotti (39+232) a Juan López Fontana (42+123).

18.12.202221:58

Messi nechce končit v reprezentaci

Argentinská reprezentace může i nadále počítat se službami Lionela Messiho, jenž po vítězství na MS nepověsí reprezentační kopačky na hřebík. "Samozřejmě jsem chtěl reprezentační kariéru zakončit titulem mistra světa," potvrdil Messi po výhře nad Francií. "Miluji fotbal a baví mě být součástí národního týmu. Rád bych si jako mistr světa ještě nějaké zápasy zahrál," nechal se slyšet argentinský kapitán.

ČTK
18.12.202221:31

Argentina vyhrála nejvíce rozstřelů na MS

Argentinská reprezentace po penaltách ve finále MS porazila Francii, čímž se zapsala do historie. La Albiceleste jako první na světovém šampionátu vyhráli šest penaltových rozstřelů.

18.12.202220:33

Scaloni: Vítězství věnuju tátovi a mámě

Argentina ve finále mistrovství světa po penaltovém rozstřelu porazila Francii a po 36 letech získala světový titul. "Cítím se osvobozený. Na tenhle tým jsem neskutečně hrdý. Vítězství věnuju tátovi a mámě. To díky nim bylo všechno možné, proto jsem tady. Vždycky mě podporovali," řekl trenér argentinské reprezentace Lionel Scaloni.

ČTK
18.12.202220:04

Argentina získala i další individuální ocenění

Jihoamerický vítěz MS z Argentiny kromě ceny pro nejlepšího hráče ovládl až na střeleckou tabulku i další individuální kategorie. Brankářem šampionátu se stal gólman Emiliano Martínez a nejlepším mladým hráčem turnaje jeho spoluhráč a jednadvacetiletý záložník Enzo Fernández.

2018 (Rusko) - Thibaut Courtois (Belgie),

2022 (Katar) - Emiliano Martínez (Argentina).

Cena pro nejlepšího mladého hráče (od 2006):

2006 (Německo) - Lukas Podolski (Německo),

2010 (JAR) - Thomas Müller (Německo),

2014 (Brazílie) - Paul Pogba (Francie),

2018 (Rusko) - Kylian Mbappé (Francie),

2022 (Katar) - Enzo Fernández (Argentina).

ČTK
18.12.202219:57

Nejlepším hráčem MS se stal Messi

Nejlepším hráčem mistrovství světa v Kataru byl zvolen Lionel Messi, který Argentinu coby kapitán dovedl ke zlatým medailím. Pětatřicetiletý kanonýr dal na turnaji sedm branek a ve střelecké tabulce obsadil druhé místo o jeden gól za francouzským útočníkem a klubovým spoluhráčem z Paris St. Germain Kylianem Mbappém. Messi dostal Zlatý míč po dnešním finále, v němž Argentina porazila Francii po remíze 3:3 až v penaltovém rozstřelu.

2018 (Rusko) - Luka Modrić (Chorvatsko),

2022 (Katar) - Lionel Messi (Argentina).

ČTK
18.12.202219:26

Argentinci získali třetí světový titul

Argentina ve finále mistrovství světa po penaltovém rozstřelu porazila Francii a získala historicky třetí titul světového šampiona.

Messi dostal cenu pro hráče utkání

Nejlepším hráčem finále MS mezi Argentinou a Francií se stal Lionel Messi. Argentinský kapitán vstřelil dva ze tří gólů svého výběru a navrch proměnil první penaltu v rozstřelu.

18.12.202218:57

Argentina po penaltách vyhrála MS

Výsledek finálového utkání MS: Argentina - Francie 3:3 po prodloužení, 4:2 na penalty (23. z penalty a 109. Messi, 36. Di María - 80., 81. a 118. první a třetí z penalty Mbappé).

18.12.202218:44

Finále mistrovství světa rozhodnou penalty

Výsledek finálového utkání MS po prodloužení: Argentina - Francie 3:3 (23. z penalty a 109. Messi, 36. Di María - 80. z penalty, 81. a 118. z penalty Mbappé).

18.12.202218:02

Francie dostala finále MS do prodloužení

Výsledek finálového utkání MS po 90 minutách: Argentina - Francie 2:2 (23. z penalty Messi, 36. Di María - 80. z penalty a 81. Mbappé).

18.12.202216:53

Argentina vede nad Francií o dva góly

Poločasový výsledek finálového utkání MS: Argentina - Francie 2:0 (23. z penalty Messi, 36. Di María).

18.12.202215:20

Messi překoná rekord v počtu zápasů na MS

Kapitán Lionel Messi podle očekávání nechybí v základní sestavě Argentiny pro odpolední finále mistrovství světa v Kataru proti Francii a díky dnešnímu startu překoná rekord v počtu utkání na šampionátech. Pětatřicetiletý útočník zasáhne do 26. zápasu na MS a v historické tabulce o jeden duel předstihne Němce Lothara Matthäuse.

Základní sestavy pro dnešní finále MS:

Argentina: E. Martínez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, Fernández, Mac Allister - Messi, Álvarez, Di María.

Francie: Lloris - Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernández - Tchouaméni, Griezmann, Rabiot - Dembélé, Giroud, Mbappé.

18.12.202214:11

Prezident Fernández do Dauhá nepřiletěl

Argentinský prezident Alberto Fernández nenapodobí toho francouzského a k finále světového šampionátu v Kataru se osobně nedostaví. Zatímco Emmanuel Macron vypravil do Dauhá početnou skupinu fotbalových i mimofotbalových osobností prakticky z celé Francie, Fernández zůstal ve své zemi. "Stejně jako miliony mých krajanů si finále mistrovství světa užiju doma,” uvedl Argentinec. "Budu prožívat tyto fantastické okamžiky jako doposud, tedy společně se svými lidmi. Naši nejlepší hráči budou na hřišti a naši skvělí fanoušci budou na tribunách,” těšil se.

sport.ua
18.12.202213:25

Scaloni zkoušel na tréninku tříčlennou obranu

Argentina se v neděli odpoledne střetne s Francií o titul mistra světa v Kataru a možná že jihoamerický celek vyrukuje na svého soka s nečekanou taktikou se třemi obránci. Takovou variantu totiž trenér Lionel Scaloni ordinoval svým svěřencům na předzápasovém tréninku, konkrétně se těchto rolí role ujali Lisandro Martínez, Nicolás Otamendi a Cristian Romero. Obvykle každopádně Argentinci využívají systém se čtyřmi obránci. Zkoušeny ovšem byly v přípravě pochopitelně také ty ve známějším složení 4-3-3 a 4-4-2.

getfootball.eu
18.12.202209:56

Messi může nadobro překonat Matthäuse

Jedno z největších fotbalových střetnutí roku 2022, tedy finále světového šampionátu v Kataru mezi Argentinou a Francií, je na pořadu dne za pár hodin a historický zápis do dějin mistrovství světa může zapsat argentinský útočník Lionel Messi. Pokud očekávaně nastoupí do souboje s Les Bleus, osamostatní se v tabulce počtu startů na těchto turnajích. Zaznamená totiž již svůj 26. nástup, takže v tu chvíli překoná bývalého německého reprezentanta Lothara Matthäuse, který sehrál ve své kariéře 25 utkání na podniku nejlepších reprezentací světa.