Fotbal za oponou: Kam FIFA nevidí aneb Olympiáda neuznaných

23.03.2015 01:10 - Názory a komentáře
 
Léto 2015 bude v globálním fotbalovém světě patřit jediné události - Copa América. Mezi Anglií a Francií, na ostrově Jersey, však plánují trochu jiný program. Místo jihoamerického mistrovství totiž tamní obyvatelstvo netrpělivě vyhlíží už čtrnáctý ročník Ostrovních her..

Tento turnaj, pořádaný každé dva roky, se přitom zdaleka neomezuje pouze na fotbal; Ostrovní hry, Island Games, jsou totiž opravdovou "olympiádou neuznaných", sportovní přehlídkou, na níž se pravidelně představují zástupci ostrovů bez suverénních vlád. Turnaj v kopané se uskuteční mezi 28. červnem a 3. červencem, a Eurofotbal.cz nahlíží pod jeho pokličku v rámci seriálu Fotbal za oponou, který odstartoval třemi články před loňským mistrovstvím světa.

Nejde přitom o nějaký "pouťák" mezi několika spřátelenými týmy; letošní šampionát je v daných lokalitách skutečně velkou událostí, jak dokládá celkový počet šestnácti účastníků (v mužské kategorii - v rámci Island Games má své pevné místo i ženský turnaj, letos zastoupený jedenácti výběry). Hrát se tak bude v klasickém formátu známém z mistrovství Evropy: čtyři skupiny po čtyřech týmech, pouze čtvrtfinálová fáze odpadá, vítězové skupin postupují rovnou do semifinále.

A přestože do výkopu úvodního utkání zbývá ještě 14 týdnů, v Jersey už jsou podle všeho připraveni. 17. března byl na plochu národního Springfield Stadium slavnostně položen nový syntetický trávník, první svého druhu na celém ostrově. Tamní asociace do projektu investovala více než milion britských liber, což je poměrně jasný důkaz, že letošní Island Games bere opravdu vážně; koneckonců jde o první turnaj pořádaný v Jersey od roku 1997 (tehdy domácí získali zlaté medaile). Na jeho oficiálních stránkách nechybí dokonce ani tipy pro případné turisty.

Posledních několik měsíců se jerseyská fotbalová struktura vůbec otřásala v základech. Koncem loňského roku byl do čela tamní hráčské asociace jmenován anglickým fanouškům dobře známý Brian Little, bývalý manažer Leicesteru, Aston Villy, Hullu či WBA; novým koučem národního týmu se pak stal Jimmy Reilly, který do té doby vedl lokální klub Trinity FC.


obrázek
Jimmy Reilly. Zdroj: jerseyeveningpost.com.


"Je mi naprosto jasné, jak velký úkol mě čeká," nechal se slyšet Reilly v rozhovoru pro BBC. "Úspěch na Island Games je naším cílem číslo jedna. V roce 1997 jsem byl součástí vítězné sestavy, takže vím, že tento turnaj bude jednoduše skvělý," dodal. Kde se ale šampionát vůbec vzal a na koho se vyplatí zaměřit?

Dědictví britské koruny

Historie Her je pevně spjata s Velkou Británií, respektive zbytky jejího impéria, rozesetými po Evropě a Americe: 11 z dosavadních 13 vítězů má na vlajce symbol Union Jack (či skotský kříž, či velšského draka). Až do roku 1997 sestával fotbalový šampionát prakticky pouze z těchto teritorií a několika skandinávských území, tedy Faerských ostrovů, Aland a Grónska; Faery také pořádaly vůbec první turnaj v roce 1989 a vyhrály s impozantním celkovým skóre 20:1, načež o dva roky později zlato obhájily. V té době už byly členem FIFA i UEFA a Island Games následně vyměnily za plné soustředění na vrcholový mezinárodní fotbal.

Onen premiérový šampionát před 26 lety představil celkem pět týmů - kromě tří zmiňovaných severských území na něm startovaly i výběry Shetland a velšského ostrova Ynys Mon. V následujících ročnících se počet účastníků vždy měnil - mezi lety 1991 a 1995 zde hrálo osm reprezentací, na pozdější turnaje se přihlašovalo mezi devíti a šestnácti týmy. Kvalifikační proces u šampionátu tohoto ražení přirozeně neexistuje; čistě amatérské vyznění celých Her staví do popředí jiné otázky, jako schopnost vůbec dát dohromady funkční soupisku či dostatek peněz na zakoupení letenek.


obrázek
Hřiště na faerském pobřeží. Zdroj: Flickr.


