Boleslav je po výhře nad Plzní ve čtvrtfinále poháru, uspěly i Sparta a Hradec

27.10.2021 21:13, aktualizováno 27.10.2021 21:56 - Aktuality
Ewerton (© fkmb.cz)

Mladoboleslavští postoupili přes Plzeň do čtvrtfinále MOL Cupu. V domácím pohárovém osmifinále porazili finalistu minulého ročníku a prvoligového lídra 2:0 po gólech Brazilce Ewertona a Davida Juráska z druhého poločasu. Vedení udrželi, i když od 77. minuty hráli bez vyloučeného kapitána Marka Matějovského.

Sparta zvítězila 2:0 v Teplicích. V dresu favorita už v úvodním poločase skórovali Švéd David Moberg Karlsson z penalty a kapitán Bořek Dočkal, v 18. minutě dostal červenou kartu domácí Josef Švanda. Mezi nejlepší osmičku se dnes dostal i nováček nejvyšší soutěže Hradec Králové po nečekaném vítězství 2:1 na hřišti Baníku Ostrava.

Během opatrnějšího prvního dějství se v Mladé Boleslavi dostal ke dvěma hlavičkám domácí Skalák, který nejprve nevyzrál na gólmana Staňka a poté minul plzeňskou branku.

Také po změně stran byli nebezpečnější Středočeši a v 55. minutě převahu poprvé vyjádřili gólově. Po Hybšově chybě Fila posunul míč na Ewertona a ten otevřel skóre přízemní střelou. Hned za čtyři minuty zvýšil Jurásek výstavní ranou do horního rohu po Skalákově centru.

Domácí si zkomplikovali situaci čtvrt hodiny před koncem, kdy byl devětatřicetiletý Matějovský vyloučen po druhé žluté kartě. Plzeňští fotbalisté ale přesilovku nevyužili, zaváhali po sérii sedmi soutěžních výher a nedokázali se vítězně naladit na nedělní ligový šlágr na hřišti mistrovské Slavie.

"Začátek druhé půle byl horší. My jsme si to komplikovali v rozehrávce a dostali dva rychlé góly. Pak jsme s tím samozřejmě chtěli něco udělat, trochu jsme posílili ofenzivu, ale vyloženou šanci jsme měli jenom jednu," řekl plzeňský trenér Michal Bílek v rozhovoru pro ČT sport.

"V poháru jsme samozřejmě chtěli dojít co nejdál, chtěli jsme pohár vyhrát. Bohužel se to nepodařilo. Teď je potřeba se soustředit na ligu a odehrát ji dobře," dodal kouč Viktorie, jehož svěřenci v srpnu vypadli ve 4. předkole Evropské konferenční ligy s CSKA Sofia.

"Jsem rád, že jsme potvrdili zlepšený výkon ve druhém poločase i vstřelenými brankami a postupujeme dál. Zdolali jsme soupeře, který si v lize vede dobře," uvedl mladoboleslavský trenér Karel Jarolím na tiskové konferenci.

Sparťané v pozměněné sestavě v Teplicích nakročili k očekávanému postupu už v 18. minutě. Švanda byl vyloučen za stažení Minčeva v šestnáctce a nařízenou penaltu proměnil Karlsson. Před pauzou přidal pojistku umístěnou střelou Dočkal a zaznamenal první soutěžní branku v sezoně.

Letenští měli převahu i po změně stran, ale žádnou další šanci už neproměnili. Teplický trenér Jiří Jarošík, který během hráčské kariéry působil ve Spartě, prohrál i čtvrtý soutěžní duel po příchodu k týmu. Severočechům v nejvyšší soutěži patří předposlední pozice.

"V náročném programu, jaký teď máme, jsme chtěli postoupit i s obměněnou sestavou, což se nám také podařilo. S tím jsem spokojený. Některé hráče jsem si vyzkoušel a sledoval jsem, jak zahráli," konstatoval sparťanský trenér Pavel Vrba pro klubový web.

Královéhradecký tým ve Vítkovicích poslal do vedení ve 29. minutě Harazim. Další přesnou ranou v 51. minutě odpověděl Buchta, ale hostům už za 10 minut vrátil náskok Prekop. Ostravští navzdory závěrečnému tlaku a šancím podruhé vyrovnat nedokázali. "Votroci" navázali na dobré výsledky a výkony v lize, kde jsou na šestém místě.

"Pro nás je to určitě významné a velmi cenné vítězství. Na Baníku se asi nevyhrává každý den. Před zápasem jsem zaslechl takové hlasy, že Hradec bude pohár vypouštět a přijede se širším kádrem. Tak jsme s ním přijeli a o to víc si toho vítězství vážím," řekl kouč Hradce Miroslav Koubek na tiskové konferenci.

Už v úterý Bohemians 1905 doma zdolali druholigovou Jihlavu 1:0. Zbylá čtyři osmifinále se odehrají později, obhájce trofeje Slavia nastoupí proti Zlínu kvůli dnešní ligové dohrávce s Olomoucí až na začátku prosince. Utkání Slovácko - Karviná bylo kvůli koronaviru v hostujícím týmu odloženo a zatím nemá náhradní termín.

Osmifinále je posledním kolem, které se hraje na podzim, čtvrtfinále se uskuteční v březnu. Tři z posledních čtyř ročníků MOL Cupu ovládl úřadující ligový mistr Slavia, v sezoně 2019/20 zvítězila Sparta.