SOUHRN SOBOTNÍ KVALIFIKACE

05.06.2005, 18:55
Aktuality
Sobotní pokračování evropské kvalifikace o světový šampionát v Německu postrádalo překvapivé výsledky. Největším rozdílem vyhrál český tým, když Andoře uštědřil debakl 8:1, Švédové pokořili Maltu šestkrát. Naší skupinu vedou stále Nizozemci, vyhráli nad Rumunskem. Poprvé prohráli Slováci, nestačili na Portugalsko.

Skupina 1

Česko - Andorra   8:1
Branky:  12. Vratislav Lokvenc, 30. Jan Koller, 37. Vladimír Šmicer, 52. (pen.) Tomáš Galásek, 79. Milan Baroš, 84. (pen.) Tomáš Rosický, 86. Jan Polák, 90+2. Vratislav Lokvenc - 36. Gabriel Riera

Povinnost tříbodového zisku čeští reprezentanti splnili s přehledem a nad trpaslíkem zvítězili rekordním výsledkem 8:1. Dva góly dal Lokvenc, o ostatní se podělilo dalších šest hráčů. Hosté měli jedinou příležitost a tu využil Riera, čímž trochu pokazil dojem českých fanoušků. Podrobněji o tomto zápase píšeme zde.

Nizozemsko - Rumunsko   2:0
Branky:  26. Arjen Robben, 47. Dirk Kuyt

Nizozemci eudrželi první příčku v naší kvalifikační skupině, když porazili celek Rumunska. První šanci měli hosté, Niculesca však dobrým zákrokem vychytal van der Sar. Domácí odpověděli rychle, van Bommelův roh hlavičkoval Kuijt a Lobont měl plné ruce práce vyrazit na další roh. Drogový hříšník Mutu nebyl příliš výrazný a domácí z tlaku vytěžili vedoucí gól. Skvělý centr Kuijta zakončil z pěti metrů Robben. Krátce po změně stran si oba prohodili role, Robben rozehrál trestný kop a Kuijt zblízka hlavou přidal druhý gól. Třetí mohl dát van Persie, ale po pěkné akci Robbena s van der Vaartem zamířil mimo. Alespoň snížit mohl Contra, ale van der Sar jeho hlavičku kryl.

Arménie - Makedonie   1:2
Branky:  55. Edgar Manucharyan - 29. (pen.) Goran Pandev, 47. Goran Pandev

Strůjcem vítězství Makedonců se stala jejich největší hvězda, útočník římského Lazia Goran Panděv. Domácí začali aktivně, nebezpečné byly především centry Shahgeldiana, po půlhodině však dostali lekci z efektivity, když hosté z první větší šance vytěžili penaltu a Panděv se nemýlil. Krátce po změně stran stejný hráč využil chyby Hovsepyana a zvýšil, zanedlouho to však bylo zase jen o gól, trefil se totiž Manucharyan, od léta hráč Ajaxu. Domácí se snažili o vyrovnání, ale ze svého tlaku už nic vytěžit nedokázali a kouč Henk Wisman, který před měsícem u arménské reprezentace nahradil Bernarda Casoniho, se úspěšné premiéry nedočkal.

Turecko - Řecko   0:0

Svěřenci trenéra Rehhagela opět nabrali správný kurs, tentokrát vezou bod z horké turecké půdy. Jak je u Řeků zvykem, vsadili na neprostupnou obranu. Turkům chybělo i trochu štěstí. Maličký Emre se snažil střílet ze všech pozic, pokaždé však kousek scházel. Dvě šance měl i Tuncay Sanli, Fatih Tekke zase svou hlavičku namířil jen do gólmana. Hosté vyráželi do rychlých protiútoků. Při jednom z nich dostal míč na hranici vápna Giannakopoulos, dvěma rychlými kličkami zmátl obránce a tvrdě vypálil. Brankář Rüstü sice neměl nárok na dělovku dosáhnout, míč se však odrazil od břevna. Turci potřebovali tři body, závěr byl proto poněkud hektický. Poté, co rozhodčí odpískal ofsajd, se na něj obořil Bastürk. Arbitr nezaváhal a záložníkovi udělil druhou žlutou kartu, čímž už prakticky zneutralizoval domácí šance na výhru.