Poslední faktor byl obzvláště patrný na posledních Hrách, které v létě 2013 pořádala Bermuda, člen FIFA a další z britských závislých území. Vzhledem k tomu, že tento ostrov leží u Sargasového moře, poblíž východního pobřeží USA (a je jedním z vrcholů slavného bermudského trojúhelníku), vyšplhaly se náklady na cestu pro evropské týmy do astronomických výšek; důsledkem byla účast pouhých čtyř výběrů, což je v celé historii turnaje vůbec nejnižší číslo. Domácí ve finále udolali Grónsko, které to mělo do hlavního města Hamiltonu přece jen blíže než na evropskou pevninu, zatímco třetí místo ukořistil jiný tým patřící geograficky k Americe, Falklandy (kterým cestu zaplatila tamní vláda). Jediným evropským vyslancem byl norský ostrov Froya, jehož zástupci nicméně prohráli s pozdějšími finalisty 0:12 a 0:8.

Bermuda i Froya budou letos chybět; teprve podruhé v historii se tak stane, že předchozí vítěz nedostane šanci titul obhájit. Jinak je totiž seznam držitelů zlatých medailí přehlídkou pravidelných účastníků: domácí Jersey vyhrálo zatím třikrát (1993, 1997, 2009), jeho rival z Guernsey dvakrát (2001, 2003), stejně jako zástupci ostrova Wight (1995, 2011), a po jednom titulu mají na kontě Ynys Mon (1999), Shetlandy (2005) a Gibraltar (2007).


obrázek
Národní tým Bermudy. Zdroj: bernews.com.

Horká jižanská krev a mezinárodní spory

Program Island Games se do mainstreamových médií příliš často nedostává, rok 2011 však představoval výjimku. Konkrétně šlo o zápas mezi Jersey a výběrem řeckého ostrova Rhodos, který skončil výhrou 2:0 pro Brity; Řekové porážku těžce neunesli, inkasovali dvě červené karty a hned osm žlutých, což vyvolalo ostrou reakci od pořadatelů Her. Rhodos, který si odbyl svoji premiéru už v roce 1999, byl v důsledku suspendován až do roku 2017, přičemž jeden nejmenovaný hráč (který se měl zúčastnit potyčky se čtvrtým sudím) se na turnaj nepodívá do konce kariéry.

Pro Rhodos nešlo zdaleka o první průšvih; na tomtéž šampionátu dohrával v devíti už v předchozím zápase s Grónskem, a plánovaný poslední skupinový mač proti Menorce byl pro jistotu kontumován v soupeřův prospěch. Už v roce 2003 přitom výběr řeckého ostrova ani nedohrál duel s Guernsey, neboť mu sudí vyloučili hned pět hráčů. Fotbal je pro některé zkrátka životní vášní, bez ohledu na to, jestli se zrovna hraje finále Ligy mistrů nebo amatérský turnaj nadšenců. IIGA (International Island Games Association) si na obraz svého vlajkového šampionátu dává velký pozor.


obrázek
Opuštěné hřiště na pláži ostrova Rhodos. Zdroj: static.panoramio.com.


Rhodos tedy bude na letošních Hrách chybět, na rozdíl od Falkland, pro něž je participace na tomto turnaji prakticky jedinou šancí, jak se zapojit do mezinárodního fotbalového dění. Důvodem je samozřejmě politická situace na ostrovech, která už nesmírně dlouho připomíná spíše sud se střelným prachem - od falklandské války v roce 1982, kdy se v bitvě o právo na toto území střetly armády Velké Británie a Argentiny (což si vyžádalo životy celkem 900 vojáků), se tento malý kus země u jižního cípu Latinské Ameriky nachází de facto v politickém vakuu. Tamní fotbalová asociace sídlící v hlavním městě Stanley sice spravuje jak národní tým, tak ligovou soutěž, celé Falklandy jsou však nyní oficiálně britským územím, a logicky se tak nemohou zapojovat do soutěží ve vlastní geografické zóně. Celý zbytek kontinentu totiž v tomto sporu drží s Argentinou, takže pro organizaci CONMEBOL se souostroví jmenuje Malvíny a nemá v tuto chvíli žádné právo zasahovat do jejích záležitostí.

Ani tyto překážky však rozvoji fotbalu na ostrovech nemohly zabránit. Falklandský výběr je účastníkem Her už od roku 2001, přičemž zmiňovaná lokální liga byla založena o osm let později - a to stejným způsobem, jakým se vybírají týmy při školních hodinách tělocviku. Nejprve došlo k vytvoření čtyř týmů, načež byli vybráni jejich kapitáni, kteří si sami určili své spoluhráče. Na nehostinném území, které obývají necelé tři tisícovky obyvatel, to jinak koneckonců ani nešlo.


obrázek
Stanovisko argentinských reprezentantů k falklandské otázce. Zdroj: si.wsj.net.


Falklandy patří historicky k jednomu z nejslabších účastníků Her; nikdy neskončily lépe než na desáté příčce, tedy až do roku 2013 a zmiňovaného bronzu z Bermudy (třetí místo v tomto případě znamenalo zároveň předposlední). Na posledním šampionátu vzbudila největší rozruch účast veterána Martyna Clarkeho, jehož nominace vyprovokovala poměrně ostrou reakci - Clarke byl totiž v roce 1996 na zkouškách u slovutné Boky Juniors, načež v Argentině strávil dalších šest let. Připomeňme, že jinak se falklandský tým skládá z rezidentů ostrova a "přespolních" občanů Británie; argentinská intervence na ostrovech je pro loajální centrální vládu obecně nežádoucí. Vzhledem k tomu, že v referendu z jara 2013 hlasovalo celých 99,8% obyvatelstva pro zachování britské státní příslušnosti, se na tom zřejmě v dohledné době nic nezmění.

Falklandy byly nalosovány do skupiny C, kde budou patřit mezi outsidery - společně s týmem z Hitry, sedmého největšího norského ostrova, což v tomto případě znamená, že jde o území skutečně titěrné (celý ostrov má pouze 11 obydlených vesnic a spíše než lidé jej obývají jeleni, což je také přezdívka národního týmu). Dalším týmem v "céčku" jsou Shetlandy, vítěz z roku 2005; toto skotské souostroví už má bohatší sportovní historii a je pevněji spjato s fotbalovou asociací své země. Tamní klub Lerwick Spurs hraje ve skotském ligovém systému, a národní tým - kromě Her - občas nastupuje proti klubům z Highland League, páté nejvyšší skotské ligy. Mezi lety 2001 a 2005 se Shetlandy na turnaji utkávaly i s nejbližšími rivaly ze souostroví Orkneje, tam však sehráli poslední zápas před šesti lety.


obrázek
Reprezentační výběr Shetland. Zdroj: siga.org.uk.


Favoritem skupiny jsou však vyslanci ostrova Wight, ležícího jižně od Southamptonu. Na rozdíl od řady dalších účastnických území je Wight poměrně hustě osídlenou oblastí; žije na něm téměř 150 tisíc lidí, a tamní asociace je součástí struktur anglické FA. Drobný "fotbalový separatismus" tak na Wightu příliš nekvete, z čehož může jeho tým poměrně výrazně profitovat - gólman Simon Moore například chytá za Cardiff. Vítěz Her z roku 2011 bude patřit mezi kandidáty na celkové zlato i tentokrát.

Fotbal v zemi věčného ledu

Faktem je, že většinu zúčastněných týmů lze popsat jako více či méně obskurní; drtivá většina z nich nemá žádnou reálnou šanci stát se v dohledné době členem FIFA a ucházet se tak o místo na "normálním" mistrovství světa. Výjimkou potvrzující pravidlo je v tomto případě Grónsko.

Papírově by grónská kandidatura měla mít reálnou šanci na úspěch, či alespoň na důkladné zvážení - největší ostrov světa má vlastní ligu (kterou sponzoruje Coca-Cola), fotbal je tamním nejpopulárnějším sportem, reprezentační tým se pravidelně účastní nejen Her, ale vůbec většiny amatérských mezinárodních turnajů, a finanční podmínky jsou díky záštitě bohaté dánské centrální vlády výrazně lepší než u řady zavedených členů FIFA. Jenže mezinárodní fotbalová organizace zároveň trvá na tom, že kopaná na této úrovni se musí hrát na trávě, a s tím už Gróňané neudělají zhola nic. Fotbal se na ostrově sněhu a ledu sice hraje opravdu v každé osadě (věnuje se mu celá desetina populace), jenže podnební podmínky jsou zkrátka příliš kruté; vezměte si takový Qaanaaq (dánsky Thule), nejsevernější světové sídlo obývané více než 100 lidmi, kde si mladí školáci ve volných chvílích kopou na tomto hřišti:


obrázek
Zdroj: grimble.de.


Národní liga se tak musí hrát v létě, v průběhu několika týdnů, a místo klasického systému ligových soutěží mají v Grónsku několik lokálních turnajů, jejichž vítězové se následně utkají o mistrovský pohár. Logisticky jde o jediné schůdné řešení, neboť na ostrově nejsou prakticky žádné silnice (a železnice už vůbec ne), takže spojení mezi jednotlivými osadami obstarávají vrtulníky ovládané monopolní společností Air Greenland. Což se logicky odráží na astronomické ceně letenek. Ne náhodou vyjde čtrnáctidenní dovolená v Grónsku dráže než cesta kolem světa.

