Události Ligue 1: Lyon zachránil generál Lacazette, mladí trenéři píší historii

13.03.2023, 14:13
Názory a komentáře
Alexandre Lacazette (© AFP)

O nejlepší zápas 27. kola Ligue 1 se netradičně postarala už páteční předehrávka. Duel Lille a Lyonu byl ještě o poločase bezgólový, po změně stran se ale spustila přestřelka, která se zastavila na skóre 3:3. Hrdinou utkání byl Alexandre Lacazette (31), jehož góly zachránily Lyonu cenný bod.

Lyon neprožívá dobrou sezonu. Už zase. Klub, který ještě ne tak dávno zvládl sedmkrát v řadě vyhrát Ligue 1, vypadl v posledních letech z užší ligové špičky a Ligu mistrů si zahrál naposledy v roce 2020. Nelichotivou bilanci velmi pravděpodobně nezmění ani letošní ročník, ve kterém OL zatím nepomohly ani změna trenéra nebo vstup nového majitele. Po 27 odehraných kolech sedí Lyon až na 10. místě tabulky a ztráta na třetí pozici, zaručující alespoň předkolo Ligy mistrů, je propastných 14 bodů.

Pokud ale letos někdo Lyon tahá z průšvihu, je to Alexandre Lacazette. Zkušený útočník se v létě vrátil do rodného města z Arsenalu, kam v roce 2017 zamířil za více než 50 milionů eur. V Premier League možná nikdy vyloženě nezářil, rozhodně ale obstál, viz jeho bilance 54 ligových gólů a 30 asistencí v dresu Gunners. Návraty hráčů po třicítce do mateřských klubů s sebou ale vždy nesou riziko. Bude mít ještě motivaci a výkonnost na top úroveň? Nevyplatilo by se radši vsadit na někoho mladšího?

Lacazette proti Lille zazářil dvěma góly (©Opta by Stats Perform)

Le General, jak se Lacazettovi v Lyonu přezdívá, odpověděl na všechny otázky výkony na hřišti. Zkušený útočník je od začátku sezony jasně nejlepším hráčem OL a ukazuje, že stále patří mezi elitní útočníky. V tuto chvíli má na kontě už 16 ligových gólů, další zásahy přidal v Coupe de France. I proto může Lyon ještě snít o Evropě, v domácím poháru je totiž v semifinále a díky vypadnutí hlavních konkurentů je v tuto chvíli hlavní favorit na vítězství.

Právě Lacazettovi vděčí Lyon za bod z pátečního utkání na hřišti Lille. V rámci návratu po zranění přišel na hřiště až v 72. minutě za stavu 1:2 a nezačal vůbec šťastně, když se kvůli jeho ruce brzy kopala penalta, ze které domácí svůj náskok ještě navýšili. Pak ale Le General zahájil ofenzívu. Do té doby relativně neškodný Lyon začal trápit obranu Lille a v 83. minutě se díky Lacazettově hlavičce dočkal snížení. O pár minut později bylo srovnáno. A opět za to mohl kapitán OL, který se ve vápně dostal k míči a s ledovým klidem ho poslal do šibenice.

Vizitka útočníka Lyonu (©Livesport)

Dostat se v utrápeném Lyonu na 20 soutěžních gólů, navíc už počátkem března, je parádní vizitka. Lacazettův význam je ale patrný i bez čísel. Jakmile není kapitán na hřišti, je OL směrem dopředu bezradný. Jako třeba před týdnem proti Lorientu, který sice Les Gones doma jasně přehráli, kvůli bídné koncovce ale jen remizovali 0:0. V kádru Lyonu je samozřejmě spousta kvalitních ofenzivních hráčů, od Rayna Cherkiho po Bradleyho Barcolu, vesměs jsou to ale mladí talenti, na jejichž výkony se nejde pravidelně spoléhat. Od toho mají být zkušené opory. A Lacazette jednou takovou určitě je.

Mladým trenérům se daří

Zatímco Lyon táhne zkušený kanonýr a z lavičky to řídí ostřílený Laurent Blanc, jiné kluby teď žijí překvapivou sázkou na mládí. Hlavně na to trenérské. O fenomenální sérii třicetiletého Willa Stilla na lavičce Remeše už bylo napsáno dost, stačí tak telegraficky zmínit, že pokračuje i po 27. kole, kdy jeho svěřenci vyhráli v Monacu 1:0. Pouze jeden trenér zvládl v tomto století táhnout delší sérii neporazitelnosti ve své premiérové sezoně na úrovni top 5 lig: Tito Vilanova na lavičce Barcelony se v ročníku 2012/13 dostal na 18 zápasů. Will Still má aktuálně o jeden méně.

Trochu stranou pozornosti buduje impozantní sérii také šestatřicetiletý Didier Digard, který od ledna vede konkurenční Nice. Ani on ještě neprohrál, v Ligue 1 už za sebou přitom má 10 zápasů včetně duelů s Lille, Marseille, Monakem nebo Nantes, kde jeho tým v neděli odpoledne remizoval 2:2. Nadějně má navíc rozehrané také osmifinále Evropské ligy proti Sheriffu Tiraspol. Ve venkovním zápase na katastrofálním trávníku vyhrálo Nice 1:0 a ve čtvrtek bude doma cílit na klidný postup mezi nejlepší osmičku.

Hráč kola

Lois Openda už se letos blýskl hattrickem z lavičky, ve 27. kole si ale připsal ještě úctyhodnější kousek. Útočník Lens zvládl do sítě Clermontu nasázet tři góly během pouhých pěti minut, čímž vyrovnal nejrychlejší hattrick Ligue 1 z tohoto století. Belgický reprezentant svůj gólový výkon navíc ozdobil asistencí, při jasné výhře 4:0 se tak podepsal pod všechny branky.

Gól kola

Ještě v 87. minutě prohrával Štrasburk na hřišti Marseille o dva góly a jeho šance na bodový zisk vypadaly bledě. Pak ale začal úřadovat Jean-Eudes Aholou. Záložník hostů v 88. minutě snížil na 1:2, za pár desítek vteřin pak dokonce vyrovnal. A stálo to za to. Aholou si několik metrů před vápnem našel odražený míč a neskutečnou bombou z první ho napálil do sítě domácích. Břevno, o které se balon při cestě do branky otřel, se klepe ještě teď.