SOUHRN KVALIFIKACE - 28.3.

28.03.2007, 22:08, aktualizováno 29.03.2007, 01:19
Tři slušná překvapení přinesla včerejší kvalifikace. Severní Irsko zdolalo Švédsko a dostalo se do čela skupiny F, Finové prohráli v Ázerbájdžánu, Lichtenštejnsko slaví vítězství nad účastníkem posledního Eura Lotyšskem. Norové se vzchopili po prohře s Bosnou a remizovali v Turecku, Anglie vyhrála v Andoře, přestože na gól čekala téměř hodinu, trápili se i Španělé s Islandem a Nizozemci ve Slovinsku. Itálie přehrála Skotsko, Slovensko prohrálo v Irsku, Srbsko remizovalo s Portugalskem.

Skupina A

Ázerbájdžán - Finsko   1:0
Branka:  83. Jemin Imamaljev

Další velké překvapení se konalo ve skupině A, poté co v sobotu Kazachstán porazil favorizované Srby, dnes potvrdil vzpouru outsiderů Ázerbájdžán, který na svém stadionu v Baku vcelku zaslouženě získal tři body proti do této chvíle neporaženým Finům. Severský tým tak prováhal šanci dostat se na čelo tabulky a na druhém místě jej může přeskočit Portugalsko nebo Srbsko. Naopak Ázerbájdžán předskočil ve skupině Arménii, dále to bylo pro něj první kvalifikační vítězství od roku 2003 a celkově třetí od roku 1994, kdy se poprvé zúčastnili kvalifikačních bojů.

Domácí tým překvapivě nebránil bezbrankovou remízu a hnal se dopředu, hostující celek dokonce přestřílel a v závěru se k východoevropskému mužstvu přiklonilo i štěstí. Vítězný a také jediný gól utkání vstřelil deset minut před koncem Jemin Imamaljev. Střídající hráč si naskočil na roh Vugara Nadyrova a prostřelil bezmocného brankaře Jussiho Jaaskelainena, který po utkání řekl: "Hráli opravdu dobře, zvláště v obraně. Pokud jde o nás, tak je to obrovské zhoršení pozice ve skupině, ale my se přesto tuto situaci dostaneme." Nadšený byl kouč Ázerbájdžánu Sain Dinijev, který na tiskové konferenci podotkl: "Po bolestivé porážce ve Varšavě jsem se snažil vyburcovat svůj tým a to se také na výsost povedlo," velebil si spokojený trenér.

Srbsko - Portugalsko   1:1
Branky:  37. Boško Jankovič - 5. Cardoso Tiago

Do zápasu Srbska proti Portugalsku, který se odehrál na stadionu Cervené Zvezdy v Bělehradu, vstupovali v lepší pozici hosté. V sobotu smetli Belgii 4:0. Naopak Srbsko nečekaně prohrálo v Kazachstánu, a ztratilo tak tři body. Navíc přišlo o klíčového střelce Žigiče.

V základní sestavě Portugalska se překvapivě neobjevil Ricardo Quaresma, jehož gól proti Belgii se bude všem fotbalovým fanouškům objevovat před očima ještě hodně dlouho. Jeho místo zaujal Simmao Sabrosa.

V páté minutě se probíjel do vápna Krasic, ale zastavil ho potrugalský stoper Carvalho a z následného protiútoku udeřili hosté. Nuno Gomes přenechal nesobecky míč středopolaři Olympique Lyon Tiagovi, který si všiml, že brankář Srbů Stojkovič není v optimální pozici, a svým typickým lobem z velké dálky poslal Portugalsko do vedení. Srbové se ale rychle oklepali. Pokus Stankoviče vytáhl akrobaticky Ricardo. V šesatřicáté minutě se již domácí radovali. Stankovič zahrál rohový kop, na který si naběhnul Jankovič, a Ricardo byl na jeho hlavičku krátký.

