Fortuna liga - souhrn 15. kola: Slovan potvrdil pozici na čele

21.10.2022, 19:30, aktualizováno 23.10.2022, 19:23
Slovan Bratislava přesvědčivě zvítězil ve Skalici a upevnil si pozici na čele tabulky. Trnava v sobotu kontrovala výhrou v Žilině, takže na lídra nadále ztrácí čtyři body. Michalovce si poradily s Trenčínem, zatímco Zlaté Moravce vyhrály na půdě Liptovského Mikuláše. V neděli udolala Dunajská Streda doma Podbrezovou...

DAC Dunajská Streda - Železiarne Podbrezová 2:1

23.10.2022 17:30

Góly: 69. Nikola Krstović, 86. Nikola Krstović - 52. Moses David Cobnan

FC DAC Dunajská Streda zvrátil nepriaznivý stav s FK Železiarne Podbrezová a v nedeľnom dueli 15. kola Fortunaligy zvíťazil nad svojím súperom 2:1 (0:0).

V piatej minúte sa k lopte aj so šťastím dostal Pavúk. Vyslal ranu zo 14-tich metrov, no Petráš jeho koncovku vyrazil. V 22. minúte si Krstovič v strede zbehol po loptu. Prihral ju napravo a vrútil sa do šestnástky. Strelu z dvanástich metrov vykopol Godál. V 34. minúte Krstovič udržal loptu v hre. Otočil sa a vystrelil, no zakončenie útočníka Dunajskej Stredy pokryl Ludha. V nadstavenom čase prvého polčasu dobre zapracoval Kováčik, ktorý si počkal na vývin situácie. Prihral na os ihriska, a Parajovu "obaľovačku" vyrazil Petráš.

V 47. minúte Pavúk z dvanástich metrov halfvolejom pravačkou minul priestor troch žrdí. V 52. minúte sa Cobnan pretlačil cez Risvanisa a rozvlnil sieť - 0:1. V 59. minúte po prihrávke do šestnástky z pravej strany striedajúci Nebyla z deviatich metrov namieril do Ludhu. Z nasledovného rohového kopu hlavičkoval dva metre nad Brunetti. Sekundu pred koncom 68. minúty sa stav menil druhýkrát. Krstovič zareagoval na dobre zahraný roh do malého vápna. Prudko zahlavičkoval k ľavej žrdi a Ludha nemal nárok - 1:1. V 85. minúte Kuzma z deviatich metrov poslal loptu hlavou meter vedľa ľavej žrde. V 86. minúte si Krstovič chrbtom k bráne spracoval loptu. Otočil sa a cez Godála vypálil presne k ľavej žrdi - 2:1. Po štyroch minútach zápas, ktorý sledovalo 4377 divákov, skončil. FC DAC 1904 Dunajská Streda zvíťazil nad Podbrezovou po obrátke stavu 2:1 a zvládol tak súboj o tretiu priečku tabuľky.

Zemplín Michalovce - AS Trenčín 2:0

22.10.2022 15:00

Góly: 47. Wisdom Uda Kanu, 80. Adler Da Silva

V 15. kole Fortunaligy zdolal domáci Zemplín Michalovce hostí z Trenčína 2:0 (0:0).

V dvanástej minúte duelu na východe republiky sa vo veľmi dobrej príležitosti ocitol Soares. Dokázal sa uvoľniť cez Kotulu, ale Száraz loptu vytlačil na roh. Skóre sa tak nemenilo. V 40. minúte mohli gólovú bilanciu zápasu otvoriť hosťujúci Trenčania. Ďuriška hlavou trafil konštrukciu brány. Následne dorážal Laurinčík, ale Száraz odolal. Minútu pred koncom riadneho hracieho času domáca obrana zaváhala opäť. Hostia v prečíslení traja proti dvom ale gól streliť nedokázali. Zakončil Kupusović, a namieril to tesne vedľa. Prvý polčas skončil za bezgólového stavu.

V 46. minúte pretavili na gól domáci prvú vážnejšiu príležitosť. Vico odcentroval do šestnástky a Kanu zahlavičkoval do siete - 1:0. V 65. minúte sa lopta od Vaška odrazila do žrde, kde ju zaľahol Kukučka. Mladý brankár Trenčanov sa však pri svojom zákroku zranil a potreboval ošetrenie. V 70. minúte sa Marcin dostal do koncovky cez Piresa. Domáci útočník avizoval faul v šestnástke, ale rozhodca Gemzický nereagoval. V 75. minúte Bainović dobre zahral priamy kop. Száraz loptu dokázal vytlačiť na brvno. V 79. minúte mal stopercentnú šancu Da Silva. Z hranice malého vápna napálil do jedného z protihráčov. V 80. minúte Ranko centroval do šestnástky, kde sa k lopte dostal Da Silva. Švajčiar si hodil loptu na pravačku a strelou k ľavej tyči po zemi zvýšil na 2:0 pre domácich. V 83. sa Da Silva a Marcin rútili na Kukučku. Prvý menovaný zobral zodpovednosť na seba, avšak brankára hostí neprekonal. Zápas sa nadstavoval štyri minúty. Michalovce zdolali Trenčín 2:0.

