Čtyři obvinění z korupční kauzy čelí návrhu na vazbu

17.10.2020 23:03 - Aktuality
 
Státní zástupkyně navrhla vazbu pro čtyři z 20 lidí, které policie v pátek obvinila v souvislosti s ovlivňováním výsledků fotbalových zápasů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Doplnila, že zbylých 15 z 19 zadržených lidí už policisté propustili na svobodu.

"U čtyř osob podala státní zástupkyně soudu návrh na jejich vzetí do vazby. V případě jejich ponechání na svobodě hrozí důvodná obava, že by mohli mařit vyšetřování případným ovlivňováním dosud nevyslechnutých svědků a dále v trestné činnosti, pro kterou jsou stíháni, pokračovat," sdělila Bradáčová. O návrhu na vazbu musí soud rozhodnout do 24 hodin.

Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Dvacítku obviněných podezírá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších fotbalových soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se nevyjádřilo k totožnosti žádného z obviněných. Podle informací médií je mezi nimi místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr. Asociace to nepotvrdila, oficiální reakci chce zveřejnit až v pondělí. Mezi stíhanými má být podle zjištění novinářů sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz a rozhodčí Petr Klupák či Michal Káník, který už v minulosti figuroval v jiné kauze ovlivňování výsledků.

Server isport.cz dnes zmínil i jména dalších rozhodčích, konkrétně Jiřího Houdka, Miloše Vitnera, Tomáše Grimma, Marka Janocha, Roberta Hájka, Michala Myšku, Zdeňka Kovala, Jiřího Kříže, Pavla Vlasjuka, Jana Cihláře a Jiřího Musila. Domovní prohlídku provedli policisté podle serveru také u bývalého funkcionáře Martina Svobody přezdívaného Chřestýš.

Policisté v pátek zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově. S 13 lidmi zahájili trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jedním pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.

Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.

Média místopředsedu FAČR Berbra dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 2883
Komentáře (9 / 0 nových)
C-M@ster
17.10.2020 23:24
#
Myška snad za katr.
smazaný uživatel
17.10.2020 23:28
#
To je málo
puji
18.10.2020 00:07
#
Zítra v Praze demonstrace za propuštění Berbra.PUSTE BRATRY DOMŮ!!!!!!!!
ratusek
18.10.2020 08:34
#
tak oni je obviní, zatknou a pak jich 15 pustí na svobodu
Pablos
18.10.2020 09:08
#
no zadrželi, nezatkli ...potřebovali třeba jejich výpovědi tak, aby se nemohli na nic připravit a aby jim to právě pomohlo na ty hlavní ryby... aspoň v to doufám.
ratusek
18.10.2020 09:18
#
jo taky doufám. v opačném případě by to zase byla od pčr a zastupitelství fraška
PaulinhoTheGunner
18.10.2020 12:40
#
standardní postup, v mezičase prohledali jejich kanceláře / byty / vyslechli koho potřebovali, prostě proběhlo komplexní získávání důkazů - fail to bude teprve jestli na dotyčné nevznesou žádnou obžalobu, přecejen důvody pro vazbu už musí být poměrně vážné
8Clint
18.10.2020 08:37
#
A nakonec zavřou jen nosiče vody
PaulinhoTheGunner
18.10.2020 12:52
#
Ať to dopadne jakkoliv, tak je mi z té naší žumpa ligy fakt na zvracení. Víc jak deset let se o tom mluví, každý kdo sleduje fotbal to vidí a přesto v tom všem vesele všichni pokračují až do doby, než fakt tam přijede policejní komando a zadrží 20 lidí, z toho 4 rovnou do vazby včetně místopředsedy FAČR. Nestačilo ani zadržení a vzetí do vazby Pelty 3 roky zpět, jakožto tehdejšího předsedy FAČR. Prostě nulový charatkter, nulové svědomí, nulový respekt k fanouškům a pouze korupce, vydírání a další stbácké nátlakové metody, hnus, hnus, hnus
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.