Události Ligue 1: Lens na prahu Ligy mistrů, Lyon předvedl comeback sezony

08.05.2023, 19:05
Názory a komentáře
Alexandre Lacazette (© AFP)

Víkendové 34. kolo Ligue 1 nabídlo dost možná klíčový moment v boji o Ligu mistrů. RC Lens doma porazilo Marseille 2:1 a posunulo se na druhé místo, jež zaručuje postup do milionářské soutěže. Ještě nedávno druholigový klub je blízko senzačnímu úspěchu.

Do pohádkového příběhu Racingu Lens přibyla v sobotu večer další kapitola. O tom, že si Les Sang et Or příští rok zahrají evropské poháry, už je jasno pár týdnů. Přímý postup do Ligy mistrů se ale dlouho zdál jako příliš smělý cíl. Marseille přeci jenom disponuje kvalitnějším kádrem, většími zkušenostmi z bojů o nejvyšší příčky a ještě donedávna také příznivějším losem. Po 34. kole to ale začíná vypadat, že by jí nic z toho nemuselo stačit.

Sobotní přímá bitva obou konkurentů nabídla všechno, co se od tak velkého zápasu dalo čekat: emoce, strkanice a sporná rozhodnutí, ale taky parádní akce a krásné góly. Po závěrečném hvizdu nakonec mohlo slavit domácí Lens, které se díky výhře 2:1 posunulo na druhé místo tabulky. Na Olympique má náskok dvou bodů, do konce ligy přitom zbývají už jen čtyři kola. Hotovo zdaleka není, Racing má ale příležitost, jaká se nemusí hodně dlouho opakovat.

14

Pod klíčovou výhru Lens se trochu symbolicky podepsali dva jeho klíčoví muži. Kapitán Seko Fofana v úvodu zápasu krásnou střelou zdálky trefil jen tyč, ve 42. minutě ale zpoza vápna zamířil přesně a pátým gólem v sezoně zařídil Racingu poločasové vedení. Z druhé půle uběhlo jen 15 minut a bylo to už 2:0. A nemohl se trefit nikdo jiný než Loïs Openda.

Belgický útočník patří mezi největší objevy letošního ročníku Ligue 1 a jeho sobotní výkon to jen potvrdil. Do sítě Marseille dal ligový gól číslo 19, neméně důležité ale byly i jeho osobní souboje s obránci hostů, ve kterých ukázal až nečekanou sílu. Až se elitní evropské týmy budou v létě poohlížet po posilách do útoku, 23letý belgický reprezentant bude na špičce nejednoho seznamu.

Marseille dokázala utkání na konci zdramatizovat, vyrovnat už ale nestihla a ze severu Francie odjela s bolestivou porážkou. Olympique může žehrat na výkon sudího Clémenta Turpina, který hostům sporně neuznal vedoucí gól, nic to ale nezmění na tom, že svěřenci trenéra Igora Tudora opět nezvládli zápas proti přímé konkurenci. Proti ostatním členům ligové TOP 3 letos neuhráli ani bod: dvakrát padli s PSG, dvakrát nestačili na Lens. I proto jim teď patří třetí příčka, která vzhledem k síle kádru nemůže být považována za úspěch. V závěru sezony už si Marseille nemůže dovolit další zaváhání.

Fantastické představení v Lyonu

Podobná slova platila tento víkend i pro konkurenční Olympique z Lyonu. Tomu se díky ztrátám Rennes a Lille otevřela šance zapojit se do boje o pohárové 5. místo, potřeboval ale doma porazit nepříjemný Montpellier. A dlouho to vypadalo na výbuch se vším všudy. Lyon sice vedl, hostující supertalent Elye Wahi ale v rozmezí od 40. do 55. minuty nasázel neskutečné čtyři góly a zdánlivě ukončil naděje Lyonu na evropský fotbal. Zdánlivě.

Závěrečná půlhodina zápasu nabídla šílenství, na které budou fanoušci Lyonu vzpomínat ještě dlouhé roky. Kapitán Les Gones Alexandre Lacazette svým druhým gólem v zápase vykřesal naději, Dejan Lovren krátce nato snížil na 3:4 a v 82. minutě Parc OL zažil malé zemětřesení v podobě vyrovnání. Lacazette hattrick, víc netřeba dodávat. Třetí asistencí v zápase se pod gól podepsal Bradley Barcola, talent, který je budoucností Lyonu. A pořád to nebylo vše.

Při snad poslední akci zápasu v čase 90+9 odhalil VAR ve vápně Montpellieru držení a byla z toho penalta pro OL. Kdo jiný než Lacazette, co jiného než gól. Lyon si z nezapomenutelného utkání, které nabídlo hned dva čtyřgólové střelce, odnesl triumf 5:4 a udržel naději na pohárovou Evropu naživu. O zápase sezony letošního ročníku Ligue 1 je po tomto představení asi rozhodnuto.

Hráč kola

Jestli někdy udělat výjimku a za hráče víkendu označit hned dva fotbalisty, je to právě v tomto kole. Teprve podruhé za posledních 75 let se v Ligue 1 stalo, že by oba týmy měly v jednom zápase svého čtyřgólového střelce. Elye Wahi se zároveň stal vůbec prvním hráčem Montpellieru v historii, kterému se takový gólový zápis povedl. On i lyonský Alexandre Lacazette si za nedělní show zasluhují velkou poklonu.

Gól kola

Monako po dvou porážkách v řadě zabralo a na hřišti posledního Angers uspělo 2:1. Knížecí klub nasměroval k výhře Aleksandr Golovin, který ve 45. minutě otevřel skóre zápasu povedenou ranou. Ruský záložník dostal těsně před vápnem prostor i míč a krásným obstřelem z první udělal z gólmana Angers diváka.

Autor: Livesport.cz / Štěpán Touma