Jak ale podotýká dopisovatel Guardianu Tomos Knox, fotbal je na ostrově skutečně lidovou zábavou. První ročník tamní ligy se odehrál už v roce 1958, o třináct let později potom došlo k založení národní asociace (GBU), a v současnosti hraje reprezentační tým na umělém povrchu v jižním městečku Qaqortoq. Gróňané jsou pravidelnými účastníky Her už od prvního ročníku, historického úspěchu pak dosáhli před dvěma lety, kdy v Bermudě získali stříbrné medaile. Mluvilo se dokonce i o možnosti sestavit reprezentativní grónský tým a nasadit jej do dánského ligového systému, tato eventualita však zůstala pod pokličkou, stejně jako - v tuto chvíli - veškeré debaty o možném připojení k FIFA. Grónsko se zkrátka letos soustředí výhradně na úspěch na Hrách.

Vůbec nejznámější moment v poměrně bohaté fotbalové historii ostrova nastal v roce 2001, kdy tamní reprezentační výběr nastoupil v přátelském utkání proti Tibetu (respektive proti selekci tibetských emigrantů). Zápas, který měl výkop v Kodani, pořádně hnul žlučí čínské vládě, a reakce na sebe nenechala dlouho čekat - pokud by prý skutečně došlo k jeho sehrání, Čína byla připravená zmrazit dovoz grónských krevet a ochromit tak ekonomiku ostrova. Konečné slovo dostala GBU, která dala utkání zelenou a Gróňané následně vyhráli 4:1. Čínské hrozby zůstaly nevyslyšeny, a žádná sankce se nakonec nekonala.


obrázek
Umělá tráva na hřišti v Qaqortoqu. Zdroj: fifa.com.


Nejslavnější ostrovní rodák, někdejší dánský reprezentant Jesper Gronkjaer, sice už pověsil kopačky na hřebík, Grónsko však stále může spoléhat na několik hráčů se zkušenostmi z dánských profesionálních soutěží v čele s bekem Niklasem Kreutzmannem; kostru týmu pak budou tvořit opory klubu B-67 z hlavního města Nuuk, který vyhrál poslední tři ligové ročníky. Ve skupině A číhá trojice soupeřů, z nichž ani jeden (překvapivě) nepatří pod britskou korunu - Ålandy, Menorca a Saaremaa.

Největší hrozbu představují Ålandy, reprezentace malého ostrova patřícího Finsku, který se však nachází u švédského pobřeží a jehož populace hovoří takřka výhradně švédsky. Ålandský výběr získal stříbro na domácích Hrách v roce 2009 a bude spoléhat zejména na borce z lokálního klubu SIFFK; největší hvězdou je sedmadvacetiletý útočník Alexander Weckström, který v současnosti hraje čtvrtou švédskou ligu. V tamním hlavním městě Mariehamnu mimochodem sídlí poměrně úspěšný klub nastupující ve finské nejvyšší soutěži.

Domácí amatérské kluby tvoří také základ reprezentací Menorky a Saaremaa; první jmenovaný ostrov patří Španělsku a bude chtít dosáhnout podobného úspěchu jako v roce 2009, kdy porazil Grónsko 6:0 (což je dodnes jeho největší výhra v historii). O dva roky později se tytéž výběry utkaly znovu, tentokrát se šťastnějším koncem pro Gróňany (3:2). Saaremaa je součástí Estonska a klub z hlavního města Kuressaare hraje druhou národní ligu, na první semifinálovou účast na Hrách však tamní výběr, nastupující v modro-žlutých dresech, stále čeká.


obrázek
Stadion FC Kuressaare. Zdroj: Transfermarkt.

Boj o normanský trůn a přelomový gibraltarský úspěch

Největší fanouškovská pozornost ale bude upřena na "domácí" týmy z Normanských ostrovů - toto souostroví u severofrancouzského pobřeží totiž vysílá na Hry hned tři zástupce, domácí Jersey, Guernsey a Alderney, a netřeba dodávat, že jejich vzájemná rivalita je hodně ostrá, jak je ostatně u zapálených fanoušků amatérského fotbalu rozšířeným zvykem. Čtvrtý ostrov, Sark, sice na turnaji zastoupen nebude, to ale není ze sportovního hlediska žádná ztráta; tamní reprezentace se představila na Hrách pouze jednou, v roce 2003, a všechny čtyři zápasy prohrála minimálně o 15 gólů, aniž by sama vstřelila jedinou branku.

