UEFA nerozhodla, běloruské kluby zůstávají v evropských soutěžích

05.04.2023, 16:22
Aktuality
(© UEFA)

Běloruské týmy mohou na rozdíl od ruských mužstev dál hrát v evropských soutěžích. Výkonný výbor UEFA jednal o jejich možném vyloučení, ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo, řekl dnes na kongresu v Lisabonu šéf evropského fotbalu Aleksander Čeferin podle agentury DPA.

Bělorusko, které je spojencem Ruska při jeho invazi na Ukrajinu, zatím jen přišlo o pořadatelství mistrovství světa fotbalistek do 19 let v roce 2025. UEFA bude podle Čeferina situaci dál sledovat a projedná ji znovu na příštím zasedání výkonného výboru 28. června.

K vyřazení Běloruska z kvalifikace mistrovství Evropy 2024 vyzvala v polovině března více než stovka poslanců Evropského parlamentu. "V sázce nejsou jen hodnoty UEFA, ale také její pověst a image ve všech demokratických společnostech a mezinárodních komunitách," napsali v dopise předsedovi Čeferinovi. Bělorusové přesto na konci minulého měsíce kvalifikaci rozehráli zápasy proti Švýcarsku (0:5) a Rumunsku (1:2).

Případný návrat Ruska do evropských soutěží označil dnes Čeferin po svém znovuzvolení předsedou UEFA za velice obtížný. "Můj osobní názor je, že dokud válka neskončí, bude pro nás hodně těžké něco změnit," řekl slovinský funkcionář.

Autor: ČTK

Komentáře (7)

Přidat komentář
kilobyte

Jako symbol je to špatně. Ale Bělorusko se stejně nikam neodstane. Musí hrát venku, takže je to pro ně spíše přítěž. Na klubové úrovni je to pro ně ještě horší. Kdyby je vyloučili stejným způsobem jako Rusko, tak by se jim bez práce aspoň udržoval koeficient. Takhle hned vypadnou, peníze jim pokryjí náklady a v koeficientu pěkně padají dolů.

Reagovat
insane

Jak by se bez práce udržoval koeficient? Však tim UEFA rankingem Rusko postupně padá.

Reagovat
kilobyte

UEFA zakázala starty ruským klubům, ale počítá jim nejhorší výsledek za 5 let. Kdyby to same udělala Bělorusku, tak by měli 2 krát 1,5 bodu. Takhle uhráli loni 0,25 a 0,625. Takže mají teoreticky o 2,150 víc.

Reagovat
insane

Aha, to jsem vůbec nevěděl

Reagovat
netopier

Možno sa bude o pár rokov hrať najlepší futbal v Ázii a ruské/bieloruské kluby budú jeho súčasťou.

Reagovat
Shevchenko

A možno nie

Reagovat
netopier

opakom áno je nie

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele