Fortuna liga - souhrn 22. kola: Slovan zvládl šlágr s Trnavou

04.03.2023, 18:30

Slovan Bratislava ve šlágru kola až nečekaně snadno skolil Trnavu, nicméně do čela tabulky se stejně nedostal, protože ani Dunajská Streda nezaváhala. Ta každopádně měla v Ružomberoku daleko těžší práci, nakonec o své výhře rozhodla jen díky jediné brance. Žilina venku skolila poslední Liptovský Mikuláš a je na pátém místě, Bánská Bystrica slavila také venkovní výhru, a to na půdě Skalice...

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 4:1

04.03.2023 16:30

Góly: 17. Juraj Kucka, 37. Aleksandar Čavrić, 39. Malik Abubakari, 81. Tigran Barseghjan (pen.) - 58. Sebastián Kóša

V derby zápase 22. kola Fortunaligy medzi domácim ŠK Slovan Bratislava a Spartakom Trnava sa na Tehelnom poli zrodila nečakane jednoznačná výhra belasých v pomere 4:1 (3:0).

Posledné kolo základnej časti aktuálneho ročníka Fortunaligy prinieslo klasické derby medzi Slovanom a Trnavou. Duel bol v úvodných minútach nervózny. V šiestej minúte si Weiss vyšliapol na Koštrnu, vášne na ihrisku vzplanuli a Vladimír videl žltú kartu. Hneď v ďalšej minúte sa zažltilo Vernonovi de Marcovi zo Slovana i Trnavčanovi Lukášovi Štetinovi. V 17. minúte centroval Weiss. Loptu vo vnútri 16-ky predĺžil hlavou chrbtom k bráne De Marco a Juraj Kucka rovnako hlavičkou pod brvno do stredu brány prekonal Takáča. Slovan išiel do vedenia 1:0. V 32. minúte Lovat vyslal dobrý center z ľavej strany. Mikovič si nevšimol Weissa za sebou. Hráč Bratislavčanov pálil z voleja a minul vzdialenejšiu žrď. V 37. minúte domáci celok zvýšil svoje vedenie. Čakvetadze vyslal center, ktorý Medveděv sklepol pod seba na Abubakariho. Posledný menovaný v čistej šanci zlyhal a trafil brániaceho hráča na bránkovej čiare. Druhýkrát zakončil pätičkou chrbtom k bráne a opäť zasiahol hráča. Lopta sa následne odrazila a Čavrič ju už nekompromisne usmernil do siete - 2:0. V 39. minúte Lovat potiahol útok po ľavom krídle. Prešprintoval trnavských hráčov a posadil center na hlavu Abubakariho, ktorý z malého vápna trafil pod brvno - 3:0. V tretej nadstavenej minúte prvého polčasu Oseni odcentroval na hlavu Kóšu, ktorý z niekoľkých metrov hlavičkoval pod brvno. Chovan však loptu vytlačil nad brvno, čím chytil čistý gól.

V 58. minúte po Bukatovom rohu belasí zaváhali pri bránení. Savvidis hlavou predĺžil na zadnú žrď, kde boli až dvaja Trnavčania a Sebastián Kóša pravačkou do hornej časti brány znížil na 1:3. V 75. minúte Čakvetadze nasadil k 60-metrovému šprintu s loptou. Potom prihral Abubakarimu, ktorý strieľal z prvej, ale Takáč loptu vytlačil spod brvna. Skóre sa nemenilo. V 78. minúte dostal druhú žltú a následne červenú kartu hráč trnavského Spartaka Kristián Koštrna. Hostia dohrávali zápas o jedného futbalistu v poli menej. Kucka s Koštrnom sa neustále sácali, za čo Kucka dostal žltú kartu a následne druhú žltú aj Koštrna a musel predčasne pod sprchy. V 80. minúte využil hlavný rozhodca služby VAR-u a po vzhliadnutí záznamu nariadil penaltu v prospech Slovana. Barseghjan poslal loptu z bieleho bodu k ľavej žrdi, zatiaľ čo Takáč zostal v strede brány - 4:1 pre Slovan. V 87. minúte Lovat dobre zahral priamy kop, a Trnavu zachránilo brvno. Chovan bol dlhšie bez práce, ale v 89. minúte si dobre poradil so strelou Azeveda, ktorú vytlačil spod brvna. ŠK Slovan Bratislava vyhral nad Trnavou presvedčivo 4:1.

AS Trenčín - Železiarne Podbrezová 1:1

Góly: 45. Filip Bainović - 90+4. Marek Bartoš

V poslednom, 22. kole základnej časti aktuálneho ročníka Fortunaligy remizoval pod hradom Matúša Čáka AS Trenčín s celkom FK Železiarne Podbrezová 1:1 (1:0), keď vedenie nad súperom z prvej šestky stratil v nadstavenom čase.