MŠK Žilina - Spartak Trnava 1:2

Góly: 48. Dávid Ďuriš - 21. Kyriakos Savvidis, 67. Martin Bukata

Pätnáste kolo jesennej časti aktuálneho ročníka Fortunaligy prinieslo v jednom z najzaujímavejších duelov kola tri body pre trnavský Spartak, ktorý pod Dubňom zvíťazil nad domácim MŠK Žilina 2:1 (1:0).

V deviatej minúte si Štefánik narazil loptu s Procházkom. Lopta prešla k Savvidisovi a grécky futbalista sa dostal do zaujímavej pozície. Kaprálik mu však v poslednej chvíli dobrým obranným zákrokom pokazil radosť. V 14. minúte sa po rohu k lopte dostal domáci Patrik Myslovič. Ľavonohý stredopoliar MŠK sa do zakončenia oprel, ale jeho obaľovačka minula pravú tyč Takáčovej bránky. V 18. minúte opäť pekne zahrala Žilina. Akciu stredom potiahol Ďuriš, ktorý sa dostal až ku strele. Lopta smerovala k ľavej tyči, no Takáč bol pozorný a podržal svoj tím. V 20. minúte zasóloval Bukata. Trnavský hráč s loptou vletel do šestnástky žltozelených a vystrelil, no jeden z domácich hráčov loptu stečoval vedľa bránky. V 21. minúte po následnom rohu hostí nastali v žilinskej obrane zmätky. Azevedo odcentroval na hlavu Savvidisa, ktorý postavil Belka do úlohy štatistu - 0:1. V 27. minúte mali hostia veľkú šancu navýšiť náskok. Taiwo prudkou strelou opečiatkoval brvno Belkovej bránky. Číhajúci Azevedo odrazenú loptu v náročnej pozícii poslal hlavou vedľa. V 43. minúte Myslovič prepálil trnavskú bránku. Po dvoch nadstavených minútach prvý polčas skončil.

V 48. minúte si Dávid Ďuriš na hranici šestnástky hostí narazil loptu s Jamborom. Následne sa oprel do strely a prekvapil Dominika Takáča v bránke Trnavy - 1:1. V 51. minúte Kristián Bari dobrým centrom na zadnú tyč hľadal Kaprálika a podarilo sa mu to. Avšak žilinský útočník hlavou usmernil loptu tesne vedľa ľavej tyče trnavskej bránky. V 67. minúte Štetina vydareným pasom za obranu Žiliny našiel Bukatu. Ten vletel do šestnástky MŠK a napálil loptu presne do ľavého horného rohu Belkovej bránky. Viackrát sa už skóre nemenilo, a tak Spartak Trnava zobral body Žiline po výsledku 2:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - FC Zlaté Moravce 1:2

Góly: 90+1. Mihajilo Popović - 67. Denis Duga, 77. Adam Brenkus

Posledný MFK Tatran Liptovský Mikuláš neuspel v dôležitom súboji 15. kola Fortunaligy a na domácej tráve v Poprade prehral s ViOn-om Zlaté Moravce 1:2 (0:0).

V 26. minúte Suľa hlavičkou pohladil hornú sieť brány Lukáča. V 38. minúte Niarchos nechal vyniknúť gólmana súpera, keď center zľava od Ďubeka zo šiestich metrov napálil do Sváčeka. V 40. minúte na seba zobral zodpovednosť Vestenický. Zdalo sa, že už nevystrelí, no nakoniec zakončil tesne vedľa ľavej tyče. V 44. minúte Jendrišekove nožničky z desiatich metrov leteli ani nie pol metra mimo Lukáčovej brány. V nadstavenom čase Jendrišek zo siedmich metrov trafil Pintéra. Ako bol 35 minút "pokoj zbraní", v priebehu desiatich minút mohlo byť 2:2. Prvý polčas sa nadstavoval tri minúty.

V 56. minúte neprekonali domáceho gólmana Ďubek, Niarchos ani Mondek. Sváček ukázal veľmi dobrý zákrok. V 62. minúte po rohovom kope Ďubeka mohli skórovať Niarchos a Pintér, no hrdinom sa stal opäť Sváček. V 63. minúte Gažiho koncovka spoza šestnástky letela mierne nad zemou, a Lukáč bol pozorný. V 67. minúte strelu Dugu spoza veľkého vápna smolne tečoval Filinský a lopta skončila v sieti - 0:1. V 77. minúte Brenkus zužitkoval prihrávku do druhej vlny od Almeidu. Nasledovala rana z prvej k pravej žrdi a Sváček sa hádzal márne - 0:2. V poslednej minúte zápasu Laura vybojoval roh, po ktorom Popovič na prednej žrdi znížil. Liptovský Mikuláš prehral v dôležitom zápase so Zlatými Moravcami 1:2.

MFK Ružomberok - Dukla Banská Bystrica 1:1

Góly: 78. Štefan Gerec - 81. Michal Faško

MFK Ružomberok a MFK Dukla Banská Bystrica sa v 15. kole Fortunaligy rozišli pod Čebraťom deľbou bodov po remíze 1:1 (0:0).

