Události La Ligy: Benzemův téměř rekordní hattrick, dva vyhazovy i konec dlouhých sérií

04.04.2023, 13:23
Názory a komentáře
Karim Benzema (© AFP)

Po reprezentační přestávce se vrátil fotbal rovněž na Pyrenejský poloostrov. A bylo se na co dívat. Hned tři španělské celky ukončily dlouhé čekání: Sevilla poprvé od října vyhrála mimo svůj stadion, Villarreal doma zdolal po pěti letech Real Sociedad a Girona odložila své měsíční trápení v katalánském derby. Dalším dvěma klubům pak došla trpělivost - trenéra se zbavily sestupem ohrožení Espanyol a Valladolid. LaLiga toho však nabídla daleko víc. Bleskurychlý hattrick Karima Benzemy (35) či pokračující valencijskou bídu... Co vše se událo v nejvyšší španělské soutěži?

Po 12 dnech zase bylo na stadionech rušno, namlsaní fanoušci se těšili na velkou porci zábavy. I když ne u všech utkání. Páteční úvodní duel 27. kola mezi Mallorkou a Osasunou skončil tak trochu podle očekávání bez branek. Jediný vzruch na populárním turistickém ostrově tak způsobila červená karta za "hokejový hit" a diváci si museli počkat na první gól do soboty.

Úplně potěšeniz něj ovšem nebyli příznivci Espanyolu. Barcelonský celek totiž inkasoval v katalánském derby s Gironou jako první, a přestože dokázal vyrovnat, v samotném závěru zápasu dvou trápících se celků udeřili domácí podruhé. Zatímco Cristhian Stuani ukončil 34 dnů dlouhé čekání Gironistes na vítězství, trenér Espanyolu Diego Martínez dostal po čtvrté porážce v řadě padáka. Čtyřnásobného vítěze Copa del Rey má nyní dovést k záchraně bývalý reprezentant a dlouholetý hráč Periquitos Luis García.

Pouze o bod lépe je na tom v tabulce Valladolid, který o víkendu utrpěl debakl 0:6 na Santiago Bernabéu. Souboj dvou Realů nakonec odnesl kouč hostů José Rojo Martín, pod jehož vedením vyhráli Pucelanos jediný z minulých sedmi ligových zápasů. Nástupce kouče, jenž byl v době své fotbalové kariéry znám jako "Pacheta" a po příchodu k týmu v létě 2021 s ním vybojoval postup z druhé ligy, klub teprve hledá.

To v Seville už našli a zřejmě dobře. Nový šéf José Luis Mendilibar totiž zažil na lavičce tradičního účastníka evropských pohárů velmi příjemnou premiéru. Rojiblancos se pod jeho taktovkou dočkali prvního ligového venkovního triumfu od loňského října a vzdálili se sestupovým vodám na pět bodů. Andaluské derby s Cádizem rozhodl krátce po pauze Lucas Ocampos, jenž si po lednovém návratu z Ajaxu opět plně navykl na španělské podmínky a skóroval ve druhém ligovém utkání z posledních tří. Klid na kopačky pak 16 minut před koncem řádné hrací doby dodal hostům Youssef En Nesyri.

Důvod k radosti měli i ve Villarrealu. Žlutá ponorka totiž po dlouhých pěti letech doma potopila Real Sociedad. Souboj dvou aspirantů na postup do pohárové Evropy načal až v 77. minutě gólem z penalty Dani Parejo, na nějž navázal o chvíli později Nicolas Jackson. La Real na Estadio de la Ceramica prohrál poprvé od ledna 2018 a ztratil přímý kontakt s Atlétikem Madrid, které doma udolalo v závěrečném tlaku Betis 1:0. Právě Los Verdiblancos i přes prohru o bod uhájili pátou příčku před dotírajícím Villarrealem a boje o čtvrtou, pátou a šestou pozici tak budou ještě velmi zajímavé.

Podstatně jiné starosti má další tradiční značka. Valencia, šestinásobný mistr Španělska, bojuje 11 kol před koncem LaLigy o udržení. Z domácího utkání s Vallecanem vydřeli Netopýři alespoň bod, který může mít ve finále hodnotu zlata. Proměněná penalta Justina Kluiverta z 82. minuty je totiž dostala těsně mimo sestupové pozice. Stejně jako mezi čtvrtou a šestou příčkou je však minimální rozdíl také na chvostu tabulky. Sestup posledního Elche už nabírá reálných rozměrů, přičemž 19. Almeríu a 13. Sevillu dělí pouhé čtyři body.

Hráč kola

Benzema čekal na ligovou trefu měsíc a půl (shodou okolností stejně jako Robert Lewandowski) a půst ukončil ve velkém stylu. Proti Valladolidu zahnal hlad hattrickem za šest a půl minuty. Jeho třígólový kousek mezi 29. a 36. minutou byl třetím nejrychlejším v historii klubu. Rekordmanem je Pahiňo, jenž v roce 1950 potřeboval proti Tarragoně jen čtyři minuty.

Ovšem to jen co se týče mužského týmu. Jinak absolutní maximum drží Švédka Kosovare Asllaniová (33), jež předloni pokořila Valencii třemi zásahy za 154 vteřin a dosud je to nejrychlejší hattrick v dějinách ženského fotbalu.

Gól kola

Pochyb nemůže být ani o nejkrásnější trefě uplynulého kola. V hlavní roli i tentokrát Benzema, který zkompletoval hattrick akrobatickým zakončením přes hlavu. Krásná trefa posledního vítěze Zlatého míče napsala tečku za prvním poločasem, který Bílý balet ovládl s přehledem 4:0. Další dvě branky pak soubor trenéra Carla Ancelottiho přidal ve druhé půli a na dálku tak odpověděl na přesvědčivé vítězství Barcelony. Na Blaugranas, kteří si v sobotu poradili bez větších potíží v Elche (4:0), však obhájci titulu ztrácejí propastných 12 bodů.