Ne že by na tom v Alderney byli nějak dramaticky lépe - výběr nejsevernějšího ostrova byl nalosován do skupiny D spolu s Jersey, které ještě nikdy neporazil, a bude patřit k největším outsiderům. Samotné Jersey pak naopak myslí minimálně na semifinále, alespoň podle vyjádření šéfa tamní FA Phila Austina, který prohlásil: "Cílem je postoupit ze skupiny. Jakmile se dostanete do semifinále, je už možné vše. Myslím, že jsme mezi kandidáty na medaile, i když se na turnaji představí celá řada velmi silných týmů - Guernsey, Man, Gibraltar. Nechtěl bych tipovat vítěze."

Vyslanci ostrova Man, ležícího mezi Velkou Británií a Irskem, mimochodem na premiérové zlato stále čekají; dosud získali pouze třikrát stříbrné medaile, a největší úspěch jejich reprezentace zaznamenala v roce 2000, když v přátelském utkání porazila tehdy třetiligový anglický klub Burnley FC. Také Man má funkční lokální fotbalovou asociaci a registruje celkem 26 klubů, soupeřících ve dvou ligách. Jakýsi ligový "best of" výběr se pak pravidelně účastní amatérského Inter-League Cupu pod záštitou anglické FA, který se mu také naposledy podařilo vyhrát.


obrázek
Reprezentant ostrova Man. Zdroj: iomtoday.co.im.


Jersey, které ještě na Hrách nikdy neskončilo hůře než páté, je na tom co do organizační struktury podobně - jeho ligový systém však má dokonce pět úrovní, i když ani širší základna mu v posledním finále Inter-League Cupu nakonec nepomohla. Pro jerseyský fotbal šlo už o druhou těsnou porážku v krátké době, takže hlad po úspěchu je na domácích Hrách skutečně enormní.

Velkou událostí je na Normanských ostrovech tradiční Murattiho pohár (Muratti Vase), který se pravidelně hraje už od roku 1905 mezi Jersey, Guernsey a výrazně slabším Alderney. V roce 2014 jej po výhře 4:1 nad svým největším rivalem ukořistilo právě Guernsey, které rovněž patří mezi letošní horké favority - fotbal má na tomto ostrově ohromnou tradici, domácí liga funguje dokonce od roku 1893 (!) a reprezentativní tým Guernsey FC nastupuje v sedmé nejvyšší anglické soutěži. Právě z něj bude rekrutovat většina reprezentační sestavy, v níž by nemělo chybět ani několik bývalých juniorských reprezentantů Severního Irska.


obrázek
Mužstvo Guernsey s Murattiho pohárem. Zdroj: Flickr.


Ve skupině D se kromě Jersey, Alderney a Manu představí také zástupci Vnějších Hebrid, souostroví ležícího severozápadně od Skotska a čítajícího celkem 16 obydlených ostrovů. Dva největší z nich, Lewis a Harris, spravují vlastní ligovou soutěž s devíti kluby, která je součástí amatérských struktur skotské FA (a stačí jediný pohled na neuvěřitelně detailně propracovanou wiki stránku jednoho z týmů, Carloway FC, aby nám došlo, že v Británii je fotbal zkrátka na prvním místě, ať už se jedná o jakoukoliv úroveň). Vnější Hebridy jsou pravidelným účastníkem Her od roku 2005, jejich nejlepším umístěním jsou dvě třetí místa.


obrázek
Hřiště Carloway F.C. Zdroj: Wikipedia.


Zbývá skupina B, která má papírově asi nejjasnější dvojici favoritů - Guernsey a Gibraltar. Sparingpartnery jim budou dělat výběry v úvodu zmiňovaného velškého ostrova Ynys Mon (anglicky Anglesey), který od zisku zlata v roce 1999 a stříbra o dva roky později poměrně razantně výkonnostně upadl, a švédského Gotlandu, největšího ostrova v Baltském moři. Gotlandská lokální asociace byla založena v roce 1986 a její tým vůbec nejraději hraje proti Falklandům, které porazil v letech 2009 i 2011 (pokaždé 6:1). Jinak se mu nepodařilo vydolovat ani bod, takže na Gotlandu určitě litují, že byli letos nalosováni do jiné skupiny.

