17. DEN : TUNISKO JE ŠAMPIÓNEM

14.02.2004, 12:59, aktualizováno 14.02.2004, 12:59
Aktuality
Dnes Vám nabízí EuroFotbal opravdovou lahůdku, v přímém přenosu budete moci sledovat finálové utkání Afrického poháru národů, ve kterém se střetne domácí Tunisko s Marokem. Hlavním sudím byl jmenován Senegalec Ndoye Falla, který zahájí bitvu o afrického šampióna přesně v 15:00 středoevropského času.

Finálovému duelu bude přihlížet vyprodaný Rades Stadium, který pojme 60 000 diváků. Jednoznačnou převahu v publiku budou mít domácí, ale i Maročané se mohou těšit na svou hrstku fanoušků, vždyť z Maroka do Tuniska to není vůbec daleko.

Málokdo očekával takové finálové složení, více se možná počítalo s Nigérií, Kamerunem či posledním čtvrtfinalistou mistrovství světa, Senegalem. Pojďme si tedy připomenout cestu obou dnešních soupeřů až do finále.

FINÁLE ON-LINE :

Tunisko - Maroko 2:1 (1:1)

Branky: 4. Francileudo dos Santos, 52. Ziad Jaziri - 38. Youssef Mokhtari

Žluté karty: 60. Ziad Jaziri - 22. Akram Roumani, 77. Noureddine Naybet, 90. Walid Regragui

Červené karty: -

Tunisko: Ali Boumnijel, Karim Hagui, Radhi Jaidi, Hatem Trabelsi, José Clayton, Mehdi Nafti (46. Jawhar Mnari), Slim Benachour (57. Kaies Ghodhbane), Riadh Bouazizi, Adel Chudli, Ziad Jaziri (70. Imed Mhadhbi), Francileudo dos Santos

Maroko: Khalid Fouhami, Akram Roumani (74. Jawad Zairi), Abdeslam Ouaddou, Talal El Karkouri, Noureddine Naybet, Walid Regragui, Abdelkrim Kaissi, Youssef Safri (63. Moha Yaacoubi), Youssef Hadji (87. Nabil Baha), Marouane Chammakh, Youssef Mokhtari

Rozhodčí: Ndoye Falla (Senegal) - Tomusange Ali (Uganda), Mudzamiri Brighton (Zimbabwe) - Codjia Coffi (Benin, rezervní)

PRŮBĚH UTKÁNÍ :

90. (+4) minuta:
Je konec. Tunisko se stává africkým šampiónem pro rok 2004. Celý Rades Stadium exploduje radostí. Začaly obrovské oslavy. Tunisko získalo svůj první africký titul.

90. (+2) minuta:
Maročané zahrávají přímý kop ze čtyřiceti metrů, ale Ali Boumnijel brilantně zasahuje.

90. (+1) minuta:
Tunisko zahrává rohový kop. Naštěstí pro Maroko vyhrává souboj před brankou Noureddine Naybet.

90. minuta: (ŽK)
Walid Regragui obdržel žlutou kartu za protesty, Budou se nastavovat čtyři minuty.

87. minuta: (Střídání)
Nabil Baha střídá Hadjiho.

86. minuta:
Hra se teď přelává z jedné strany na druhou. Maročané se snaží vsítit branku. Naopak Tunisané využívají brejků a chyb v marocké obraně.

80. minuta:
Tuniský brankář Ali Boumnijel opět zasahuje. Budou ho čekat ještě perné chvíle.

79. minuta:
Maročané se urputně snaží o vyrovnání. V šancích se objevili Zairi a Hadji.

77. minuta: (ŽK)
Noureddine Naybet obdržel žlutou kartu, když po zahraném rohu si nedovoleně počínal v souboji s tuniským brankářem.

76. minuta:
Čerstvý Zairi vybojoval krátce po svém příchodu na hřiště rohový kop.

74. minuta: (Střídání)
Jawad Zairi vystřídal Akrama Roumaniho.

73. minuta:
Walid Regragui se pokoušel nacentrovat z pravé straně, ale tuniský brankář byl na místě.

70. minuta: (Střídání)
Výborně hrajícího Jaziriho vystřídal Imed Mhadhbi.

67. minuta:
Hatem Trabelsi provedl výpad po pravé straně. Na trávníku te'd jednoznačně dominují reprezentanti Tuniska.

63. minuta: (Střídání)
Moha Yaacoubi vystřídal Youssefa Safriho.

62. minuta:
Ziad Jaziri hraje fantastický zápas. Tentokrát přivedl do nesnází obránce Maroka Roumaniho.

60. minuta: (ŽK)
Ziad Jaziri obdržel žlutou kartu za to, že pokračoval ve hře po odpískaném ofsajdu.

57. minuta: (Střídání)
První střídání v utkání. Roger Lemmere stáhl ze hry Selima Benachoura, jehož nahradil Kaies Ghodhbane.

52. minuta: Góóól (Tunisko - Maroko 2:1)
Ziad Jaziri opět posílá Tunisko do vedení. Fouhami podcenil snadnou střelu Claytona a pro Jaziriho už bylo jednoduché skórovat.

47. minuta:
Velmi tvrdý souboj mezi Roumanim a Trabelsim. Vítězně z něj vyšel tuniský obránce.

46. minuta: (Střídání)
Byl zahájen poločas druhý. Jawhar Mnari vystřídal Mehdi Naftiho.

45. (+2) minuta:
Rozhodčí ukončil první poločas, Tunisko hraje s Marokem zatím nerozhodně 1:1. Utkání zatím přineslo spousty zajímavých momentů. Hraje se fotbal hodný finále.

45. (+1) minuta:
Tunisané vytvořili závar před brankou Maroka. Nakonec z toho byl jen roh pro domácí.

