FR. LIGA – 26. KOLO: MARSEILLE DRUHÁ

22.02.2005, 10:55
Aktuality
Druhé místo muselo po dlouhé době opustit Lille. Počtvrté za sebou pouze remizovalo, o dva body přišlo v 26. kole nejvyšší francouzské soutěže na hřišti nevýrazných Mét. Od výhry nad vedoucím Lyonem se Olympiku, který Francii také zastupuje v poháru UEFA, nedaří vyhrávat.

V sedmé minutě sice otevřel skóre i nám dobře známý slovinský reprezentant Acimovič, domácí ale poté Lille dostali pod tlak, jehož rozuzlením byla penalta proměněná střídajícím Obraniakem v 59. minutě.

Na pomyslnou stříbrnou příčku, zajišťující přímou účast v Lize mistrů, tak poskočila po výhře 1:0 v Bastii znovuzrozená Marseille. Jedinou branku zaznamenal ve druhém poločase dalekonosnou ranou ze třiceti metrů Pedretti, velká letní posila, která však v mnoha utkáních zůstávala svými výkony daleko za očekáváním.

Hitem víkendu byl souboj mezi Monakem a Lyonem. Už už se zdálo, že domácí uhájí těsné vítězství 1:0, zajištěné brankou Rodrigueze sedm minut před koncem, když hosté, hrající bez vyloučeného Essiena, v nastaveném čase zásluhou Clementa vyrovnali. Didier Déschamps, kouč knížecího celku, neskrýval své zklamání: "Udělali jsme vše pro vítězství, které jsme si nechali uniknout v úplném závěru. Dva body pro nás znamenají ohromnou ztrátu, přesto děkuji hráčům za jejich výkon." Záložník Jaroslav Plašil odehrál 78 minut, po nichž byl střídán Farnerudem, a předvedl velmi solidní výkon.

Nový neúspěch zaznamenalo Auxerre. Porážce 0:1 na hřišti posledního Istres nedokázal zabránit ani český obránce René Bolf. Ve 26. minutě rozhodl přesnou střelou Bakayoko z pokutového kopu, kterému předcházel faul Grichtinga na pronikajícího N´Diayeho.

Ve spanilé jízdě pokračuje další nováček, remízový král Saint-Etienne, a osud jeho střetnutí se Sochaux určila také penalta. Úspěšným exekutorem byl kanonýr Feindouno, což znamená nejen postup legendárního zelenobílého klubu na devátou příčku, ale také jeho první výhru od prosince 2004.

Ani změna trenéra nepomohla Paříži. Vahida Halilhodžiče vystřídal Laurent Fournier, jenže ten ve své premiéře musel spolknout hořkou pilulku v podobě porážky 1:3 ve Štrasburku. Alsaský tým v minulém kole rozprášil 5:0 Caen a dobrou formu potvrdil i tentokráte. Proti nevýraznému Saint-Germain, jehož elitní kanonýr Pauleta dokonce ve 23. minutě neproměnil penaltu, to však nebylo příliš obtížné. Domácí šuter Pagis naopak střílel úspěšně a vyhoupl se proto do čela pořadí střelců.

Situace kolem sestupových pozic se tak začíná silně dramatizovat. Vždyť třináctý PSG dělí od prokletého osmnáctého místa pouhých šest bodů. Ještě hůře je na tom ale například jiný slavný tým, Nantes. Kanárci prohráli 0:2 v Lens a fanoušci znova začínají bít na poplach.

Výsledky:
Monako – Lyon 1:1 (83. Rodriguez – 90. Clement)
Štrasburk – PSG 3:1 (22. Niang, 37. Pagis z penalty, 64. Abdessadki – 85. Johansen vlastní)
Bastia – Marseille 0:1 (62. Pedretti)
Caen – Ajaccio 2:2 (13. a 28. Mazure – 10. Junior, 30. Pereira)
Lens – Nantes 2:0 (23. Cousin, 74. Carriere)
Rennes – Nice 4:1 (47. a 77. Maloulida, 62. Frei, 74. Monterubbio – 60. Balmont)
Toulouse –Bordeaux 1:0 (78. Moreira)
Istres – Auxerre 1:0 (26. Bakayoko z penalty)
Méty –Lille 1:1 (49. Obranik – 7. Acimovič)
Saint-Etienne – Sochaux 1:0 (59. Feindouno z penalty)