SOUTĚŽE NA BRITSKÝCH OSTROVECH (4)

17.05.2005, 17:40
Aktuality
Ve Skotsku se bude v posledním kole bojovat na všech frontách. O titulu stále není rozhodnuto, zdramatizoval se boj o třetí příčku a na jedno sestupové místo jsou stále čtyři kandidáti! V Irsku jsme viděli tři remízy v šesti utkáních a také první výhru posledních Finn Harps.

Skotsko, skupina o titul - 37. kolo

Po tomto víkendu je majitel titulu stále neznámý. Rangers porazili Motherwell 4:1 a na půl dne se opět dostali před Celtic, ten ale pak svůj zápas s Hearts vyhrál 2:1 a drží těsný dvoubodový náskok. Pro případný zisk titulu Rangers nesmí Celtic v posledním kole příští týden vyhrát. Rozlosování je ale shovívavější k Celticu, který hraje v Motherwellu. Rangers se přitom také venku utkají s nedávným přemožitelem Celticu Hibernian Edinburgh.

Zajímavý vývoj má boj o 3. místo a šanci zahrát si pohár UEFA. Oba rivalové se tento víkend střetli ve vzájemném zápase a Aberdeen, který se snaží svého soupeře Hibernian dohnat, vyhrál 2:1. A jak již bylo řečeno, Hibs si v závěrečném kole zahrají proti Glasgow Rangers, což dává Aberdeenu šanci dostat se přes ně, čeká je totiž domácí souboj s Hearts, kterým už o nic nejde. Pokud by Hibs prohráli a Aberdeen vyhrál, záleželo by na skóre, a to má nyní prvně jmenovaný klub o pět gólů lepší.

-    :

Hned od výkopu se domácí snažili zničit naděje hostujícího týmu na pohárovou účast. V osmé minutě zachraňoval "Dons" jejich brankář Ryan Esson po volném kopu Stephena Glasse ze 20 metrů. Aberdeen odpověděl v 11. minutě, kdy se v pokutovém území uvolnil Gary Smith, ale mířil o pár centimetrů vedle. Ve 28. minutě se hosté ujali vedení. Přetažený roh vracel do ohně Severin a jeho hlavičku protlačil přes obránce Mackie. Domácí se snažili vyrovnat a měli k tomu skvělou příležitost, jenže penaltu zahodil Derek Riordan.

I tak se Hibs podařilo vyrovnat, a to v 51. minutě. Autové vhazování se dostalo do pokutového území Aberdeenu a Derek Riordan odčinil svou předešlou chybu, když ve skluzu dokázal dostat míč přes obránce Hakkinena a brankáře Essona. Z domácích rázem spadl strach, bylo jich plné hřiště a významně ohrožovali branku hostí. Ti se začali strachovat, neboť pro ně nerozhodný výsledek nic neznamenal, potřebovali vyhrát. V 70. minutě se jim povedlo strhnout skóre na svou stranu, když se po autu dostal k míči Mackie a nedal bezmocnému brankáři Brownovi šanci. Aberdeenští pak výsledek urputně bránili až do konce. Střely domácích útočníků se nedostávaly k brance, protože se všichni hostující hráči stáhli na svojí polovinu a všechny střely blokovali.

Skotsko, skupina o udržení - 37. kolo

Po tomto víkendu se počet adeptů na sestup nijak nesnížil. Pouze se znovu mírně promíchali. Zatím nejohroženější Dundee FC remizoval s Inverness 1:1 a aby se zachránil, musí v příštím kole přemoci Livingston na jeho půdě. Ten však také bojuje o záchranu. O bod nad Dundee FC se v tabulce nachází jeho soused Dundee United. Ten si dovolil prohrát na vlastní půdě s Dunfermline 0:1 a v posledním kole jej čeká výjezd na půdu Inverness. Třetí a čtvrtý ohrožený jsou na 34 bodech a jsou jimi již zmiňovaní Livingston, který prohrál s Kilmarnockem 0:2 a Dunfermline. Kolo před koncem má tedy jisté setrvání jen Kilmarnock a Inverness Caledonian.