Fortuna liga - souhrn 16. kola: Slovan vede o šest bodů

28.10.2022, 19:31, aktualizováno 30.10.2022, 20:01
Slovan Bratislava zdolal Liptovský Mikuláš a na čele tabulky má šestibodový náskok na Dunajskou Stredu, která vyhrála na půdě Dunajské Stredy. Páteční předehrávka slovenské nejvyšší soutěže dopadla až nečekaně jednoznačně ve prospěch Zlatých Moravců. Žilina si zapsala krutý čtyřgólový debakl, dvě branky jí zasadil Stephano Almeida, o další dvě trefy se pak postarali z penalty Ďubek a Šuvalija...

Dukla Banská Bystrica - DAC Dunajská Streda 1:3

30.10.2022 18:00

Góly: 39. Michal Faško - 44. Yhoan Andzouana, 76. Zsolt Kalmár, 81. Željko Gavrić

MFK Dukla Banská Bystrica podľahol v poslednom zápase 16. kola Fortunaligy FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:3 (1:1).

V deviatej minúte Migaľa v defenzíve stratil loptu. Nebezpečenstvo hasil faulom na Gavriča. Za svoje počínanie videl prvú žltú kartu v zápase a súper zahrával priamy kop. V 14. minúte kapitán Dukly napriahol spoza šestnástky a otriasol bránou Petráša. Nebola to síce priama konštrukcia, ale oporná žrď za ňou. Po polhodine hry rozohrali hostia roh nakrátko a dostali sa do výhody dvoch na jedného. Veselovský prenikol do šestnástky, vypálil ľavačkou a Hruška vyrazil popri žrdi. V 39. minúte Faško dorazil do siete vyrazený center Rymarenka - 1:0.

Petráš ho neudržal v náručí. Zvyšok viny padá na troch obrancov hostí, ktorí Faška nedokázali postrážiť. Oceniť treba prácu Rymarenka, ktorý sa predral z pravého krídla až na bránkovú čiaru. V 44. minúte si Andzouana zbehol na malé vápno, odkiaľ po centri sprava suverénne vyrovnal. Do kabín na polčas schádzali Bystrica a DAC za nerozhodného stavu 1:1.

V 48. minúte Faškovu koncovku Petráš vytesnil na roh. V 55. minúte zamotal Polievka hlavy štyrom obrancom a zakončil. Odrazená lopta sa dostala k voľnému Záhumenskému, ktorý zvolil silové zakončenia a bránu prepálil. V 59. minúte mohol zakončiť Faško, ale ešte hľadal Polievku. Finálny pas zastihli obrancovia Dunajskej Stredy a bolo po šanci. V 62. minúte sa Slávik aj so šťastím dostal cez troch hráčov a z trinástich metrov zakončil do nohy Petráša.

V 65. minúte Brunetti špičkou kopačky vyrazil center Záhumenského, do ktorého sa chystal oprieť Polievka. V 66. minúte sa Pinto cez polovicu ihriska dostal do pokutového územia, no ani na dvakrát a z uhla Hrušku neprekonal. V 67. minúte Krstovič obišiel vybehnutého Hrušku. Dostal sa do ťažkej pozície, odkiaľ netrafil prázdnu bránu. V 75. minúte Kalmár napriahol spoza šestnástky a hoci si gólman Dukly na jeho ranu siahol, lovil ju zo siete - 1:2.

V 81. minúte Banskobystričania nechali obranu príliš otvorenú. Gavrić sa dostal do šestnástky a koncovkou k ľavej žrdi zvýšil na 3:1 pre DAC. V 88. minúte Franko z ôsmich metrov hlavičkoval iba do náručia Petráša. V 90. minúte Ramadan oklamal protihráča, vošiel do šestnástky, ale v stopercentnej šanci vysoko prestrelil. V závere Leginus namieril do Hrušku. Dunajská Streda vyhrala v Banskej Bystrici 3:1.

Slovan Bratislava - Tatran Liptovský Mikuláš 1:0

30.10.2022 15:00

Góly: 48. Eric Ramírez

ŠK Slovan Bratislava zdolal v nedeľnom dueli posledný celok tabuľky MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:0 (0:0), pričom sa uňho prejavila stará bolesť - nepremieňanie vyložených príležitostí.

