Fortuna liga - souhrn 13. kola: Trnava bod za Slovanem

07.10.2022, 19:31, aktualizováno 09.10.2022, 19:51
Trnava si odváží body z Banské Bystrice a posouvá se na rozdíl jediného bodu za vedoucí Slovan Bratislava, jenž vysoko prohrál v Trenčíně. Dunajská Streda rozstřílela Žilinu. Ružomberok vyhrál těžké utkání na hřišti Podbrezové, na kterou se bodově dotáhl, kvůli horšímu skóre však zůstává čtvrtý. Zlaté Moravce a Liptovský Mikuláš zapisují důležité venkovní výhry...

AS Trenčín - Slovan Bratislava 4:0

09.10.2022 18:00

Góly: 19. Kelvin Pires, 31. Eynel Soares, 58. Kelvin Pires, 86. Rahim Ibrahim

V trinástom kole Fortuna ligy sa zrodilo veľké prekvapenie. ŠK Slovan Bratislava utrpel debakel pod hradom Matúša Čáka, kde ho rozdrvil domáci AS Trenčín pomerom 4:0 (2:0).

V šiestej minúte Hrnčár nabehol za obranu a mieril do samostatného úniku. Na hranici šestnástky vystrelil, ale netrafil bránu. V 14. minúte tiesnený Hollý pred bránkou nedosiahol na loptu. Tá sa dostala k Soaresovi, ktorý skúsil prízemnú strelu, a tesne minul bránku Slovana. V 18. minúte Gajdoš zatiahol do lepšej pozície na pravej strane pokutového územia a vystrelil. Zblokovaný pokus hostia vykopli spred bránky rovno do Kupusoviča, ale od neho sa lopta odrazila nad bránu. V 19. minúte Trenčania vybojovali rohový kop. Po sérii hlavičiek sa lopta dostala na päťku ku Piresovi, ktorý skóroval hlavou - 1:0. V 26. minúte Soares čakal na loptu pred odkrytou bránou. V poslednej chvíli mu ju jemne tečoval spoluhráč pred ním a z veľkej šance nebolo nič. V 28. minúte sa po hrúbke Yema ocitol Šaponjič sám na hranici vápna, ale jeho strela bola nepresná a mierila vedľa. V 31. minúte Yemov center z pravej strany prešiel na zadnú žrď, kde si ho spracoval Soares a presnou ranou k žrdi prekonal Chovana - 2:0. Už v 32. minúte mohol Slovan znížiť. Prvú strelu Trenčania zblokovali k De Marcovi a do jeho rany skočil obetavo Hollý a loptu pred bránkovou čiarou zastavil. V 38. minúte sa Weiss šikovne zbavil posledného obrancu, ale loptu si dal na dlhú nohu a Kukučka mu ju vyrazil. V 42. minúte Bainovič efektnou päťičkou oklamal súperov a pre Hollého sa otvoril priestor na strelu z diaľky. Koncovku k žrdi vyrazil Chovan na roh. Po jednej nadstavenej minúte prekvapujúci prvý polčas skončil.

V 51. minúte si Weiss narazil so spoluhráčom v pokutovom území. Loptu však dostal ďaleko. Pri poslednom obrancovi spadol, ale rozhodca pokutový kop neodpískal. V 53. minúte Čavrič zakončoval vo vnútri šestnástky, no do rany mu obetavo skočil Kozlovský. Domáci obranca potreboval ošetrenie. V 55. minúte Weissa dostihol Pires a nepustil ho do šance. V 58. minúte Gajdošov roh skončil úspechom: Pires predskočil brániacich hráčov a svojou druhou úspešnou hlavičkou zvýšil už na neuveriteľných 3:0. V 60. minúte boli Trenčania v prečíslení. Gajdoš tesne za šestnástkou zakončil a lopta preletela pár centimetrov vedľa brány Slovana. V 65. minúte si Barseghjan v šestnástke vyrobil dobrú pozíciu, ale vystrelil mimo brány. V 68. minúte Weiss rýchlo zahral štandardku na Kucku. Juraj vystrelil z 20-tich metrov, ale Kukučka dobre zasiahol a loptu zachytil. V 72. minúte sa hostia vyhli ofsajdovej pasci a traja mierili na jedného obrancu. Zmrhal chcel prihrať popred bránku a Kukučka v páde loptu zblokoval. Zvnútra šestnástky zakončil ešte Čavrič, a jeho pokus Kukučka vyrazil. V 76. minúte Kupusovič unikal sám na bránu a hoci čiarový rozhodca nesignalizoval ofsajd, ten odpískal hlavný rozhodca. V 79. minúte Kupusovič vypálil zvnútra pokutového územia, ale pripraveného Chovana neprekonal. V 86. minúte Soares predviedol bicykel, uvoľnil sa a prihral pred šestnástku voľnému Ibrahimovi, ktorý trafil do pravého horného rohu brány - 4:0. AS Trenčín zdolal majstrovský Slovan úplne nečakaným štvorgólovým rozdielom, keď dva góly hlavou zaznamenal stopér Pires.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 5:2

