35. KOLO FR. LIGY: LE MANS ŠPLHÁ ZA ZÁCHRANOU

11.05.2004, 18:49
Aktuality
Největší zájem 35. kola přitahovalo utkání dvou úspěšných francouzských pohárových vyslanců – Monako hostilo Marseille. Hosté měli po celý zápas převahu, v 57. (střela Marleta) a 77. minutě (šance Koka) předvedl neuvěřitelné zákroky brankář Flavio Roma.

Nakonec to však byli hráči trenéra Déschampse, kdo se radovali ze zisku tří cenných bodů. Prsty v tom měl opět Ludovic Giuly, nejlepší hráč celé soutěže, který o výhře Monaka rozhodl ve druhé minutě nastavení. Až do 81. minuty hrál v domácí záloze také náš Jaroslav Plašil a patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Tolik se již nedařilo Štěpánu Vachouškovi vydržel sice na trávníku celý zápas, ale příliš vidět nebyl.

Přes výhru Monaka zůstává v čele tabulky s dvoubodovým náskokem obhájce titulu z Lyonu, jehož hráči urvali vítězství 2:1 v Métách, i když prohrávali už od 10. minuty gólem Malouidy. Přesné trefy Brazilců Juninha z přímého kopu a Elbera, který předvedl své doposud nejlepší vystoupení v lyonském dresu, však vývoj zápasu otočily. Někteří hráči, jako záložník Dhorasoo, se již vidí šampióny, avšak trenér Paul Le Guen nadšení brzdí: „Udělali jsme další krok k našemu hlavnímu cíli, zajištění přímé účasti v Lize mistrů a nepředbíhejme, co bude dál.“

V závěsu za vedoucí dvojící se drží Paříž Saint-Germain, která před 42 000 diváky zdolala Rennes. Přičinil se o to obránce Déhu, proti jeho šťastné hlavičce byl jinak výtečný Petr Čech byl bezmocný. Klub z hlavního města si tak zajistil účast v kvalifikaci pro příští Ligu mistrů, tři kola před koncem již nemůže být čtvrtým Sochaux předstižen. Všechny tři týmy z čela tabulky již překonaly počet bodů, který loni Lyonu stačil k mistrovskému titulu (69). Co se týče šancí na titul, nejvíce se celkově kupodivu věří právě Paříži a jako klíčový se z tohoto pohledu jeví šlágr 37. kola PSG – Lyon.

Tým Sochaux překvapivě lehce podlehl hostům z Lens (0:3). Už po 55 sekundách hry se z vedení radovali fanoušci Auxerre, ovšem jejich radost jim zkysla v samém závěru střetnutí, kdy srovnal hostující Demont.

Na páté místo tvrdě útočí Nantes, vítěz 1:0 z Toulouse. Štrasburk, i s Václavem Drobným v základní sestavě, si odváží bod za bezbrankovou remízu v Bastii.

Ve fantastické stíhací jízdě za záchranou pokračuje Le Mans, které vyhrálo již čtvrtý zápas v řadě, tentokráte 4:2 v Guingampu, byť hrálo jen o deseti.

Už v úterý a ve středu je na programu všech deset utkání 36. kola. Největším lákadlem budou souboje Lens – Auxerre, Bordaux – PSG a Le Mans – Lille.

Prvním nováčkem pro příští ročník se stalo mužstvo Saint-Etienne, které již tři kola před koncem nemůže o svůj náskok přijít.

Výsledky:
Méty – Lyon 1:2 (10. Maoulida – 23. Juninho, 76. Elber)
Sochaux – Lens 0:3 (29. Coridon, 40. Moreira, 62. Thomert)
Auxerre – Ajaccio 1:1 (1. Kalou – 89. Demont)
Bastia – Štrasburk 0:0
Lille – Bordeaux 2:1 (37. Acimovič z pen., 50. Mančev – 74. Alicarte z pen.)
Guingamp – Le Mans 2:4 (69. vlastní Eggen, 70. Leroy – 19. Cousin, 27. Pancrate, 58. Eggen, 90. Hautcoeur)
Toulouse – Nantes 0:1 (75. Pujol)
Montpellier – Nice 2:2 (38. Bamogo, 70. Lafourcade – 24. Ba, 82. vlastní Godemeche)
Monako – Marseille 1:0 (90. Giuly)
PSG – Rennes 1:0 (59.)