Liga Portugal - souhrn 30. kola: Portské derby pro favorizované FC

28.04.2023, 23:23, aktualizováno 30.04.2023, 23:33
Mehdi Taremi (© AFP)

FC Porto si poradilo s Boavistou a odolalo ataku Bragy, která rozstřílela Portimonense. Sporting doma přetlačil Famalicao a stále drží naděje na zisk třetí příčky. Vitória veze body z Madeiry, výhrou 2:1 nad Marítimem ukončila sérii tří po sobě jdoucích porážek...

Sporting CP - FC Famalicão 2:1

30.04.2023 21:30

Góly: 18. Hidemasa Morita, 60. Ricardo Esgaio - 69. Sebastián Coates (vl.)

Sporting zvládl dohrávku 30. kola proti nevyzpytatelnému Famalicãu a po výhře 2:1 ještě živí alespoň teoretickou naději na nejlepší trojici zaručující účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Portugalský mistr z roku 2021 doposud posbíral čtyřiašedesát bodů a před pátou Aroucou si vytvořil nedostižný šestnáctibodový náskok, naopak za sedmou Bragou stále zaostává o bodů sedm. FC po druhé těsné porážce v řadě kleslo na sedmou příčku s dvaačtyřiceti body.

Úvodní čtvrthodina tohoto duelu nic zásadního nepřinesla, ihned na to se však favorit dostal do vedení. Svou šestou branku tohoto ročníku zaznamenal japonský záložník Hidemasa Morita, který si po skvělé práci Edwardse na pravé straně šestnáctky a závěrečné tečované přihrávce přehodil míč na svou silnější levačku a ze sedmi metrů nekompromisně zamířil do bližšího spodního růžku kolem dívajícího se brankáře Luíze Júniora.

Přesně po odehrané půlhodině chtěl využít špatného zpracování Diomandeho rozběhnutý Colombatto, ale jeho přízemní pokus z hranice pokutového území parádně vyškrábl do zámezí gólman Adán. V poslední minutě úvodního dějství mohl pojistit náskok lisabonského giganta Pote, jenomže tváří v tvář nevyzrál na vyběhnutého Luíze Júniora. Svěřenci trenéra Rúbena Amorima tedy pojistili svůj náskok až po hodině hry.

Přesnou mušku tentokráte měl zkušený obránce Ricardo Esgaio, jenž po fantastické přízemní kombinaci, razantní střele Edwardse a pohotovém zákroku hostujícího strážce stanul před poloprázdnou brankou a tu svou dorážkou neminul. Hosté vykřesali naději na bodový zisk o devět minut později, jelikož vracející se uruguayský stoper Sebastián Coates chtěl odvrátit do bezpečí přízemní centr Aguirregabirii z pravého křídla, avšak k velké smůle ho nasměroval do vlastní sítě do protipohybu bezmocného Adána.

Hosté se pak snažili tlačit a blízko k senzačnímu vyrovnání byli zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem, nicméně i proto, že Adán fantasticky jednoruč vyrazil volej střídajícího Cádize do strany, se již výsledek nezměnil.

Více informací k zápasu

FC Porto - Boavista FC 1:0

30.04.2023 19:00

Góly: 59. Mehdi Taremi (pen.)

Porto zvládlo městské derby s Boavistou a vrátilo se na druhou příčku tabulky. Uchovalo si tak naději na mistrovský titul, byť se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Benficu i nadále nemá osud ve vlastních rukou. Hosté nebyli na hrací ploše o nic horším týmem, kýženou cestu za vstřeleným gólem ale na rozdíl od soupeře nenašli. Ten rozhodl penaltou Mehdiho Taremiho.

Domácí se dostali do první větší šance v 14. minutě, to když Otávio nehlavičkoval z vůbec špatné pozice, nicméně jeho pokus minul o kousek bránu gólmana Rafaela Bracaliho. Ve 34. minutě se poprvé osmělila také Boavista, a to prostřednictvím Péreze, jehož pokus neudržel nejistý brankář Diogo Costa v rukavicích. Míč se šoural zřejmě i mimo prostor branky, pro jistotu ho však uklidil bránící Eustáquio do zámezí.

V 59. minutě přišel na řadu klíčový okamžik tohoto střetnutí. Ricardo Mangas ve vlastní šestnáctce nakopl nešikovně útočícího Andrého Franca, sudí Rui Costa nařídil pokutový kop, k němuž se postavil Taremi, a ten ho proměnil bez větších problémů.

V 66. minutě si sice Porto situaci zkomplikovalo, stoper Iván Marcano vyfasoval červenou kartu za zmaření zjevné brankové možnosti poté, co stáhl k zemi po své obrovské chybě Ricarda Mangase, těsné vedení každopádně udrželo až do konce. A to i proto, že Boženíkovu teč po centru z levé strany od Onyemaechiho v 87. minutě zlikvidoval Diogo Costa.

SC Braga - Portimonense SC 4:1

29.04.2023 16:30

Góly: 2. Abel Ruiz, 32. Iuri Medeiros, 38. Sikou Niakaté, 67. Ricardo Horta - 45+2. Rui Gomes

Minimálně na den postoupila Braga po výhře 4:1 nad Portimonense na druhé místo portugalské ligy. Arsenalistas na svého soupeře vletěli už od úvodního hvizdu a výhru si v průběhu celých 90 minut bez výraznějších problému pohlídali.

Svěřenci Artura Jorgeho před početnou návštěvou opravdu neotáleli a první gólovou příležitost vypracovali už v 2. minutě. Bruma prostrčil v pokutovém území míč mezi nohami obránce na nabíhajícího Ruize, který v dobré šanci mířil přesně.

Domácí celek byl značně aktivnější. Po čtvrthodině hry mohl vedení svého týmu navýšit Ricardo Horta, ale jeho technická střela mířila těsně nad bránu. Zodpovědnost za střílení gólů tak na sebe vzal Medeiros, který z přízemní střelou z volného přímého kopu překvapil brankáře Nakamuru a střelou na jeho stranu zvýšil na 2:0.

Braga si standardní situace oblíbila a do přestávky udeřila ještě jednou. Na centr Andrého Horty si nejvýše vyskočil Niakaté a prudkou hlavičkou donutil Nakamuru vytáhnout míč ze sítě už potřetí. Do konce první půle ale zvládli hosté překvapivě zareagovat. V druhé minutě nastavení se ke střele v pokutovém území dostal Rui Gomes a s výrazným přispěním blokujícího Gómeze snížil na 3:1.

Po změně stran se aktivita Bragy snížila a hosté měli náznaky několika šancí, které ale ztroskotaly na špatně provedené finální fázi. V 67. minutě naopak naposledy udeřila Braga. Namlsaný Niakaté vyvezl míč až pokutovému území soupeře, kde přihrál Ricardu Hortovi, jenž se kličkou zbavil obránce a přidal svůj dvanáctý ligový gól v sezóně.

V závěru utkání mohl přidat ještě třináctý, ale Nakamura už za svá záda žádnou další střelu nepustil, a tak se s úspěchem nesetkal ani Sequeirův dalekonosný pokus. Braga porazila Portimonense 4:1 a prodlužuje sérii ligových výher na pět zápasů.

Další výsledky

30.04. 16:30
Estoril
3:0
Santa Clara
Góly: 17. Alejandro Marqués Méndez, 34. Carlos Eduardo (pen.), 89. Rodrigo Martins