Liga Portugal - souhrn 24. kola: Benfica opět vítězně

10.03.2023, 23:16, aktualizováno 13.03.2023, 23:16
Radost hráčů Benficy (© AFP)

Benfica veze body z Madeiry, čímž potvrdila umístění na čele soutěže. Porto si po tomto kole upevnilo druhou pozici v tabulce, nepříjemný duel proti Estorilu před vlastními fanoušky zvládlo a zvítězilo o branku. Braga zvítězila na půdě Vizely a Sporting si pro změnu poradil s Boavistou...

Sporting CP - Boavista FC 3:0

12.03.2023 21:30

Góly: 17. Nuno Santos, 43. Salvador Agra (vl.), 90+3. Paulinho

Sporting potvrdil zlepšenou formu na ligové scéně a nyní díky konstantnímu výkonu od začátku až do konce přehrál tápající Boavistu 3:0. V tabulce portugalské nejvyšší soutěže si tedy upevnil čtvrté místo s padesáti body, nicméně za druhým Portem stále zaostává o osm bodů a na vedoucí Benficu dokonce ztrácí propastných patnáct bodů. Díky tomuto úspěchu se dobře naladil na čtvrteční odvetu osmifinále Evropské ligy na půdě londýnského Arsenalu.

Naopak hosté zvítězili na ligové scéně jen jednou z minulých sedmi utkání a v tuto chvíli se propadli na deváté místo tabulky s třiceti body. Svěřenci trenéra Rúbena Amorima dominovali na trávníku od samého začátku a první větší možnost si vypracovali už krátce po třiceti sekundách hry, kdy po centru Mority z levého křídla hlavičkoval zády k brance Youssef Chermiti a i kvůli zásahu brankáře Bracaliho se balón odrazil od břevna zpět do hřiště.

CP se přiblížilo k důležitému tříbodovému zisku krátce po odehrané čtvrthodině. Těsně před tím sice trestuhodně minul levou konstrukci aktivní Chermiti, poté se však míč ocitl v pokutovém území FC a Nuno Santos ho unikátním zakončením přes nohu fantasticky poslal přímo pod břevno. Boavista se v následujícím průběhu k ničemu nedostávala a její akce většinou končily před finální fází, naopak těsně před přestávkou inkasovala podruhé.

Vracející se Salvador Agra chtěl zabránit zpětné nahrávce do volného prostoru od Nuna Santose, jenomže ve skluzu nekontroloval svůj pohyb a balón hodně smolným způsobem nasměroval přesně do bližšího spodního růžku. Obrázek hry se příliš neměnil ani po přestávce a lisabonský gigant opět dominoval. V 52. minutě mohl definitivně rozhodnout Ricardo Esgaio, ale jeho kroucený pokus z patnácti metrů orazítkoval břevno.

V následujících minutách se nic zásadního nedělo a CP naprosto kontrolovalo průběh, třetí a poslední gól tohoto střetnutí vsítil ve třetí nastavené minutě Paulinho. Třicetiletý útočník si seběhl před poloprázdnou branku na finální pobídku z pravé strany od Esagia a tu z bezprostřední blízkosti neminul.

CS Marítimo - SL Benfica 0:3

12.03.2023 19:00

Góly: 45+3. David Neres, 50. João Mário, 57. David Neres

Na pevném prvním místě Benficy v tabulce Primeira Ligy se po 24. kole nic nezměnilo. Byť v pátek Porto výhrou nad Estorilem trochu na vedoucí příčku zaútočilo, As Águias v neděli navrátilo osmibodový náskok na čele zase na svou stranu. Na půdě Marítima si mohli dovolit i takový luxus a zahodit pokutový kop, stejně totiž dokráčeli hned k tříbrankovému skalpu.

Benfica tlačila na pilu už od úvodních okamžiků tohoto duelu, v 6. minutě se ke střele z velmi dobré pozice propracoval Joao Mário, avšak soupeřovu bránu levačkou netrefil. V 17. minutě se Joao Mário ozval ještě jednou, avšak ani v tomto případě neseřídil svoje mířidla správně.

Nejvíce, tedy tím nepříliš slavným způsobem, byl každopádně vidět hostující křídelník v rámci první půle po půlhodině hry. Bránící Rene ve vlastním pokutovém území fauloval podnikajícího Aursnese, sudí Fábio Veríssimo nařídil pokutový kop, jenže ten Joao Mário nevyužil. Znovu zkrátka ukázal, že neměl přesnou mušku, a z bílého puntíku nasměroval svou dělovku pouze nad břevno.

O pár chvil později se poprvé ozvalo taktéž Marítimo. Cláudio Winck zamířil obloučkem je vzdálenější tyčce, jenže radost z moc pohledného gólu mu překazili rozhodčí, poněvadž se krátce předtím ocitl v opravdu těsném ofsajdu. Byla to ovšem ojedinělá možnost domácích, kteří ve finále poprvé inkasovali těsně před obrátkou, to když z blízkosti zužitkoval přihrávku zprava od Joaa Mária pohotově z hranice brankového území David Neres.

Ani ve druhém dějství lisabonský celek nějakou ztrátu kontroly nad střetnutím nepřipustil. V 50. minutě přitom svůj náskok navýšil, to když na zadní tyči doklepl míč do prázdné brány neustále aktivní Joao Mário. A v 57. minutě v šestnáctce přiťukl Álex Grimaldo balón patou dozadu na Davida Nerese, jenž bez obtíží překonal brankáře Marcela Carného již podruhé v utkání.

