SOUHRN STŘEDEČNÍ KVALIFIKACE

16.10.2004, 22:43
Aktuality
Ve středu 13. října byla na řadě další várka kvalifikačních zápasů o postup na světový šampionát 2006 v Německu. Nás především zajímalo, jak si povede naše reprezentace v Arménii a zda doveze povinné tři body. Mezi další zajímavé utkání evropských skupin patřily klání mezi Dánskem a Tureckem a v repríze EURA 2004 se střetlo Portugalsko s Ruskem.

Skupina 1

Andorra - Makedonie   1:0
Branka:  60. Marc Bernaus

V sobotu Makedonie překvapivě sebrala dva body Nizozemsku a dalo se očekávat, že si s největším outsiderem naší skupiny hravě poradí. Ovšem trpaslík fotbalové Evropy se vzepřel všem papírovým předpokladům. Jedinou branku utkání vsítil v 60. minutě Bernaus. Jeho trefa se navždy zapíše zlatým písmem do historie fotbalu v Andoře. Znamenala první historické body v soutěžním utkání pro tento malinký stát.

Arménie - Česko   0:3
Branky:   3. Jan Koller, 30. Tomáš Rosický, 75. Jan Koller

Obávané utkání se vyvedlo na výbornou. Již ve třetí minutě vnesl do našich řad klid Jan Koller, který tak potvrdil formu z posledních zápasů. Pojistku před přestávkou přidal jeho kamarád z Dortmundu Tomáš Rosický, když se trefil krásně z dvaceti metrů. Český tým zvládl utkání skvěle po taktické stránce, zbytečně se nevrhal do bezhlavého útočení. Nakonec ještě v 76. minutě pečetil na 3:0 Jan Koller. Zdá se tedy, že úvodní kvalifikační porážka v Nizozemsku byla spíše ku prospěchu věci, která náš tým ještě více stmelila. Věřme tak, že se konečně podaří prolomit prokletí posledních tří světových kvalifikací a do Německa postoupíme. Ale to je ještě daleko...

Nizozemsko - Finsko   3:1
Branky:  39. Wesley Sneijder, 41. Ruud van Nistelrooij, 63. Ruud van Nistelrooij - 13. Teemu Tainio

Ruud van Nistelrooij oslavil velkolepý comeback do národního týmu po uplynutí disciplinárního trestu. Nejprve vstřelil krátce před přestávkou vítězný gól svého týmu a po hodině hry vedení oranjes druhou brankou ještě pojistil. Avšak v 15. minutě se překvapivě dostali do vedení Finové. Joonas Kolkka pálil do břevna a ležícího van der Sara pak už jen lehce přehlavičkoval Teemu Tainio. V dresu domácích hrál dobrý zápas Sneijder a byl to právě on kdo, vyrovnal. S jeho trestným kopem si Niemi ještě poradil, ale po střele Cocuho do břevna se při dorážce zblízka nemýlil. Ještě do poločasu si to samé zopakovali Castelen s van Nistelrooijem. Castelen rozezvučel tyč, van Nistelrooij dorážel do prázdné branky a otočil skóre. Do druhé půle vlétli Nizozemci s novou vervou a brzy se dočkali další branky. Castelen utekl Pasanenovi a van Nistelrooij z kraje pokutového území zamířil do šibenice. Nizozemci tak nakonec odvrátili další ztrátu.

7. Arménie40041:110

17. listopadu čeká naší reprezentaci další nevyzpytatelný soupeř. Na horké půdě v Makedonii to nebude vůbec jednoduché, ale doufejme, že se podaří získat tři důležité body. Nizozemci si jedou pro tři body do Andorry a Arménie doma přivítá Rumunsko.

Skupina 2

Kazachstán - Albánie   0:1
Branka:   61. Alban Bushaj

Kazaši, kteří hrají poprvé kvalifikaci v evropské zóně, jsou i po třech zápasech na nule. Tentokrát prohráli doma s Albánií 0:1, když jedinou branku utkání zařídil v 60. minutě Bushaj. Albánci mají tak po úvodní výhře nad Řeckem už 6 bodů a budou ještě dost zlobit všechny favority této nejvyrovnanější skupiny.

Ukrajina - Gruzie   2:0
Branky:  12. Olekcii Byelik, 79. Andriy Shevchenko

Ukrajina s přehledem zdolala Gruzii 2:0 a vyhoupla se tak do čela druhé kvalifikační skupiny. Jedním gólem se na vítězství podílel i kanonýr Andrej Ševčenko, který nesmírně touží si konečně zahrát na velkém turnaji, kde ještě nikdy Ukrajina nestartovala. Zda se to podaří, ukáže až následující zápasy.

