OHLÉDNUTÍ ZA VÍKENDOVÝMI BOJI O EURO 2004

07.09.2003, 21:09
Aktuality
V sobotu pokračovaly kvalifikační boje o účast na mistrovství Evropy v Portugalsku. Na rozdíl od předchozích kol se tentokráte zápasy obešly bez větších překvapení. Důležité vítězství si na své konto připsala Itálie, poslední utkání v rámci kvalifikace sehrálo San Marino.

1. Skupina

Svěřenci Jacquese Santiniho na Stade de France lehce přehráli reprezentanty Kypru. Největší zásluhu na tom měli Sylvain Wiltord a David Trezeguet, kteří se na konečném výsledku 5:0 podíleli každý dvěma brankami. Tu pátou pak přidal střelec Arsenalu Thierry Henry. Ve druhém utkání této skupiny porazilo Slovinsko Izrael 3:1 brankami Šiljaka, Knavse a Čeha, přičemž dva prvně jmenovaní se trefili v rozmezí dvou minut. Hosté touto porážkou ztratili téměř všechny šance na účast v baráži, což v závěru neunesli psychicky a Avi Nimmy s Benem Hamim byli vyloučeni.
Pořadí: 1. Francie 18 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 24:2), 2. Slovinsko 13 (6, 13:8), 3. Izrael 8 (6, 7:6), 4. Kypr 7 (7, 7:16), 5. Malta 0 (7, 3:22).
10.9. Izrael – Malta, Slovinsko – Francie.

2. Skupina

Do čela druhé skupiny se po povinném vítězství nad Lucemburskem vyhouplo Rumunsko. To o svém triumfu rozhodlo především na konci první půle, kdy se v rozmezí pěti minut trefili postupně Mutu, Pancu a Ganea. Na závěrečných 4:0 pak ještě po změně stran upravil Bratu. Naopak situaci si prohrou v Bosně a Hercegovině hodně zkomplikovali Norové. Jedinou branku tohoto zápasu vsítil pět minut před koncem Zlatan Bajramovič.
Pořadí: 1. Rumunsko 13 bodů (7 odehraných zápasů, skóre 19:7), 2. Dánsko 13 (6, 12:6), 3. Norsko 11 (7, 8:5), 4. Bosna a Hercegovina 9 (6, 5:7), 5. Lucembursko 0 (6, 0:19).
10.9. Lucembursko – Bosna a Hercegovina, Dánsko – Rumunsko.

3. Skupina

Zraky všech českých fotbalových fanoušků se v sobotu upínaly do Minsku, kde se naši reprezentanti utkali s domácím Běloruskem. Nezačali však vůbec dobře a od 14. minuty dokonce museli po rychlé narážečce a brance Bulygy dotahovat náskok soupeře. Do sedla je pak vrátil deset minut před přestávkou parádním trestným kopem kapitán Nedvěd a poté začala úřadovat dvojice z Liverpoolu. Nejprve nás dostal v 56. minutě do vedení Baroš a v 86. zajistil klid do koncovky po Vachouškově přihrávce Šmicer. Stejným výsledkem, tedy 3:1, skončil i duel Nizozemců s Rakušany. Ani tady to však favorit neměl jednoduché, protože na trefu van der Vaarta ze 30. minuty odpověděl o chvíli později Pogatetz. Vítězství našemu největšímu soupeři v boji o přímý postup nakonec zajistili po změně stran pěknou individuální akcí Kluivert a poté jeho spoluhráč z Barcelony Cocu.
Pořadí: 1. ČR 16 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 17:2), 2. Nizozemsko 16 (6, 14:3), 3. Rakousko 9 (7, 10:11), 4. Moldavsko 3 (6, 3:13), 5. Bělorusko 3 (7, 3:18).
10.9. ČR – Nizozemsko, Moldavsko – Bělorusko.

4. Skupina

Reprezentace San Marina odehrála v sobotu jako první tým svůj poslední zápas v kvalifikaci o EURO 2004, v němž podle očekávání podlehla domácímu Švédsku. Fotbalisté země tří korunek se však především v prvním poločase trápila a její jedinou branku v této části hry vstřelil Jonson. Po změně stran se k němu však přidali ještě Jakobsson, Kallström a dvakrát Ibrahimovic a skóre se nakonec zastavilo na výši 5:0. V Lotyšsku se do hry o postup vrátil po vítězství 2:0 účastník loňského světového šampionátu Polsko. Obě branky vměstnali naši severní sousedé do 240ti vteřin, když se ve 34. minutě trefil Szymkowiak a po něm Klos. Šance domácích na jakýkoliv bodový zisk pak v 59. minutě pohřbil svým vyloučením Laizans.
Pořadí: 1. Švédsko 14 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 17:2), 2. Maďarsko 11 (6, 13:4), 3. Polsko 10 (6, 9:4), 4. Lotyšsko 10 (6, 6:5), 5. San Marino 0 (8, 0:30).
10.9. Polsko – Švédsko, Lotyšsko – Maďarsko.

5. Skupina

Překvapivého Lída měla před víkendem pátá kvalifikační skupina a Island z této pozice nesesadil ani finalista posledního mistrovství světa z Německa. Diváci v Reykjaviku se ale branky nedočkali, i když k ní oba týmy několikrát neměly daleko. Skotsko se sice na konci minulého tisícitelí podívalo na finálové turnaje do Anglie a Francie, pod vedením Bertiho Vogtse se však trochu trápí. V Glasgowě ho poslal do vedení už po osmi minutách hry McCann, ale outsider z Faerských ostrovů dokázal ve 35. minutě Johnssonem srovnat krok. Tři body však nakonec přece jenom zůstaly na ostrovech, vítězství 3:1 zajistili Dickov a McFadden.
Pořadí: 1. Island 13 bodů (7 odehraných zápasů, skóre 11:6), 2. Německo 12 (6, 8:3), 3. Skotsko 11 (6, 10:6), 4. Litva 7 (6, 4:9), 5. Faerské ostrovy 1 (7, 6:15).
10.9. Německo – Skotsko, Faerské ostrovy – Litva.