Ukrajina - Kazachstán   2:0
Branky:  18. Andriy Shevchenko, 83. (vl.) Igor Avdeyev

Ukrajina má velmi dobře vyšlápnuto směr Německo a svou pozici v čele skupiny potvrdila i v domácím utkání s outsiderem z Kazachstánu. Ústřední postavou byl držitel Zlatého míče Andrej Shevchenko, který také dostal svůj tým do vedení, když kazašská obrana nedokázala odvrátit míč po přímém kopu a útočník AC Milán zblízka dopravil míč do sítě. Ukrajinci v utkání dominovali a kdyby dokázali využít více svých šancí, byl by výsledek mnohem výraznější. Na druhý gól však museli počkat až do konce a navíc ho ani nedali sami, ale hostující Igor Avdeev, který nepřesnou malou domů místo gólmana našel síť branky.

Albánie - Gruzie   3:2
Branky:  6. Igli Tare, 33. Ervin Skela, 56. Igli Tare - 85. Vladimir Burduli, 90+4. Levan Kobiashvili

Před prázdným stadiónem, což byl trest FIFA za chování albánských fanoušků při únorovém utkání s Ukrajinou, porazila Albánie Gruzii 3:2, přestože ještě pět minut před koncem vedla o tři góly. V první půli se trefili Igli Tare a Ervin Skela, po přestávce dal stavu ještě jednoznačnější podobu hlavou opět Tare. Pak ale hosté, kteří jen vzdáleně připomínali tým, jenž Albánii v září porazil 2:0, začali kousat. Nejprve Kobiashvili trefil z přímého kopu tyč, pak se zdálky trefil Lado Burduli, v nastaveném čase Levan Kobiashvili snížil na rozdíl jediného gólu, na vyrovnání už ale čas nezbyl.

Branky:  21. Fernando Meira, 42. Cristiano Ronaldo

Naši východní sousedé asi snili o bodu, reálně však na něj vůbec neměli. Domácí s vracejícím se Luisem Figem začali zostra, jejich snaha však ještě končila jen rohovými kopy. Šok Estadiu Da Luz mohl způsobit Mintál při jediné šanci Slováků, kanonýr Norimberka ale dorážku Némethovy střely do odkryté brány nenasměroval. Ze spousty rohů Portugalci záhy vytěžili vedení. Deco centroval, Pauleta hlavičkoval a osamocený Fernando Meira pohodlně doklepl míč do sítě. Mezi nejaktivnější hráče tradičně patřil Cristiano Ronaldo. V 41. minutě ukořistil míč před Decem a Petitem, aby si také mohl zkusit přímý kop. Mladý záložník zamířil naprosto přesně a Čontofalský plachtil marně. Po změně stran se do dvou příležitostí ještě dostal Pauleta, ale brankovým stavem nepohnul. To se nepovedlo už ani hostům, které Portugalci pečlivě drželi mimo dostřel Ricardovy branky.

Rusko - Lotyšsko   2:0
Branky:  56. Andrei Arshavin, 78. (pen.) Dmitri Loskov

Rusko si dvěma góly v druhé půli poradilo s Lotyšskem a bude pravděpodobně bojovat se Slovenskem o druhé místo ve skupině. Domácí kontrolovali hru, dlouho však pro ně byla obrana Lotyšů v čele s náhradním brankářem Piedelsem nepřekonatelná. Naopak z rychlého brejku mohli hosté vést, když Prohorenkovs centroval, ale Verpakovskis zblízka přestřelil. Trenér Rusů Semin pak pustil na hřiště Bystrova a ten se mu odvděčil gólovou akcí. Prošel obranou, jeho střelu Piedels ještě vyrazil, ale jen k nohám Arshavina a ten poslal svůj tým do vedení. Bystrovova rychlost dělala soupeři velké problémy, o chvíli později se uvolnil a pálil jen těsně nad. 21letý fotbalista se blýskl ještě jednou, když po Piedelsově faulu na něj kopal penaltu Loskov a pojistil domácím důležité tři body.

Estonsko - Lichtenštejnsko   2:0
Branky:  27. Andrei Stepanov, 57. Andres Oper

Estonci zapomněli na loňské trápení s Lichtenštejnskem, když ve Vaduzu se štěstím vyhráli 2:1, a v domácí odvetě zvítězili po jasném průběhu 2:0. V první půli se trefil obránce Torpeda Moskva Andrei Stepanov, pojistku po přestávce přidal Anders Oper. Estonci tak stále živí teoretickou naději na druhé místo ve skupině.