FC Vizela - SC Braga 0:4

11.03.2023 21:30

Góly: 43. Al Musrati, 49. Iuri Medeiros, 65. Iuri Medeiros, 75. Ricardo Horta

Fotbalisté Bragy jsou po vypadnutí z evropských pohárů a nevydařeném derby zpět ve formě a odnesla to Vizela. Té totiž na jejím stadiónu nadělili čtyřgólový příděl a ukázali, že i v závěru sezóny hodlají bojovat o pozice s nejlepšími.

Většina prvního poločasu přitom vůbec nenaznačovala, že to bude jednoduché vítězství pro Bragu. Ta si dlouho nedokázala vytvořit velkou šanci a naopak její obranu větral aktivní Bondoso s Osmajičem. Až ve 43. minutě hosté nečekaně udeřili. Míč se po kostrbaté kombinaci a několika tvrdých soubojích odrazil před pokutové území k Al Musratimu, který razantní přízemní střelou poslal svůj tým před poločasovou pauzou do vedení.

Po herně zcela vyrovnaném prvním poločase, v jehož závěru ještě mohl vyrovnat nebezpečný Bondoso, to v druhém dějství netrvalo dlouho a přišel druhý gól hostů. Medeiros se ve 49. minutě po Gomézově přihrávce výborně uvolnil v šestnáctce a přesnou střelou rozvlnil síť za brankářem Buntičem.

Rychlí útočníci Vizely dělali i nadále problémy obraně hostů, ale jejich šance se stejně jako v prvním poločase míjely s úspěchem. V 65. minutě tak opět udeřila Braga, kdy po rychlém přechodu do protiútoku našel André Horta v pokutovém území volného Medeirose, který tvrdou střelou z halfvoleje mířil přesně a sedmým ligovým gólem vyrovnal svůj počet zásahů z loňské sezóny.

Dílo zkázy bylo pro domácí celek dokonáno v 75. minutě. Al Musrati svým typickým obloučkem za obranu zachytil náběh Ricarda Horty, který svou střelou z voleje propálil na bližší tyči hlídajícího Buntiče. Braga tak zareagovala na páteční výhru Porta a drží se v tabulce v těsném závěsu za ním.

FC Porto - Estoril Praia 3:2

10.03.2023 21:15

Góly: 9. Marko Grujić, 31. André Franco, 73. Mehdi Taremi (pen.) - 27. Tiago Gouveia, 67. Chico Geraldes (pen.)

Fotbalisté FC Porto se bez několika opor v základní sestavě protrápili k vítězství 3:2 nad Estorilem. Domácí favorité v utkání dvakrát vedli, ale soupeř dokázal vždy srovnat, a tak o jejich výhře rozhodl z penalty střídající spasitel Taremi.

Úvod utkání nijak nenasvědčoval tomu, že by Porto mělo s utrápeným Estorilem, který nenastartovala ani změna trenéra, nějaký problém. Už v 9. minutě obrana hostů nepohlídala hlavičkujícího Martíneze, který po rohovém kopu prodloužil míč na zadní tyč k také nehlídanému Grujičovi a ten hlavou poslal domácí do vedení.

První komplikaci v dešti, který vyhnal fanoušky z nekrytých míst, přinesla Portu 27. minuta utkání. Hosté vytvořili po nevydařeném protiútoku skrumáž před pokutovým území Porta a míč se odrazil ideálně ke Gouveiovi, který si v zakončení počínal zkušeně - 1:1.

Radost z vyrovnaného stavu vydržela hostujícímu týmu pouhé čtyři minuty. Obrana Estorilu si totiž špatně poradila s centrem a Martínez vybojoval míč v pokutovém území pro střílejícího Namasa. Ten sice nastřelil jenom tyč, ale u dorážky byl nejrychleji Franco, který se tak snadno prosadil proti svému bývalému týmu.

Po změně stran měli domácí podle očekávání převahu, ale potvrdit jí uklidňujícím gólem nedokázali. Naopak velká šance spadla v 67. minutě do klína Estorilu, když Carvalho nastřelil Pepeho ruku v pokutovém území a sudí Correia nařídil pokutový kop. Ten s velkým přehledem proměnil Geraldes a zmrazil atmosféru na stadiónu.

Ani napodruhé ale vyrovnaný stav dlouho nevydržel. Mexer šel v pokutovém území riskantně do skluzu proti Taremimu a zákrok se mu nepovedl, takže Estádio do Dragao viděl další penaltu. Tu kopal sám faulovaný Taremi a míč poslal zkušeně pod břevno.

Obrana Porta měla bez odpočívajícího Marcana velké potíže a Estoril sahal po dalším senzačním vyrovnání. V 89. minutě Gamboa protečoval sraženou střelu po standardní situaci a celému stadiónu musel spadnout kámen ze srdce, když míč proletěl těsně vedle brány. V šesté minutě nastaveného času ještě Geraldes nešetrně dohrál souboj a po druhé žluté kartě pro něj zápas skončil o pár vteřin dříve než pro ostatní. Porto tak po nečekaně těžkém zápase porazilo Estoril 3:2, ale příliš sil na úterní odvetu Ligy mistrů s Interem nepošetřilo.