Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

13.11.2015 20:45 CET
1 : 1
(0:0)

Irové si z Bosny vezou slibnou remízu 1:1

Úvodní barážové utkání Bosny a Hercegoviny s Irskem příliš fotbalové krásy neukázalo, ba naopak. V druhé půli se totiž na stadion v Zenici vkradla hustá mlha, která značně ztížila viditelnost. Iry dostal v závěru překvapivě do vedení Robbie Brady, domácí však tři minuty nato zachránil kapitán a nejlepší střelec Edin Džeko. Přesto mohou irští hráči odjíždět z Bosny spokojení, remíza a gól na hřišti soupeře k tomu je do odvety staví do role favorita.

Irové do zápasu nemohli počítat s brankářem Shayem Givenem a také dalšími oporami jako John O'Shea, Jonathan Walters či Shane Long, přesto v Zenici předvedli soudržný, zarputilý výkon, který jim málem přinesl čisté konto a venkovní gól k tomu. Kdyby však zápas skončil výhrou Irů 1:0, bylo by to vůči domácímu národnímu týmu poněkud nespravedlivé, neboť Bosňané měli po většinu utkání jasně více ze hry. I nerozhodný konečný výsledek však svědčí především Irsku, kterému nyní stačí v pondělní odvetě v Dublinu i bezbranková remíza.

První střelecký pokus si připsal Miralem Pjanić v jedenácté minutě, avšak vysoko přestřelil. Ještě blíž byl záhy k průlomu skóre Ervin Zukanović po Pjanićově rohovém kopu, jenže navzdory slibné pozici z bezprostřední blízkosti nedokázal míč pořádně usměrnit. Vedad Ibičević pak v minutě dvaadvacáté Viscův centr poslal pouze do boční sítě a brankář Darren Randolph tak stále nemusel předvést ani jeden zákrok. To vzápětí napravil znovu Zukanović prudkou, zato neumístěnou hlavičkou, s níž si Randolph zvládl poradit.

Hosté se dostali k vlastnímu zakončení až dvě minuty po změně stran, když kapitán Glenn Whelan pokoušel štěstí z dobrých třiceti metrů, jenže houstnoucí mlze navzdory s tímto střeleckým pokusem Asmir Begović neměl sebemenší problém, neboť mohl pohodlně přihlížet, jak míč zamířil mimo jeho brankový prostor. Na přelomu hodiny hry musel být Randolph znovu v pozoru při neúplně odvráceném centru domácích, který dopadl k nohám Senada Luliće. Rychlé vyběhnutí a zmenšení střeleckého úhlu posloužilo k úspěšnému udržení čistého konta.

Osm minut před koncem pak zničehonic došlo na první gól zápasu. Zatímco diváci jak na tribunách, tak u televizních obrazovek viděli především bělobu, zvládli Irové podniknout rychlý protiútok, na jeho konci se ocitl Robbie Brady. Záložník Norwiche si míč chytře podsekl směrem do středu hřiště a skrze stínujícího obránce Sunjiće bez váhání vypálil na přední tyč, kam se Begović natahoval marně. Vedení však Irům vydrželo pouhé tři minuty - Lulićova kombinace se střídajícím Vranjesem vyústila v přihrávku Edinu Džekovi, jenž v pokutovém území soupeře potvrdil svůj střelecký instinkt a vyrovnal na konečných 1:1.

Autor: Martin Kantor / espn.co.uk