09.10.2022 17:30

Góly: 35. Sebastian Nebyla, 38. Dominik Veselovský, 59. Nikola Krstović, 63. Regő Szánthó, 75. Regő Szánthó - 17. Adrián Kaprálik, 51. Timotej Jambor

FC DAC 1904 Dunajská Streda vyhral na Žitnom ostrove v trinástom kole Fortunaligy nad celkom MŠK Žilina vysoko 5:2 (2:1).

V šiestej minúte zbehol po ľavej strane Bari. Prudkým pasom po zemi nabil Rusnákovi, ktorý nechal vyniknúť Petráša. V 17. minúte zahrával priamy kop ľavou nohou Myslovič. Zakončenie k žrdi vyrazil brankár Petráš, no nikým nekrytý Kaprálik dorážal do odkrytej bránky - 0:1.

V 21. minúte veľmi dobre zasiahol Teplan. Hrúbku Bariho mohol potrestať úplne voľný Szánthó, jeho strelu ľavačkou však gólman vytlačil na roh. V 34. minúte sa na pravom krídle veľmi pekne uvoľnil Gavrić. Následne hru otočil na voľného Krstovića. Ten šikovne vystrelil a činiť sa musel Teplan. Nasledoval roh domácich. V 35. minúte z pravej strany pálil Krstović, a úspešným zákrokom sa opäť prezentoval Teplan. Obrana si nevšimla na dorážku pripraveného Nebylu, ktorý vyrovnal na 1:1.

V 38. minúte Krstović prestrčil loptu za obranu, kde si nabehol Veselovský. Pravačkou to napálil na bližšiu žrď do horného rohu - 2:1. V 45. minúte Veselovský dorážal loptu do odkrytej bránky a hosťujúci brankár tam strčil nohu v poslednej chvíli. Obrovská šanca domácich tak bola zahodená. Prvý polčas nadstavil hlavný rozhodca o štyri minúty.

V 51. minúte chcel Rusnák zrejme strieľať. Napokon z toho bola prihrávka pred bránku, kde smer lopty zmenil Jambor - 2:2. V 59. minúte prišla veľká hrúbka hosťujúcej defenzívy a brankára Teplana. Leitner nepochopiteľne odohral loptu pred gólmanom hlavou priamo na kopačku protihráča. Krstović mal pred sebou prázdnu bránku - 3:2.

V 63. minúte ďaleký nákop z vlastnej polovice zachytil za obranou Dimun. Poslal presnú prihrávku na vzdialenejšiu žrď, kde bol voľný Szánthó - 4:2. V 66. minúte sa v šestnástke ocitol nikým nekrytý Krstović a zakončil. Dobrý zákrok predviedol Teplan. V 67. minúte Teplan pokryl tiež ďalekonosný pokus Dimuna. V 69. minúte vystrelil z hranice šestnástky ľavačkou Szánthó, a technickú ranu zneškodnil Teplan.

V 70. minúte mohol Szánthó využiť zaváhanie Leitnera s Teplanom. Našťastie pre hostí lopta sa od neho odrazila tesne vedľa prázdnej bránky. V 75. minúte Szánthó napriahol k strele spoza šestnástky a ľavačkou trafil bezchybne - 5:2. Dunajská Streda viedla v týchto chvíľach už o tri góly.

V 78. minúte sa Szánthó pohral s Rusnákom a v nájazde nechal vyniknúť Teplana. Ten následne zneškodnil i dorážky dvoch ďalších domácich futbalistov. Zápas sa nadstavoval neuveriteľných deväť minút. Dunajská Streda vyhrala nad Žilinou 5:2. DAC sa s 25 bodmi dotiahol na druhý Spartak Trnava, postavenie šiestej Žiliny sa nezmenilo.

MFK Skalica - FC Zlaté Moravce 0:2

08.10.2022 18:00

Góly: 5. Giannis Niarchos, 53. Giannis Niarchos

V trinástom kole Fortunaligy nečakane zaváhala Skalica, ktorá doma darovala všetky body Zlatým Moravciam po výsledku 0:2 (0:1).