Irsko - Izrael   2:2
Branky:  5. Ian Harte, 11. Robbie Keane - 39. Avi Yemiel, 45+1. (pen.) Avi Nimni

Oba týmy dobře věděly, že jde o hodně. Případný zisk tří bodů by znamenal útok na první místo ve skupině. Domácím na Lansdowne Road skvěle vyšel začátek. V šesté minutě Hartova levačka ranou z přímého kopu vykouzlila vedení. Ještě lépe vše pro domácí vypadalo za dalších pět minut, kdy Robbie Keane využil nádherný pas Reida za obranu. Jenže Irové nezvládli závěr prvního poločasu. Pro zranění musel odstoupit Keane a v 39. minutě snížil hlavou Yehiel. O šest minut později stáhl O'Shea ve vápně Yossi Benayouna a pokutový kop proměnil Nimni. V druhé půli byli Irové lepší, ale obrovskou příležitost neuvěřitelně zazdil O'Shea, neúspěšný byl i Duff. Nervy navíc neudržel O'Brien, zbytečně fauloval brankáře a byl vyloučen.

Faerské ostrovy - Švýcarsko   1:3
Branky:  70. Rogvi Jacobsen - 25. Raphael Wicky, 72. Alexander Frei, 84. Alexander Frei

Švýcaři se dostali do vedení ve skupině, teď je na tahu Francie. Skóre otevřel ve 25. minutě přesně hlavičkující záložník Wicky. Dlouhou dobu hrály oba týmy jakoby bez zájmu a přílišná bohorovnost se hostům nevyplatila v 70. minutě. Faeřané dokázali ve vápně vytvořit zmatek a Rogvi Jakobssen vyrovnal. Švýcarský prapor opět pozvedl až Alexander Frei. Už tři minuty po vyrovnání využil útočník Stade Rennes přesnou přihrávku Margairaze a uklidnil spoluhráče. Výsledek ještě vylepšil čtyři minuty před koncem, když utekl domácí obraně, obešel brankáře a zavěsil do prázdné brány. Čtvrtá skupina je pořádně zamotaná, o vítězství hrají stále čtyři týmy.

Norsko - Itálie   0:0

Italové v Oslu dokázali udržet čtyřbodový náskok v tabulce, přestože byli Norové po většinu zápasu lepším týmem. Domácím se však nedařilo dostat na dostřel Buffonovy svatyně. Jako první zkoušel štěstí po čtvrthodině akrobaticky Pedersen, italského brankáře však ohrozila až dalekonosná střela Riiseho. Krátce po přestávce se ze strany do vápna vřítil Carew, ale jeho střílený centr skončil nad. Italové vystrkovali růžky až ve druhé půli, v prvním poločase měli hlavně starost vyrovnat se s tvrdou hrou Norů. Do největší šance zápasu se trochu náhodně dostal Vieri. Cassano zaměstnal norskou obranu, která zazmatkovala a nechala Vieriho běžet samotného na bránu, ale italský kanonýr přestřelil. Poslední příležitost měl Toni, jehož nedůraznou střelu Myhre kryl.

Skotsko - Moldavsko   2:0
Branky:  52. Christian Dailly, 88. James McFadden

Skotové porazili Moldavsko a trochu oživili své mizivé naděje na postup na světový šampionát. Výhra se ale nerodila snadno. Hosté pěčlivě bránili a nakopávané míče na skotské útočníky účinné nebyly. První skutečnou šanci měli Moldavané, ale gólman Gordon chytil hlavičku Boreta. Domácí přidali a v závěru poločasu měli dvě šance, avšak neuspěli ani Dailly s McCullochem, kteří naskakovali na Alexanderův centr, ani Hartley, jehož střelu kryl gólman Hmaruc. I po přestávce jako první zahrozili hosté, když nepřesně mířil Ivanov, radovali se však domácí. McCulloch centroval, gólman Hmaruc míč jen lehce tečoval a Christian Dailly, který se do týmu vrátil po dlouho trvajícím zranění, zblízka dostal Skoty do vedení. Moldavané mohli několikrát vyrovnat, ale Olixici ani dvakrát Rogacion neuspěli a naopak domácí pojistili své vítězství, když se po akci Millera prosadil James McFadden.