Poté byl již zápas hodně vyrovnaný. Oba týmy vycházeli ze zajištěné obrany. Míč drželi více hosté, ale příliš šancí si nevytvořili. Tiago vyzkoušel pozornost Stojkoviče i podruhé, ale golman Srbska se tentokrát nachytat nenechal. Následně Scolari posílil střed pole Quaresmou, který nahradil Nuna Gomese. V tu chvíli mělo Portugalsko na hřišti již čtyři kreativní záložníky, ale snažilo se až příliš hrát na nakopávané balony a to bylo snadné sousto pro urostlé obránce Srbů. Quaresma sice hru trochu rozhýbal, ovšem jeho centry neměly dostatečnou přesnost a minuly se účinkem. Žádný z týmů již nedokázal vstřelit vítěznou branku, a proto se oba po spravedlivé remíze rozešli smírně.

Branka:  47. Oleg Gusev

Ukrajina splnila roli favorita a po výhře na Faerských ostrovech porazila i Litvu.

Dosestavy Olega Blochina se vrátil Andrej Ševčenko a jeho přítomnost na hřišti byla znát. Ve 24. minutě přihrál Voroninovi a jeho dělovku srazil do bezpečí Stankevicius. Ukrajina měla tlak, který narušila jenom nepřesná střela Savenase. Grybauskas se měl co ohánět, svými pokusy ho pořádně vyzkoušeli Kaliničenko a Ševčenko.

Litva podobně jako v Itálii produkovala defenzivní fotbal, tentokráte to ale na body nestačilo. Rozhodla o tom 47. minuta, kdy z levé strany odcentroval aktivní Kaliničenko a Gusev přesnou hlavičkou trefil tři body - 1:0.

Až po inkasované brance se ke slovu dostali také hosté a Šovkovského zaměstnali Stankevicius a po něm také Kalonas. To však bylo z litevské strany vše a až do závěrečného hvizdu si šance vytvářeli výhradně domácí. Kaliničenkovu střelu zastavili hosté až na brankové čáře, dvakrát se potom připomněl Voronin. V 68. minutě mířila letní posila Liverpoolu nad, o pět minut později pak trefila pouze náruč Grybauskase.

A protože hostující brankář v poslední minutě skvěle zneškodnil šanci Timoščuka, skončilo utkání hubenou výhrou Ukrajiny.

Gruzie - Faerské ostrovy   3:1
Branky:  25. David Siradze, 45. Alexander Iashvili, 90. Alexander Iashvili (pen.) - 57. Rogvi Jacobsen

Turecko - Norsko   2:2
Branky:  72. Hamit Altintop, 90. Hamit Altintop - 31. Simen Brenne, 40. Martin Andresen

Norsko odčinilo víkendovou prohru sBosnou a Hercegovinou, přesto i tentokráte odcházejí Seveřané zklamaní. V utkání na neutrální půdě proti Turecku dlouho sahali po vítězství, nakonec ale mají jenom bod.

Norové začali dobře a v úvodních minutách hlavičkoval nad Helstad. Turecko rozhodně nepřipomínalo tým, který v sobotu vyhrál v Řecku, a ve 31. minutě zaslouženě inkasovalo. To Stromstad přelstil obranu přihrávkou na Brenneho, který obešel Volkana a skóroval - 0:1.

Svěřenci Fatiha Terima se ještě nestačili pořádně vzpamatovat a už prohrávali o dvě branky. Ve 40. minutě podnikli Norové rychlý protútok, na jehož konci Carew našel Andresena a ten mířil přesně - 0:2.

Fatih Terim využil poločasovou přestávku k důrazné domluvě svým svěřencům a slova tureckého kouče padla na úrodnou půdu. Ihned po změně stran nastřelil Karadeniz tyč, chvíli na to to z dálky zkusil Hamit Altintop a Myhre měl co dělat, aby jeho ránu zkrotil.

V 72. minutě si tito dva svůj vzájemný souboj zopakovali a tentokráte se už radovala letní posila Bayernu Mnichov, když uspěla z trestného kopu - 1:2.

Myhre pak několikrát svůj tým zachránil, zuby si na něm vylámal především Emre, přesto nakonec Turecko vyrovnalo. V nastaveném čase vypálil Hamit Altintop z dalšího trestného kopu a Myhremu smolně prošel míč mezi rukama a nohama do sítě - 2:2.

Branka:  22. Radoslav Kováč

Povinné tři body jsou doma, výkonem však česká reprezentace rozhodně nenadchla. Místo vítězství rozdílem třídy vyhrála o jediný gól. Měla převahu, měla více šancí, Kypřané však rozhodně nebyli odevzdaným soupeřem a ve druhé půli mohli vybojovat bod.