To na Gibraltar bude upřena mimořádná pozornost už proto, že se tamnímu výběru konečně podařilo "probít" do UEFA a zařadit se do kvalifikačních bojů na Euro 2016. Pravda, dosavadní čtyři zápasy skončily čtyřmi debakly při celkovém skóre 0:21, ale pořád jde o ohromný výkonnostní skok oproti většině dalších účastníků Her. Nikdo také Gibraltaru neodpáře úspěchy z přípravných zápasů se Slovenskem (0:0), Estonskem (1:1) a Maltou (1:0). Mimochodem, účast Gibraltaru je zajímavá i z toho hlediska, že to vlastně vůbec není ostrov, ale obydlený kus skály na španělském pobřeží, který má tak malou rozlohu, že přistávací dráha místního letiště přímo křižuje jedinou silnici spojující město s okolním světem.


obrázek
Letadlo přistávající v Gibraltaru. Zdroj: slightlywarped.com.


Jimmy Reilly, trenér Jersey, považuje právě Gibraltar za jednoho z největších favoritů turnaje a je rád, že se mu jeho svěřenci v základní skupině vyhnou. "Jsme připraveni utkat se s nimi v pozdější fázi turnaje," uvedl pro BBC. "To ale neznamená, že máme jednoduchou skupinu. Za největší překážku považuji Man, ten měl vždy velice dobrý tým," dodal.

Příklad nejmladšího člena UEFA je pro podobné mikroregiony velice lákavým precedentem - za Gibraltar totiž na Hrách nastoupí borci, kteří nově nabyli zkušenosti z oficiálních soutěžních zápasů proti Irsku, Polsku či mistrům světa z Německa. Hráči jako kapitán a obránce Roy Chipolina, útočníci Kyle a Lee Casciaro či gólman Jordan Perez (který je v civilu hasičem) budou na Hrách rázem za hvězdy. Na druhou stranu je evidentní, že vyslanci malých britských ostrůvků po mezinárodní slávě vlastně ani netouží - mají svoje vlastní soutěže, desítky oddaných fanoušků, a k tomuto turnaji přistupují se stejnou vážností jako jejich mnohem úspěšnější kolegové k profesionálním šampionátům. Čtrnácté Ostrovní hry tak sice nejspíš nenabídnou fotbalovou krásu, pro regionální publikum ale představují skutečnou bitvu o čest. Fotbal v těchto místech totiž nemá s velkými penězi nic společného.

obrázek
Národní tým Gibraltaru. Zdroj: Wikipedia.


Autor: Dominik Zezula
Počet zobrazení: 10660
Související články
Komentáře (84 / 0 nových)
fenixLFC
23.03.2015 01:36
#
Jenže mezinárodní fotbalová organizace zároveň trvá na tom, že kopaná na této úrovni se musí hrát na trávě.....esteze nevidia nase ihriska
extraprase
23.03.2015 07:24
#
Kang & Kodos
23.03.2015 08:28
#
12janjde
23.03.2015 02:36
#
ME bude letos,ale ostrov Man se vzdal pořadatelství,tak to bude v Maďarsku https://conifaofficial.wordpress.com/2015/03/15/european-football-cup-2015-ultimately-moved-to-budapest/
fantomas
23.03.2015 03:08
#
Robochelsea
23.03.2015 07:12
#
domingo
23.03.2015 11:22
#
Jo, Man byl tusim jedinej tym, kterej posilal vybery na obe tyhle akce, ze?
Proto taky zalozili de facto dva narodaky, Man (na IG) a Ellan Vannin (na MIFA). Mel jsem to v poznamkach, nevim proc mi to z toho clanku nakonec vypadlo
12janjde
23.03.2015 13:27
#
A ještě se pořádá ME národnostních menšin,které naposledy pořádali Lužičtí Srbové
12janjde
23.03.2015 13:33
#
fantomas
23.03.2015 05:51
#
Hehe, ten Coca-Cola sponzoring je stejně zvláštní věc. Člověk by to automaticky vnímal jako šíleně prestižní záležitost, ale ve skutečnosti to vypadá spíš na brzdu a fanatickou snahu Coca-Coly bejt vidět naprolsto všude. Kromě grónský ligy totiž jakože sponzorujou i tu bhútánskou, ale neprojevuje se to prakticky v žádnym ohledu - podobně jako v tom Grónsku, tušim.
domingo
23.03.2015 11:19
#
No, taky podle me zalezi na tom, co je tvoje target audience - pokud mas za cil obsahnout lokalni gronskej trh, tak to smysl dava, pac tam jina narodni liga (nebo soutez, aktivita) snad ani neni.
Talker
23.03.2015 11:25
#
Dával by mi tam smysl celkem hokej a plážový volejbal.
domingo
23.03.2015 11:28
#
Nerekl bych, ze tady plati "cim vic zima, tim vic hokej" Je to danske uzemi, Dansko je fotbalova zeme, hokej tam nikoho moc nezajima.
Talker
23.03.2015 13:47
#
Neřikám, že to tak platí, jen že na to mají potenciál. Neomezené treninkové prostory po celý rok, motivace v rámci ujíždění před ledními medvědy a mlácení tuleňů klackama, místo puku můžou použít kus ledu...
12janjde
23.03.2015 14:03
#
No jo,je to divné,že Grónsko není členem LIHG/IIHF
12janjde
23.03.2015 13:25
#
Házenou hrajou ještě v Grónsku
Yorimar
23.03.2015 14:53
#
dokonce prákrát se dostali na MS
12janjde
23.03.2015 17:34
#
Jo,z americké kvalifikace
lojzah
23.03.2015 22:25
#
Grónsko má celkem slušnou házenou, před pár lety hráli i na MS
isokarhu
24.03.2015 07:34
#
som poznal jedneho typka z gronska, v helsinkach som ho stretol. ten do seba tolko dokazal hadzat, ze by kludne dal do vrecka nejedneho vychodniara (sam som z vychodu....). asi preto je tam hadzana popularna))))
extraprase
24.03.2015 12:09
#
extraprase
23.03.2015 07:25
#
parádní článěk
smazaný uživatel
23.03.2015 08:55
#
Málokdo možná ví, že spolu s Jirkou Lincerem se už nějaký ten pátek pohráváme s myšlenkou zařazení výběru Moravy do struktur tohoto turnaje a není to zcela marná myšlenka
Harvey.Specter
23.03.2015 09:19
#
Jsem nevěděl, že Morava je ostrov.
smazaný uživatel
23.03.2015 09:39
#
Z toho si vůbec nic nedělej, že si to nevěděl, ne každý musí být zrovna zeměpisný lumen jako jsem já.
smazaný uživatel
23.03.2015 10:09
#
On je asi jediný kdo ví, že takový Gibraltar ostrovem je.
smazaný uživatel
23.03.2015 11:16
#
domingo
23.03.2015 11:20
#
Gibraltar je tam jak pest na oko, no Nicmene jsou aspon u more, no.
TopinB
23.03.2015 09:03
#
Skvělý článek, jestli budou streamy tak budu sledovat
Talker
23.03.2015 09:46
#
Bhutan a teď Gronsko, Bermuda a spol.. Fakt přemýšlím, kam se dá zajít dál
smazaný uživatel
24.03.2015 13:15
#
http://www.fastimages.eu/images/island.jpg