V dvanástej minúte mali domáci prvú veľkú šancu zmeniť stav. Ramírez prihral do voľného priestoru Greenovi, ktorý mal proti sebe iba brankára. Nedokázal ho však obstreliť ani obísť a trafil priamo jeho. V 21. minúte belasí kombinovali pred šestnástkou. Z čista jasna prišiel dobrý center Voeta a hlavičku Medveda zastavila pravá žrď. V 43. minúte De Marco nahral Medvedovi, ktorý zakončoval z voleja a tesne minul pravú žrď. V nadstavenom čase prvého polčasu Pauschek neustál súboj na útočnej polovici. Liptáci sa dostali do protiútoku a zároveň i prečíslenia. Jendrišek posunul loptu Gažimu, ktorý bol v pokutovom území zablokovaný a zastavený. Do kabín na polčasovú prestávku schádzali mužstvá za prekvapivo bezgólového stavu.

Gólový sumár duelu otvoril tri minúty po obrátke Slovan. V 48. minúte presný nákop Mustafiča našiel pri žrdi voľného Ramíreza, ktorý hlavičkou rozvlnil sieť za Sváčkovým chrbtom - 1:0. V 57. minúte pohrozili hráči Tatrana. Jendrišek prihral pod seba Popovićovi, ktorý zvnútra pokutového územia zakončil vedľa ľavej žrde. V 82. minúte po centri Mustafiča a hlavičke Zmrhala z piatich metrov mohlo byť 2:0, no Sváček udržal svoj tím v hre. V 83. minúte Hrnčár pálil z hranice pokutového územia. Sváčkovi v tejto chvíli pomohol dobre postavený Mihál. V 84. minúte hlavičkové zakončenie Bedecsa po centri od rohovej zástavky dopadlo zvrchu na brvno. Viac sa už nestalo, a tak líder tabuľky Slovan Bratislava zvíťazil nad posledným mužstvom chudobne 1:0.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 0:0

29.10.2022 15:00

Góly: -

V 16. kole Fortunaligy si domáci AS Trenčín a MFK Ružomberok rozdelili po bode za bezgólovú remízu 0:0.

Už vo ôsmej minúte dostal žltú kartu domáci hráč Chinonso Emeka. Bola pomerne prísna, keďže išlo o vzájomný súboj. Domáci veľmi protestovali, na čo im rozhodca pohrozil ďalšou kartou. Už v ďalšej minúte premotivovaný Emeka vletel do súboja so Zsigmundom, ktorý spadol a hostia si pre Trenčana vypýtali druhu žltú a logicky teda červenú kartu. V 23. minúte mal AS po rohu dve šance. Bainovičova strela z hranice vápna mierila iba do brániacich hráčov. Následne Pires spracoval oblúčik za obrancami, ale dobre vybehol Krajčírik a hodil sa mu pod nohy. V 24. minúte si Bobček chystal pozíciu na strelu v pokutovom území. Ibrahim ho atakoval a loptu mu vzal. Hostia si ešte - bez úspechu - pýtali penaltu. V 30. minúte hráči MFK prečíslili domácich po ich chybe. Chrien mal dobrú možnosť, no z hranice vápna mieril nepresne. V 33. minúte bola strela Lichého zvnútra šestnástky zablokovaná. V nadstavenom čase prvého dejstva Kmeť zatočil loptu ponad múr, ale rovno do miest, kde stál ružomberský brankár.

V 68. minúte Kmeť vybojoval a hneď i zahral rohový kop. Stojsavljevič umiestnil hlavou loptu k žrdi, ale nebola dostatočne rýchla a Krajčírik ju robinzonádou stihol chytiť. V 83. minúte pri prečíslení Soares nedokázal presne prihrať a akciu pokazil. Trenčín a Ružomberok sa rozišli s deľbou bodov po výsledku 0:0, pričom Liptáci nevyužili takmer celozápasovú presilovku.

Železiarne Podbrezová - MFK Skalica 0:2

Góly: 39. Ján Vlasko, 90+2. Roman Haša

V 16. kole Fortunaligy sa zrodilo prekvapenie. Favorizovaný nováčik FK Železiarne Podbrezová podľahol na domácej tráve ďalšiemu nováčikovi, predposlednému MFK Skalica.