Bělorusko - Slovinsko   1:1
Branky:  18. Valentin Belkevich - 17. Nastja Ceh

Slovinci propásli možnost dostat se na druhé místo ve skupině, když jen remizovali v Bělorusku. Úvod zápasu patřil hostům a ti se také dočkali zaslouženého vedení, v 16. minutě se trefil Nastja Ceh. Domácí se ale nevzdali a už za tři minuty srovnali, prosadil se Valentin Belkevich. Vyrovnané utkání mohlo mít na konci vítěze na obou stranách, ale ani jedna z dalších šancí se už neujala a oba týmy bojující o druhé místo ve skupině se rozešly smírně.

Branky:   28. Tomas Frankowski, 57. Tomasz Klos, 81. Maciej Zurawski

Poláci si snadno poradili s Ázerbájdžánem a vyhoupli se do čela tabulky, dva body před Anglii, která má zápas k dobru. Do vedení se hosté dostali ve 28. minutě zásluhou Tomase Frankowskiho, který si poradil tváří v tvář brankáři Hasanzademu. Druhou branku přidal krátce po přestávce Tomasz Klos a konečnou podobu dal výsledku 11 minut před koncem Maciej Zurawski. Prohru svého týmu a především třetí gól psychicky neunesl brazilský kouč domácích Carlos Alberto Torres, který pro ostrá slova nikdy nejde příliš daleko. Třetí branka podle něj padla z ofsajdu, ale se stížností u sudích neuspěl, navíc se s rezervním rozhodčím pustil do křížku a musel být z hřiště vyveden. Na tiskové konferenci pak prohlásil: "Všichni ví, že fotbalu vládnou peníze. Je to velký obchod a týmy jako Ázerbájdžán nemají šanci. Rozhodčí byl špatný, udělal mnoho hloupých chyb." Nyní jej pravděpodobně čeká disciplinární řízení.

Branka:  68. Alberto Luque

Až střela střídajícího Luqueho ze 68. minuty zajistila Španělům povinné 3 body v domácím duelu s Litvou. Pyrenejci měli stálý tlak, ale pozorná obrana hostí v čele s gólmanem Karčemarskasem pro ně byla dlouho nepřekonatelná. Vicenteho trestný kop šel nad, Xaviho střelu vytěsnil mimo tyče gólman. Po Joaquínově pasu hlavičkoval nad Del Horno, Vicenteho průnik nevyužil nepřesně zakončující Torres. Do ojedinělé šance Litevců se dostal Cesnauskis, ale Casillas jeho pokus odvrátil na roh. I druhá půle nabídla stejný obrázek. Vicente cetroval a Raúlovu hlavičku zblízka vychytal Karčemarskas. Na druhé straně se trefil Poškus, ale gól pro ofsajd neplatil. Španělé ještě více posílili ofenzivu, když přišli Luis García s Luquem. Xavi trefil po hodině hry břevno, pak však napřáhl z 20 metrů Luque a nedal gólmanovi žádnou šanci. Hosté odpověděli jen trestným kopem Poškuse, který Casillas vyrazil a překonal národní rekord Zubizarrety, když nedostal už 646 minut gól. Španělé se tak bodově dotáhli na vedoucí Srbsko a Černou Horu.

Srbsko a Černá Hora - Belgie   0:0

Belgičané vezou důležitou remízu ze Srbska a zůstávají ve hře o postup. Utkání skončilo bez branek, přestože se už po čtyřech minutách dostal do velké šance domácí Jestrovič, když se octl sám před gólmanem Protem, ale ten bravurně zasáhl. Belgičané odpověděli chytrým lobem obránce van Buytena, který málem zaskočil soupeřova brankáře Jevriče. Domácí byli i nadále v tlaku, Koromanův centr zakončil vedle Ljuboja, Vukičova hlavička byla gólová, ale opět zasáhl výborný Proto. Na druhé straně minul branku od míst penaltového puntíku Mbo Mpenza. Domácí debutant Vučinič zkusil střelu zdálky, ale opět zasáhl Proto. Poslední střelu na Prota vyslal Vukčevič, ale ta k jeho smůle jen olízla břevno.