Dánsko - Turecko   1:1
Branky:  27. (pen.) Jon Dahl Tomasson - 70. Nihat Kahveci

Velmi zajímavé utkání mohli shlédnout diváci v Kodani. Domácí přivedl do vedení ve 27. minutě Tomasson, když proměnil pokutový kop. Vítězství se však Dánové nedočkali, protože v 70. minutě vyrovnal Nihat Kahvecí a vybojoval tak cenný bod pro bronzový tým z posledního světového šampionátu.

7. Kazachstán30031:70

17. listopadu se bude hrát velmi důležité utkání mezi Tureckem a Ukrajinou, které může ledacos napovědět. Mistři Evropy z Řecka se pokusí doma porazit Kazachstán a získat tak první vítězství. Dánové budou bojovat o body v Gruzii.

Skupina 3

Lotyšsko - Estonsko   2:2
Branky:  65. Vitalijs Astafjevs, 82. Jurijs Laizans - 72. Andres Oper, 79. Ingemar Teever

V pobaltském derby byli mírně favorizováni domácí, což potvrdil v 64. minutě vedoucí brankou Astafjevs. Ovšem během čtyř minut Estonci dokázali skóre otočit a byli blízko překvapivého vítězství. Naštěstí pro Lotyšsko dokázal vybojovat alespoň bod deset minut před koncem Laizans.

Lucembursko - Lichtenštejnsko   0:4
Branky:   41. Martin Stocklasa, 44. Franz Burgmeier, 57. (pen.) Mario Frick, 85. Franz Burgmeier

V sobotu šokovalo Lichtenštejnsko domácí remízou 2:2 s Portugalskem. To nebylo ale vše. V Lucembursku dokázalo dokonce získat všechny tři body za drtivé vítězství 4:0. A tak malé knížectví mezi Rakouskem a Švýcarskem má překvapivě na svém kontě již čtyři body.

Portugalsko - Rusko   7:1
Branky:  26. Pauleta, 39. Cristiano Ronaldo, 45. Deco, 69. Cristiano Ronaldo, 82. Simao Sabrosa, 89. Petit, 90+2. Petit - 79. Andrei Arshavin

Výsledek jako z hokejového utkání. Po sobotní ostudě v Lichtenštejnsku si asi portugalští reprezentanti nevyslechli od trenéra Scolariho žádná hřejivá slova. Ale je vidět, že to zabralo, Rusům vůbec nic nedovolili a už po první půli vedli 3:0. Konečný výsledek 7:1 si Rusové určitě za rámeček nedají a budou mít co dělat, aby alespoň vybojovali baráž.

7. Lucembursko50054:190

17. listopadu se pokusí Rusko o reparát doma proti Estonsku. Portugalsko cestuje do Lucemburska a Lichtenštejnsko se zkusí okrást o body i Lotyšsko.

Skupina 4

Irsko - Faerské ostrovy   2:0
Branky:  14. (pen.) Robbie Keane, 32. Robbie Keane

Irové povzbuzení sobotní remízou ve Francii si doma lehce poradili s největším outsiderem skupiny s Faerskými ostrovy. O obě branky se postaral kanonýr Robbie Keane, když tu první vsítil z penalty. Stal se navíc historicky nejlepším střelcem své země.

Kypr - Francie   0:2
Branky:   38. Sylvain Wiltord, 72. Thierry Henry

Největší favorit čtvrté skupiny Francie se konečně probral a k bezchybné obraně přidal i branky. K radosti hostujících příznivců protrhl střeleckou smůlu i Thierry Henry. Vítězství Francouzů se však proti aktivním Kypřanům nerodilo lehce. Nejprve zahrozili dvakrát domácí. Obě akce vymyslel Georgiou, ale oba kanonýři, jak Konstantinou, tak Okkas, proti Barthezovi selhali. První vážnější akce hostí přišla až krátce před přestávkou. Luyindula zatáhl míč po levém křídle, míč putoval od Pirese k Vieirovi až k Wiltordovi, a ten uklidnil nejistého favorita. V druhé půli nejprve pálil z voleje nad branku Francie střídající Makridis a prakticky z protiútoku se po prostrčení míče za obranu od Dacourta trefil Henry. Šance domácího Lambroua ani hostujícího Moreiry už na skóre nic nezměnily.

6. Faerské ostrovy40132:121

17. listopadu je na programu jen jediné utkání mezi Kyprem a Izraelem.

Skupina 5

Norsko - Slovinsko   3:0
Branky:  7. John Carew, 60. Morten Pedersen, 89. Alexander Odegaard

Norové sice nevstoupili do kvalifikace šťastně, ale po sobotní výhře ve Skotsku se dostali opět do hry o šampionát. Své postupové naděje zvýšili výhrou 3:0 nad Slovinskem, které v sobotu porazilo Itálii.