Tenhle miniostrov se svého času ucházel o členství ve FIFA. Jeho mužstvo tvořili zaměstnanci hotelu, který zabírá celou rozlohu ostrova, po různých personálních změnách však již v současnosti nejsou schopni sestavit regulární mančaft, protože počet mužských zaměstnanců hotelu je momentálně jen deset. FIFA navíc opakovaně neschválila za hrací plochu jídelnu hotelu, přestože má v případě potřeby odnímatelnou střechu a jeho vlastníci do ní přislíbili položit provizorní koberec s umělou travnatou plochou.
fantomas
24.03.2015 14:05
#
12janjde
24.03.2015 14:32
#
Tak to mohli doplnit nějakým hostem
fantomas
24.03.2015 14:40
#
Emergency hostovačky
LM
25.03.2015 11:47
#
fenixLFC
24.03.2015 15:32
#
Talker
24.03.2015 19:34
#
Celkem luxusní hotýlek
patas92
24.03.2015 21:01
#
Strávit tam třeba 14 dní musí být super, fakt
Manny
25.03.2015 18:26
#
vieri32
23.03.2015 09:48
#
ian.rush
23.03.2015 09:58
#
Pochvala za perfektní článek
Sonny Anderson
23.03.2015 10:37
#
Kanada (Québec) (20 / 25%)
Kyrgyzstán (20 / 25%)
lokální "underground" v Austrálii (20 / 25%)
Severní Kypr (20 / 25%)

