Fortuna liga - souhrn 19. kola: DAC se Slovanem smírně

10.02.2023, 19:26, aktualizováno 12.02.2023, 19:33
Juraj Kucka (© AFP)

Souboj dvou vedoucích celků tabulky v Dunajské Stredě skončil remízou. Trenčín na podzim vyhrál jen pět zápasů a nevyšel mu ani start do druhé poloviny sezony. Na půdě Banské Bystrice rychle prohrával o dvě branky a obrat se nekonal, domácí vyhráli 3:0. Venku uspěla Trnava, doma se dařilo Žilině...

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 1:1

12.02.2023 17:30

Góly: 7. César Blackman - 68. Juraj Kucka

V šlágri úvodného jarného kola Fortunaligy remizoval na Žitnom ostrove FC DAC 1904 Dunajská Streda s ŠK Slovan Bratislava 1:1 (1:0).

V siedmej minúte Andzouana odcentroval na Blackmana. Ten najskôr trafil tyč a následne odrazenú loptu poslal za chrbát Chovana - 1:0. V dvanástej minúte hlavičkoval Abubakari, ale tesne minul pravú žrď Petrášovej bránky. V 26. minúte Krstović pravdepodobne pre svalové problémy zamieril na striedačku svojho tímu a do hry prišiel novic v drese Dunajskej Stredy Niarchos. V 28. minúte centroval Čakvetadze. Hlavička Vernona de Marca nebola celkom presná a razantná, no napriek tomu Petráš musel ukázať svoje kvality. Po polhodine hry mohol opäť skórovať Slovan. Čavrić si narazil loptu s Weissom, ktorý mu nabil pätičkou, a Čavrić trafil len bočnú sieť Petrášovej bránky. V 40. minúte sa Abubakari predral cez Risvanisa. Domáci futbalista zatiahol ručnú brzdu, aby útočník Slovana nešiel sám na Petráša a výsledkom jeho počínania bola červená karta. Weiss z priameho kopu obstrelil múr, ale zároveň minul i bránku. V 44. minúte dobrý obranný zákrok po Čakvetadzeho jedovke predviedol Brunetti, ktorý loptu tečoval na rohový kop.

V 61. minúte prudkú strelu Čavrića vyrazil Petráš na ďalší roh. V 67. minúte Kucka nechal vyniknúť Petráša, ktorý vyrážal, no na následnú dorážku bol už prikrátky - 1:1. V 78. minúte skórovali belasí opäť, ale ich zásah neplatil. Po prihrávke Weissa rozvlnil sieť opustenej brány Aubakari, avšak Weiss prihrával z postavenia mimo hry. Na polovici Slovana ležali v tom čase v kŕčoch dvaja hráči DAC-u. V 87. minúte Lovatova strela ľavačkou presvišťala okolo pravej tyče Petrášovej bránky. V 88. minúte sa Čakvetadze zbavil brániaceho Pinta. Jeho center našiel Kucku, ktorý hlavičkoval nad. V 90. minúte Lovat z uhla trafil bočnú sieť. Vyslúžil si vyčítavé pohľady spoluhráčov, ktorí v dobrých pozíciách čakali na prihrávku. Zápas sa nadstavoval štyri minúty. Druhá Dunajská Streda si podelila s lídrom tabuľky body po remíze 1:1.

Více informací k zápasu

FC Zlaté Moravce - Železiarne Podbrezová 1:1

11.02.2023 15:00

Góly: 72. Stephano Almeida - 9. René Paraj

V 19. kole základnej časti Fortunaligy remizoval domáci FC ViOn Zlaté Moravce s FK Železiarne Podbrezová 1:1 (0:1).

V šiestej minúte duelu Kuzma pohybom vybojoval centrovanú loptu. Bol už v šestnástke, ale, žiaľ, v postavení mimo hry. Vo ôsmej minúte nasledovala tesná situácia na opačnej strane. Ďubek hlavičkoval na druhú žrď a lopta o milimetre minula cieľ. V ďalšej minúte sa podarilo skórovať Parajovi, čím sa stal prvým strelcom Podbrezovej v jarnej časti. Po rohu súpera nastal pred bránou ViOn-u chaos. Almeida v snahe odkopnúť loptu nastrelil protihráča - 0:1. V 20. minúte si pas do behu prebral Almeida a nabil Mondekovi do šestnástky. Zblízka ho za cenu rohového kopu vychytal Ludha. V 24. minúte lopta pred Lukáčom prepadávala cez všetkých hráčov. V ťažkom uhle sa ocitol Talakov a netrafil ideálne. Na polčas schádzali tímy za jednogólového vedenia "železiarov".