44. minuta:
Po dlouhé době zahrozilo Tunisko. Bouazizi přihrál před branku dos Santosovi, ale na poslední chvíli zachránil Naybet.

42. minuta:
Maroko mělo další šanci. Marouane Chammakh vystřelil na Ali Boumnijela a ten s problémy zachránil. Tunisané začínají kupit chyby v obraně.

40. minuta:
Po úvodním tlaku Tuniska Maroko zcela vyrovnalo hru.

38. minuta: Góóól (Tunisko - Maroko 1:1)
Youssef Mokhtari vyrovnává na 1:1. Youssef Hadji poslal lob do šestnáctky Tuniska a Mokhtari hlavou skóruje.

37. minuta:
Další přímý volný kop Claytona a opět Fouhami skvěle zasahuje.

30. minuta:
Příležitost Maroka. Youssef Mokhtari zahrává přímý kop z třiceti metrů. Míč letí na Abdeslama Ouaddoua, ale ten je sražen k zemi. Není to penalta, pouze rohový kop ve prospěch Maroka.

24. minuta:
Clayton zahrával přímý kop, ale Fouhami byl opět úspěšnější.

22. minuta: (ŽK)
Ziad Jaziri pronikal po pravé straně, ale nedovoleně ho zastavil Akram Roumani. Za své počínání si zasloužil žlutou kartu.

20. minuta:
Tentokrát zase zahrozili hráči Tuniska, Jaziri poslal zpětnou přihrávku na Chedliho, ten zpracoval míč hrudí, ale z následné střely branku přestřelil.

18. minuta:
Šance Maroka. Marouane Chammakh dostal přesný lob na hlavu, ale minul. Zatím největší šance Maroka.

15. minuta:
Tunisané opět hrozí. Riadh Bouazizi skvěle vysunul dos Santose, ale Fouhami opět zachraňuje.

8. minuta:
Další příležitost Tuniska. Oudadou poslal špatnou zpětnou přihrávku a dos Santos byl najednou v šanci. Jenže Fouhami byl u míče včas.

4. minuta: Góóól (Tunisko - Maroko 1:0)
Tunisko se brzy dostává do vedení. Francileudo dos Santos dostal přihrávku od Mehdi Naftiho a prudkou střelou překonal Fouhamiho.

3. minuta:
První příležitost Tuniska. Brazilec s tuniským pasem Clayton vypálil zleva z voleje, ale marocký brankář Fouhami byl na místě.

1. minuta:
Senegalský rozhodčí Ndoye Falla zahájil finálové utkání 24. Afrického poháru národů mezi Tuniskem a Marokem.

Před utkáním :
Oba týmy přicházejí na hrací plochu. Přítomen je i předseda FIFA Sepp Blatter. Posléze zazněly hymny obou finalistů.

Domácí fanoušci vytvářejí bouřlivou atmosféru, všude vlají tuniské vlajky.

Do základní sestavy Tuniska se vrací obránce Ajaxu Hatem Trabelsi. Domácím však bude chybět kapitán Khaled Badra, který v semifinále s Nigérií obdržel druhou žlutou kartu. Nejlepší marocký obránce Talal El Karkouri si obnovil zranění koleních vazů, ale do zápasu by měl nastoupit.

CESTA DO FINÁLE :

Maroko:
Maročané byli nalosováni do základní skupiny s Nigérií, Jihoafrickou republikou a Beninem. Dalo se tak hovořit o skupině smrti, kde mimo Benin mohl postoupit kdokoliv. Hned v prvním utkání narazilo Maroko na jednoho z největších favoritů, Nigérii. Po vynikajícím týmovém výkonu dokázali Maročané zvítězit nad Nigérií 1:0. Ve druhém vystoupení si jednoznačně poradilo s outsiderem skupiny, Beninem, když ho přehrálo 4:0. V posledním zápase skupiny D pak stvrdili remízou 1:1 s Jihoafrickou republikou postup z prvního místa. Čtvrtfinálový pavouk přisoudil Maroku sousední Alžírsko. Bylo to pravé severoafrické derby, v němž ještě v poslední minutě vedlo Alžírsko 1:0 a bylo tak velmi blízko senzačního postupu. Jenže v nastaveném čase se podařilo Maročanům vyrovnat a v následném prodloužení vstřelit ještě dvě branky, do semifinále tak po vítězství 3:1 postoupilo Maroko. V něm se střetlo s Mali, které bylo pasováno do role jednoho s černých koňů turnaje. Maroko však zvítězilo hladce 4:0 a je ve finále.

Tunisko:
Tunisko jako pořadatel bylo nasazeno do skupiny A, kde mělo za soupeře Guineu, DR Kongo a Rwandu. Na úvod celého šampionátu se střetli s nováčkem Rwandou a dokázali zvítězit 2:1. Ve druhém zápase je pak čekala reprezentace DR Kongo, kterou porazili 3:0. V závěrečném utkání základní skupiny je čekala Guinea, což byl přímý souboj o vítězství ve skupině. Oba soupeři se nakonec rozešli smírně 1:1, což stačilo domácím k prvenství ve skupině. Do čtvrtfinále jim byl přisouzen nepříjemný soupeř, Senegal. V samotném zápase se Senegalci nedokázali prosadit a po nejtěsnějším vítězství 1:0, postoupil mezi nejlepší čtyři domácí výběr. V semifinále číhal na Tunisko další silný soupeř, obávaná Nigérie, v které zářil její kapitán Jay Jay Okocha. Utkání bylo velmi vyrovnané, rozhodnutí nepřineslo ani 120 minut, kdy na ukazateli skóre svítil stav 1:1. Rozhodnout tak musely střely ze značky pokutového kopu. Pevnější nervy měli domácí a po vítězství 5:3 na penalty postoupili do finále.