Moldavsko - Skotsko   1:1
Branky:  28. Serghei Dadu - 31. Steven Thompson

Skotové se trápí. Opět to vypadá, že se na velký turnaj budou dívat jen v televizi. Naposledy se Skotsko probojovalo z kvalifikace na mistrovství světa 1998 do Francie. Tentokrát Skotsko ztratilo za remízu v Moldavsku, kde ve 28. minutě prohrávali. Za tři minuty sice vyrovnal Thompson, ale vítězství se hostům vybojovat již nepodařilo. Remíza dost možná bude stát místo trenéra Vogtse.

Itálie - Bělorusko   4:3
Branky:  26. (pen.) Francesco Totti, 32. Daniele de Rossi, 74. Francesco Totti, 86. Alberto Gilardino - 52. Maksim Romaschenko, 76. Vitaly Bulyga, 88. Maksim Romaschenko

Brankové hody viděli tifosi v Parmě a mohli být spokojeni i s výsledkem, když domácí přestříleli hosty divokým skóre o jednu branku. Italové tak alespoň částečně napravili neúspěch ve Slovinsku. Dvěma góly se na straně domácích blýskl kapitán Totti. Ten první dal po necelé půlhodině z penalty nařízené za ruku Korytka. A když o chvíli později prostřelil Khomutovskiho de Rossi, zdálo se být vše jasné. Bělorusové však vstoupili do druhé půle aktivně a Romaščenko ranou z 35 metrů snížil. Byl to však Totti, kdo z trestného kopu opět zvýšil náskok domácích. Hosté se nevzdali, Bulyha obehrál Gattusa a opět snížil. Pak však přišel ke slovu Gilardino a hlavou upravil opět na dvoubrankový rozdíl. I Romaščenko se dočkal druhé branky a stejně jako Totti z trestného kopu, ale už jen zmírnil prohru svého týmu.

Branka:   22. Michael Owen

Další krok za postupem na mistrovství světa udělala kolébka kopané. Hubené vítězství 1:0 zařídil v Baku trápící se Michael Owen. Situace pro Anglii vypadá tedy velmi slibně. Jediným pronásledovatelem Albionu zůstali Poláci, kteří však doma s Anglií prohráli.

Severní Irsko - Rakousko   3:3
Branky:  36. David Healy, 58. Colin Murdock, 90+3. Stuart Elliott - 14. Markus Schopp, 59. Christian Mayrleb, 72. Markus Schopp

Rakušané po sobotní prohře doma s Polskem opět ztratili důležité body. V Severním Irsku vedli ještě v poslední minutě 3:2, ale Elliott dokázal pro domácí vybojovat cennou remízu 3:3. Pro Rakousko tak znamená další ztráta komplikaci za postupem na světový šampionát.

Wales - Polsko   2:3
Branky:  56. Rob Earnshaw, 90. John Hartson - 72. Tomas Frankowski, 81. Maciej Zurawski, 85. Jacek Krzynowek

Fotbalisté Walesu, pod vedením zkušeného Ryana Giggse, zůstávají za svými výbornými výkony z poslední kvalifikace, kde se dostali dokonce do baráže o postup na EURO 2004. Wales má po čtyřech utkání na svém kontě pouhé dva body, což vůbec nenabízí optimistické vyhlídky. Naopak Polsko je na dobré cestě zopakovat účast na minulém mistrovství světa v Asii.

Srbsko a Černá Hora - San Marino   5:0
Branky:  35. Savo Milosevic, 45+1. Dejan Stankovic, 50. Dejan Stankovic, 53. Ognjen Koroman, 69. Zvonimir Vukic

Reprezentanti Srbska a Černé Hory by se po dvou neúspěších chtěli opět probojovat na velký turnaj. Na první místo sedmé skupiny je katapultovalo vítězství nad San Marinem 5:0, když se dvěma góly blýskl Stankovič. Silnější soupeři ale na Srby ještě čekají.

Litva - Španělsko   0:0

Dosavadní lídr skupiny Litva hostil Španělsko a získal cenný bod. Hosté si už před zápasem stěžovali na špatný trávník ve Vilniusu, a ten se na konečné bezbrankové remíze výrazně podepsal. Kouč Iberijců Aragones udělal oproti duelu s Belgií několik změn v sestavě. Místo Del Horna naskočil v obraně Capdevila, místo Joaquína na pravý kraj Víctor, se Xavim hráli v záloze též Albelda s Barajou. A nakonec Raúl dostal za parťáka do útoku, místo proti Belgii nevýrazného Torrese, střelce vítězného gólu ze stejného utkání Luqueho. Přestože hosté nepodali oslnivý výkon, lví podíl má na zisku bodu pro domácí gólman Zydrunas Karcemarskas. Ofenzivu Španělů řídil Luque jako volný hráč, ale do šancí se dostávali spíše domácí. Lob Cesnauskise dokonce musel za překonaným Casillasem zachraňovat Puyol.V závěru zápasu hosté přece jen protivníka přitlačili, ale ani Xaviho trestňák ani Raúlova šance už se skóre nepohnula. Španělská média vyhodnotila výkon svých reprezentantů jako velmi špatný.