San Marino - Bosna a Hercegovina   1:3
Branky:  39. Andy Selva - 17. Hasan Salihamidzic, 38. Hasan Salihamidzic, 75. Sergej Barbarez

Bosňané se dočkali prvního kvalifikačního vítězství, lví podíl na něm má záložník Bayernu Mnichov Hasan Salihamidžič. Domácí si s ofenzivní silou soupeře nevěděli rady a v 17. minutě inkasovali z kopačky Salihamidžiče. Převaha hostí pokračovala a vyústila v druhý gól šest minut před přestávkou, kdy se opět trefil Salihamidžič. Pak sice nedorozumění v obraně Bosny využil Andy Selva a snížil, ale zasloužené vítězství pro svůj tým potvrdil čtvrt hodiny před koncem útočník Hamburku Sergej Barbarez.

Švédsko - Malta   6:0
Branky:  6. Mattias Jonson, 18. Anders Svensson, 29. Christian Wilhelmsson, 40. Zlatan Ibrahimovic, 57. Fredrik Ljungberg, 81. Johan Elmander

Švédové rozdrtili Maltu a mezi nimi a Chorvaty se rozhodne o prvních dvou místech ve skupině. První gól padl už v 6. minutě a dal ho po Svenssonově centru hlavičkou na přední tyč Jonsson. Malťané nevěděli kam dřív skočit, druhý gól dal ranou zdálky sám Svensson, třetí přízemní střelou Wilhelmsson. Gólman Haber v brance hostí byl bezmocný. Ještě do poločasu byl před vápnem faulován Ibrahimovič, trestný kop rozehrál Svensson a nekrytý Ibrahimovič rozvlnil síť počtvrté. I u další akce byl Svensson, když poslal pas do vápna a Ljungberg snadno doklepl. Šestý gól dal střídající Elmander, když zužitkoval Ibrahimovičův průnik a přihrávku.

Bulharsko - Chorvatsko   1:3
Branky:  72. Martin Petrov - 19. Marko Babic, 57. Igor Tudor, 80. Niko Kranjcar

Chorvaté vezou všechny body z balkánského derby v Bulharsku a pro domácí to znamená téměř konec všech nadějí. Hosté byli lepším týmem, po čtvrthodině hry zakombinovali Olič s Krajnčarem a Babič střelou z kraje pokutového území poslal Chorvaty do vedení. Berbatov mohl vyrovnat, ale jeho hlavička byla nepřesná, navíc se vykartoval pro další zápas ve Švédsku. Na druhé straně našel Pršo Krajnčara, ale jeho halfvolej pochytal Ivankov. Chorvaté zvýšili náskok po změně stran. Olič našel přesně Tudora a ten dal zblízka druhý gól. Bulhaři snížili z trestného kopu Martina Petrova, když se brankář Butina jen podíval, ale poslední slovo měli opět hosté. Obranou pronikl Krajnčar a poradil si i s vybíhajícím Ivankovem.

Island - Maďarsko   2:3
Branky:  17. Eidur Gudjohnsen, 68. Kristjan Sigurdsson - 45. (pen.) Zoltan Gera, 56. (pen.) Zoltan Gera, 73. Szabolcs Huszti

V Reykjavíku se hrál velmi zajímavý zápas a domácí Islanďané nad mírně favorizovanými Maďary dokonce dlouhou dobu vedli. Jako první se totiž trefil nejlepší a nezjnámější islandský fotbalista současnosti, útočník Chelsea Eidur Gudjohnsen. I nadále byli domácí lepší a mohli několikrát zvýšit, ale po první vážné akci se radovali hosté. Bjarnason zahrál ve vápně rukou a Zoltán Gera se z penalty nemýlil. Také vedoucí gól Maďarů, který přišel po přestávce, měl podobný scénář. Opět Bjarnason, opět zavinil penaltu, tentokrát faulem na Geru a sám postižený poslal svůj tým do vedení. Navíc Bjarnason dostal druhou žlutou a šel do sprch. I tak domácí vyrovnali - Gudjohnsen se proměnil v nahrávače a gólově se prosadil Sigurdsson. Poslední slovo však měli hosté, konkrétně útočník Ferencvárose Szabolcs Huszti a vedení už Maďaři udrželi.