V tretej minúte vystrelil Bobček spoza šestnástky na stred brány a jeho zakončenie chytil Hruška. V deviatej minúte sa na opačnej strane ocitol v šanci Polievka. Strelu banskobystrického špílmachra zblízka vyrazil Krajčírik. V jedenástej minúte po centri od rohovej zástavky napriahol spoza šestnástky Rymarenko a namieril tesne vedľa bližšieho horného rohu brány. V 23. minúte skúsil Polievka prelobovať vybehnutého Krajčírika, ale tomuto zakončeniu chýbalo viac presnosti. V 24. minúte Luterán vypálil spoza šestnástky a takmer prekvapil brankára hostí, ktorý strelu vyrazil pred seba. V 27. minúte sa Polievka dostal do šance, no jeho strela mierila tesne vedľa. V nadstavenom čase prvého polčasu vypálil Tučný; vyrážal Hruška.

V 54. minúte zvolil Maslo priame zakončenie na bránu. Strelu letiacu pod brvno chytil Hruška. V 60. minúte bol center od rohovej zástavky odvrátený pred Ľuptáka, ktorý spoza šestnástky zacielil mimo brány. V 78. minúte si na dlhú prihrávku nabehol Gerec. Potiahol útok, vylepšil si pozíciu a bol úspešný - 1:0. V 81. minúte už bola na svete odpoveď hostí. V šestnástke Liptákov sa najlepšie zorientoval Faško a zrovnal stav. V 83. minúte Regáli potiahol útok po ľavom krídle a prihral nabiehajúcemu Gerecovi. Posledný menovaný vo veľkej šanci napálil nad. Ružomberok remizoval s Banskou Bystricou 1:1.

MFK Skalica - Slovan Bratislava 1:4

21.10.2022 17:30

Góly: 87. Andrej Fábry - 11. Vladimír Weiss (pen.), 44. Juraj Kucka, 45. Aleksandar Čavrić, 58. Tigran Barseghjan

V piatkovej predohrávke 15. kola Fortunaligy vyhral úradujúci majster ŠK Slovan Bratislava a zároveň posledný slovenský pohárový zástupca v Európe na Záhorí nad domácim MFK Skalica vysoko 4:1 (3:0).

Už v deviatej minúte sa Martin Nagy vracal s Vladom Weissom a vyrobil pre MFK veľký problém. V rozhodujúcom okamihu totiž stiahol Weissa za dres v pokutovom území. Belasí zahrávali pokutový kop. Kapitán belasých Weiss poslal loptu do stredu brány, zatiaľ čo Šemrinec skákal k ľavej žrdi. 1:0 pre Bratislavčanov.

V 14. minúte Čakvetadze odcentroval do šestnástky. Nabiehal Pauschek, no jeho volej z ôsmich metrov preletel tesne mimo. V 25. minúte Barseghjan prešiel sprava na os ihriska. Urobil rýchlu kľučku a zakončil z 18-tich metrov. Šemrinec v tomto momente svoj tím podržal. V 36. minúte Čakvetadze z voleja zvnútra šestnástky opäť preveril Šemrinca.

V 44. minúte Weiss vybojoval štandardku na ľavej strane. Sám ju rozohral na zadnú žrď, kde zostal nikým nebránený Juraj Kucka. Bol síce z uhla, ale zo šiestich metrov bombou pod brvno nedal Šemrincovi šancu. Robotu na jednotku odviedol pri odtláčaní aj Siemen Voet - 0:2.

V poslednej minúte prvého dejstva trafil veľmi pekne z 18-tich metrov Čavrič a hostia tak po prvom polčase disponovali priam hrozivo vyzerajúcim náskokom 3:0.

V 50. minúte sa lopta na prednej žrdi odrazila od Podhorina smerom do brány. Šemrinec ju levím skokom vyrazil vedľa. V 52. minúte Kucka hlavičkoval na prednej tyči z ďalšieho rohu, a Šemrinec predviedol reflex na jednotku. V 58. minúte išiel Barseghjan sám na bránu. Vychutnal si Šemrinca a mohol zakončovať do prázdnej brány, ale ešte sa pohral aj s Podhorinom - 4:0 pre majstra.

V 79. minúte z uhla tvrdo vypálil Medved. Šemrinec vyrzail na malé vápno a Peter Čögley pohotovo odkopol pred Greenom. V 80. minúte si poriadne zachytal i Chovan. Mášikov náprah spoza pokutového územia z 26 metrov smeroval k pravej žrdi. V 87. minúte sa čestného úspechu dočkala Skalica.

Šťastným strelcom bol Andrej Fábry, ktorý ľavačkou trafil z veľkej diaľky. V nadstavenom čase Čögley vyslal nadýchaný center na zadnú žrď, kde boli dvaja Skaličania. Zakončenie zablokoval podľa všetkého Voet.

Slovan Bratislava vyhral na pôde MFK Skalica 4:1 a upevnil si vedúcu pozíciu vo fortunaligovom pelotóne.