Vo štvrtej minúte odcentroval do pokutového územia Tomáš Ďubek. Na hranici päťky vyskočil najvyššie Niarchos a jemným dotykom nasmeroval loptu k žrdi, kde Junas nedočiahol - 0:1.

V 44. minúte Vlaskov center pred bránku posunul Pintér na hranicu pokutového územia, odkiaľ osamotený kapitán Nagy z veľmi dobrej pozície mieril nepresne. V poslednej minúte prvého dejstva Hollý strieľal z hranice šestnástky do Mondeka. Odrazenú loptu našiel Yao a jeho tiahly pokus iba tesne minul vzdialenejšiu žrď.

V 53. minúte Niarchos strelil svoj druhý gól v zápase a znova hlavou. V 55. minúte mohol Niarchos dovŕšiť hetrik, no po centri zľava loptu hlavou netrafil ideálne. Tú si na zadnej žrdi našiel Mondek, a v stopercentnej šanci zasiahol Junasa. V 62. minúte Mihalík v páde strieľal tesne vedľa.

V 66. minúte ostal Baumgartner zabudnutý na zadnej žrdi, dobrý zákrok predviedol Lukáč a Čonka loptu odvrátil pred Nagym. V 68. minúte Yao minul veľký odkrytý priestor bránky Moraviec. V 78. minúte Almeida neuspel zoči-voči Junasovi. V 81. minúte Mihalík technickým pokusom mieril pod brvno, a úspešný zákrok vytiahol Lukáč.

V 88. minúte vystrelil Almeida z diaľky k žrdi, kde išiel aj Junas. V nadstavenom čase Mondekova prudká strela z hranice pokutového územia trafila brvno. Skalica prehrala so Zlatými Moravcami 0:2.

Dukla Banská Bystrica - Spartak Trnava 0:2

Góly: 41. Samuel Štefánik, 88. Cyriaque-Yanis Mayounga (vl.)

V trinástom kole jesennej časti Fortunaligy podľahol nováčik z Banskej Bystrice na domácom trávniku Spartaku Trnava 0:2 (0:1).

Otvárací gól duelu prišiel v 41. minúte. A to po nenápadnej akcii. Spoza šestnástky trafil presne k vzdialenejšej žrdi ľavačkou po zemi Samuel Štefánik. Hostia tak išli do jednogólového vedenia.

Prvý polčas duelu sa nadstavoval jednu minútu. Potom hlavný arbiter poslal mužstvá oddýchnuť si do kabín. Trnavský Spartak schádzal z ihriska za priaznivého stavu 1:0.

V 53. minúte sa na zemi ocitol - nie prvýkrát - Taiwo; pri postrannej čiare ho za cenu žltej karty fauloval Lukáš Migaľa. 56. minúta sa niesla v znamení veľkých gólových príležitostí hostí.

Z ľavej strany prihrával pred odkrytú bránku Mikovič, no nepresadili sa Ristovski ani Procházka. Loptu následne z bránkovej čiary odvrátil jeden z obrancov. Pre Duklu to boli veľmi nepríjemné chvíle.

V 73. minúte hlavou zakončoval Depetris. Z dorážky mohol ešte skórovať Faško, ale z otočky bránku minul. V 78. minúte "bol do služby povolaný" Hruška, ktorý musel akútne zakročiť. Z pravej strany poslal loptu prudko vpred Daniel, domáci brankár to však zvládol.

Následne došlo k ďalšej rane z diaľky, tá už ale bola nepresná. V 84. minúte videl za ostrý zákrok na Polievku žltú kartu Savvidis.

V 88. minúte z priameho kopu odcentroval Procházka. V šestnástke domácich boli v tej chvíli dokonca len dvaja Trnavčania. Loptu si do vlastnej siete nepochopiteľne vrazil Mayounga. Trnava viedla 2:0. Zápas sa nadstavoval tri minúty.

Druhý celok fortunaligovej tabuľky Spartak Trnava zvíťazil na Štiavničkách na pôde MFK Dukla Banská Bystrica 2:0.

Zemplín Michalovce - Tatran Liptovský Mikuláš 1:2

Góly: 20. Brian Peňa - 60. Erik Jendrišek, 67. Adam Gaži

Zemplín Michalovce prehral v trinástom kole Fortunaligy na vlastnom trávniku s Liptovským Mikulášom 1:2 (1:0).