V prvej minúte dostal Kupusović dlhý pas a zakončil. Brankár Ludha vyrazil loptu nad seba. V 29. minúte obdržal žltú kartu Podbrezovčan Špyrka. V 32. minúte Oladoye šikovne prešiel až do šestnástky. Tam vystrelil ľavačkou a namieril iba do žrde, takže skóre sa nemenilo. V 34. minúte veľmi dobrú prihrávku zakončoval v päťke Soares, avšak v stopercentnej šanci hlavičkoval nad bránu. V 39. minúte bol na konci prečíslenia hostí Ďatko, a vychytal ho Kukučka. V 45. minúte bola aktivita domácich hráčov zavŕšená gólom. Do 16-ky mieril center od Kmeťa. Najlepšie sa zorientoval Bainović a tesne pred koncom prvého polčasu otvoril skóre zápasu - 1:0.

V 46. minúte sa Soaresovu strelu snažil tečovať Kupusović. Hoci loptu netrafil, tá tesne minula bránu. V 67. minúte dostal kartové napomenutie Trenčan Oladoye. V 84. minúte sa zažltilo hosťujúcemu Bartošovi. A napokon v 87. minúte obdržal žltú kartu aj hráč AS Gajdoš. Vo štvrtej nadstavenej minúte mala Podbrezová k dispozícii priamy kop. Postavil sa k nemu Bartoš a prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. AS Trenčín tak neudržal jednogólové vedenie a remizoval s Podbrezovou 1:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - MŠK Žilina 1:2

Góly: 19. René Dedič - 21. Timotej Jambor, 86. Adrián Kaprálik

V poslednom kole základnej časti Fortunaligy podľahol domáci MFK Tatran Liptovský Mikuláš hosťom zo Žiliny, bojujúcimi o účasť v prvej nadstavbovej šestke 1:2 (1:1).

V desiatej minúte sa Dedič v šestnástke Žiliny otočil okolo vlastnej osi a jeho tvrdá rana bola tečovaná na rohový kop. Hneď v ďalšej minúte loptu z rohu Spychka jemne pohladil hlavou. Tumma sa do nej hodil rybičkou, a Belko znovu predviedol veľmi dobrý zákrok. V 19. minúte exžilinský útočník Dedič loptu po prudkom centri z pravej strany usmernil za bezmocného Belka - 1:0. V 21. minúte Galčík loptu iba preskočil, Jambor prestrelil múr brániacich hráčov a trafil k ľavej tyči - 1:1. V 29. minúte si domáci skomplikovali situáciu: po druhej žltej a následnej červenej karte musel z ihriska dole Tumma. V 42. minúte vystrelil Galčík a Sváček jeho pokus spod brvna vytlačil nad bránku.

V 52. minúte Laurovi v rozhodujúcom momente lopta skĺzla po kopačke a netrafil ju presne. V 53. minúte zakončil Iľko, a brániaci Bedecs loptu tečoval tesne vedľa vlastnej bránky. V 57. minúte sa z ľavej strany k streleckému pokusu prebil Dedič. Jeho delovku pokryl Belko. V 59. minúte strieľal zo strednej vzdialenosti Gaži. Loptu smerujúcu k pravej tyči opäť chytil Belko. V 65. minúte Minárik v dobrej pozícii minul bránku Tatrana. V 86. minúte Leitner našiel Kaprálika, ktorý si na pravej strane urobil priestor a vydarenou strelou poslal Žilinu do vedenia. Viac gólov už diváci v Poprade nevideli, a tak Žilina zdolala Liptovský Mikuláš 2:1 a zabezpečila si účasť v prvej nadstavbovej šestke o titul.

MFK Skalica - Dukla Banská Bystrica 1:2

Góly: 65. Yann Michael Yao - 62. Róbert Polievka (pen.), 69. Andrija Balić

V 22. kole aktuálneho ročníka Fortunaligy nestačil domáci MFK Skalica na Duklu Banská Bystrica, bojujúcu o účasť v prvej nadstavbovej šestke o titul a podľahol jej na Záhorí 1:2 (0:0).

