SOUTĚŽE NA BRITSKÝCH OSTROVECH (2)

02.05.2005, 15:25
Aktuality
Celtic si překvapivě neporadil s Hibernians a zkomplikoval si cestu za mistrovským titulem. Zaváhání využili Rangers a snížili náskok rivala na dva body. Severoirským mistrem je Glentoran Belfast. Derry City zřejmě zahájili sérii proher.

Skotsko, skupina o titul - 35. kolo

Hned v úvodu kola se zrodilo překvapení. Celtic, který byl po minulém kole považován za téměř jistého mistra, si doma neporadil Hibernians. Prohrál s nimi po třinácti letech...

-    :

Na Celtic Parku tento duel sledovalo 58 322 diváků, tedy asi o 8 000 více, než přišlo minulé kolo na glasgowské derby. Tam však byl počet diváků omezen kapacitou stadionu Rangers, která je 50 tisíc. Již po šesti minutách poslal hosty do vedení Garry O’Connor. Domácí se pak celý poločas nemohli prokousat obranou Hibernians, aby mohli kontrovat. A když už se jim to povedlo, zachraňoval situaci brankář Brown. V 59. minutě se Celticu konečně povedlo vyrovnat. Trefil se v poločase střídající Craig Beattie. Jedenáct minut před koncem ale byli na koni znovu hosté. Střídající Ivan Sproule se stal hrdinou, když poslal míč do brány pod brankářem Marshallem a dostal Hibs opět do vedení. O dvě minuty později pak na 1:3 uzavřel Scott Brown.

Celtic si tedy zkomplikoval svoji cestu za titulem, ztratil cenné body nahrané na Rangers před týdnem. Ti zaváhání svého rivala využili, porazili Aberdeen 3:1 a znovu Celticu šlapou na paty, bodový rozdíl je opět jen dvoubodový. Za Rangers mimo jiné dvakrát skóroval Dado Pršo. Útočník Rangers se na stránkách klubu nechal slyšet, že tým bude bojovat až do konce, a že chce získat titul. Příští kolo hrají Rangers s Hearts, kteří mají značné výkyvy. Dokáží překvapit kladně (výhra 2:0 nad Celticem), ale i hodně záporně (prohry s týmy z konce tabulky např. s Dundee Utd 1:2).

Hearts tento víkend remizovali s Motherwellem 0:0 a zřejmě již přišli o možnost poprat se o třetí příčku a místenku do poháru UEFA. Na třetí Hibs ztrácejí deset bodů. Teoretickou šanci má ještě Aberdeen, ale Hibernian by musel hodně ztrácet a Aberdeen vyhrávat, aby stáhl 5 bodů. Příští kolo ovšem Aberdeen hraje proti Celticu a ten snad nepustí dva zápasy za sebou, to by byl pro něj velký problém...

Skotsko, skupina o udržení - 35. kolo

Po tomto kole se k Inverness, kteří mají jistou ligu i pro příští rok, přidal Kilmarnock. Vyhrál totiž právě na hřišti Inverness (2:1) a dostal se tak nad čtyřicetibodovou hranici, která je po tomto kole potřebná pro přežití. Takže kandidáti na sestup jsou stále stejní. Poslední čtveřice (28 - 32 bodů) se promíchala - nesestupuje Livingston, ale Dunfermline, který byl Livingstonem poražen 2:0. Velmi důležité body získali také hráči Dundee United, když v derby porazili FC Dundee 2:1 a ze čtveřice bojující o záchranu jsou na tom momentálně nejlépe.

Irsko, 7. kolo

Dosavadní lídr tabulky Shelbourne FC porazil nováčka soutěže Bray Wanderers vysoko 4:1 a drží si první příčku. Na druhé místo se díky vítězství 3:1 nad Shamrock Rovers dostali fotbalisté Cork City, kteří tak využili dalšího zaváhání Derry City. To prohrálo 0:1 na hřišti UC Dublin a od minulého kola se pomalu propadajá. Drogheda United doma remizovala 2:2 s druhým nejhůře střílejícím týmem Bohemians Dublin (po sedmi kolech pouze 4 góly, hůře, pouze 2, jsou na tom jen Finn Harps) a oba týmy si polepšily o jednu příčku (na 4. resp. 10. místo). Waterford Utd. po výhře 1:0 nad sedmými St. Patrick’s (ti hráli od 38. minuty o deseti) taktéž poskočil o jedno místo a je pátý. Výše zmiňovaní Bray klesli po prohře s Shelbourne na 6. místo. Longford Town jen remizoval s letos zatím slabými Finn Harps, kteří si za výsledek 0:0 připsali teprve druhý bod. Shamrock Rovers si po prohře s Cork City prohodil místo s Bohemians a nachází se společně s Harps na sestupových pozicích.