Liga Portugal - souhrn 15. kola: Braga a Benfica vítězně, Porto za bod

05.01.2023, 23:08, aktualizováno 08.01.2023, 23:30

Braga dominovala na půdě Santa Clary a domů si odvezla vysokou výhru 4:0. V tabulce tak poskočila na druhé místo, jelikož Porto nezužitkovalo dlouhou početní výhodu. Benfica, která naposledy prohrála, své zaváhání v pátek napravila, těsně skolila Portimonense a upevnila si vedení. Sporting naopak padl na hřišti Marítima...

CS Marítimo - Sporting CP 1:0

08.01.2023 19:00

Góly: 56. Cláudio Winck (pen.)

Sporting Lisabon nevyužil nedávných ztrát konkurence na čele a překvapivě prohrál na půdě předposledního Marítima. O výhře klubu z Madeiry rozhodl v druhém poločase z pokutového kopu Claudio Winck.

Sporting si prochází personální krizí způsobenou zraněními i karetními tresty a osekaná sestava trenéra Amorima nevstoupila do utkání dobře. Už v 7. minutě pálil z hranice pokutového území nikým nehlídaný Joao Afonso, ale netrefil bránu.

Ještě větší šancí odpověděli hosté o deset minut později, kdy na pravé straně hřiště nastartoval své rychlé nohy Pedro Porro a přesným pasem našel volného Paulinha. Třicetiletý zkušený forvard ale proti rychle vyběhnutému Carnemu neuspěl. Vzápětí zažil Paulinho další zklamání, když zcela osamocen mohl hlavičkovat v malém vápně, ale na Gomesův centr nedosáhl.

Obraz utkání rozhodně neodpovídal tomu, že se potkaly týmy z opačných pólů tabulky a vyrovnané klání viděli diváci ve Funchalu také po změně stran. Vyrovnané skóre ale vydrželo v druhé půli jen deset minut. Mladík Fernandes při svém ligovém debutu v základní sestavě nezvládl tíhu situace a vcelku zbytečně zfauloval v pokutovém území Lizu. K nařízené penaltě se postavil zkušený obránce Winck a přesným zakončením poslal Marítimo do vedení.

Sporting na nečekanou situaci vůbec nedokázal reagovat a nepovedlo se mu na obranu dobře hrajících domácích vytvořit větší tlak. Největší šanci hostů má na svědomí stoper Marítima Costa, který si míč po centru Santose málem poslal do vlastní brány. Marítimo tak překvapivě vybojovalo svou druhou výhru v sezóně a ztrátu na 16. Gil Vicente stáhlo na dva body. Sporting naopak nevyužil šanci dotáhnout se na třetí Porto na rozdíl jednoho zápasu a zůstává s pětibodovou ztrátou mimo pozice zajišťující Ligu mistrů.

Casa Pia AC - FC Porto 0:0

07.01.2023 21:30

Góly: -

Ligový nováček Casa Pia opět zaskočila portugalskou fotbalovou veřejnost. Po skalpu Bragy si připsala další nečekaný výsledek v domácím utkání proti Portu, se kterým sehrála bezbrankové klání. Porto ztratilo už popáté v sezóně a na vedoucí Benficu ztrácí sedm bodů.

Už úvodní minuty naznačily, že zápas bude jednoznačně v režii hostů z Porta, neboť Casa Pia měla v některých momentech všech 11 hráčů ve vlastním pokutovém území. Proto také jedinou situací, která stojí v úvodní půli za zmínku je Taremiho střela z hranice pokutového území ve 3. minutě, kterou ovšem brankář Batista s poklidem zkrotil.

Domácí o sobě dali nejvíc vědět až v nastaveném čase úvodního dějství, konkrétně tedy záložník Lucas Soares. Čtyřiadvacetiletý Brazilec totiž ve středu hřiště nesmyslně přišlápl Galena, za což viděl žlutou kartu a vzhledem k tomu, že svého krajana žlutě fauloval i předtím, odkráčel do kabiny po červené kartě předčasně.

Početní oslabení donutilo domácí tým po změně stran ještě více stáhnout obranné řady. To Casa Pia vycházelo a Porto po pětigólovém přídělu Arouce v minulém kole překvapivě hledalo na obranu oslabeného nováčka recept.

První opravdu stoprocentní šance přišla až v 70. minutě, kdy Martínezovi naservíroval míč na hranici malého vápna Wendell. Španělský útočník se k zakončení dostal, ale na brankové čáře výborně zasáhl zkušený Batista.

Angolský brankář měl společně se zodpovědnou a obětavou obranou proti útočníkům Porta celý zápas navrch. Ti si nedokázali za celý zápas vytvořit vytrvalý tlak a z 9 střel mířících přímo na bránu Batisty byla většina neškodných. Porto tak ztratilo už v pátém zápase z 15 odehraných kol a propadlo se na třetí místo bod za druhou Bragou a sedm propastných bodů za vedoucí Benficou.

