Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2012

11.11.2011 20:45 CET
0 : 4
(0:1)

Irové odčarovali estonské kouzlo, o postup je připraví jen zázrak

Irsko naplnilo v Estonsku roli favorita, svěřenci Giovanniho Trapattoniho si mohou před domácí odvetou hýčkat luxusní čtyřbrankový náskok. Ostrovní celek je tak velmi blízko účasti na Euru, kde by se objevil po předlouhých dvaceti čtyřech letech. Největší podíl na vysokém vítězství měla hostující legenda Robbie Keane, jenž si připsal hned dvě branky.

Irové byli podle očekávání od úvodních minut aktivnější a drželi míč na svých kopačkách. K žádné výraznější ofenzivní akci to však z jejich strany dlouho nevedlo, a tak se ujali iniciativy domácí. Po standardní situaci nejprve hlavičkoval nepřesně Dmitrijev, hned vzápětí se poté neujala ani spolupráce Kruglova s Vassiljevem, tečovaná rána druhého jmenovaného skončila těsně nad břevnem Givenovy svatyně. Ve třinácté minutě ovšem utrpěly domácí ambice první trhlinu. McGeady poslal do vápna nadýchaný centr, na který si naběhl Andrews a přesnou hlavičkou překonal Parejka - 0:1.

Pobaltský celek ale ani po nečekaném direktu nesložil zbraně, ba právě naopak. Okamžitou odpověď mohl po Kruglovově pobídce poslat Ahjupera, s jeho pokusem si však pohotový Given poradil. Zajímavý ofenzivní fotbal z obou stran pokračoval. Ostrovany mohl uklidnit Walters, v tísni ovšem pálil nad branku. Na druhé straně napřáhl z velké dálky pro změnu Vassiljev a parádní střelou mířil jen těsně vedle levé šibenice hostující branky. Po půlhodině hry měl příležitost znovu Walters, z úhlu ale pálil nepřesně. Hned vzápětí byl navíc za faul na Keana po druhé žluté kartě vyloučen Stěpanov, do poločasu se poté již nic zajímavého neudálo.

Po změně stran se nastoupilo v podobném duchu. Definitivní hřebíček mohl do estonské rakve přidat po Wardově pasu Keane, jeho ránu z hranice penalty však domácí obranný val zablokoval, odražený míč si však našel McGready, jeho nedůrazný přízemní pokus ale na Parejka nevyzrál. Irové se ovšem museli mít i nadále na pozoru. Z ničeho nic mohlo přijít srovnání z kopaček Vassiljeva, jeho pokus ze standardky si však cestu mezi tři tyče nenašel. Oslabení Estonci dokázali odolávat jen do 67. minuty. McGeadyho střelu sice ještě Parejko vytáhl, Keane ale následně našel na zadní tyči Walterse, jenž hlavou zvýšil na 2:0.

Neuběhly ani další čtyři minuty a rozklížený domácí celek utrpěl další nevratnou ránu. Volný přímý kop rozehrál Andrews, jeho tvrdou ránu vyrazil Parejko znovu pouze před sebe, odražený balón se dostal ke Keanovi, a ten ho pohodlně uklidil do sítě - 0:3. Estonci dohrávali závěr utkání již pouze o devíti, po zbytečných žlutých kartách v krátkém časovém sledu musel odejít do kabin také Piiroja. Tři minuty před koncem navíc Purje fauloval v pokutovém území střídajícího Hunta, sudí Kassai nařídil pokutový kop, který s klidem sobě vlastním proměnil ve svůj druhý gól v utkání Keane a uzavřel tak na konečných 0:4.

Autor: Jiří Vojík / bbc.co.uk, uefa.com