Jsem to vyrovnal
fantomas
23.03.2015 11:31
#
Pfu
isokarhu
23.03.2015 11:34
#
odporucam vychodne slovensko najblizsie. to je tiez fajny prales dakedy)))))
Milan.B
23.03.2015 16:47
#
fantomas
23.03.2015 17:24
#
Ol!ver
23.03.2015 22:09
#
Hmm,
Darth Vader
24.03.2015 13:30
#
smazaný uživatel
24.03.2015 13:55
#
Jednoho z bratrů matně znám, myslím toho, co hraje druhou italskou ligu za Trapani... popravdě jsem dosud ani netušil, že má slovenský původ.
12janjde
24.03.2015 14:33
#
Jo,3.Žampa místo sjezdování hraje kopanou?
PJ
24.03.2015 23:00
#
FernandoTecl
25.03.2015 19:03
#
https://www.youtube.com/watch?v=wGEmWi1L9es ...kdyz ho slysim, tak nevim, jestli mluvi italsky nebo japonsky
12janjde
25.03.2015 19:33
#
Aha,tento italský Jindřich
smazaný uživatel
27.03.2015 07:22
#
frankiefcb
24.03.2015 14:00
#
u toho Quebecu by mě zajímalo, jak by byl dobrý v případě samostatnosti, především v hokeji. To by byl asi taky dost silný tým.
FUnk
23.03.2015 12:53
#
paradni clanek
patas92
23.03.2015 14:02
#
V Grónsku to hrajou 6 na 6?
Robochelsea
23.03.2015 16:53
#
Gibraltar je strašne zaujímavá krajina. To letisko uprostred mesta ma dostalo keď som tam bol
smazaný uživatel
24.03.2015 07:08
#
Mě tedy také... když jsem tam byl na dovolené neměl jsem ani tušení, že to tam s tím letištěm takhle funguje, zkus si tedy představit moje zděšení z toho, když mi na pláži doslova pár metrů nad hlavou nečekaně prosvištěl obrovský Boeing. Chlapsky se musím přiznat, že jsem musel utíkat na hotel pro rezervní plavky.
Bex5
23.03.2015 17:00
#
kvalitní čtení
Bayernista18
23.03.2015 17:06
#
veikko
23.03.2015 17:16
#
Domingo a fantomas na hrad! Ještě bych uvítal článek o kariéře Aliho Ashfaqa, géniovi z Malediv. Já osobně jsem na tohle až příliš lenivý.
CubONE
23.03.2015 19:50
#
asosbab
23.03.2015 20:21
#
Veľmi zaujímavé,ďakujem.
Btw. Zápasy z grónskej ligy
http://youtube.com/playlist?list=PLFC2546CC82E9E93F
smazaný uživatel
23.03.2015 21:22
#
wow užasny članok
smazaný uživatel
23.03.2015 21:51
#
Skvělé
Kailled
23.03.2015 21:53
#
Skvělý článek...
Jinak co by musela nějaká země/Ostrov, či autonomní oblast splňovat pro to, aby se mohlo přihlásit na podobný turnaj?
Robochelsea
24.03.2015 19:49
#
Nie, nemôžeš založiť krajinu a ísť tam hrať
Kailled
24.03.2015 22:36
#
Opravdu? Jak nečekané...
smazaný uživatel
24.03.2015 09:45
#
Vyborne napsane pane Zezulo.
TonyB
24.03.2015 12:46
#
Moc,peknej clanek diky.
Gryphonheart
24.03.2015 20:55
#
Článek super, jako obvykle. Jen to hlasování mi nějak nesedí. Severní Kypr na začátku jasně dominoval, teď je poslední.. většinou se to pořadí v podobných anketách +- drží.. jinak těch fotbalově 'zajímavých' území je celá řada. O některých zemích je toho známo docela dost, ale co třeba takový Nagorno Karabakh, Jižní Súdán, kurdské kluby, fotbal na Sachalinu a podobně. Nebo právě Severní Kypr..
fantomas
24.03.2015 22:11
#
Jako co tim naznačuješ, že sme to zfalšovali tu anketu?
fantomas
24.03.2015 22:28
#
A mimochodem Kypr nedominoval nikdy. Sleduju to průběžně, a zpočátku byl vepředu Kyrgyzstán, pak ho vystřídal Quebec.
PJ
24.03.2015 23:02
#
výsledky ukazujou jediný - že zájem bude o všechno
fantomas
24.03.2015 23:51
#
spaceq
24.03.2015 21:11
#
fakt se to hraje nebo je to dalsi vtip (jestli ano tak se povedl) kazdopadne dobry clanek
12janjde
24.03.2015 22:45
#
Jo,hraje,však je to i na wikipedii a ještě je zajímavá soutěž-Arktické hry a tam jsou spíš zimní sporty a hrají tam třeba výběry kanadských provincií,Aljaška,Grónsko nebo výběr těch kanadských a spojenostátněamerických Inuitů atd.
PJ
24.03.2015 23:02
#
spojenostátněamerických takový slovo dokážeš vymyslet fakt jen ty...
fantomas
24.03.2015 23:52
#
Mrvinho
25.03.2015 00:26
#
spaceq
25.03.2015 15:14
#
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.
Anketa
Do které části světa by se Fotbal za oponou měl vydat příště?
Kanada (Québec) (109 / 32%)
Kyrgyzstán (88 / 26%)
lokální "underground" v Austrálii (78 / 23%)
Severní Kypr (67 / 20%)
Anketa byla ukončena!