SL Benfica - Portimonense SC 1:0

06.01.2023 20:00

Góly: 9. João Mário (pen.)

Fotbalisté Benficy napravili zaváhání z posledního utkání loňského roku a na domácím stadiónu porazili Portimonense 1:0. Svěřenci Rogera Schmidta byli po celou dobu utkání aktivnějším týmem, ale spasila je proměněná penalta z kopačky Joãa Mária v první poločase.

Právě pokutový kop byl prvním zásadním momentem klání dvou týmů s orlem ve znaku. Za volným míčem v pokutovém území se hnal Ramos, který u něj byl o zlomek sekundy dřív než brankář Nakamura, který už vzal jenom útočníkovu nohu. Sudím Ferreirou nařízený pokutový kop poté se štěstím v 9. minutě proměnil Mário.

O deset minut později hostující Klismahn ukázal, že jeho přirozené prostředí je spíše na útočné polovině a nesmyslně podkopl Baha uvnitř vlastního pokutového území. K další nařízené penaltě se postavil norský záložník Aursnes, ale Nakamura tentokrát jeho prvnímu gólů v dresu Benficy pohotovým zákrokem zabránil.

Naopak plodnou bilanci má vzhledem ke svému postu mladý stoper Antonio Silva, který mohl po následném rohovém kopu přidat už čtvrtý gól v sezóně. Jeho razantní hlavička ale orazítkovala pouze břevno.

Přestože tomu výsledné skóre zápasu nenapovídá, Benfica si zvládlo do konce úvodní půle vypracovat ještě dvě stoprocentní příležitosti. Velmi dobrý večer ale prožíval Nakamura, který prvně vychytal Mária a v závěru poločasu také Florentina.

Chudý jednogólový náskok domácím nestačil a také po změně stran pokračovali v ofenzivním snažení. Velmi blízko gólu byl v 60. minutě Ramos, jehož náběh přesným centrem zachytil Mário, ale mladý útočník zcela osamocen hlavičkou nezamířil mezi tři tyče.

Jedinou šanci na zdramatizování průběhu mělo Portimonense v 74. minutě, kdy na Costovu průnikovou přihrávku do pokutového území nabíhal Cariello, ale na míč těsně nedosáhl. Benfica tak po přesvědčivém výkonu s nepřesvědčivým zakončením porazila Portimonense 1:0 a její náskok na čele tabulky je stále pohodlný.

CD Santa Clara - SC Braga 0:4

05.01.2023 21:15

Góly: 15. Ricardo Horta, 16. Iuri Medeiros, 53. André Horta, 80. Ricardo Horta

Hráči Bragy po nedávném překvapivém vítězství nad suverénní Benficou (3:0) hravě zvládli také předehrávku 15. kola proti zachraňující se Santa Claře a díky konstantnímu výkonu po celý průběh zvítězili ve městě Ponta Delgada hladce po výsledku 4:0. O svém úspěchu rozhodli během úvodních šestnácti minut, kdy skórovali dvakrát. Ústřední postavou čtvrtečního utkání se stal záložník Ricardo Horta, jenž zařídil dva góly a jednu asistenci.

Domácí výběr po čtvrté porážce v řadě za sebou zůstává až na patnácté pozici o jediný bod před šestnáctou barážovou příčkou Gil Vicente. Hosté naopak vyhráli na ligové scéně potřetí za sebou a prozatím se posunuli na skvělé druhé místo tabulky o tři body za vedoucí Benficu. Do tohoto duelu vstoupili aktivněji a hned svou první větší možnost po necelé čtvrthodině hry přetavili ve vedoucí trefu.

Po přihrávce na levou stranu a následném přízemním centru Andrého Horty sklepl Abel Ruiz míč z první pro Ricarda Hortu, který díky rychlému zpracování zamířil po zemi do sítě kolem marně se natahujícího gólmana Gabriela Batisty. Neuběhly ani další dvě minuty a rozdíl ve skóre byl dvoubrankový. Iuri Medeiros si seběhl do středu pokutového území, a i když napoprvé Batistu nepřekonal, tak s dorážkou doprostřed branky už neměl větší problémy.

Hosté definitivně pojistili svůj náskok osm minut po změně stran. Těsně předtím sice hlavičkoval jen do břevna Paulo Oliveira, ale vzápětí André Horta po efektivním přistrčení jmenovce Ricarda unikl po levém křídle a balón precizně zakroutil k protější konstrukci - 0:3.

Braga ve zbývajícím průběhu ještě dvakrát orazítkovala brankovou konstrukci, v 80. minutě přeci jen uzavřel gólový účet nezastavitelný Ricardo Horta, neboť svůj druhý gól zápasu zaznamenal střelou zblízka do zcela odkryté branky.