Liga Portugal - souhrn 17. kola: Favorité nezaváhali

21.01.2023, 00:14, aktualizováno 23.01.2023, 23:21
Oslavy hráčů FC Porto (© AFP)

Benfica zvítězila na půdě Santa Clary a upevnila si vedoucí příčku. Tři body získalo rovněž Porto, které vyhrálo na půdě Vitórie. Sporting se hodlal přiblížit vedoucí trojce, což se mu podařilo, když gólem z nastaveného času udolal Vizelu. Rovněž druhá Braga se trápila, na hřišti Ferreiry dokonce až v osmé minutě nastaveného času. Marítimo doma opět vyhrálo...

Vitória SC Guimarães - FC Porto 0:1

21.01.2023 21:30

Góly: 45+2. João Mário

Porto po nepříliš dobrém vstupu do nového roku (remíza 0:0 s Casa Piou) se vrátilo do dobrého rozpoložení proti Famalicãu (4:1), a nyní zvládlo velmi vyrovnanou bitvu s Vitórií Guimarães, kterou díky trefě Joãa Mária v nastavení prvního poločasu porazilo nejtěsnějším poměrem 1:0. V tabulce Primeira Ligy tak zůstalo na třetí příčce s devětatřiceti body a za vedoucí Benficou stále zaostává o bodů pět.

Domácí celek naopak prohrál potřetí z posledních čtyř utkání a patří mu sedmá pozice se čtyřiadvaceti body. Jasný favorit tohoto sobotního duelu se rozjížděl pomaleji a první slibnější možnost si vypracoval až po necelých dvaceti odehraných minutách. Ze čtrnácti metrů se totiž opřel do balónu Wendell a jeho křižný volej nakonec prosvištěl těsně vedle pravé tyče. Vitória mohla z ničeho nic udeřit zhruba deset minut před přestávkou.

Po rohovém kopu z pravé strany stanul na hranici brankového území zcela osamocený Villanueva, ale ten ve vyložené pozici netrefil balón ideálně a poslal ho mimo prostor tří tyčí. Rozhodující okamžik tohoto utkání se zrodil ve druhé nastavené minutě úvodního dějství. Po odvráceném centru z levé strany a následné hlavičce Otávia získal míč João Mário, jenž si nejprve obhodil protihráče, a pak z dvanácti metrů nechytatelně zamířil k levé tyči.

Hosté si po změně stran hlídali těsný náskok a pojistit ho mohli krátce po odehrané hodině, nicméně razantní projektil Taremiho minul vzdálenější šibenici zhruba o dva metry. Ve zbývajícím průběhu nedošlo ani na jedné straně k ničemu zásadnímu a výsledek se tak po zásluze neměnil.

Paços Ferreira - SC Braga 1:2

21.01.2023 16:30

Góly: 68. Jordan Holsgrove - 58. Vitinha, 90+8. Simon Banza

Očekávalo se, že Braga si s posledním celkem tabulky poradí asi daleko snadněji. Ale Pacos de Ferreira kladl aktuálně druhému nejlepšímu týmu Primeira Liga daleko větší odpor, než na jaký Os Arcebispos byli asi připraveni. Tříbodový výsledek nakonec urvali na svou stranu, o jejich výhře však rozhodla až osmá minuta nastavení druhé půle, kdy rozhodl Simon Banza.

První dějství ještě žádný klíčový moment nenabídlo. Překvapivě působili svěžeji domácí a ve 14. minutě měl favorit z Bragy velké štěstí, že se bleskové zakončení Alexandreho Guedese podařilo brankáři Matheusovi ztečovat na poslední chvíli do svého břevna. Až ve 40. minutě zahrozili výrazněji taktéž hosté, Iuri Medeiros mířil do spodního rohu brány, u něj byl ovšem připravený gólman Marafona. Jinak však úvodní poločas diváky ze sedadel vážně nezvednul.

Jiná byla situace po přestávce. A hodně se posunula směrem dopředu v 58. minutě, to když se povedlo skórovat Vítinhovi, který balón snadno tečoval za brankovou čáru po pobídce Abela Ruize. Pacenses dokázali vyrovnat v 68. minutě, Holsgrove totiž po ťukesu s Gaitánem zacílil nekompromisně do šibenice. Klání směřovalo do nerozhodného stavu, jenže závěrečné slovo si nakonec přece vzala Braga. Banza si v pokutovém území udělal prostor a levačkou, zřejmě i s tečí bránícího Nuna Limy, překonal Marafonu. Frustraci pak naplno projevil Maracás, jenž vyčinil sudímu Cláudiovi Pereirovi, a ten tak tasil domácímu stoperovi přímo červenou kartu.