V dvanástej minúte dostal Medved dobrú prihrávku do samostatného úniku. Jeho zakončenie však bolo nepresné. V 35. minúte odbržal žltú kartu Bystričan Richtárech. V 41. minúte sa rovnaká vec prihodila hosťujúcemu Polievkovi, ktorý sa dopustil útočného faulu. V 57. minúte dostal žltý trest za nešportové správanie Hurtado. V 60. minúte ukázal hlavný rozhodca na biely bod a hostia zahrávali pokutový kop. Za protesty videl žltú kartu domáci Blažek. Z bieleho bodu bol úspešný kanonier hostí Róbert Polievka. V 65. minúte Skalica rozohrala rohový kop, po ktorom nastal v pokutovom území závar. Lopta našla Yaa, ktorý z gólmana Hrušku urobil štatistu - 1:1.

V 68. minúte sa previnili domáci Morong a Rudzan a obaja videli žltú kartu. V 69. minúte skončila gólom nenápadná akcia hostí. Šťastným strelcom bol Andrija Balič - 1:2. Duel v Skalici nadstavil hlavný arbiter o sedem minút. Ďalšie góly však už na Záhorí nepadli, a tak MFK Dukla Banská Bystrica zvíťazil na pôde súpera 2:1. Zároveň si pripísal tri nesmierne cenné body. Keďže Ružomberok nedokázal doma bodovať s Dunajskou Stredou, do prvej nadstavbovej šestky o titul sa tak na jeho úkor dostali práve "vojaci". Ďalším šťastným tímom, ktorému sa to podarilo, je Žilina.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 0:1

Góly: 82. Nikola Krstović

V poslednom kole základnej časti Fortunaligy prehral MFK Ružomberok s Dunajskou Stredou 0:1 (0:0), čím prišiel o účasť v prvej nadstavbovej šestke o titul. Radujú sa v Žiline a u nováčika v Banskej Bystrici.

V druhej minúte hlavičkoval nad brvno Bobček. V trinástej minúte ho zo záklonu napodobnil Gerec. V 17. minúte Kalmár prestrelil z priameho kopu všetko, čo mu stálo v ceste, no mieril na stred brány, kde bol pripravený Frühwald. V 21. minúte Fabiš vystrelil do hornej časti brány a Petráš vyrazil nad na rohový kop. V 26. minúte minul domácu bránu Kalmár. V 39. minúte Risvanisovu hlavičku zblízka chytil Frühwald.

V 48. minúte Pinto zachytil loptu v strede ihriska. Potiahol útok po pravom krídle a odcentroval do šestnástky, kde hlavičkoval Kalmár. Pokus maďarského legionára eliminoval Frühwald. V 67. minúte Krstović usmernil loptu na bránu, kde ju znovu chytil Frühwald. V 80. minúte Gavrić zvolil napriek pozícii z uhla priame ohrozenie priestoru troch žrdí. Jeho nebezpečnú loptu zblokoval obranca na rohový kop. Po rohu Frühwald chytil zakončenie hostí. O všetkom rozhodla 82. minúta, keď celok zo Žitného ostrova poslal do vedenia strelou k žrdi Nikola Krstović. V 84. minúte sa Liptáci mohli postarať o okamžitú odpoveď, lenže Bobček v rýchlosti zblízka minul. V tretej nadstavenej minúte do šestnástky nabehol aj brankár Frühwald, ale Bobček hlavičkoval nad brvno. Ružomberok prehral s Dunajskou Stredou na Liptove 0:1 a vypadol z prvej nadstavbovej šestky o titul.

Zemplín Michalovce - FC Zlaté Moravce 0:0

Góly: -

V poslednom, 22. kole základnej časti Fortunaligy diváci na východe republiky gól nevideli. Domáci MFK Zemplín Michalovce remizoval s ViOn-om Zlaté Moravce 0:0.

V piatej minúte strieľal spred pokutového územia Tibor Slebodník. Jeho tiahly pokus skončil tesne vedľa vzdialenejšej žrde. V siedmej minúte sa k lopte dostával Volanakis, ale obranca nedokázal zakončiť presne a skóre sa ani tentoraz nemenilo. V deviatej minúte sa Slebodník ocitol úplne osamotený na bielom bode a zakončil ľavačkou z prvej. Úspešne však zasiahol Lukáč. V nadstavenom čase prvého polčasu strieľal cez obrancu z rovnakého miesta Ikugar. Jeho zakončenie smerovalo do stredu bránky, kde sa nachádzal Száraz.

V 53. minúte vyslal pas na spoluhráča Jánošík. Lukáč ho posunul pred seba a nechal odkrytú bránku. Tú chcel trafiť Volanakis, no veľmi dobrý blok predviedol Bednár. Po dvoch nadstavených minútach zápas skončil. MFK Zemplín Michalovce predĺžil úspešnú sériu s ViOn-om Zlaté Moravce na domácej tráve bez prehry, keď si s ním v sobotu podelil body po bezgólovej remíze 0:0.