Celý komentář k utkání najdete zde.

Irsko - Slovensko   1:0
Branka:  13. Kevin Doyle

Wales - San Marino   3:0
Branky:  3. Ryan Giggs, 20. Gareth Bale, 63. Jason Koumas (pen.)

Bulharsko - Albánie   0:0

Bulharsko nevyužilo příležitosti posunout se alespoň dočasně na postupové pozice a na domácím trávníku jenom remizovalo s Albánii.

Svěřenci Hrista Stoičkova si za cíl dali vstřelit rychlý uklidňující gól a splnit ho mohl navrátilec Stilijan Petrov. Záložník Aston Villy už ve čtvrté minutě napřáhl z 25 metrů, ale jeho bombu zastavilo břevno. O deset minut později Beqaj nedokázal udržet střelu Jankoviče, naštěstí pro něj však na blízku nebyl žádný z bulharských fotbalistů.

Domácí pokračovali v náporu, po akci Berbatova pálil z první nepřesně Jovov. Poté si vybral smůlu Tomašič, jehož gólovou střelu na poslední chvíli skvělým zákrokem zastavil Dede. Tentýž hráč pak dvě minuty před pauzou zablokoval nadějný pokus Jovova.

Druhý poločas se odehrával podle stejného scénáře jako ten první. Ve 47. minutě vytáhl Beqaj vynikající zákrok proti střele Pejeva. Hostující brankář se pak znovu vyznamenal v 56. minuty, kdy zlikvidoval hlavičku Berbatova. V 62. minutě pálil nad Jankov, dvě minuty na to se pak na hostující stranu podruhé v zápase přiklonilo štěstí. Proti hlavičce Todorova byl Beqaj bezmocný, podruhé v utkání za něho však zaskočilo břevno.

Bulhaři nakonec vytouženou branku nedali, Beqaj byl zkrátka skvělý a míč za svá záda nepustil. V 77. minutě skvěle vyrazil další pokus Berbatova, tváří v tvář proti němu pak v 81. minutě neuspěl ani Jankov.

Rumunsko - Lucembursko   3:0
Branky:  26. Adrian Mutu, 56. Cosmin Contra, 90. Ciprian Marica

Lucembursko přijelo na půdu Rumuska v pozici jasného ousidera. Rumunsko zvládlo zápas s přehledem a splnilo povinnost, čímž znovu posílilo svoje šance na postup na Euro 2008.

Domácí začali aktivně a hned na začátku si několik slibných příležitostí vytvořil Adrian Mutu. Největší hvězda Rumunů zaměstnávala brankáře Lucemburska nejvíce. Nejdříve nebezpečně pálil ze dvanácti metrů v 7. minutě a poté střelec Fiorentiny centroval přesně na hlavu Dorina Goiana, ale ten přestřelil. Další Mutuova střela skončila skončila těsně vedle levé tyče branky hostů.

Nejnebezpečnější střelou úvodních minut byl ovšem pokus Radoie. Na stadionu to jen zahučelo, když jeho se jeho projektil otřel o břevno. Vypadalo to, že je pouze otázkou času, kdy domácí vstřelí první branku a v šestadvacáté minutě to bylo již 1:0. Střelcem gólu byl Mutu, který s přehledem zahončil přesný centr ze strany. Převaha Rumunů byla hodně viditelná a čekalo se na další branku. Několikrát míč v prvním poločase již poskakoval na brankové čáře, ale hosté požár vždy uhasili, a proto na 2:0 zvyšoval až po změně stran Contra. Lucembursku nepomohlo ani dvojí střídání, kterým chtěl kouč Guy Hellers vrátit svůj tým do zápasu. Rumunsku nedocházela chuť, a tak i třetí branka byla na spadnutí. Nebezpečně střílel znovu Mutu, ale ani jeho pokus, ani Maricova hlavička v síti neskončila. Konečnou podobu dal výsledku v 90. minutě Marica, který využil přihrávku Goiana

Rumunsko tak znovu poskočilo na první místo tabulky kvalifikační skupiny G. Lucembursko je s nula body beznadějně poslední.

Slovinsko - Nizozemsko   0:1
Branka:  86. Giovanni Van Bronckhorst