V trinástej minúte zrýchlil Cobnan. Prihral do šestnástky Kuzmovi, ktorý prehodil padajúceho Junasa, avšak opečiatkoval iba pravú žrď. Podbrezová už mohla vyhrávať 1:0. V 32. minúte obdržal žltú kartu Peter Kováčik z tímu "železiarov". V 33. minúte domáci pekne zakombinovali. Gólovou koncovkou sa predviedol Cobnana, keď mu nahral Kováčik, ale ofsajdová situácia oslavu domácich zastavila. V 38. minúte sa Podbrezovej vypomstilo, že aktivitu nepretavila na gól. Vedenia sa tak ujali hosťujúci Záhoráci. Fábry vybojoval loptu a potiahol útok na Mihalíka. Ten bol zahnaný, no z bránkovej čiary sa mu podarilo odcentrovať na hranicu vápna. Nagy prenechal loptu voľnému Vlaskovi a menovaný sa presadil strelou k ľavej žrdi - 0:1.

V 60. minúte Podbrezová vyštartovala do protiútoku po ubránenom rohu a bola v prečíslení. V šestnástke Cobnan prihral dozadu Kuzmovi, a ten trafil Baumgartnera. V 68. minúte sa zažltilo Skaličanovi Potomovi. V 80. minúte dostal žltú i Haša. V 88. minúte bol kartou napomenutý Kukoľ z Podbrezovej. V 90. minúte Bartoš odcentroval na ľavú stranu pokutového územia, kde hlavičkoval voľný Kukoľ. Nechal vyniknúť Junasa, ktorý mu šancu zlikvidoval. V nadstavenom čase padla definitíva. Haša zaznamenal svoj prvý gól sezóny. V sóle na bránu sa nepomýlil zoči voči Ludhovi; loptu poslal ponad neho k pravej žrdi. Po piatich nadstavených minútach zápas skončil. MFK Skalica nečakane zvíťazil na pôde Železiarní Podbrezová 2:0 a pripísal si iba tretiu výhru v sezóne. Podbrezová je priebežne piata, Skalica ostala predposledná.

FC Zlaté Moravce - MŠK Žilina 4:0

28.10.2022 17:30

Góly: 24. Tomáš Ďubek (pen.), 26. Alden Šuvalija, 46. Stephano Almeida, 77. Stephano Almeida

Neobyčajnú jazdu pod novým trénerom predvádzajú hráči FC ViOn Zlaté Moravce. V predohrávke 16. kola Fortunaligy prevalcovali na domácom ihrisku MŠK Žilina vysoko 4:0 (2:0).

V siedmej minúte Žilina neodvrátila štandardku a Toml z otočky z 15-tich metrov trafil brvno. V 22. minúte systém Var preveroval súboj Bariho a Almeidu. Bola z toho penalta, Bari totiž prišliapol Almeidovi nohu a obdržal žltú kartu. V 24. minúte následne Ďubek ustál súboj nervov a poslal loptu k ľavej žrdi. Belko síce uhádol smer aj výšku strely, ale naťahoval sa po nej márne - 1:0. Už v 26. minúte sa skóre menilo znovu. Šuvalija z rohového kopu odcentroval na prednú žrď. Belko zakročil nohou, no nie dosť na to, aby sa lopta neodrazila od tyče do siete - 2:0. V 33. minúte sa zažltilo Dugovi z ViOn-u. Po súboji Kaprálika a Šuvaliju v pokutovom území v 38. minúte si penaltu pre zmenu pýtali hostia. Neúspešne.

V 46. minúte išiel sám na bránu Almeida. Urobil na Belka kľučku a zakončil do prázdnej brány - 3:0. Takýto priebeh očakával málokto. V 50. minúte Myslovič po centri sprava zakončil do miest, kde sa pohyboval Lukáč. Hneď v ďalšej minúte zahrávali "Šošoni" štandardku zľava. Domáci brankár udržal naďalej nulu, čo ocenil celý štadión. V 66. minúte sa Mondek až príliš jednoducho dostal cez troch hráčov do šestnástky, lenže jeho koncovka ľavačkou nemala dostatočnú razanciu. V 68. minúte Pinte zvnútra šestnástky trafil obrancu a Mondekov pokus letel nad. V 75. minúte ocenil hlavný rozhodca žltou kartou Žilinčana Rusnáka. V 76. minúte Belko po štandardke zľava vôbec neodhadol let lopty. Na jeho šťastie ju Šuvalija netrafil podľa svojich predstáv. V 77. minúte sa Almeida ocitol úplne voľný na pravej strane šestnástky. Krížnou koncovkou premenil Mondekovu prihrávku na ďalší presný zásah domáceho mužstva. FC ViOn Zlaté Moravce zdolal MŠK Žilina rozdielom triedy 4:0 a dotiahol sa naňho v tabuľke už iba na dva body, pričom má oproti nemu odohraný o zápas menej.