38. KOLO FR. LIGY: PSG PŘÍMO DO LM

26.05.2004, 10:19
Aktuality
Tři roky po své poslední účasti si fotbalisté Paříže Saint-Germain znovu zahrají Ligu mistrů. Přímý postup do nejslavnější klubové soutěže světa si zajistili až v posledním kole nejvyšší francouzské soutěže výhrou v Bastii 1:0.

Jedinou branku utkání vsítil třetí nejlepší ligový střelec Pauleta. Druhé místo zároveň je pro celek z města nad Seinou nejúspěšnějším umístěním od sezóny 1999 – 2000, kdy rovněž získal titul vice-šampióna.

Až na třetím místě, i přes páteční vítězství v Bordeaux 3:1 (na kterém se podílel také Jaroslav Plašil, který na hřiště naskočil na poslední čtvrthodinu místo Rothena), tak skončilo Monako. Tabulku přitom dlouho vedlo, ale nakonec bude o LM hrát v kvalifikačních předkolech – tedy pokud dnes večer ve finále neporazí Porto.

Výsledky PSG a Monaka nepatřily do kategorie zázraků a snů a proto nemohly Lyon sesadit z první příčky. Olympik navíc svůj třetí titul v řadě suverénně potvrdil, když na svém domácím stánku Gerland v oslavném duchu hladce přehrál Lille. Ve 40. minutě prostřelil zblízka hostujícího brankáře Govou, šest minut po přestávce skóroval z penalty Diarra a v 77. minutě utěšenou střelou zvýšil na konečných 3:0 Luyindula. Zápas byl posledním v lyonském dresu pro hvězdu zálohy Dhorasa, který odchází do AC Milán. A proč se stal mistrem Lyon a nikoliv Monako, byť ještě v lednu mělo deset bodů náskok? Nejlépe to vystihl brazilský záložník Juninho: „Před čtyřmi měsíci jsme prohráli v Monaku 0:3 i když jsme byli lepší. Každý pak Monako viděl jako jasného mistra a pouze my jsme si řekli: liga ještě neskončila, je třeba bojovat.“

Nic zásadního se nezměnilo ani na pozicích zajišťujících pohár UEFA. Do něj se totiž již před časem probojovalo čtvrté Auxerre a také páté Sochaux, vítěz Ligového poháru.

Do Intertoto Cupu měla původně jít velice silná trojka Nantes, Marseille a Lens, seřazená na šestém až osmém místě. OM se však účasti v letním poháru útěchy vzdal a místo něj se šance naskýtá zřejmě Rennes, devátému celku tabulky. Celek Petra Čecha snadno zdolal poslední Montpellier 4:0 a český brankář, odcházející do Chelsea, se rozloučil nejen další vychytanou nulou, ale také čestnou kapitánskou páskou a symbolickým střídáním minutu před koncem.

Pekelný souboj o záchranu vyvrcholil mezi pěticí Le Mans, Guingamp, Ajaccio, Bastia a Toulouse. Černého Petra nakonec obdrželi Guingamp a Le Mans. Guingamp totiž prohrál v Marseille (za něž nenastoupil nikdo z dvojice Vachoušek – Skácel) 1:2 , tedy paradoxně s týmem, kam loni odešla jeho největší hvězda – Didier Drogba. Le Mans sice porazilo Lens 3:0, ale k sestupu ho definitivně srazila výhra Ajjacia nad Métami 3:1. O tu se nejvíce zasloužil hattrickem bývalý reprezentant Diomede.

Velkým zklamáním končí sezóna pro ambiciózní Bastii, která sestupu unikla o jediné místo. Nespokojeni jsou i ve Štrasburku, bezgólová remíza s Toulouse přesně zapadá do herního stylu, jaký jeho hráči letos předváděli. Václav Drobný odehrál celých 90 minut.