V 48. minúte Pinte vystrelil na pravú tyč, no chýbalo mu viac presnosti. V 56. minúte rovnaký hráč neuspel zoči voči Ludhovi. V 64. minúte sa predviedol gólman Lukáč. Bariš si vypracoval streleckú pozíciu a gólmana Moraviec poriadne natiahol. V 72. minúte sa z pravej strany prirútil Almeida a hoci jeho strela vôbec nevyzerala gólovo, skončila v bráne - 1:1. V 74. minúte zahodil čistú šancu Ikugar; lopta sa mu zamotala na nohe. Zlaté Moravce remizovali s Podbrezovou 1:1.

MŠK Žilina - MFK Skalica 1:0

Góly: 88. Jakub Švec (vl.)

MŠK Žilina sa v jarnej ouvertúre natrápil, ale napokon zdolal Skalicu gólom v závere 1:0 (0:0).

V šiestej minúte napriahol Gidi z vyše 20-tich metrov. Lopta v jeho podaní letela pod brvno, odkiaľ ju Junas vyškriabal na roh. Vo ôsmej minúte Bariho vydarený center hlavičkoval z piatich metrov Jambor do stredu brány. Junasovi lopta vypadla, a zastavil ju na bránkovej čiare. V dvanástej minúte Černek vystihol prihrávku Žiliny. Prihral Fábrymu, ktorý kolmicou vysunul Medveda a odrazu bola Skalica v šanci. "Šošoni" v poslednej chvíli odvrátili na roh. V 32. minúte Gidi opäť vystrelil spoza vápna a opäť nebezpečne. Junasovi tentokrát pomohlo brvno. Ešte v tej istej minúte sa na opačnej strane rútil do šance Morong; vychytal ho Belko. Po jednej nadstavenej minúte prvý polčas skončil.

V 70. minúte zvnútra šestnástky prudko zakončil Kaprálik, ale iba do stredu brány. V 85. minúte sa skalický kapitán Nagy rútil sám na bránu, a opečiatkoval ľavú žrď. Švecovu dorážku Žilinčania vyhlavičkovali. V 88. minúte sa Owusuovi hádzal pod nohy Belko. Legionár ľavačkou prihral pred bránu a Švec si zrazil loptu do vlastnej siete. Viackrát sa už sieť nevlnila, a tak Žilina zdolala Skalicu 1:0.

MFK Ružomberok - Zemplín Michalovce 1:0

Góly: 39. Tomáš Bobček

Favorizovaný MFK Ružomberok zlomil odpor Michaloviec ešte v prvom polčase a zvíťazil jediným gólom stretnutia 1:0 (1:0).

V 15. minúte mali hostia veľkú príležitosť. Pena dostal prihrávku pred odkrytú bránu, ibaže po zemi mieril tesne vedľa. V 23. minúte Slebodník spoza veľkého vápna krížne vystrelil a minul vzdialenejší horný roh ružomberskej brány. V 24. minúte postupoval Gerec sám, ale trafil iba do žrde. V 27. minúte prenikal Bobček a tiesnený zakončil. Jeho pokus z ťažkého uhla obišiel vzdialenejšiu tyč. V 39. minúte Bobček trafil brankára, no následne loptu dobehol a umiestnil ju do siete - 1:0. V 42. minúte vystrelil Slebodník spoza šestnástky. Strelu do stredu brány chytil Ťapaj. V 45. minúte hostia zakončili z ťažkého uhla a lopta preplachtila ponad brvno. V nadstavenom čase mal dobrú šancu Slebodník. Nikým nestrážený z otočky minul vzdialenejšiu žrď.

V 50. minúte po rohu Száraz chytil nebezpečnú hlavičku Malého. V 56. minúte hlavičkoval Madleňák, a Száraz loptu vyrazil. V 66. minúte Bobček krížnou strelou mieril tesne vedľa vzdialenejšej tyče. V 71. minúte mohol hneď po príchode na trávnik skórovať Domonkos, lenže jeho strelu zblokoval obranca. Ružomberok porazil Michalovce najtesnejšie 1:0.

Tatran Liptovský Mikuláš - Spartak Trnava 1:2

Góly: 24. Erik Jendrišek - 11. Taiwo Abdulrahman, 87. Kristián Koštrna (pen.)

V prvom jarnom kole základnej časti Fortunaligy podľahol posledný MFK Tatran Liptovský Mikuláš pod Tatrami Spartaku Trnava 1:2 (1:1).