6. Skupina

Španělsko si v posledních letech vedlo suverénně v kvalifikacích, aby pak na finálové akci neuspělo. Jenomže nyní se reprezentantům z Pyrenejského poloostrova nevede podle představ a ani v kvalifikaci. V sobotu sice do bojů o EURO 2004 nezasáhli a v přátelském utkání porazili brankami Etxeberrii, Joaquina a Tristana Portugalsko 3:0, ve skupině se jim ale z dosahu vzdálilo Řecko. To totiž zvítězilo v Arménii brankou Vryzase nejtěsnějším poměrem a k účasti v Portugalsku jim chybí jen krůček. Ve hře o baráž zůstává ještě Ukrajina, i když ta si boj o ni hodně zkomplikovala pouze bezbrankovou remizou doma s Arménií.
Pořadí: 1. Řecko 15 bodů (7 odehraných zápasů, skóre 7:4), 2. Španělsko 11 (6, 10:3), 3. Ukrajina 10 (7, 10:8), 4. Arménie 4 (6, 6:12), 5. Severní Irsko 3 (6, 0:6).
10.9. Severní Irsko – Arménie, Španělsko – Ukrajina.

7. Skupina

Mnoho nechybělo a Sven Göran Eriksson se musel celé Anglii zpovídat z další ostudy. Ve Skopje totiž jeho svěřenci prohrávali od 28. minuty po brance Hristova. Prapor reprezentace země Albionu nakonec pozvedl až ten nejmladší, Wayne Rooney, který chvíli po obrátce srovnal. Povinné tři body pak zachránil pro Anglii v 63. minutě z penalty její kapitán David Beckham. Ve druhém utkání této skupiny nezaváhali Turci a po vítězství 3:0 v Lichtenštejnsku se udrželi na první příčce. Branky výběru Senola Gunese vstřelili Metin, Buruk a Hakan Sükür.
Pořadí: 1. Turecko 18 bodů (7 odehraných zápasů, skóre 17:5), 2. Anglie 16 (6, 12:5), 3. Slovensko 6 (6, 8:8), 4. Makedonie 5 (7, 10:12), 5. Lichtenštejnsko 1 (6, 2:18).
10.9. Anglie – Lichtenštejnsko, Slovensko – Makedonie.

8. Skupina

Jako jeden ze čtyř týmů bez bodového zisku zůstává i po víkendu Andorra. Ta na své půdě snadno podlehla favoritu z Chorvatska, kterému tři body za vítězství 3:0 zajistili svými trefami Niko Kovač, Šimunič a Rosso. Papírové předpoklady pak v dalším utkání potvrdili Bulhaři, jimž 2:0 podlehla reprezentace Estonska. Domácí šli do vedení už v 16. minutě po trefě Petrova a jejich náskok pojistil na přelomu druhé půle Berbatov.
Pořadí: 1. Bulharsko 14 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 10:3), 2. Chorvatsko 13 (6, 10:2), 3. Belgie 10 (6, 7:8), 4. Estonsko 8 (7, 4:4), 5. Andorra 0 (7, 1:15).
10.9. Belgie – Chorvatsko, Andorra – Bulharsko.

9. Skupina

V Miláně na stadionu Giuseppe Meazzy se utkali dva vedoucí týmy deváté skupiny, Itálie a Wales. Zápas ale přinesl hlavně po obrátce jednostrannou záležitost a vítězství favorita 4:0. Na konečném výsledku měl lví podíl Filippo Inzaghi, který se zaskvěl hattrickem. Autorem poslední branky pak byl z pokutového kopu Alessandro Del Piero. Teoretickou naději na postup do Portugalska si udrželo Finsko. Tomu pomohlo k exportu tří bodů z Ázerbajdžánu vyloučení Ahmedova a následné dvě branky Tainia a Nurmely. Domácí v závěru stihli jenom korigovat Ismajlovem.
Pořadí: 1. Itálie 13 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 12:3), 2. Wales 12 (6, 10:6), 3. Finsko 9 (7, 8:9), 4. Srbsko a Černá Hora 8 (6, 7:8), 5. Ázerbajdžán 4 (7, 5:16).
10.9. Wales – Finsko, Srbsko a Černá Hora – Itálie.

10. Skupina

Švýcarsko v sobotu odpočívalo, ale i přesto zůstalo v čele poslední skupiny. Situaci si zkomplikovalo Irsko, které v Dublinu nedokázalo porazit problémy zmítané Rusko. Domácí sice dostal do vedení ve 34. minutě Duff, na konečných 1:1 ale srovnal chvíli před odchodem do kabin Ignaševič. V souboji o průběžnou čtvrtou příčku se ode dna odpoutala Gruzie, která porazila dvěma brankami Arveladzeho a jednou Ašvetiji Albánii 3:0.
Pořadí: 1. Švýcarsko 12 bodů (6 odehraných zápasů, skóre 12:7), 2. Irsko 11 (7, 10:9), 3. Rusko 8 (12:10), 4. Gruzie 7 (6, 6:8), 5. Albánie 5 (7, 8:14).
10.9. Rusko – Švýcarsko, Albánie – Gruzie.

Autor: Tomáš Pavlík