V dvanástej minúte zakročil Sváček proti pokusu Jánošíka. Bol úspešný ľavou rukou pred čiarou. V 18. minúte Száraz zlikvidoval nebezpečnú situáciu Mikuláša. Gažiho prenesenie hry zúročil Župa na dobrý strelecký pokus. Michalovský brankár sa vyznamenal na dvakrát. V 20. minúte Marcin využil svoju rýchlosť. Predral sa pravým krídlom a po zemi poslal strieľanú prihrávku. Kanu ju pustil pod seba a Peňa sa uviedol gólovou pätičkou - 1:0.

V 28. minúte sa z gólu predčasne radoval Jánošík. Verdikt čiarového arbitra bol jasný. Po polhodine hry spálil tutovku Marcin. Jánošík mu adresoval center na zadnú žrď. Keďže nebol bránený, mal priestor rozvlniť sieť, ale trafil vedľa.

V 34. minúte domáci hráči v obrane zaváhali. Vbehol medzi nich Totka a sprava pred pokutovým územím ponúkal možnosť vystreliť Jendriškovi. Bývalý reprezentant minul a pred Stašom odkopol do bezpečia Kotula. V 42. minúte si Kanu i Kotula vylámali zuby na liptovskom gólmanovi.

Päť minút po obrátke sa dravosťou prezentoval Da Silva. Spoza Mihala vypálil z uhla, ale do bočnej siete. V 54. minúte si Száraz odfúkol po hlavičkovej koncovke Bieláka. V 55. minúte Marcin veľmi zle trafil loptu. V 59. minúte Jendrišek obehol Ranka, ktorý výrazne podcenil vysoký center Filinského. Száraz už nespravil nič - 1:1.

V 67. prišla veľká chyba Michaloviec. Száraz vybehol za šestnástku, kde sa chcel zmocniť vysokej lopty. Kapitán Ranko zas nevedel, čo sa mu deje za chrbtom. Obaja sa zrazili, čo gólom do prázdnej brány potrestal Gaži - 1:2.

V 68. minúte Václavik nezvládol strelecký pokus z hranice pokutového územia. Michalovce prehrali s Liptovským Mikulášom 1:2 a hostia zaznamenali prvé víťazstvo v sezóne.

Železiarne Podbrezová - MFK Ružomberok 0:2

07.10.2022 17:30

Góly: 37. Martin Regáli, 51. Matej Madleňák

Podbrezová padla druhýkrát po sebe. V predohrávke trinásteho kola podľahla po Slovane (1:3) na domácej tráve aj Ružomberku 0:2 (0:2).

V 16. minúte Kuzma vo veľkej šanci poslal krížnu strelu vedľa vzdialenejšej žrde. V 19. minúte sa Bobček rútil sám na bránu, lenže jeho strelu zastavila žrď. V 29. minúte Kukoľ hlavou zakončil, a jeho hlavičku pokryl Krajčírik. V 37. minúte Regáli krížnou strelou poslal Ružu do vedenia - 0:1.

V 42. minúte Regáliho strelu smerujúcu na stred brány vyrazil Ludha. V 48. minúte Kováčik vypálil spoza šestnástky tesne nad brvno. V 51. minúte Madleňák umiestnil svoj pokus spoza šestnástky do horných partií brány a zvýšil náskok hostí na rozdiel dvoch gólov - 0:2.

V 59. minúte po rohovom kope Grešák vypálil spoza šestnástky a Krajčírik jeho strelu vyrazil. V 66. minúte sa Bartoš ocitol zoči-voči Krajčírikovi. Ružomberský gólman hlavičku chytil. V 72. minúte si Bobček pred bránou naskočil na pekný center Madleňáka z ľavej strany, hlavičkoval a nechal znovu vyniknúť Ludhu. V 76. minúte sa Cobnan preštrikoval k strele, ale z ťažkého uhla mieril nad brvno.

V 77. minúte Bobček v šanci prihral Gerecovi, ktorého zakončenie odkopol z bránkovej čiary Godál. V 80. minúte Chrien našiel centrom z pravej strany Regáliho, ktorého hlavičku chytil Ludha. V 88. minúte vypálil spoza pokutového územia Tučný. Ludha sa hodil a prudkú strelu vyrazil.

V nadstavenom čas obdržal červenú kartu Ružomberčan Tučný. Rozhodca najskôr vytiahol žltú kartu, no po preverení systémom VAR udelil za faul kartu červenej farby. Viac sa však už nestalo, a tak Ružomberok vyhral v Podbrezovej 2:0.