Skóre duelu v Poprade mohol v desiatej minúte otvoriť Savvidis. Jeho pokus z desiatich metrov však zablokoval Bedecs. Všetko sa stalo po rohovom kope. V jedenástej minúte už prišiel zásah do čierneho, teda do siete. Trnava rozohrala roh nakrátko. Ofori sa vyhol ofsajdu a odcentroval do šestnástky. Štetina z voleja nechal vyniknúť Polačka, ale po dorážke z malého vápna sa tešil Taiwo - 0:1. V 21. minúte Procházka našiel adresáta, no Taiwo z otočky z desiatich metrov pálil nad. V 24. minúte stačila jedna nepozornosť a začínalo sa od začiatku. Gaži rýchlo zakontroval a poradil si so Štetinom. Vnikol do šestnástky, obišiel Mikoviča a prihrávkou cez ďalšieho súpera našiel strelca gólu. Jendrišek si to ešte narovnal a vydarenú kontru zavŕšil strelou k ľavej žrdi - 1:1.

V 50. minúte Tumma hlavou nadvihol center Mikoviča a lopta skončila na brvne. Nasledoval roh. V 52. minúte sa Taiwo na malom vápne nepresadil cez Tummu. Tlak Spartaka pokračoval. V 55. minúte po centri na prednú žrď Dedič jemným tečom nechal vyniknúť Takáča. V 56. minúte predviedol volej Bedecs a Takáč vyrazil loptu spod brvna. V 64. minúte Oforimu chýbali centimetre. Polaček očami iba sledoval, ako sa vyhol vyťahovaniu lopty zo siete. V 76. minúte spred malého vápna neuspeli Ristovski ani Twardzik. V 86. minúte Koštrna spadol po súboji so Župom a arbiter nariadil pokutový kop. Koštrna si počkal a prekonal brankára zakončením do stredu brány. Viac gólov v Poprade nepadlo, a tak trnavský Spartak vyhral nad Liptovským Mikulášom 2:1.

Dukla Banská Bystrica - AS Trenčín 3:0

10.02.2023 17:30

Góly: 2. Róbert Polievka, 7. Róbert Polievka, 57. Matej Franko

Prvý jarný zápas 19. kola aktuálneho ročníka Fortunaligy dopadol celkom jednoznačne. MFK Dukla Banská Bystrica zdolal na Štiavničkách AS Trenčín vysoko 3:0 (2:0).

Už v druhej minúte dlhý výkop Hrušku zachytil Polievka. Obhodil si Mičudu, dostal sa do šestnástky a technicky pravačkou po zemi otvoril skóre duelu - 1:0. V siedmej minúte Pires nespracoval Baginovu prihrávku. Lopta mu odskočila a Polievka z 18-tich metrov preloboval vybehnutého Kukučku - 2:0. V 21. minúte Willwéber zblokoval koncovku Soaresa. V 25. minúte vošiel do šestnástky z ľavej strany Kozlovský. Takmer z bránkovej čiary vrátil loptu na malé vápno a Banskobystričania hrozbu odvrátili. V 26. minúte si Polievka zasekol obrancu, a jeho zakončenie ľavačkou Kukučka s vypätím všetkých síl vyrazil. V 37. minúte bol vo veľkej príležitosti Kupusovič, no nepotykal si s koncovkou. Stihol ho zablokovať jeden z obrancov, no i tak by lopta smerovala vedľa brány. Po troch nadstavených minútach prvý polčas skončil.

V 57. minúte sa Polievka vyhol ofsajdu. Nešiel do koncovky, no v pokutovom území našiel Rymarenka. Ten sa odmotal od svojho strážcu, dostal sa na bránkovú čiaru a centrom na malé vápno vyzval ku gólovej hlavičke Franka - 3:0. V 63. minúte Kukučka vychytal Polievku a zabránil mu tým v hetriku. V 76. minúte Hruška pokryl zakončenie Yema z uhla. V 78. minúte Kelvin Pires nedovoleným spôsobom zastavil Franka. Uvidel druhú žltú kartu v zápase, a tak sa musel porúčať pod sprchy. V 81. minúte si Bagin nerozumel so spoluhráčom a Rymarenko spred malého vápna trafil Kukučku. Malo byť 4:0. V nadstavenom čase Kukučka na polovici ihriska kľučkou oklamal protihráča, a potom bol faulovaný. Zápas sa nadstavoval päť minút. Banská Bystrica porazila Trenčín suverénne 3:0.